The Goddamned

Başlatan ferzan, 06 Aralık, 2015, 02:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

"And the earth was filled with violence."        ( Genesis 6:11 )

Image Comics, geçtiğimiz ay yeni bir seriye başladı...''The Goddamned''...Yani ; ''Lanetlenmiş'' , ''Lanetlenen'' , ''Lanetli'' , '' Tanrının Cezası'' ya da ''Allah'ından Bulmuş'' , ''Allah'ın Bildiği Gibi Yaptığı'' , ''Kitapsız'' , ''Uğursuz''  gibi anlamlara rahatlıkla çekebileceğimiz anlamı bol bir üst başlık... :)

Şaka bir yana, Kasım 2015 itibariyle beni en çok heyecanlandıran ve memnun eden birkaç çizgi roman olayından biri oldu bu yayın...Geçtiğimiz yaz başından beri çıkış tarihini bekliyordum, nitekim birkaç hafta önce muradıma ermiş oldum...

Bazı dostlar hatırlayacaktır muhakkak...Scalped konusunda ne denli ateşli ve coşku dolu olduğumu...2012 sonbaharına doğru 60. sayısıyla 5 yıllık yayın hayatını muhteşem bir şekilde finalleyen, 10 adet ciltte toplanan ve Türkçe'de de Çizgi Düşler etiketiyle ilk 4 cildini okuma fırsatı bulduğumuz, çizgi roman okurluğu tarihimin dönüm noktalarından biri olan bu fevkalade eserin yazarını da, çizerini de 3 seneden fazladır yakın markaja almıştım...DC Comics / Vertigo aracılığıyla dünya çizgi romanına Scalped gibi bir inciyi ( her ne kadar koca Amerika kıtasında 6-7 binlik bir tirajdan öteye geçemese de ) armağan eden yazar Jason Aaron ile çizer R.M Guera, o tarihten sonra birbirilerinden bağımsız olarak ne ürettilerse peşine düşmüştüm...Guera, çeşitli projelerle güzelim çizgilerini çizgi roman severlerden mahrum bırakmaz iken, Aaron da birkaç proje sonrası çok geçmeden yeni bir seriyle, bu kez Image Comics bünyesinde kariyerine devam etmişti...Bu ay 12. sayısı ile 1. yılını dolduracak olan ''Southern Bastards'' ...Devam etmekte olan bu seride Aaron'a çizgileriyle Jason Latour eşlik etmiş, ( bknz. pazar seyirliği no:6  http://altinmadalyon.com/altin/index.php?board=343.0 ) Guera ise Volume 1 için alternatif bir kapak çizerek eski ortağına selam göndermişti...Southern Bastards için de ayrıca açılacak bir başlığı hevesle beklemekteyim, yoksa iş başa düşecek maalesef...

Southern Bastards daha ilk yılını doldurmadan, yine Image Comics bünyesinde başlayacak olan The Goddamned'in anonsu yapılmış, Scalped ile tanıyıp üretimlerine aşık olduğum Jason Aaron - R.M. Guera ikilisinin ortak çalışması yeni bir seri olduğunu idrak etmemle adeta takla atmıştım. Sonrasında da R.M. Guera'nın Facebook hesabından bazı pin-up ve sayfalar paylaşılmıştı...Böylece 6 ay kadar süren bekleyişim, geçtiğimiz ay itibariyle sona ermiş oldu...

''Tufan Öncesi'' alt başlıklı 32 sayfalık ilk sayısı ile The Goddamned serisi, oldukça sıkı bir şekilde başladı...Tam da üreticilerinden beklediğim şekilde konu son derece sert, yetişkin içeriğe sahip, kalburüstü ve yoruma dayalı alternatif unsurları ile sıradışı bir giriş yapmış oldu...

Adem ile Havva'nın Cennet'ten men edilip yere mahkum edilişinden 1600 yıl sonra onların soyundan gelenler, yeryüzünü çoktan rezil ve sefil bir hale getirmiş, dünyayı cehenneme çevirmiştir...Aklına estiği gibi yaşayan, kontrolsüz ve sınırsız manyak bir jenerasyonun, zulmün, her türden ahlaksızlık ve şerrin hüküm sürdüğü, tarih öncesi yaratıkların ve taş devri yağmacılığının fink attığı bu çağ, insanoğlunun Tanrı nezdinde sınıfta kalışının bir göstergesidir aslında...Tufan'dan önceki bu dönemde, kendi kıyametinin eşiğinde olan ve ısrarla belasını arayan bir adamın, bir türlü ölemeyen lanetlenmiş bir adamın, lanetlenmiş topraklarda, lanetlenmiş bir ırka mensup vahşet ve ibret dolu hikayesinin, arayışının, yolculuğunun ilk adımı gibi birşey diyebilirim 1. sayı itibariyle...

