WOOL Serisi - Hugh Howey

Başlatan hanac, 07 Kasım, 2015, 18:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

WOOL SERİSİ 1 / SİLO – HUGH HOWEY

2011 yılında yayınlanmaya başlanan WOOL üçlemesinin ilk kitabı SİLO'yu okudum.
Bizde şimdilik yayınlanan tek cilt bu, umarım diğer iki cilt de bir an önce yayınlanır.
Üçlemeyi okumadan karar verilmez ama ilk cilt itibari ile bir başyapıt ile karşı karşıyayız.
WOOL'un ne anlama geldiğini burada yazmayayım ama Yün anlamında kullanılmamış, bir takım kelimelerin kısaltması olarak düşünülmüş.

Kıyamet sonrasını ele alan bir hikaye var, yeryüzü zehirli gazlar yüzünden yaşanmaz hale gelince insanlar Silo denilen yeraltı sığınağının içinde yaşamaya mecbur kalmışlar. Bu Silo 3*48 kat dan oluşuyor, yani yerin altına doğru  144 kat var.

Silo 3 ayrı bölüme ayrılmış; En-Tepe, Orta bölüm ve En-Derin.
Her katın bir görevi var; bir kat hastane, bir kat okul, bir kat yemekhane, bir kat çiftlik, bir kat bakımhane gibi.
Her türlü ihtiyaçlar burada sağlanıyor;  tarlalarda sebzeler yetiştiriliyor, alt katlarda petrol çıkarılıyor, giysiler üretiliyor hem de yüzyıllardır. Katlar arasında ulaşım sadece bir sarmal merdiven ile yapılıyor, herkes Silo'daki ihtiyaca göre bir Gölge olarak eğitim görüyor.

Kitabın başında yazar bizi en üstten en aşağıya doğru bir yolculuğa çıkarıyor ve böylece bize siloyu ve çalışma sistemini tanıtıyor. En üst katta oturanlar dışarıdaki kameralar vasıtası ile dışarıda bir görüntüyü yıllardır siyah & beyaz olarak izliyorlar.  Çok uzaklarda yüzyıllar önce terkedilmiş gökdelenler gözüküyor. Ölüm cezasına çarptırılanlar dışarıya kesin olan bir ölüme gönderiliyorlar ve kendilerinden tek bir şey isteniyor, kameraların üzerinde biriken tozları ve pislikleri temizlemeleri isteniyor ve nedense herkes bu görevi yerine getiriyor.

Temizlik diye adlandırılan bu ölüm cezalarının ardından yeni doğumların yapılmasına müsade ediliyor, çocuk sahibi olacak çiftler ise ancak kura ile belirleniyor. Böylece nüfus devamlı kontrol altında tutuluyor.

Hikayenin baş kahramanı Juliette adlı bir mekanik bakımcı bayan bir anda kendini inanılmaz olayların içinde bulur.
Spoiler vermeden şimdilik bu kadar yazalım.

Yazarın dili çok akıcı; kitap hep büyük sürprizlerle ilerliyor, merak duygusu her an hikayeye hakim, tercümesi de enfes olmuş. Monokl Edebiyat yayınevini tebrik ediyorum ve acilen ikinci cildi istiyorum.

2. Cilt - Vardiya / Silo hikayesinin öncesi anlatılıyor.

3. Cilt - Toz / Silo hikayesinin sonrası anlatılıyor.

Mrtekin

Radarıma aldım, kesin alıcam.
They drew first blood...

pizagor

Benim de listemde... Kara kule gibi hayal kırıklığı olmasın da :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Müthiş bir konusu varmış. Listeye ekliyorum. Tanıtım için teşekkürler yüce adminim :)
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Pazar günü fuarda Monokl Edebiyatın standına doğru gittim.

Amacım hadi şu 2. sayıyı basın şeklinde baskı uygulamak idi.

Ama o ne, pazar sabahı 2. sayı gelmiş, acayip mutlu oldum.

Sadece % 25 indirim yaptılar ama canları sağolsun.  :)

ercoktay

İdefix'de tükenmiş gözüküyor :(

Belki fuar sonrası yeni kitapla beraber gelir ellerine.

hanac

İlk kitabın notunu vereyim; 9.5 / 10

Not: Sanırım bu not pizagor'da 6.25 / 10'a denk gelmektedir.  :)

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 09 Kasım, 2015, 11:04:39
İlk kitabın notunu vereyim; 9.5 / 10

Not: Sanırım bu not pizagor'da 6.25 / 10'a denk gelmektedir.  :)

Birazdan sayın hanac'ın çok sevdiği Cesur Yeni Dünya üzerine saçmalamalarım geliyor  :)

hanac

Bu arada Silo serisinin film haklarını Ridley Scott satın almış.

Marslı ile yine gönüllerimizi fetheden Ridley Baba'dan muhteşem bir sinema şöleni gelebilir.

hanac

pizagor

Alıntı yapılan: ercoktay - 09 Kasım, 2015, 10:53:07
İdefix'de tükenmiş gözüküyor :(

Idefix dışındaki tüm büyük olarak niteleyebileceğimiz sitelerde satışta...

hanac

WOOL serisinin Goodreads notları da oldukça yüksek;

WOOL 1 - SİLO - 4.25 / 5.00

WOOL 2 - VARDİYA - 4.13 / 5.00

WOOL 3 - TOZ - 4.26 /5.00

pizagor

Serinin ikinci kitabı Vardiya hala kitap satış sitelerinde görünmüyor.

hbegec

Dün idefix'ten sipariş ettiğim ilk kitap elime ulaştı şu an 35 sayfa falan okudum.Yorum yapmak için çok erken olduğunu biliyorum ama anlatım olarak gayet güzel bir başlangıç yaptı.Tasvirler hoşuma gitti.Distopik dünyalar zaten ilgimi çeker bu kitapta ilk sıralarda yerini alacak gibi duruyor.Bitirince yorumlarımı tekrar güncellerim :)

hanac

Alıntı yapılan: hbegec - 16 Kasım, 2015, 22:02:41
Bitirince yorumlarımı tekrar güncellerim :)

Tamam, takipçisi olacağım.  :)

Designer73 de iki kitabı fuardan satın aldı, ondan da yorum bekliyoruz.

Bu arada ikinci kitap Vardiya'yı okuyorum.

İlk 100 sayfa çok düşük tempoda başladı, fakat sonra hikaye hareketlenmeye başladı.

Şu an 200. sayfa civarındayım ve her bölüm ile daha iyiye gidiyor.