Varyemez Amca-Duck Tales

Başlatan Nemo, 04 Aralık, 2015, 18:01:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

D-d-d-danger! Watch behind you!
There's a stranger out to find you
What to do, just grab on to some...
DuckTales! Woo-oo!

Bayiliyorum su intro muziklerine!

''Varyemez Amca Glasgow doğumlu insan biçimindeki ördek, Carl Barks tarafından bulunmuştur. Ve ilk kez Four Color Comics çizgi roman serisinin 178.'si Christmas on Bear Mountain dergisinde ortaya çıkmıştır. Bu dergi 1947 senesinin Aralık ayında Dell Comics tarafından yayınlandı.
Varyemez Amca orjinal ismi olan, "Scrooge McDuck" ismini, Charles Dickens'ın 1843 senesindeki Bir Noel Şarkısı romanının ana karakteri pinti Ebenezer Scrooge'den almıştır.
2007 senesinde, 28.8 milyar dolar değerindeki hazinesi ile Forbes'in kurgusal zenginleri listesinde birinci sırada yer almıştır.''
Kaynak: Wikipedia

Özel Alfa Ajanı

emre ozdamarlar

Cocukken bayila bayila izlemistim, simdi ciksa yine bayila bayila izlerim buyuk ihtimal.

1987-90 yillari arasinda toplam 4, sezon 100 bölum cekilmis

yunusmeyra

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 04 Aralık, 2015, 18:49:00
Cocukken bayila bayila izlemistim, simdi ciksa yine bayila bayila izlerim buyuk ihtimal.

1987-90 yillari arasinda toplam 4, sezon 100 bölum cekilmis

ülkemizde yayınlanan en eski çizgi bant ve öyküler içinde "disney" şirketine ait olanlar her daim vardı..disney'in yayın hakkı olan karakterler ve başta miki fare ,ülkemizde en fazla ve çeşitli tekrarı yapılan serilerdendir ayrıca..buna italya'da çizilen "topolino" dergisi maceralarıda dahil olmuştur..
  ilk önce "miki fare" sonra diğerleri geldi..pluto'lar,varyemezler,donald amcalar..biz televizyonlu yıllardaki serilere yetiştik daha çok..bir çok gazete ekinde ve dergide gördük..birde tay yayınlarının cep boy miki fare çizgi romanlarında okuduk "varyemez amcayı"..yeğenleri:cin,can ve cem'i  :)

sonraki yıllarda bu popülerliğe dayanarak "walt disney" kahramanlarının görsel zenginliği oluşturduğu bir ansiklopedi bile yayınlanmıştı(acaba aynı ansiklopedi farklı tarihlerde bir ikinci yayında yapmış mıydı?)  ..sanırım Nemo ve Emre bu ansiklopediye yetişmişlerdir  :)

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mrtekin

Bi de Darkwing Duck vardı; onu da pek bir severdim ben, dönüşümlü mü yayınlıyorlardı ne?

They drew first blood...

rumar80

Ben de severek izlerdim.  Yıllar sonra Alaaddin'in lambasına benzer konusu ile bir de filmlerini bulmuş kızımla birçok kez seyretmistim.

Ralph

Sanırım bu Miki'ler daha sonra Doğan Egmont'un bastığı Donald Amca'lara evriliyor ve benim okumaktan en çok keyif aldığım çizgi öyküler oluşuyor...

Bugün bulabilse bugün bile aynı zevkle okurum.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Ralph - 06 Aralık, 2015, 11:28:51
Sanırım bu Miki'ler daha sonra Doğan Egmont'un bastığı Donald Amca'lara evriliyor ve benim okumaktan en çok keyif aldığım çizgi öyküler oluşuyor...

