Karabala

Başlatan yalcinerol345, 11 Kasım, 2015, 18:11:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Kastettiğim şey, edisyon farkı ya da HC olması değil...Flaneur da, Dokuzuncu Sanat da, başka yayınevleri de zaman zaman öznel albümler için benzer yollara başvuruyor ama Karabala 'da bana ekstra tuhaf gelen ve tam adını koyamadığım bir tavır var...''Satmıyor işte, bırakıyorum ben...'' moduyla ''Gel vatandaş, son 15 tane kaldı, başka yok...'' tarzı bir yaklaşım bir potada eriyip de sanki HC 'den sonra soft basılmayacakmış gibi lanse edilip, küçük bir dipnotla soft baskının yapılacağı belli belirsiz vurgulanıyor...Dediğim gibi, diğer limitli HC basan yayıncılarınkinden çok daha başka ve adını koyamadığım, beni iten bir şey var bu kez...Derdim sınırlı sayı HC basımlar olsaydı ilk iki albüm için yaptığım yorumlarda da vurgulardım ama ilk iki albüm için böyle bir düşüncem asla olmadı...Bu üçüncü albüm ile ilgili sanki etik olmayan bir şeyler varmış gibi geliyor bana...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Ferzan , sana katildigim yonler var ; fiyat kesinlikle fazla. Onceki ciltlerle de piyadaki farkli islerle de karsilastirsan, imza da olsa limited edition da olsa fazla. Ama zaten benim anladigim maliyeti kurtarmak icin bulunmus bir yontem, kaldi ki bunun farkinda olan ve  maliyeti sirtlanip sirf uretim devam etsin diye adini yazdiran yeterli kisi bulundu.

Ben de buraya da kopyaladigim yazimda belirttigim gibi cizgisini muhtesem ama icerik/konu olarak eski coktan tuketilmis-yipranmis buluyorum Karabala'yi ama sirf uretim sureci devam edebilsin diye adimi yazdirdim.

Bunu sadece karabala icin degil tum yerli yazar-cizerler icin yapmaya calisiyorum; donup bakmayacagim bir hikaye olan Elsewhere'i bile bu nedenle arayip buldum aldim vs.

Yontem etik midir elbette tartisilir ama Hikmet bey durumu acikca anlatti saniyorum ilk paylasiminda. bunu bir crowdfunding-patreon stili girisim olarak degerlendiriyorum acikcasi.

Sanatcinin kendini-isini ovmesine hic girmiyim :) Az once bir Suat Yalaz yazisi paylastim "Yandim Ali" linkinde. Bunlari tebessumle okuyup geciyorum sahsen.

nicholaihel

Şimdi bir facebook hesabından baktım. Tükenmiş görünüyor :( üstelik yorum bile yazılamıyor. Arkadaş ol butonu yok. Takip et var. Oradan da yorum yapmayı beceremedim. Böyle bir dağıtım şekli okuru kırar. Bende üzülerek Karabala için "takipsizlik" kararı veriyorum. Üçer beşer karaborsa alanlar olmuş. Dostlarıyla mutluluklar.

memospinoz

1. cildi hem sert kapak hem de karton kapak olarak almıştım. 2. cildi de bir ara alayım deyip deyip erteliyordum. 2 ve 3. ciltleri ve devamını almayacağım ben de. Bu çizgi roman bolluğunda dağıtımı olmayan bir çizgi roman için ekstra efor sarfedip uğraşamayacağım, kimse kusura bakmasın. 

Harun Ça

İlk iki cilti hc almıştım böyle olacağını bilsem hiç almazdım.

Jedmau

V 80, Cadılar Bayramı 65 TL diye yemediğimiz laf kalmadı. Çok ilginç bir ülkede yaşıyoruz, bunları düşününce birden sebepsiz bir gülme geliyor... :)

memospinoz

Benim eleştirim fiyatla veya kitapla alakalı değil. Sadece satış kanalı ve satış yöntemiyle ilgili. Satış kanalı Facebook ve sanırım sayfa falan da değil yazışmalardan anladığım kadarıyla yazarın kendi profili. Bu durumda yorum yazamadığını belirtmiş bir arkadaşımız. İkincisi de satış yöntemi: 3'er 5'er alanlar olduğu belirtilmiş, bu ne kadar etik tartışılır.

