The Expanse

Başlatan doktor1881, 25 Kasım, 2015, 17:12:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktor1881

Amerikan uzay bilim kurgu dizisi 2015 kasım ayı itibariyle izleyicileriyle buluştu. The Expanse dizisi  2001-2003 yılları arasında ekranlara gelmişti. Ama o yıllarda izleyicinin beğenisini kazanamadığı için erken final yapmak zorunda kalmıştı. Yıl 2015 dizi müthiş bir kadro ile tekrar karşımıza çıkıyor. The Expanse dizisinin yönetmeni olan Robert Lieberman ve Terry McDonough oldukça iddialı isimler. Senarist Daniel Abraham ise bu alanda en iyilerden biri. The Expanse dizisinin 1. bölümü olan "Dulcinea" izleyiciden tam not almayı başardı.

Günümüzden 200 yıl sonra insanoğlu uzayda koloniler kurmuştur. Astroid'de doğmuş olan genç kadın büyük bir komplonun parçası olur ve ortadan kaybolur. Deneyimli dedektif Miller, oldukça zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için görevlendirir. Bu görev için bir uzay gemisi kaptanıyla işbirliği yapar. Görev son derece gizlidir. Dünya, mars ve uzay kuşağı arasında yaşanan gergin ilişkiden dolayı bu görevin gizli kalması hayati önem taşımaktadır.

Josephus Miller iyiliğe inanan başarılı bir dedektiftir. Genç kadının bir komplonun parçasında olduğunu öğrendiğinde ne yapacaktır? Olayın üzerine gittikçe, insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya olduklarını fark ettiğinde ne yapacaktır. Bunları birlikte izleyeceğimiz güzel bir dizi. Eğer sizde benim gibi bilim kurgu dizilerini seviyorsanız, izlemenizi tavsiye ederim.

Dizi, senaryo ve oyuncu kadrosu olarak kaliteli gözüküyor ama görsel efektler biraz sönük kalmış.

Dizi adı: The Expanse

Türü: Blim kurgu, gizem

Tarih: 14 Aralık 2015

Bölüm sayısı: 10

Yapımcılar: Mark Fergus, Hawk Ostby

Thomas Jane dizide Detective Miller rolünde yer alıyor.
Steven Strait dizide James rolünde yer alıyor.
Dominique Tipper dizide Naomi Nagata rolünde yer alıyor.
Cas Anvar dizide Alex Kamal rolünde yer alıyor.
Wes Chatham dizide Amos Burton rolünde yer alıyor.
Shohreh Aghdashloo dizide Chrisjen Avasarala rolünde yer alıyor.
Chad Coleman dizide Fred Johnson rolünde yer alıyor.
Florence Faivre dizide Juliette rolünde yer alıyor.
Paulo Costanzo dizide Shed Garvy rolünde yer alıyor.
Jay Hernandez dizide Dmitri Havelock rolünde yer alıyor.
Jared Harris dizide Anderson Dawes rolünde yer alıyor.
Shawn Doyle dizide Sadavir Errinwright rolünde yer alıyor

https://youtu.be/27JmggM5GGQ

hanac

Fragmanı izledim ,iyi olabilir. Bir şans vermek lazım.

http://www.imdb.com/title/tt3230854/?ref_=nv_sr_1

doktor1881

Bölüm:1 (Güncel) Dünya,Mars ve Kemer'liler Galaksidede her an kapışmaya hazırlar
Olaylar Ceres gezegeninde geçmektedir
Diziler için ilk bölümler her zaman zordur ama inan ki bu bölümde hiçbir şey yoktu

Bölüm Notu:4/10

doktor1881

Bölüm:2 Uzay mekiği içine  sıkışan James Holden ve 4 adamının kurtulmak için çabalamaları ile geçen bölüm

doktor1881

Bölüm:3 Dünya ile Mars savaşın eşiğinden dönerken,Kuşakta OPA'nın direnişi başlıyor

Bölüm Notu:5/10

hennessy

İlk bölümü izledim sarmadı sanırım devam etmem
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Doktorumun ilk 3 bölüm notu çok düşük, ben de izlemem.

doktor1881

Bölüm:4 (Güncel) Mars savaş gemisi bilinmeyen düşmanın tehditinde
5 kişilik ekibimiz 1 zayiyat daha verir

Bölüm Notu:5/10

Ahmet Oktay

Syfy diziye 13 bölümlük 2. sezon onayı verdi.

