Universal War One - Denis Bajram

Başlatan nikopol, 08 Kasım, 2015, 02:11:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

Denis Bajram'in (d. 1970) yazip cizdigi Universal War One, Fransa'da 1998 ile 2006 arasinda, toplam 6 cilt olacak sekilde yayinlanmis. Oyku zamanda yolculuga da yer veren, askeri bir bilimkurgu. Fransa'da oldukca populer olmus; BDtheque sitesinde 5 uzerinden 4.35 puan almis, hakkinda en fazla yorum girilen cizgi romanlardan olmus (UW1 icin 138 yorum var. Thorgal 115, Asterix 125, Tintin 137, XIII 190).

UW1, Ingilizce olarak daha once Marvel tarafindan yayinlanmis. Gectigimiz ay ise, Titan Comics'ten 6 cildi iceren bir cilt cikti (Titan, Fransiz cizgi romanlarini Ingilizce yayinlama acisindan cok iyi ilerliyor, Onumuzdeki sene Nikopol Uclemesi'ni de Ingilizce olarak basacaklar.). Bajram, halen UW1'in devam hikayesi olan Universal War Two uzerine calismakta ve bu diziden simdiye dek uc album cikmis durumda.

Oyku, insanoglunun Dunya'dan cikip uzayda koloniler kurdugu bir gelecekte geciyor. Dunyadaki devletler birlesip United Earth Federation'i olusturmus iken, Colonization Industrial Companies, UEF'in boyundurugundan cikmaya calisiyor. Evrenin bir ucunda, gizli bir silah Uranus'u yok ediyor. "Evrensel savas"i, 6 kisilik bir ekibin gozlerinden izliyoruz ve bu ekip, gelismelerde temel bir rol oynuyor.

Hikaye tanidik (eminim baska ornekler de bulunabilir, benim aklima Gundam Origin geldi), zamanda yolculuk defalarca islendi, mebzul miktarda Kitab-i Mukaddes gondermesi iceriyor; ama her sanatci olaya kendi yorumunu katiyor. UW1'de Bajram, muazzam bir evren "resmediyor" ve hikaye bir solukta okunuyor. Turun meraklilarina siddetle tavsiye edilir. Hakkinda Ingilizce bir wikipedia sayfasi da mecvut: https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_War_One

Birkac ornek sayfa ekliyorum:

Mrtekin

Çok güzel bir tanıtım olmuş, ellerine sağlık.
They drew first blood...

hanac

Mükemmel bir tanıtım.

Daha önce dikkatimi çeken bir yayın olmuştu, bir arkadaşa da yayınlanması için tavsiye etmiştim.

pearl jam

Tanitim icin nikopol e bir tesekkur de ben edeyim. Daha once baska bir sitede yaptigi tanitimlari da takip ediyordum, umarim burada da devam eder. Fransiz belcika ekolu konusunda turkce haber-bilginin kirintisina muhtaciz  :)

nikopol

Begendiginize sevindim. Ne yazik ki ben de Frankofonlari ancak Ingilizce uzerinden takip edebiliyorum. Neyse ki su siralar Avrupa cizgi romani ABD'de altin cagini yasiyor.

Bu ekolun ulkemizde yayginlasmasi icin biraz da yayincilar elini tasin altina sokacak. Gibrat fena mi satti? Ya da Blacksad satmiyor mu?

Son yillarda "medeniyet insasi" lafini duyuyoruz; bana gore medeniyet insasi Fransizin urettigi Universal War One'i, Japonun urettigi Gundam'i Adiyaman'daki teenage okuyucuya ulasilabilir kilmak biraz da.

Nightrain

Blacksad in her cildi 2.baskiyi yapti ve yeniden tukendi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pearl jam

Cizgi dusler in bastigi uc kitaplik ucakli seri de tukendi diye biliyorum. Yani aslinda fena da satmiyo gibi frankofonlar ama anladigim kadariyla hizli bir sekilde basilacak kadar da satmiyor