Yayıncılar Kitapevlerine Dağıtılan Çizgi Romanlarını Takip Ediyorlar mı?

Başlatan yunusmeyra, 29 Kasım, 2015, 21:57:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

bu hafta sonu bir kitapçıda çektiğim bir kaç fotoğrafı paylaşayım önce..

aslında,"yukarıdaki fotoğraflarda çocuklar nereye bakıyorlar?" gibi bir pazar bilmecesi düzenlemek vardı  ;) neyse hiç uzatmadan baktıklarının çizgi roman yayınlarının dizildiği raflar olduğunu söyleyelim..aslında bir sağa bir sola yattıkları ve tersten bakıp okumaya çalıştıklarıda çizgi romanların kapak ve sırt yazıları ..bir süre daha bakıp sıkılıyor bu genç dostlarımız ve en üst rafta kapakları açıkça görülebilecek tarzda konulmuş gordon ve kızılmaske ciltlerine bakmaya karar veriyorlar..belli ki zamanları az ve çizgi romanları rastlantı eseri görmüşler..ilgilerini çekmiş ama yine belli ki zaman azlığından uzun uzun rafları inceleyemiyorlar...kapaklarını görebildikleri ve ilk ilgilerini çeken çizgi romanı karıştırıp,fiyatına bakıp,alıp bir çizgi roman okuma keyfi yapacaklar..veya daha önce hiç okumadıkları türde birçizgi romanla tanışmak için raflara hamle yapıyorlar..belkide isimlerini daha önce büyüklerinden duydukları bir çizgi roman cildini alarak ilk kez çizgi romanla tanışacaklar..açıkçası bunlar benim tahminlerim..

çocuklar sırtlarını gördükleri ve "sıkışık nizamda" duran yüzlerce çizgi roman cildi arasında(alttaki resimlerden 1 no'lu olan) kapaklarını görebildikleri gordon ve kızılmaske rafına bir hamle yapıyorlar(alttaki resimlerde,2 no'lu..)..ama o da ne?!  kapak resimlerini görebildikleri yegane çizgi roman ciltleri bu seferde en üstteki alçak rafa öyle bir dizilmişler ki,"sıkıştıkları" yerden çıkarmak mümkün olmuyor..az sonra bende denediğimde aynı olumsuz durumla karşılaşıyorum..kare formata yakın bu kalın ciltler üst rafa resmen "hapsedilmiş"..sağ yap,sol yap,çapraz getir,it,çek..çık,olmuyor..bende denedim..zaten daha öncede zorlayan olmuş ve ciltler epey yaralanmış..(alttaki resimde 3 ve 4 no'lu..)

bu rafların arkasındaki sıra raflarda da durum aynı..fumettiler,frankofonlar ve comics ciltleri el ele kolkola (yok aslında sıkışık ve omuz omuza ) ama ancak sırtlarından tanınacak ve okunmaya çalışılabilecek tarzda dizilmişler..burdan ancak, çizgi romanları bu forumdakiler kadar takip edenler veya belli bir çizgi romanı almak ve çıkmak için gelenler çizgi roman alabilir diye düşünüyorum bir an..başka türlü raflara bakmak bile içinize "hafakanların" basmasına sebep olur..aradan bir cildi söküp almak zor,yaralamadan geri koymak daha zor..geri bırakılan kitapları raf sorumlusu gençler çabucak bir yere sokuşturuyor..ve rafların düzenini sağlıyorlar..valla nizam,düzen tamda "çizgi romanlar" bu halleriyle "özgür ve mutlu" değiller galiba..yıllar önce bakkallarda satılan çizgi romalarımız bile daha "rahattı" diyesi geliyor insanın..