2. sezon 2017'de yayınlanacak.

doktor1881

Bölüm:5 (Güncel) Noel tatilinden dönen dizinin bu bölümünde de dişe dokunan bir şey yoktu
Dizi izleme sitelerindeki yorumlara bakınca ben mi hatalıyım diyorum.Beğeneni çok....

doktor1881

Bölüm:6(Güncel) Anlamsız diyalogların dolu olduğu bölüm Dedektif Miller'in olduğu sahnelerle ayakta kalmaya çalışıyor.Ama o da bölümü kurtarmaya yetmiyor

doktor1881

Amerikalı yazar James S. A. Corey'in aynı isimli kitap serisinden uyarlanan dizinin on üç bölümden oluşacak ikinci sezonu 8 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayacak.
Thomas Jane ve Steven Strait'in başrollerini paylaştığı dizinin üretimi Penguin in a Parka, SeanDanielCo, Alcon Entertainment ve Legendary Television şirketleri tarafından yapılmaktadır. İlk sezon oyuncu kadrosunda ayrıca Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Paulo Costanzo, Florence Faivre, Shawn Doyle, Shohreh Aghdashloo ve Frankie Adams rol aldı

dean

Üçüncü sezon onayı geldi.

doktor1881

Diziye kanım pek ısınmamıştı ::)

Nomad

THE EXPANSE

Miller:     Yağmur altında ıslanmak nasıl bir duygu?
Holden:    Bilmiyorum. Hiç düşünmemiştim.
Miller:     Dünya gibi bir gezegenden neden ayrıldın?
Holden:      Sevdiğim herkes ölüyordu.

Eşimle beraber izlemeye başladık geçen hafta. An itibari ile 2. Sezon 3. Bölüm bitti.
BSG sonrası bilim kurgu yokluğu çeken bünyeme iyi geldi.
Forumda pek beğenilmemiş sanki.
Biraz konuşayım istedim hakkında. Biraz da bilgi derledim sizin için.

Uzayda geçen Game of Thrones diye lanse edilmişti yapım aşamasında dizimiz.
James S. A. Corey takma ismini kullanan Daniel Abraham ve Ty Franck'in yazdıkları Enginlik Serisi'nden uyarlandı.
İthaki yayınlarından "Leviathan Uyanıyor" adıyla serinin ilk kitabı yayımlandı ülkemizde.

Eserin ortaya çıkış hikayesi hoş.
Ty Franck, çeşitli arkadaş gruplarına oynatmak üzere uzay temalı bir rol yapma oyunu (RPG) hikayesi yazar.
Şans eseri bu gruplardan birine Hugo ödülü adaylıkları bulunan yazar, senarist ve çizgi roman yazarı Daniel Abraham katılır. Daniel Abraham, Ty Franck'in yarattığı evrene ve yapmış olduğu araştırmalara hayran olur. Kısa süre sonra Ty Franck e hikayesini kitap olarak yayımlamayı teklif eder.
Ardından Ty Franck ve Daniel Abraham, James S. A. Corey takma adıyla The Expanse kitaplarını yazmaya başlar. İlk kitap olan Leviathan Wakes 15 haziran 2011 tarihinde yayımlanır. Onu sırasıyla Caliban's War (2012), Abaddon's Gate (2013), Cibola Burn (2014), Nemesis Games (2015) ve son olarak Babylon's Ashes (2016) takip eder.
Kitabın başarısını ve potansiyelini fark eden Children of Men ve Iron Man filmlerinin başarılı senaristleri Mark Fergus ve Hawk Ostby, kitapları baz alan bir dizi senaryosu yazarlar ve tüm bu meşakkatli yolun sonunda The Expanse 2015 yılında amerikan SYFY kanalında yayımlanmaya başlar.

