Dieter Lumpen - Zentner & Pellejero

Başlatan nikopol, 30 Kasım, 2016, 05:52:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

Dieter Lumpen, bir maceracı. Yeri geliyor şoförlük yapıyor, yeri geliyor balıkçılık. Suça karışıp milyoner olduğu da oluyor, kumar masasında her şeyini kaybettiği de. Lumpen'in her yeni macerası, yeni bir egzotik mekana yelken açacağı ve gönlünü de yeni bir kadına kaptıracağı anlamına geliyor. Hikayelerin geçtiği tarihi tam bilemesek de, 20.yy'ın ilk yarısı olduğunu varsayabiliriz.

Dieter Lumpen, Arjantinli yazar Jorge Zentner'in (d. 1953) İspanyol çizer Ruben Pellejero'yla (d. 1952) birlikte yarattığı bir karakter. Yakın zamanda yunusmeyra, Lumpen'i ve Türkiye'de Joker Dergisi'nde yayınlanmasının macerasını anlattı.

Alıntı yapılan: yunusmeyra. . .
"lümpen" olan adının çağrışımı gibi "serserice" ,olayların akışına kapılarak ve kendi dışındaki  "lümpen"lerin hayatlarıyla kesişen öyküleriyle istanbul,ege adaları ve başka egzotik yerlerde maceralar yaşayan "serseri bir gezgin"di kahramanımız..."corto"nu tersine ve "corto"nun yaşadığı zamanların aksine dünyanın büyük yazarları,savaşları,hainleri,siyasetçileri vs değil ismi bilinmeyen "lümpen"leri bahse konu oluyordu maceralarında...evet, o da egzotik yerlere yolu düşen bir "gezgin"di ama bu geziler çoğunluk "hayatta kalma" sevdasından kaynaklanan zorunlu maceralardı  ;) zaten joker dergisi'de karaktere bu adı yakıştırmıştı:"serseri gezgin ..."
. . .

IDW Publishing, Eurocomics etiketiyle Avrupa çizgi romanlarını İngilizce olarak yayınlıyor. Haziran 2016'da Dieter Lumpen'in tüm maceralarını "The Adventures of Dieter Lumpen" başlığıyla, tek ciltte yayınladılar. Ciltte ilk olarak 8 kısa hikaye ve en sonda da 3 Lumpen albümü yer alıyor. Öykülerin ve albümlerin başlıkları ve üretim tarihleri şöyle:

A Dagger in Istanbul (1985)
Games of Chance (1985)
Time Bomb (1985)
His Master's Voice (1985)
A Question of Skin (1985)
The Bad Guy (1986)
Cupid's Sins (1986)
Gold Mouth (1986)
Enemies in Common (1987)
Caribbean (1988,1989)
The Reaper's Price (1994)

İstanbul, Ege Adaları, Hayfa, Hindistan, Sri Lanka, Paris, Manaus, Tunus, Karayipler ve son olarak da ABD, Lumpen'in izlediği güzergahı oluşturuyor (flashback'lerle, Venedik ve Çin'e de uğruyoruz).

Ben özellikle Pellejero'nun çizimlerini çok beğendim. Lumpen belli ki, biraz da Pellejero dünyanın uzak köşelerini çizsin diye yaratılmış. Bu açıdan, öyküyü yazan Zentner, inandırıcı olmaya fazla takılmamış. "Macera devam etmeli!" Lumpen'in havaya savurduğu sigara dumanı, kadınların kahkahaları, kapanmakta olan kolonyal dönem, değerli tablolar, yuvarlanan kadehler:

Alıntı yapılan: Dieter LumpenBalığa gitmek, arkadaşlarla eğlenmek, sevgililer... Güzel bir manzara, temiz hava, sonsuz geceler... Tümü ve daha fazlası... Herhangi bir sözleşme imzalamama da gerek kalmadan!

Pellejero-Zentner ikilisinin, Dieter Lumpen haricinde de çok sayıda ortak çalışması mevcut. Bu eserlerden El silencio de Malka, 1997'de Angouleme'de en iyi yabancı çizgi roman ödülünü almış. Anladığım kadarıyla Zentner'in kendi yaşamına dayanan albüm, 19.yy sonunda Rusya'da pogramdan kaçıp Latin Amerika'ya yerleşen bir Yahudi aileyi anlatıyor:

Son olarak, Blacksad'in senaristi Juan Diaz Canales'in yazdığı yeni Corto Maltese albümlerini de Pellejero'nun çizdiğini hatırlatıp bitirirken, "yeni" Corto'nun yüzünün kapakta gölgede bırakılmasının Pellejero'nun bilinçli bir tercihi olduğunu da ekleyelim:

ferzan

Pellejero'ya ''Diren Fransa Belçika Ekolü'' başlığından aşina olmuş, daha evvelce Joker dergilerinde gördüğüm o elektrikli çizer olduğunu ve Corto'nun da yeni albümünün çizeri olduğunu öğrenmiştim...Öteden beri üslubunu çok sıcak bulduğum, hiç birşeye ve hiç kimselere benzetemediğim Latin Ekolü'nün bu tarz üretimlerini adam akıllı edisyonlarda Türkçe okumayı çok isterdim...

Dieter Lumpen ve dolayısıyla Pellejero'nun sayfalarına her bakışımda içim açılıyor, gözlerim bayram ediyor...Değişik bir rahatlama ve tatmin duygusu yaşıyorum...Tanıtım için çok teşekkürler...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Bu güzel tanıtım için Nikopol dostumuza çok teşekkür ederiz.

Mrtekin

Aynen, çok güzel bir tanıtım olmuş. Teşekkürler.
They drew first blood...

Peyami

Bir ÇR daha hak ettiği başlığa kavuşmuş. Teşekkürler Nikopol. Latin ekolünün forumda epey ihmal edildiği ortada. Genelde İspanyol sanatçılara, Fransızca yayınlanan eserlerinden bahsedildiğinde rastlıyorum. Size 2015 yılına ait bir rakam vereyim. 2015 yılında Fransa, Belçika İsviçre'deki ÇR yayıncılığında doğrudan çalışan yabancı ÇRcı sayısı 136 (2014'te 152). Bunların 58'i İtalyanlar, 25'i ise İspanyollar. Yani bu piyasa adeta bir dünyaya açılma kapısı olmuş durumda İspanyollara.

Pellejero, Corto Maltese'nin kendisine çizerlik hayatı boyunca ilham kaynağı olduğunu hep söyleyen bir çizer. Şimdi size dikkatimi çeken hoş bir ayrıntıdan bahsedeyim.  Bu ikilinin Mosquito yayınlarından çıkan integrale Dieter Lumpen edisyonunun Fransızca çevirmen hanesinde, Hugo Pratt'ın kızı Silvina Pratt'ın adı yazıyor. 

yunusmeyra

nikopol, geçte olsa bu önemli tanıtım için teşekkür etmek istedim  :) ayrıca ferzan`ın bahsettiği "beğenileri" paylaşan pek çok okur olacağını tahmin ediyorum (fazla "hayalci" bir beklenti olduysa eğer,"en azından albüm satışlarını kurtarır" diyeyim  ;) ) çünkü öyküler fumetti tutkunlarını ve klasik tarzda macera çizgi romanları sevenleri de tatmin edecek türde
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR