Zalim Altılı - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 21 Kasım, 2015, 10:32:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Amazing Spider-Man, Zalim Altılı, KASIM 2015

16cm x 24cm, 192 Sayfa, Renkli, 32TL, Çeviri: İlke Keskin Yazar: Stan Lee,

Örümcek Adam henüz bir lise öğrenicisiyken, en tehlikeli düşmanlarının bir suç örgütü oluşturup kendisini teker teker sınamalarıyla en kan dondurucu maceralarından birini yaşamıştı. Bu örgütün adı: Zalim Altılı'ydı!

Yıllar sonra Doktor Ahtapot, bu zamana kadar yapacağı en görkemli iş için ekibini bir kez daha toplayacak ve bu sefer her birini, şimdiye kadar olduklarından çok daha ölümcül bir hale getirecek - bu durum da Örümcek'in hayatını hiç olmadığı kadar karmaşıklaştıracak! Örümcek, Altılı'ya gereken dersi verebilecek mi? Yoksa bu sefer dersi alan kendisi mi olacak?

Ayrıca: Uzun zamandır Örümcek kitaplarının yan rollerinden birini oynayan ve Mary Jane'in en azılı düşmanı olan kişinin kaderi belli oluyor! Konuk yıldızlar: Fantastik Dörtlü, İntikam Birliği ve daha da fazlası!

Nightrain

Zalim Altılı yerine Sinister Six yazsa daha güzel olurdu. Bunu da aldık sipariş listesine. Sıra geldi Birth of Venom'a. Umarım o da bu yıl bitmeden çıkar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Animvader

Alıntı yapılan: Nightrain - 21 Kasım, 2015, 10:34:59
Zalim Altılı yerine Sinister Six yazsa daha güzel olurdu. Bunu da aldık sipariş listesine. Sıra geldi Birth of Venom'a. Umarım o da bu yıl bitmeden çıkar.

Zalim Altılı, Bilka döneminden beri kullanılan, artık okuyucunun kanıksadığı bir isim, bence gayet yerinde olmuş.

rumar80

Alıntı yapılan: Nightrain - 21 Kasım, 2015, 10:34:59

Çıksın ki seneye the death of Jean de Wolff basilsin.
Unutmadık unutturmayacagiz.

Nightrain

Aynen. Daha çok Klasik SM maceraları istiyoruuuuz. :D

The_DarknesS

Çocukluğumda Bilka yayınlarının Örümcek Adam ciltlerinin sıkı bir takipcisiydim. Küçük boy ve siyah beyaz Örümcek Adam ciltleri içinde özellikle o yıllarda Todd McFarlane ve Erik Larsen çok sevdiğim çizerlerdendi. Yıllar sonra Erik Larsen tarafından çizilmiş Örümcek Adam'ın efsane sayılarını içeren cildi görünce çok sevindim. Çok iyi bildiğim bir kaç defa okuduğum bu maceraları renkli ve daha büyük boyda okumaktan çok keyif aldım.
Böyle güzel bir çizgi roman için emek veren Marmara Çizgi ekibine teşekkür ederim.

Nightrain

Buna da başladım. Dün 42 sayfalık ilk sayısını okudum. Zalim Altılı'nın ilk kez bir araya geldiği; Amazing Spider-Man Annual#1

Kısa süreli diğer Marvel kahramanlarıda gözüküyor; Thor, Fantastik Dörtlü, X-Men vs... Tabii ki çizimler ilkel diyebileceğimiz bir seviyede fakat Spidey'nin ilk maceraları olduğu için + yayınladığı yıl göz önünde bulundurulursa normal bir durum. Daha sonra Zalim Altılı'nın tekrar bir araya geldiği sayılara geçiyor, çizimler bir hayli iyi, Erik Lansen şahane işler çıkartmış gibi duruyor. Bu akşam kalan sayıları okumayı planlıyorum.

hennessy

İlke kardeşim beni çocukluğuma götürdü. Bilka zamanı örümcek adam tadında güzel bir hikaye okdum.

İkinci macera daha çok hoşuma gitti. MJ harika çizilmiş bu arada.

Bol aksiyonlu ve yan karakterleri ile güzel vakit geçirmenizi sağlayan bir çizgi roman sizleri bekliyor.

Bu klasik seri inşallah devam eder...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

Cocukken izledigim Örümcek Adam çizgi filmine ilham kaynağı olan hikayeleri okumak cok guzel bir duygu. Bilka dönemine yetişmemiş biri olarak bu guzel maceralari tekrar bizlerle bulusturan Marmara Çizgi ye tesekkurler. Umarim 2016 da daha fazla Klasik Maceralar okuruz. Sadece Örümcek Adam degil; X-Men, Thor, Avengers ve Fantastic Four'un Klasik Maceralarinida okumak istiyorum.