The Expanse'in konusuna gelirsek; günümüzden 200 yıl sonrası... İnsanlık, dünya dışına çıkmış ve Güneş Sistemi'ne yayılmış. 
Mars, basit bir askeri koloni değil, kendi kendini yöneten bir gezegen haline gelmiş. Tarihteki Sparta lılar veya Starcraft oynayanlar varsa Protoss lar diyeyim siz anlayın Mars sakinlerini.
Ceres ve asteroit kuşağındaki asteroitlerde bulunan istasyonlar, insanlar için birer yaşam alanı olmuş. Dünya, Mars ve asteroit kuşağında yaşayan halklar arasında pamuk ipliğine bağlı bir güven ilişkisi vardır.
Asteroid kuşağında zor şartlarda çalışan, Dünya ve Mars ın kaynak ihtiyacını karşılayan proleterya isyanın eşiğindedir.
Dünya ben ağayım diye takılmakta, Mars ise biz burada paso toz yutuyoruz, suya sabuna hasret kaldık diye Dünyaya diş bilemektedir.
Bu çıkmazın tam ortasında; kayıp genç bir kadını arayan Ceres'li dedektif Joe Miller ( üç golden globe adaylığı olan thomas jane canlandırıyor), Canterbury gemisinde görevli Jim Holden (Steven Strait oynuyor), Dünya'da bulunan Birleşmiş Milletler'de görevli Chrisjen Avasarala (oscar adaylığı olan İran'lı aktris Shohreh Aghdashloo) var. Karakterler sade hayatlarını yaşamaya devam ederken, kendilerini kontrolleri dışında gelişen büyük olayların merkezinde buluyorlar.

Sonrasında seri vermiş bilimkurgu, siyaset, dram, şuç ve aksiyonu. Fantazi falan da var. Yerçekimsiz ortamda sevişme fırsatını kaçırmıyor kimse  ;)

Kitabı okumadım henüz, baskısı bitmiş her yerde. Ama genel yorumlar başarılı bir uyarlama olmadığı yönünde dizinin. Alıştık artık gerçi.
Kitaplardan uyarlanan dizi ve filmlerde yapılan klasik hatalar bunda da var. O hatalar; detaylardan arındırmak ve üstünkörü işlemek

Artılar.;
Konu güzel, renkler güzel, izleyiciye uzayda havasız kaldığını hissettirecek bir görüntü yönetmenliği ve yönetmenlik var.
Gerçekçi bir gelecek tasviri ve ayakları yere basan evreni var.
İlgi çekici hikaye unsurları ve büyük resmi görmeye başlayıp, ilişkileri çözdükten sonra takip etmesi daha keyifli hale gelen kurgusu var.

Eksiler;
Dizinin ilk sezonunda kurgu bariz başarısız. Kitapları okumamış birinin iki bölüm izledikten sonra hiçbir şey anlamayıp bırakması gayet olası
Oyunculuk istisnalar dışında vasat. Cast ajansından çıkma, neredeyse ifadesiz, salt poz kesen tipler bazen karakter, duygu ve  felsefeyi  layıkıyla yansıtmayı geçtim, yalan yanlış aktarıyor. Misal Holden karakteri; küçükken botox kazanına düşmüş kadar ruhsuz, mimiksiz vasat bir oyuncu. Ama birkaç oyuncu var ki akıyor resmen. Sürüklüyor diziyi.
Birçok diyalog ve sosyal ilişki ana hikayeden kopuk, alelade ve aşırı magazinsel. Replikler daha iyi yazılabilirmiş.
Karakter motivasyonları benim en hassas olduğum konudur. O sözün, o eylemin o karakterle ve/veya en kötü o anki ruh hali ile uyuşması olmazsa olmazımdır.
Bu konuda da zayıf dizi.

Daha yazarım ama fazla bile uzun oldu.
Okunması babında burada kesiyorum.
Bu yoklukta her türlü gideri var. Hele ki kitabın hatırına 2 kere var.
Şans verin. 2. Sezonda kalite yükseliyor baya.