Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke

Başlatan hanac, 09 Kasım, 2015, 13:29:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaşlar, Arthur C. Clarke'ın "Childhood's End" kitabı Türkiye'de yayınlandı mı ?

Bilen var mı ?

Not: Mesela Alan Ford kesin bilir.

emre ozdamarlar

emre ozdamarlar

Childhood's End benim baya hosuma giden bir kitaptir bu arada. Fikri cok orjinal bulmustum.

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 09 Kasım, 2015, 13:59:55
Childhood's End benim baya hosuma giden bir kitaptir bu arada. Fikri cok orjinal bulmustum.

Çok teşekkürler Emre.

Konu çok ilginç bkz.

Tanrısallar'ın dünyaya gelişi, Yeryüzü'nün tarihindeki en önemli ve etkileyici olaydı. Çünkü uzaydan gelen bu konuklar, beraberlerinde barış ve refahı da getirmişlerdi. İnsanoğlu, daha ne isteyebilirdi ki? Elli yıl içinde, insandan çok daha ileri olan bu yaratıklar, yoksulluğu, hastalıkları, savaşları ve korkuyu yeryüzünden silip atmışlardı...

Ama bu Altın Çağ, birdenbire sona erecekti... Tanrısallar, insan soyunun son neslinin çocuklarını, insanlık mirasından koparmaya, kimsenin hayal bile edemeyeceği bir gelecek için hazırlamaya başlamışlardı. Nihayet Tanrısallar tüm dünyaya son duyurularını yaptıklarında, insan soyunun yok edilmesi sürecinin ilk adımını atmış oluyorlardı! Ve herşey, Tanrısalların da üstünde yer alan bir Yücedimağ'ın buyruğuyla yapılıyordu...

emre ozdamarlar

Bu arada SyFy 3 bölumluk (toplam 6 saat) bir mini dizi cekmis, Aralik'ta izleyebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=VMOEpFTi4es

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 09 Kasım, 2015, 15:05:06
Bu arada SyFy 3 bölumluk (toplam 6 saat) bir mini dizi cekmis, Aralik'ta izleyebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=VMOEpFTi4es

Teşekkürler Emre.

Bu arada bu kitaba kendi özel başlığını açtım.

pizagor

Sayın Hanac'ın itkilemesiyle aldığım Arthur C. Clarke'tan Son Nesil...

Baskısı olmadığı için nadirkitap'larda peşine düştüğüm bu kitap, ben aldıktan birkaç gün sonra Çocukluğun Sonu olarak İthaki Bilimkurgu Dizisi'nin çatısı altında yeniden baskı yaptı >:( >:( >:(

Hep Hanac yüzünden :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 16 Aralık, 2015, 12:42:07
Sayın Hanac'ın itkilemesiyle aldığım Arthur C. Clarke'tan Son Nesil...

Baskısı olmadığı için nadirkitap'larda peşine düştüğüm bu kitap, ben aldıktan birkaç gün sonra Çocukluğun Sonu olarak İthaki Bilimkurgu Dizisi'nin çatısı altında yeniden baskı yaptı >:( >:( >:(

Hep Hanac yüzünden :)

Süper haber, temiz temiz yeni baskısını okuruz.  ;D

pizagor

Varlık Yayınları Ağustos 1984 baskısı Son Nesil adıyla okuduğum bu kitaba çocukluğun Sonu adı daha yakışıyor çünkü Son Nesil tamlaması bile kitapla ilgili Spoiler içeriyor. Son 50-60 sayfada hikaye başkalaştı adeta, tahminlerimin, kendi kurgumun tamamen dışına taştı. Notum 8,9/10.

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 23 Aralık, 2015, 07:49:05
Notum 8,9/10.

Sn. ZagorPi, notunuz 8 mi 9 mu ?  :)

O zaman TV dizisini de izleyin isterseniz; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10278.0.html

Ben kitabı okuduktan sonra izleyeceğim.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 23 Aralık, 2015, 07:55:47
Sn. ZagorPi, notunuz 8 mi 9 mu ?  :)

O zaman TV dizisini de izleyin isterseniz; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10278.0.html

Ben kitabı okuduktan sonra izleyeceğim.

Sekiz tam onda dokuz!

Dizisi için yazdıklarınız kadarıyla kitapla dizi arasında uzaylıların dünyaya gelişi dışında benzeşim yok gibi. Muhtemelen bir de sonu fikir babında benzeyecektir.

kalidor

Kitabı henüz okuyamadım ama dizinin ilk 2 bölümünü beğeniyle izledim.
Crom! Ölüleri Say...