Seri, İncil'den bir pasaj ile başlıyor...Semavi dinlere dair ortak kültürde pek alışık olmadığımız birtakım mitolojik yorumlara oldukça açık kılıyor kendini...İlk sayı itibariyle baş karakterin ve gelecek sayılarda sıkça göreceğimizi düşündüğüm yan karakterlerden ilkinin, bilhassa Tevrat ve İncil bazlı anlatılarda aslında hangi mitolojik karakterlere tekabül ettiğini son sayfalarda idrak ettiğimde epey şaşırmış, bir o kadar da keyif almıştım bu alternatif yorumlamadan...

Jason Aaron'un, favori çizgi roman yazarlarım arasında neredeyse başı çekecek olmasının pek çok sebebi var kuşkusuz ama bu sebeplerden beni en çok etkileyeni de, Aaron'un kendi serilerine olan girizgah anlayışı...Gerek super herolarda, gerekse diğer ana akım comicslerde genelde etkileyici ve artistik bir giriş yahut ifade/takdim anlayışı vardır...Bu anlayış öyle sık karşımıza çıkar ki, neredeyse comics = öğretilmiş artistik estetik diyebiliriz ama Jason Aaron, ana akım bünyesinde ürettiği kendi özgün serilerinde bunun tam tersini uyguluyor...Artistik olmaktan son derece uzak, sefil girizgahları tercih ediyor...Bu, anlatılarını daha insani, akla yatkın, inandırıcı ve gerçekçi kılıyor...Gerçeğin estetikten yoksun olduğunu gözümüze sokuyor daha açılışta...

Scalped'ın girişinde ana karakterin barda çıkardığı olay sonucu yediği sopalar ile hikayeye girmiştik...En ufak bir artistlik yoktu, estetik kaygı, cool bir takdim çabası yoktu...Sadece dayak vardı...Hem de en sefil haliyle...

Southern Bastards, yıllar sonra memleketi Alabama'ya dönen ama hiç de hayırlara vesile olmayacak bir psikolojiyle dönen, gençliğini geçirdiği kasabaya giden çevre yolu üzerinde asfalta dışkısını yapan uyuz bir köpeğin havlamalarına maruz kalacak olan nakliye kamyonuyla eyalet sınırını geçen iri yarı Güneyli bir ihtiyarın cep telefonunda aradığı numarayı düşürememesiyle açılmıştı...İhtiyar Güneyli'den evvel 2 tam sayfa boyunca asfalta dışkısını bırakan ve sonraki tam sayfa boyunca geçip giden kamyonun ardından yırtınırcasına havlayan çirkin bir köpeği izleyerek hikayeye başlamamızı tercih etmişti Aaron...

The Goddamned ise çelimsiz, sağlıksız ve çolak kalmış sarsak bir çocuğun, sıcaktan cayır cayır yanan barbar topraklarda, bir kaya üzerinden işemesi ile açılışını yapmış oldu...

Önce Scalped, sonra Southern Bastards, şimdi de The Goddamned...Jason Aaron'un kaleme aldığı orijinal serilerin şimdiden bağımlısı oldum diyebilirim...Şimdi Image Comis'ten her ay iki tane Jason Aaron serisi çıkmış olacak...11 ay farkla iki sıradışı seri, iki muhteşem çizer, her iki serinin de temel taşı olan bir adet de kalburüstü yazar... Sanırım hakkında uzun uzun kafa ütüleyebileceğim yepyeni bir çizgi roman serim olacak... :)

16 Aralık'ta yayınlanacak olan ikinci sayı kapağı

Uzun lafın kısası, Image Comics gene yaptı yapacağını... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Ralph

Gerçekten çizgiler, açılar ve vuruculuk üst düzey konular da hayli ilgi çekici... Ancak Image'in en iyi serisi değil elbette :)

Bu adamların boşu yok. Hep derim Image logosu görünce düşünme al diye.

yunusmeyra

Ferzan, güzel bir tanıtımla  uykuyu aldın götürdün :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

nikopol

Elinize saglik, yaziyi ilgiyle okudum.

hanac

Çok güzel bir tanıtım olmuş Ferzan.

Emeğine sağlık.

