The Goddamned

Başlatan ferzan, 06 Aralık, 2015, 02:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

çok teşekkür ederim ferzan  :)
demek benle aynı gün, aynı yıl doğan bir çizer varmış, R.M.Guera  :o
ilahi güçler o gün bu yeteneği bana verecekken yanlışlıkla bu adamın genlerine yüklemişler  >:(

;D ;D ;D

Mrtekin

Duvarda "Corto" tablosu var :)
They drew first blood...

nicholaihel

Guera'nın duvarındaki çizimler çok güzel. Bende istiyorum böyle orijinal sketchler ya :(

Peyami

Image comics konusundaki olumlu görüşlere ben de katılıyorum. Geçenlerde Surgeon X diye bir yeni ÇRlarının haberini okumuştum ve konusu ilgimi çekmişti mesela.

Yazıları okudum. Hem bahsedilen serileri hem de sanatçıları not ettim. İlk fırsatta bir bakacağım. Guera' gerçekten çok şeker gözüküyor. Böyle emek verilmiş tanıtımlar sitede artar umarım. Teşekkürler Ferzan. 

dean

Alıntı yapılan: ferzan - 24 Kasım, 2016, 11:30:52
    Serinin yayın periyoduna gelirsek, ilk sayının çıkışı üzerinden tam bir sene geçti ve bu bir sene içerisinde yalnızca 5 sayı yayınlanabildi...Sebepleri malum...Jason Aaron'un yazarlık açısından yaşadığı ultra yoğunluk...Yine Image Comics için Jason Latour ile birlikte hazırlamakta oldukları Southern Bastards da ( bknz. http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11019.0.html ) 2-3 aylık periyotlarda yayınına devam edebiliyor...Keşke Aaron'un özgün serilerine daha çok ayıracak vakti olsa...Açıkçası ben Star Wars, Thor ya da Doctor Strange yazmasındansa, Southern Bastards ve The Goddamned özgün serilerini aylık periyotta düzenli yazmasını yeğlerdim kendi adıma...Yaratıcılığı ve hayalgücü, yerleşik serilerden ziyade kendi özgün serilerinde daha bir parlıyor gibi geliyor bana...Ama eminim Marvel yayınlarında da harika iş çıkarıyordur...

Marvel serileri için şunu söyleyeyim. Star Wars çizgi romanlarını okumadım. Ama Doctor Strange ve Thor harika. Özellikle Thor. Now döneminden beri yani 2012'den beri yazıyor. Thor mitolojisinin neredeyse tüm elementlerini kullanarak harika hikayeler çıkardı. Bu yayın bolluğunda Jason Aaron'ın Thor serisinin halen Türkçe olarak çıkmaması bana çok ilginç geliyor. Bence sende Thor serisine bir şans ver. Aaron'ın çok kaliteli bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Kendi tarzını ve kişiliğini Thor'a çok başarılı bir şekilde yedirmeyi başarmış.

ferzan

Hani, Doctor Strange ve Thor yazmasında sıkıntım yok...Sadece bu serilerin her zaman çok iyi yazarları ve çok iyi hikayeleri olmuştur ve daha da olacaktır ama Southern Bastards ile The Goddamned'in ne yazık ki bir tek yazarı var ve o da diğer serilerde çok iyi öyküler yazdıkça bu ikisinin boynu bükük kalıyor...Kolejde öğretmenlik yapan ve aynı zamanda anne de olan harika bir öğretmenin tüm enerjisini birbirinden pırlanta ve hali vakti yerinde aile çocuklarına ayırıp devlet okuluna giden kendi öz evlatları ile yeterince ilgilenmemesi gibi birşey benim için... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

dean

Alıntı yapılan: ferzan - 24 Kasım, 2016, 15:37:41
Kolejde öğretmenlik yapan ve aynı zamanda anne de olan harika bir öğretmenin tüm enerjisini birbirinden pırlanta ve hali vakti yerinde aile çocuklarına ayırıp devlet okuluna giden kendi öz evlatları ile yeterince ilgilenmemesi gibi birşey benim için... :)