Sonuç olarak 3'er 5'er alanlardan fahiş fiyata alıp enayi durumuna düşmek istemiyorum. Normal yoldan uğraşıp (Facebook'tan arkadaş olarak ekle butonu da yokmuş sanırım  :( ) alayım desem zaten bitmiş, nasıl alayım. O yüzden almayacağım. Henüz alamadığım 2. cildi de almayacağım. Alana da engel olmayayım.

hym

Merhaba, dün akşam yazılanları okudum, inanın çok üzüldüm. Çünkü kimse farkında değil yaşanan sıkıntının. Ben hala 2. kitabın parasını dahi alabilmiş değilim dağıtım şirketinden 10 ay olduğu halde. %60 indirimle kitaplarınızı alıyorlar. 3-5 çizgi roman dükkanı ise % 50 indirim ile alıyorlar kitaplarınızı. Matbaa derseniz 3 ay içinde parasını alıyor.Koca koca şirketlerin karşısında KARABALA olarak ekonomik güce hiç sahip değilken, böyle bir mücadeleye girip, yıllar sonra tekrar çizeyim diye romantik bir düşünceye kapılmıştım 2.5 sene önce. Zor olacağını biliyordum ama bu kadar yalnız kalacağımı hiç tahmin etmedim. Ben bu sarmalın böyle olduğunu hiç bilmiyordum, çünkü sektörün içinde değildim. Şimdi öğrendim. Yine de çok güzel ve çok değerli dostluklar edindim bu sayede. Ve en önemlisi KARABALA'nın arkasında hiç birbir ekip yok. Senaryo, çizim, tasarım, matbaa vs dahil her şeyi kendim üstlenirken yanımda bir kişi bile yok. Elbette hatalar da yapmış olabilirim bu arada. Öyle bir iddiam da olmadı. Matbaada gece yarıları baskının başında durup sabah Kadıköy'e dahi kitapları sırtımda ben taşıdım. 60 yaşına gelmiş bir abiniz olarak. Evet, 100 T.L. pahalı ben de biliyorum. Ama 3. kitabı bastırabilmek için matbaa parasını toparlayacak başka yol bulamadım. Bu bir teklif. Zorla alın demedim kimseye. Böyle işte. keşke her şey farklı gelişseydi, daha güzel olsaydı.  Sevgilerimle...

memospinoz

Merhaba Hikmet Bey,
Ben kendi adıma parayı hiç düşünmedim bile. Fakat kitabın sınırlı sayıdaki baskısını keşke burada da duyursaydınız. Ve özellikle birden fazla alımlara müsaade etmeseydiniz daha fazla kişi bu eserin bu özel baskısına ulaşabilirdi. Bittikten sonra öğrenmek beni üzdü.
Saygılar, selamlar.

kharon

Birikim'in son sayisinda saniyorum Devrim Kunter de dahil bir cok yazar-cizerle yapilmis genis cerceveli bir roportaj var; mizah dergilerimizin ve cizgi roman dergilerimizin kapanmasi-cikamamasi konusunda maliyetler ve dagitim agi/dagitim sirketleri one plana cikan faktorlerden .

Ben yurtdisinda yasadigim icin cok yakindan takip edemiyorum ama saniyorum oldukca sikintili genel bir konu. Hikmet bey bence denemis oldugunuz sistem bunu asabilmek adina olumlu-deneysel bir girisim. Aksakliklar yasanmasi dogaldir herkes duymamis, yahut 3'er 5'er alanlar var bu yuzden almak isteyip alamayanlar var.

Umarim basarili olursunuz, gelecek sefer bu sikintilar da asilir; belki bu model baska girisimlerin de onunu acar.