Sakızlı Ohannes Paşa

Tanıtım için teşekkurler  :) Jason Aaron benim favori yazarım. Hemen her işi etkileyici. İnsan okurken mest oluyor. Star Wars ve Southern Bastards'ı zaten takip ediyorum. Buna da mutlaka bakacağım.

pearl jam

Kendisinden henüz sadece dört cilt scalped okumuş olmama rağmen Jason aaron benim de favori yazarım oldu. Guera da harika bir çizer, aaron la tarzları birbirine cuk oturuyor. Bu ortaklık ileride de artarak devam eder umarım.

köstebek

Adı "Lanetlenmiş" anlamına geliyor... Ferzan beyin aktardığı sayfalara bakılırsa Kabil Efendinin bilinmeyen macerası anlatılacak gibi görünüyor.
Bildiğiniz gibi, Jason Beyin de anlattığı gibi Cain ve Abel kardeşler yeryüzünde doğup büyüyen ilk çocuklar... Bizim bildiğimiz haliyle Kabil ve Habil, Adem ile Havva'nın çocukları. Neyse, sonuçta Kabil, "daha önce kimsenin görmediği bir şey yaparak" kardşini öldürür ve Tanrı tarafından lanetlerek yeryüzünü sonsuza dek dolaşmaya mahkûm olur. İşte bundan sonrası belki Jason Beyin anlatacağı öykü... Bilemiyorum. Ama güzel, çok güzel, bakalım neler olacak...

Kabil, Habil mevzusuna genel bir bakış için bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Habil_ve_Kabil

Nightrain

Southern Bastards basilsada okusak.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

emre ozdamarlar

Dorukhan super tanitim olmus hocam, ellerine saglik.

Ben bu seri biraz biriksin öyle baslycam, Southern Bastards'i da ancak ilk cilt yayinlandiktan sonra okumustum.

ferzan

Serinin tanıtımını, ilk sayı dolayısıyla Aralık ayında yapmışız yapmasına da, şu ana dek 5 sayısı çıkmış olması gereken seri nedense yayınına iki ayda bir devam ediyor...Aralık'ta bir sayı, Ocak pas, Şubat'ta bir sayı ve Mart başında bir sayı daha...4.sayının Mart sonuna geleceği ilan edilmişti ama yayın tarihi şimdi 11 Mayıs olarak gözüküyor...Bu seri ile ilgili tek sıkıntım yayın aralığı...Onun haricinde hikaye, 2.ve 3.sayılarda da muhteşem bir şekilde ilerlemeye devam ediyor...Masumiyetin ve güzelliğin katli, vahşet, fiziksel çarpıklık, ruhsal yozlaşma, ilkel çağların tüm estetiksizliği ve hoyratlığı ile anlatım süper bir gerçekçilikte devam ediyor...Olur da dijital olarak ya da basılı olarak satın almak isteyen olur, yazın çıkacak TPB'sini listesine eklemeyi düşünen olur diye ısrarla hikayeye ilişkin detaylı yorum ve çıkarımlar yapmaktan kaçınıyorum...

Son iki sayıdan bazı görseller;

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.

ferzan

4. sayıyı az önce bitirdim...Hikaye harika ilerlemeye devam ediyor...Uzun zamandır hiç bir çizgi romanı böylesine iple çekmemiştim...Sıfır hayal kırıklığı ile bir çırpıda bitti gene...Fasiküller birikmeye devam ederse ve yayını iki aylık periyottan aylık tempoya geçebilirse, ileride Türkçe'de de görebileceğime dair umutlarım var bu muhteşem eseri...Kimbilir belki 2017'de, belki 2018'de ama ortada çok çok muazzam ve sıradışı bir eser var...Temmuz ayına kadar aynı sayıyı birkaç kere daha okurum artık...

Nightrain

Jason Aaron en üretken dönemini yaşıyor sanırım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

4,5 ay aradan sonra yeni sayı Amerika'da raflardaki yerini dün itibariyle aldı...

The Goddamned  #5

Bu sayı itibariyle ilk hikaye örgüsü olan ''Before The Flood'' (Tufandan Önce) tamamlanmış oldu...5 sayı boyunca Cain'in (Kabil) Dünya üzerindeki amaçsız yolculuğunu, bu yolculuk esnasında umarsızca tanık olduğu her çeşit ucubeliği, şiddeti, dejenerasyonu gördük...Dünyanın tarihten bile çok önceki, mitolojilere ilham kaynağı olan ilk zamanlarındaki devlere, çeşit çeşit canlılara, yaratıklara ve zamanın başlangıcından beri aslında çok da değişmemiş olan insanlığın seyrine tanık olduk...Tanrı tarafından lanetlenen ve yeryüzüne mahkum edilem, ilk cinayetin mimarı kardeş katili Kabil'in melek gibi kalacağı dehşet bir dünya tasviri gördük...