Pulluk

Dizisi güzel başladı ama kötü bitti bence. En kısa zamanda kitabını da okuyayım.
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

hanac

Çocukluğun Sonu'nu okudum, Notum 9.3 / 10.0

(Ama eski baskının ismi "Son Nesil" ve bu basımın tanıtımları korkunç spoiler içeriyor.)

Achtung - Az miktarda Spoiler olabilir

Bence kesinlikle bir başyapıt, bu kadar geç okuduğuma çok pişmanım.

1953 de yazılan ve Arthur C. Clarke'ın ilk büyük başarısı olan kitap 3 bölümden oluşuyor

İlk bölüm "Hükümdarlar", bir gün dünyanın her tarafında devasa uzay gemileri görünür.

Yıl 1975 dir, dünya aya gitmek üzeredir (6 yıl ile yanılmış üstad  :) ) ve nükleer savaş tehlikesi mevcuttur.

Uzaylıların gelişi ile dünya bir barış dönemine girer ve tek bir dünya devleti olmaya doğru gider.

Uzaylılar kendilerini göstermezler ve iletişimi BM Genel Sekreteri ile sağlarlar.

İnsanlığın kendilerini görmeye henüz hazır olmadığını ve 50 yıl sonra kendilerini göstereceklerini söylerler.

İnsanlar bu uzaylılara Hükümdarlar demektedir.

Bu bölüm Hükümdarların kendilerini insanlığa göstermeleri ile biter.

II. Dünya savaşı sırasında Londra üstünde aşağıdaki görüntüden esinlenmiş Arthur Baba,

İkinci bölüm "Altın Çağ", İnsanlık artık Hükümdarlara ve onların garip görünümlerine alışmıştır.

Artık Altın Çağ yaşanmaktadır. İnsanların çoğu işini robotlar yapmakta insanlar haftada sadece 20 saat çalışmaktadır.

Dünyada suç kalmamıştır, insanlar çok uzun süre eğitim almaktadırlar.

Ama ters giden bir şeyler var gibidir; insanlık dünyaya hapsolmuştur, uzaya gidiş yasaktır.

Bilimsel ve sanatsal üretimde durmuştur.

Sanki Hükümdarlar insanlardan bir şeyleri  gizliyor gibiler.

Üçüncü Bölüm "Son Nesil", Küçük çocuklarda garip değişiklikler olmaktadır.

Dünyanın her tarafındaki çocuklar bu durumdan etkilenmektedir.

Hükümdarlar, insanlığa seslenerek olacakları bildirirler.

Çok farklı bir son olduğunu söylemem lazım, hiç böyle beklemiyordum.

Herkese bu eseri okumalarını tavsiye ediyorum.

kalidor

İthaki'nin bilimkurgu serisi içinde yayınlanan Çocukluğun Sonu'nu geçen hafta okudum. Öncelikle dizisi eserin yanında oldukça sönük kalsa da okumadan önce izlerseniz çok bariz bir spoilera maruz kalıyorsunuz. Aman diyeyim!

Yukarıda yüce admin kısaca tanıtımını yaptığı için ben yeniden aynı şeylerden bahsetmeyeceğim.

Roman Soğuk savaş döneminde insanlığın nükleer silahlarla kendi sonunu getireceği endişesi gibi temel bir distopik çıkarımdan, ulusal devletlerin sonu ve sınırların kalkması, ölümden başka her türlü hastalığa çare bulunması, paranın önemini kaybetmesi, barış ve huzurun daimi olması gibi son derece fevkalade bir ütopik bir dünya tasavvuruna geçiyor. Fakat insanların çaba göstermekten vazgeçmesine bağlı olarak bilimsel merakın kaybolması, gündelik hayatının monotonluğunda körelen sanat ve edebiyatın kendini tekrar etmesi ve din mefhumunun kurtarıcıların özellikle "fiziken" insanlara görünmesiyle kendiliğinden yok olması gibi düşündürücü meseleleri de önümüze koyuyor.  Zaman yolculuğu ve insanlığın ortak hafızası ile ilgili bir paragraflık bölüm ise gerçekten Arthur C. Clarke'ın hayal gücüne hayran bıraktırıyor.

Ufuk açıcı, sürükleyici ve özellikle zamanının çok üstünde olan bu romanı tüm bilimkurgu severlere ısrarla tavsiye ederim.
Crom! Ölüleri Say...