ancak "şanslı bir zümreye" rastlıyorum raflarda..eğer raf sorumluları manga türüne özel bir kıyak yapıyor değillerse  ;) veya bazı yayınevleri daha "itinalı bir sergilenmeyi" haketmiyorlarsa  ;) güzel bir talih..mangaların pek çoğu "yüzden" yani ön kapakları görülüp algılanacak tarzda yerleştirilmiş..bunu raflardaki bütün çizgi romanlar haketmiyor mu? bazıları "doğuştan" pardon "basılıştan"  ::) hayata "1-0" önde mi başlıyorlar burada da?

evet geçtiğimiz son 10-15 senede çizgi roman dağıtımındaki devasa sorunlara,olumsuzluklara rağmen yeni satış noktaları ve "çizgi roman evleri" açılarak yeni mevziler kazanıldı..ancak önceden özel bir yerleri olmayan, şimdi azda olsa yeni "stand" ve raflara kavuşan çizgi romanlarımız için galiba mücadele yeni başlıyor...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

The_DarknesS

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ancak bir kaç tane şehrimizde çizgi roman dükkanı var.
Sadece çizgi roman satan bir yer olmayan çoğunluk şehrimizde eğer varsa başta D&R olmak üzere diğer kitap satış noktalarında çizgi roman bulunuyor.
Bu kitap satış noktalarında ise çizgi roman her zaman üvey evlat muhamelesi görüyor. Benim bir çok kitapçıya uğramışlığım var. Şimdiye kadar hiçbirinde çizgi romanların düzenli sıralandığını görmedim.
Raf görevlileri başta olmak üzere çizgi roman gereken önemi - özeni gösteren yok. Kendinize en yakın D&R'a veya Remzi Kitapevine veya başka birine gidip görün.
Yukarıdaki fotograflarda da gözüktüğü üzere raflardakiler karma karşık dizilmiş olduğunu göreceksiniz. Comics, fumetti, frankogon halay çeker gibi bir birine girmiş.
Aynı seriler bile çoğunlukla sıralı değil farklı raflarda bulunuyor. Kitap bulması bile dert.

maeglin

Baktımda bu fotoğraflardaki yer epey düzenliymiş tüm olumsuzluklara karşın. Isparta'da D&R'da çizgi roman ya da diğer benzeri yayınların önemli bir kısmını çizgi roman rafının içerisinde bulamazsınız. Haksızlık etmek istemiyorum çalışanlar elinden geldiğince düzenliyor, ama bakan insan gibi bırakmak yerine fırlatıp attığı için gün içerisinde sürekli dağınık yalnızca sabah ve akşam çıkışlarda biraz düzenli oluyor. Birde şu önde bu arkada olayından daha çok buradaki D&R'da çizgi romanlar ciddi zarar görüyor, yırtılıyor.

Ücret politikalarından dolayı dürüst olayım çok almıyorum D&R'dan. Almak istediğimde zarar görmüş olan varsa yenisini talep ediyorum hasarlı olanı eve götürüp okuyup yenisi geldiğinde değiştiriyorum. Yarın fırsat bulursam ben de çekmek isterim bu bölümü. Ha birde yüzlerine de söyledim ama muhtemelen kutuları açarken kullandıkları maket bıçağı ya da her ne ise o kadar derinden kesiyorlar ki ciltleri çizip atıyor ışık altında olmadığı sürece fark edilmiyor.

Bunları niye buraya yazıyorum, bu tür yerlere giden kişiler böyle bir durumla karşılaşırsa ufak uyarılar ile düzeltiyorlar. Bir de birileri ilgilendiğini belirtmezse yavaş, yavaş geriye doğru itilip gidiyor yayınlar.

aa

Aynı durumu ben de evimin yanındaki DR mağazasının çizgi roman rafında görüyorum. Ben genellikle kitap alımını fiyat avantajından dolayıKadıköyden yapıyorum ancak zaman zaman yeni yayınları görmek için mağazaya gidiyorum. Özellikle hafta sonları raflar öylesine karışık oluyor ki, aradığınız bir kitabı bulmanız gerçekten çok zor oluyor.
Esse Gesse Hayranı...

köstebek