Belki Patreon gibi bu isleri daha duzenli yapabileceginiz bir web platformuna tasirsaniz kargasanin da onune gecilir.

hym

Alıntı yapılan: memospinoz - 18 Ocak, 2018, 13:12:39
Merhaba Hikmet Bey,
Ben kendi adıma parayı hiç düşünmedim bile. Fakat kitabın sınırlı sayıdaki baskısını keşke burada da duyursaydınız. Ve özellikle birden fazla alımlara müsaade etmeseydiniz daha fazla kişi bu eserin bu özel baskısına ulaşabilirdi. Bittikten sonra öğrenmek beni üzdü.
Saygılar, selamlar.
Merhaba, bittikten sonra öğrendiğinize üzüldüğünüzü söylüyorsunuz. Ben de üzüldüm. Belki sizlere de bir duyuru yapmalıydım. Ben kendime ayırdığım 15-20 kitabı bu platformdaki arkadaşlara imzalı ve sizlere özel çizim de yapma koşuluyla  vermeye hazırım. Birden fazla alan arkadaşlarla da konuştum kendi kitaplarından fedakarlık edecek olanlar da var. Ancak 300'ün dışına çıkılmayacak. Bana ulaşamayanlar için. Face: hikmet yamansavaşçılar ve karabala efsanesi olarak girebilirsiniz.  Sevgilerimle..

memospinoz

Alıntı yapılan: hym - 18 Ocak, 2018, 16:04:54
Merhaba, bittikten sonra öğrendiğinize üzüldüğünüzü söylüyorsunuz. Ben de üzüldüm. Belki sizlere de bir duyuru yapmalıydım. Ben kendime ayırdığım 15-20 kitabı bu platformdaki arkadaşlara imzalı ve sizlere özel çizim de yapma koşuluyla  vermeye hazırım. Birden fazla alan arkadaşlarla da konuştum kendi kitaplarından fedakarlık edecek olanlar da var. Ancak 300'ün dışına çıkılmayacak. Bana ulaşamayanlar için. Face: hikmet yamansavaşçılar ve karabala efsanesi olarak girebilirsiniz.  Sevgilerimle..

Çok teşekkürler. Ben o zaman bir liste oluşması açısından ilk isteği oluşturayım. Eğer arkadaşlar da dilerlerse kendilerini eklemeye devam etsinler listeye.

Altın Madalyon Forumu "Karabala 3. Cilt Hardcover Özel Çizimli ve İmzalı Baskı" İsteyenler

1. memospinoz

NOT: IBAN bilgilerinizi de daha sonra alacak olan arkadaşlara mesajla forum üzerinden gönderirsiniz, biz de parayı havale/eft yapıp size iletişim bilgilerimizi göndeririz.

hym

Alıntı yapılan: memospinoz - 18 Ocak, 2018, 17:14:18
Çok teşekkürler. Ben o zaman bir liste oluşması açısından ilk isteği oluşturayım. Eğer arkadaşlar da dilerlerse kendilerini eklemeye devam etsinler listeye.

Altın Madalyon Forumu "Karabala 3. Cilt Hardcover Özel Çizimli ve İmzalı Baskı" İsteyenler

1. memospinoz

NOT: IBAN bilgilerinizi de daha sonra alacak olan arkadaşlara mesajla forum üzerinden gönderirsiniz, biz de parayı havale/eft yapıp size iletişim bilgilerimizi göndeririz.
Sizi kaydettim kendi listemden. Teşekkür ederim. 241

guneseral

Merhaba

Beni de listeye eklermisiniz.

2. guneseral

Teşekürler
Güneş Eral

nicholaihel

Alıntı yapılan: hym - 18 Ocak, 2018, 17:16:23
Sizi kaydettim kendi listemden. Teşekkür ederim. 241

Beni de listeye eklerseniz özel mesaj üzerinden iletişimi, ücret naklini vs sağlarız. Şimdiden teşekkürler.

3. nicholaihel