Pablo

Başlatan emre ozdamarlar, 13 Kasım, 2015, 11:51:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Orjinali Fransa'da Dargaud tarafindan 4 cilt olarak yayinlanmis, ingilizce versiyonu ise SelfMadeHero'dan 342 sayfalik tek bir cilt halinde yayinlanmis bir eser.
Yazar Julie Birman, cizer ise Clément Oubrerie.

Pablo Picasso'nun Paris'e ilk geldigi yillari anlatiyor, 1900 ve 1909 yillari arasi. Hikayeyi bu yillarda Picasso'nun sevgilisi olan Fernande Olivier'den dinliyoruz, zaten anlatilanlar da Fernande'nin anilarini anlattigi kitaptan uyarlanmis.

Kitapta bir ton sey anlatiliyor, o yillarda Paris'te yasanan bohem hayat, sanat dunyasinin nasil isledigi, elestirmenler, galericiler, bu isten para kazanmaya calisanlar ve buyuk bir fakirlik icerisinde bu dunyada tutunmaya calisan genc sanatcilar guzel resmedilmis. Maceraya Gertrude Stein, Henri Matisse gibi pek cok unlu de zaman zaman dahil oluyor. Modern sanatin nasil o devrin felsefesinden veya gundeminden beslendigine tanik oluyoruz.

Ben sahsen okumaya doyamadim bu kitabi. Neyseki kalinca bir eser, oyle tek oturusta hazmedilecek birsey degil, en az 3-4 gecenizi alir.

V

Clément Oubrerie'un çizimleri çok sıcak. Serinin kapakları Picasso'ya saygı duruşu olmuş..

"İstemem,eksik olsun.."

guneseral

Kitap elime geçti sonunda :)  300 kusur sayfa bakıp bakıp duruyorum keyfini çıkara çıkara okuyacağım insallah

hanac

Alıntı yapılan: guneseral - 20 Kasım, 2016, 00:06:01
Kitap elime geçti sonunda :)  300 kusur sayfa bakıp bakıp duruyorum keyfini çıkara çıkara okuyacağım insallah

Okuduktan sonra yorumlarınızı bekliyoruz.  :)