Başlangıçta amaçsızca dolaşan ve yalnızca ölebilmenin yollarını arayan bir Cain vardı öyküde...Ne kabileler, ne yaratıklar, ne devler, ne de ejderler tarafından ölemeyen, öldü diye atıldıktan bir gün sonra tek parça ve yara izi olmaksızın, akşamdan kalma bir baş ağrısı tadında yeniden hayata dönen ve acıya karşı neredeyse duyarsız hale gelecek denli bağışıklık kazanmış duygusuz ve taş kalpli Cain'in, istemeyerek de olsa bir amaç edinişini ve ilk kez ölmek istemeyişini okuduk...İlk hikaye örgüsünün finali itibariyle Jason Aaron gene beklentilerimi boş çıkarmayarak psikopat öykülemesini aynı psikopatlıkta bir ters köşe ile taçlandırdı ve gene dumur olmuş vaziyette kalakaldım...Ayrıca din mitolojilerini  farklı bir yaklaşımla ele alan Aaron, bu ilk öyküde Nuh ve eşrafını da oldukça değişik bir şekilde tasvir etmiş...İşin dinsel/mitolojik yorumu bir yana, ben son derece isabetli bir gerçekçilik buldum bu çizgi romanın sayfaları arasında...5. bölümün sonu itibariyle insanlığın değişkenliği ve kötücüllüğü karşısında bir kez daha dumura uğrayarak duygusuz yolculuğuna devam eden Cain ile hikaye sonlandı...Ama sonlanmadan birkaç sayfa önce de ciddi anlamda şaşırtıp kocaman bir ''Yuh!'' ve ''Haydaaa!'' dedirtmeyi de başardı...

Ben son yıllarda Image Comics'in eski ya da yeni pek çok serisini ciddi anlamda Vertigo'dan daha iyi buluyorum...Şiddetin, düşüncelerin ve cinselliğin kontrollü ve gerekli bir tarzda ölçülü ama son derece de vurucu bir şekilde ele alınması karşısında Max ve Vertigo yaklaşımını bir parça sıkıcı ve demode bile bulmaya başladım...Sadece Jason Aaron'un orijinal serileri için geçerli değil bu, son derece dikkat çekici başka Image Comics serileri de bu fikrimi destekler nitelikte...En önemlisi de Image Comics, bu anlatıları servis ederken ''Yetişkin İçerik'' ibaresine başvurmuyor ve buna başvuranlardan daha fazla yetişkin içeriği bünyesinde barındırıyor...Zekice aralara sıkıştırılıp iğnelenen güncellik eleştirisi, politika, insan hakları, inanç sistemleri, ırkçılık, şiddet, cinsellik, dejenerasyon, istismar, masumiyetin katli ve daha nicelerini kör göze parmak sokmaksızın başarılı bir şekilde yediriyor...Öyle ki, okurken eğlencelik bir kurgu ve genel geçer bir tasvir algıladığınız şeylerin altında yatanlar, kitabın kapağını kapadığınız andan itibaren zaman içerisinde yakanıza bırakmamacasına yapışabiliyor...

Serinin yayın periyoduna gelirsek, ilk sayının çıkışı üzerinden tam bir sene geçti ve bu bir sene içerisinde yalnızca 5 sayı yayınlanabildi...Sebepleri malum...Jason Aaron'un yazarlık açısından yaşadığı ultra yoğunluk...Yine Image Comics için Jason Latour ile birlikte hazırlamakta oldukları Southern Bastards da ( bknz. http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11019.0.html ) 2-3 aylık periyotlarda yayınına devam edebiliyor...Keşke Aaron'un özgün serilerine daha çok ayıracak vakti olsa...Açıkçası ben Star Wars, Thor ya da Doctor Strange yazmasındansa, Southern Bastards ve The Goddamned özgün serilerini aylık periyotta düzenli yazmasını yeğlerdim kendi adıma...Yaratıcılığı ve hayalgücü, yerleşik serilerden ziyade kendi özgün serilerinde daha bir parlıyor gibi geliyor bana...Ama eminim Marvel yayınlarında da harika iş çıkarıyordur...

''Before the Flood'' hikayesi bitmiş oldu...Bu 5 sayıyı içerisinde barındıracak olan ilk cildin de çıkış tarihi Ocak 2017 olarak verilmiş...Çıktıktan sonra ilk fırsatta bu cildi edinmeye çalışacağım tıpkı Southern Bastards ciltlerinde yaptığım gibi...Sonraki hikaye örgüsünün başlığı ise ''Virgin Brides'' , yani ''Bakire Gelinler''...İlkinden çok daha vurucu ve aşırı bir hikaye daha okuyacağımıza eminim...Ne var ki  The Goddamned #6 için net bir tarih vermemişler, yalnızca 2017 demişler...Umarım yeni yılın ilk çeyreğinde 6. sayı ve yeni hikayenin ilk bölümü yayınlanmış olur...

Ve son olarak, Scalped'tan bu yana hayranlıkla takip ettiğim; bugün 57. yaş gününü kendisine hediye edilen gitar ile çocuksu bir neşeyle kutlayan sevimli çizer R.M.Guera ise her zamanki gibi çizgileriyle büyülemeye devam ediyor...R.M.Guera harici bugün doğum günü olan bir diğer çizgi roman dostu Afu Abi'nin de yeni yaşını kutlar, çizgilerle dolu nice mutlu yıllar dilerim...  :)

Bugün itibariyle R.M.Guera:)