İşte bu güzeldi :) Ya haklısın zaten. Özellikle The Goddamned'a çok fazla ara veriliyor. Ama ben yine de Thor'u bi' oku diyorum. Jason Aaron açlığını azda olsa dindirecektir.

ferzan

Bu yılın ikinci yarısında gördük ki Image Comics limited serileri de Türkçe'de yer edinebiliyormuş...Arka Bahçe, Reborn'u bastı...Lal Kitap, Starlight'ı bastı...Marmara Çizgi'nin Southern Bastards'ı aylar önce duyurmasının ardından içime bir umut düştü...Sadece 5 fasikül çıkmış ve ilk hikayesi finallenmiş olan, muhtemelen ileride devamı da gelecek olan The Goddamned serisi de oldukça şık bir tek cilt olarak Türkçe'de yerini alabilir mi 2018 içerisinde, çok merak ediyorum...Okuyacak olanların kesinlikle pişman olmayacağını, hali hazırda yayınlanan pek çok seriden birkaç gömlek daha yukarı olduğunu (Scalped hariç  ;) ) düşünüyorum...Bende orijinal cilt versiyonu mevcut ama Türkçe'si çıkarsa -Scalped'a yaptığım gibi- kendime en az birkaç tane alır, bir düzine kadar da eşe dosta aldırırım o coşkuyla...Kaliteli eserler evrensel ve bizimdir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

R.M. Guera, Facebook hesabından paylaşmış...Volume: 2 ''Virgin Brides'' 'da yer alacak sayılardan birinin kapak eskiziymiş...Yeni bölümlerden iki sayıyı çizip bitirmiş, üçüncüye başlayacakmış...Hasretle bekliyorum birkaç senedir...Araya bir adet Tex projesi girdiğinden yeni sayıların hazırlanması çok uzun sürdü...Bir de tabi Jason Aaron 'un temposu malum...

Aralarda Guera 'nın paylaştığı sayfalarla avunmaya devam edeyim...

pizagor

Skottie Young'ın Goddamned'e kapak çizmişliği de varmış:

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kharon

Ben cok gec okuyabildim; simdiye kadar yazilmislardan cok faydalandim, cok tesekkurler.
Birkac not cikardim.

https://paneller.blogspot.com/2019/05/the-goddamned.html

The Goddamned

Jason Aaron'in Cain'in hikayesini bambaska bir sekilde anlattigi cizgi roman "The Goddamned" okundugunda yakin zamanlarda cekilmis benzer konulu bir filmi hatirlamamak mumkun degil: Aronofsky'nin Noah filmi.

Film Nuh'un hikayesini alisilmisin disinda bir bicimde anlattigi icin hem tuhaf bulunmus hem de kimi dini cevrelerce elestirilmisti. Oysa Aronofsky'nin yaptigi extra-Biblikal denen Bible disindaki (kimi apoktifal olarak nitelenen, ortadoks Hristiyanlarca kabul edilmeyen) kaynaklarin anlattigi hikayeyi perdeye tasimasiydi. Bu literaturun en onemli sahislarindan birinin yani Enoch'un filmin anahtar karakteri olmasi da bosuna degildi.

Jason Aaron da cizgi romanda ayni seyi yapmakta ve ektra-Biblikal kaynaklari hikayelestirmekte. Yine bu literaturun onemli  kisisi Enoch'a da gonderme yapmakta: buna gore tekerlek-demiri isleme gibi teknolojileri Enoch'un zamanindan beri gormedigini soylemekte Cain (zira bu mitolojiye gore insanlik bu bilgileri bizzat Enoch'a borculudur).

Devler olarak nitelenen Nephilim de benzer bir literaturun urunudur, "dusmus" meleklerin yoldan cikarak insanlarla uremesinden dogan bu yari-ilahi yaratiklar bir yanlariyla insanlari bir yanlariyla ilahi yaratiklari/dunya otesi katmanlari temsil etmektedir. Hic bir insanin veya doga olayinin olduremedigi Cain de bu yuzden kendini ancak bir Nephilim'in oldurebilecegine inanmaktadir.