yalcinerol345

Alıntı yapılan: Nightrain - 13 Aralık, 2015, 12:03:54
Cocukken izledigim Örümcek Adam çizgi filmine ilham kaynağı olan hikayeleri okumak cok guzel bir duygu. Bilka dönemine yetişmemiş biri olarak bu guzel maceralari tekrar bizlerle bulusturan Marmara Çizgi ye tesekkurler. Umarim 2016 da daha fazla Klasik Maceralar okuruz. Sadece Örümcek Adam degil; X-Men, Thor, Avengers ve Fantastic Four'un Klasik Maceralarinida okumak istiyorum.
Aynen katılıyorum.Daha fazla klasik

Animvader

Kitabı elime ilk aldığımda şöyle iç kapaklara bir göz gezdirdim ve bir-iki tanesi tanıdık geldi, acaba daha önce okumuş muydum diye kendi kendime sordum.Kapak resimlerini abime yollayınca Bilka serilerinden bu kapaklı dergleri okudumuğuzu hatırladım.O kapaklı sayılarda bu hikayeler var mıydı onu hatırlamıyorum ama Beyazıt Meydanındaki satıcılardan aldığımız ve okuduğum ilk çizgiromanları bana hatırlatması hasebiyle güzel oldu.

Çizimler zaten harika.Özellikle Erik Larsen'in tek sayfaya tek panel yaptıkları adeta çerçevilik işler.Ayrıca Steve Ditko'nun Annual 1deki panellerine de saygı duruşu olmuş galiba.

Ben de arkadaşlara katılıyorum hatta artık Marvel'ın bile bıraktığı siyah-beyaz essentialler yerine bu tür belli hikayeleri anlatan klasik ciltler daha sık basılmalı.İlke beye ve Marmara Çizgi'ye bu yayınları için teşekkür ediyorum ve İlke beyin önsoz yazısı da bu tür yazıları artık göremediğimiz bir dönemde harika olmuş.

Ciltle ilgili tek bir olumsuz yorumum olacak; normalden fazla şekilde cümlelerde çeviride anlatım bozukluğu ve hal eki yanlışları yapılmış, birkaç hata neyse de bir yerden sonra cümleleri iki kere okuyup anlamı oturtmaya çalışmak can sıkıcı olabiliyor.Düzeltmeyle giderilemeyecek şeyler değil bunlar.

Sakızlı Ohannes Paşa

Marmara'nın klasik maceralar adı altında çıkardığı kitapları seviyorum. Hem Spiderman'i bugünlere getiren maceraları okumuş oluyoruz. Hem de dönemin çizgi roman tarzını 30-40 yıl sonra deneyımlemiş oluyoruz. Sinixter Six özelinde konuşmak gerekirse, söyleyebileceğim ilk şey Spiderman'i Spiderman yapan unsurların tamamını içerdiği. Yıllar boyu yazarların elinde standardını bozmayan nadir karakterlerden belki de. Günümüze baklıdğında Stan Lee'nin açtığı yolda Spiderman haliyle değişiklikler gösterse de özünde hep aynı karakter. Bunu hissediyor insan okurken.

Annual sayısını çok beğenmemekle birlikte o dönemin izlerini takip etmek hoşuma gitti. Sayıya konuk karaterlerin hepsinin sadece 1-2 panelde görünmesi ve orada olma nedenlerinin de sadece o karakterin kendi serisinin reklamını yapmak olması gülümsetiyor. "Fantastik Four kendi serisinde bayilerde" tarzı bir tanıtımın sayfanın yarısını kaplayan Twix reklamlarından daha güzel bir reklam olduğu kesin.

334-339 arası sayıları ise çok beğendim. Larsen'in çizimleri hayranlık uyandırıcı. Spiderman adeta poz kesiyor. Onun dışında Doc Ock'un kollarını takip edeceğim diye panellere takılıp kaldığım oldu. Hobgoblin çizimleri de çok etkileyici. Hikaye güzel kurgulanmış. Tek olay 6 karakterin toplanıp Spiderman'e dalması değil. Arka planda bir tutarlılığı var, karakterlerin gizli amaçları var. Tabi artık o dönemde diyalogların biraz daha iyi olmasını beklerdim.

8/10.

pizagor

Haftasonu tekrar okudum bu cildi. Yine gönlümden geçen aynı; keşke John Romita Jr. ile başlayan sayılardan itibaren Hoz'un başladığı yere kadar ikili fasikül formatında aylık hatta daha da güzeli onbeş günde bir arşive koyabilsek. Aynı dönemin Spectacular Spider-man, Web Of Spider-man ve sonrasında Spider-man serileri de bu fasikül formatına dahil olsa. Tek başlıkta her birini yeniden okusak. Erik - Todd - Sal Buscema - David Michelinie - Bagley ve diğerleri tekrar şenlendirse bizi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

pizagor

Bunlar Amazing Spider-man annual #1'de yer alan Zalim Altılı'nın orijin öyküsüne ait görseller. Amazing Spider-man annual #1 de bu albüm içerisinde yer alıyor. Tabi benim esasen bayıldığım Michelinie'nin yazdığı, Larsen'in çizdiği Return of The Sinister Six hikayesi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...