Bugün bulabilse bugün bile aynı zevkle okurum.

evet Ralph 1995 sonrası bahsettiğin dergiler çıktı ve lisanslı ürünlerdi..ve içinde disney kahramanlarının bolca çizgi öyküsü olan son seriydi..ad yayıcılığın çıkardığı son "mickey mouse" dizisi ise bol sayfalı çizgi roman dergisiydi

bu yayınları olabildiğince listeleyen bir site var..ordaki listede de ülkemizde yayınlanan (başta miki olmak üzere..) disney karakterlerine ait dergiler,albümler ve yayın tarihleri var..(ancak listenin bir o kadarda eksiği olduğu belli..)

http://www.wolfstad.com/dcw/turkey/

ayrıca yanlış hatırlamıyorsam "serüven" dergisinde yayınlanan bir de güzel  araştırma yazısı vardı: ""Türkiye'de Yayımlanan Disney Çizgi Romanlarının Tarihçesi"
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Ralph

Ah yunusmeyra beni öyle bir geçmişe götürdün ki... Bu dergiler benim için o dönem altın değerindeydi. Bir çuval kadar biriktirmiştim çocukken... 99 depreminde kayboldu...

Gazete bayiilerinde çizgi roman satılan o güzel dönemde parıl pqrıl parlayan kapağı, enerjik çizimleri ile rafta beni al diye dururdu kardeşim gibi görürdüm resmen ve harika öykülerini tekrar tekrar okurdum...

Nadirkitap.com'da falan çok aradım ama maalesef bulamadım...

Darkwing Duck, Donald Amca, Duffy Duck.... Favori kahramanlarımın hep ördek olması tesadüf olmasa gerek :) Ve bunca yazarçizerin ördek teması işlemesinin de bir nedeni vardır muhakkak.

Peyami

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 05 Aralık, 2015, 23:09:39

sonraki yıllarda bu popülerliğe dayanarak "walt disney" kahramanlarının görsel zenginliği oluşturduğu bir ansiklopedi bile yayınlanmıştı(acaba aynı ansiklopedi farklı tarihlerde bir ikinci yayında yapmış mıydı?)  ..sanırım Nemo ve Emre bu ansiklopediye yetişmişlerdir  :)

İkinci bir yayın olmadığını hatırlıyorum. Bence Türkiye'de çocuklar için basılan en efsane yayın budur. Her hafta sabahtan bakkala koşup yeni sayıyı almak için nasıl heyecanlandığımı hala unutamam.
Bu ansiklopedik serinin orjinal ismi "Disney's Wonderful World of Knowledge" imiş, sonradan öğrenmiştim.
Favorim ise "Anakaralar" isimli ciltti.

Hele Ducktales...seyrettiğim en iyi 3 çizgi filmden biridir herhalde. Hızımı alamayıp bir de Amiga'da oyununu oynayıp dururdum bir zamanlar. HAyal kırıklığı yaratmayan 3-5 uyarlama oyundan biri olmuştu.

hennessy

Çocukluğuma gittim. Benim için en güzel ansiklopedi olan WALT DISNEY ansiklopedisini görünce bir heyecanlandım. Kimde vardır acaba şu an görüp tekrar sayfalarını karıştırsam. En sevdiğim WALT DISNEY kahramanı varyemez amca hem çizgi film hemde bir kaç macerasını çizgi roman olarak okumuşluğum var tekrar yayınlansa da okusam ama maalesef hayal....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

deniz240

Varyemez Amcanın tüm bölümleri ingilizce tv çekimi olarak arşivimde mevcuttur arkadaşlar, isteyen arkadaşlara kopyalayabilirim, yolum İstanbula düştüğünde getiririm hediye olarak :)

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 05 Aralık, 2015, 23:09:39
..sanırım Nemo ve Emre bu ansiklopediye yetişmişlerdir  :)

Dogru tahmin abi, bende vardi, hastasiydim :)

hennessy

Alıntı yapılan: deniz240 - 06 Aralık, 2015, 21:12:59
Varyemez Amcanın tüm bölümleri ingilizce tv çekimi olarak arşivimde mevcuttur arkadaşlar, isteyen arkadaşlara kopyalayabilirim, yolum İstanbula düştüğünde getiririm hediye olarak :)

Ben isterim yolun düştüğü zaman İstanbul'a görüşürüz o zaman.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

Oyunuda vardi. Super Nintendo da az oynamadim. Hatta geçtiğimiz senelerde remastered yaptilar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

deniz240

Tabii ki memnuniyetle Hennessy :)