Islami mitolojideki Harut Marut da kendilerine insani nefisler verildiginde yoldan cikan (dusen) ve insanlarla nesilleri karisan meleklere denk gelmektedir. (Aslinda bu fikri en guzel degerlendirip yeniden yorumlayan ise Garth Ennis ve Preacher'da kullandigi Genesis fikridir bence. Tum hikaye bir melegin yoldan cikmasiyla baslar )

Son olarak Cain'in sikca silah olarak kullandigi cene kemiginin de Biblikal mitolojide onemli bir yeri oldugunu vurgulamak lazim; Bible kahramani Samson bir essegin cenekemigini silah olarak kullanarak buyuk bir Filistin ordusunu yenmistir bu mite gore.

Devami henuz gelmese de The Goddamned ilk albumu hem cizimleri hem de hikayesiyle Amerikan comics dunyasinda gormeye cok aliskin olmadigimiz bir eser. Cok katmanli gondermeleriyle daha cok bir BD albumu tadi birakti bende.

ferzan

Volume: 1 'in neredeyse bir buçuk yıla yayılan beş fasiküllük yayınından tam dört yıl sonra yine 5 fasikülden oluşacak olan Volume: 2 "The Virgin Brides" 'ın ilk sayısı geçen hafta ABD 'de çıktı.

Aslında R.M. Guera birkaç senedir Volume: 2 üzerinde çalışmaya devam ediyordu ama araya bir adet Tex albümü sıkıştırdı, bir de sanıyorum eskisi kadar periyodik üretmemeyi tercih ediyor ya da İspanya 'da başka projelerle haşır neşir oluyor olabilir. Bir de araya pandemi girince yeni hikayenin yeni sayısının çıkışı bu denli gecikmiş oldu.

Ben henüz okuyamadım ama iç sayfalardan anladığım kadarıyla ilk maceradaki olay, ilk macerada kaldı ve bu yeni hikayede ne Cain 'i, ne de Nuh 'u görmeyeceğiz diye düşünüyorum. Okuyunca ve serinin devamında belli olacak artık.

Umarım bu kez bir yıla yayılmadan, sakız gibi uzamadan 5 ayda tamamlanır da TPB 'si daha çabuk çıkar, ben de dolara rağmen ne yapıp edip temin etmeye çalışırım öncekinde yaptığım gibi.

https://imagecomics.com/comics/releases/the-goddamned-the-virgin-brides-1-of-5

ferzan

https://www.instagram.com/p/CDEsw4Tnq1P/

Birkaç hafta önce çıkan Vol.2 "Virgin Brides" ilk sayının baskısı tükenmek üzereymiş. Jason Aaron, Instagram 'dan ikinci baskı için hazırlanan yeni kapağı paylaşıp yok sattıklarının müjdesini vermiş.

Genellikle Jason Aaron 'un Thor, Star Wars, Dr. Strange ve diğer popüler başlıklar haricinde Scalped, Southern Bastards, The Goddamned gibi serilerinin o kadar da çok satamadığını istatistiklerden takip ediyordum ama bu sefer özgün üretimlerinden birinin ikinci merhalesinde çıkalı bir ay olmadan baskısını tüketmiş olmasına bir hayranı olarak sevindim. Şu adamın özgün hikayelerinin kıymetini bilsin ana vatanındaki okurları. Öyle Eisner kazandıktan sonra az biraz yüzüne bakmasınlar Southern Bastards 'ta yaptıkları gibi.

KenParker

Goddamned kesinlikle Türkçeye kazandırılmalıdır. Hatta R.M. Guere her ne yapsa, duvara 62'den tavşan çizse :) Türkçeye kazandırılmalıdır. Bu adam övgüyü fazlasıyla hak ediyor

memospinoz

Alıntı yapılan: KenParker - 25 Temmuz, 2020, 23:19:42
Goddamned kesinlikle Türkçeye kazandırılmalıdır. Hatta R.M. Guere her ne yaparsa, duvara 69'dan tavşan çizse dahi :) Türkçeye kazandırılmalıdır. Bu adam övgüyü fazlasıyla hak ediyor

69 mu?  :o
62 değil miydi o?  ;D