Special Exits - Fantagraphics Books

Başlatan emre ozdamarlar, 07 Aralık, 2015, 10:38:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Joyce Farmer Amerikali bir kadin cizgi romanci, 1938 dogumlu. Özellikle 70'li yillarda underground cizgi roman piyasasinda ismini duyurmus. Robert Crumb'la kanka olmus. Yalniz cizgi roman isinden gecimini surdurememis ve farkli bi ton islerde calismis, taa ki 2000'li yillarda tekrar cizgi romana dönene dek. Special Exits, 2014 senesinde Fantagraphics tarafindan yayinlanmis.

Joyce Farmer, neredeyse 80 yasina gelen anne ve babasina yasliliklarinda oldukca yardim etmis. Bu kitap da artik hayatlarinin son yillarini yasayan bir ciftin hikayesi. Olaylar 90'li yillarda Los Angeles'da geciyor. Hatta 1992'de Rodney King'in polis tarafindan dövulmesi uzerine cikan ayaklanmanin da bir bölumde bahsi geciyor.

Hikayede sadece gunumuze taniklik etmiyoruz, yasli cift kendi anilarini da anlatiyor, nasil tanistiklari, cocukluklari, Avrupa'dan Amerika'ya göcen dedeleri uzerine tum bildiklerini bizle paylasiyorlar. Kitapta cok guclu bir gercekci hava hakim, yaslanmanin sikintilarini, hastaliklari, ölume cok yakin olmanin psikolojisini iyi veriyor bu eser. Genel olarak uzucu bir anlati olsa da yer yer insani gulduren, komik bölumleri de mevcut.

Cizimler underground tarzda. Hikaye anlatimi kuvvetli, gercekci olmasa da detaylara cok önem veren, dolayisiyla eserin gucunu ve inandiriciligini arttiran bir tarzi var Joyce Farmer'in.

Cuma gecesi yatmadan önce 10-15 sayfa okurum diye elime aldigim ve bir oturusta hepsini okudugum, sonunda gözumden yas getiren, ertesi gun anneannemle daha icten konusmami saglayan, iyi ki cizgi roman okuyorum dedirten bir baska sahane eser Special Exits.

Benim notum 10 uzerinden 10.

hanac

Tanıtım için teşekkürler, emeğine sağlık.

Bu bölümü ayakta tutan sensin.

emre ozdamarlar

hanac

Sayfadaki resimler yenilenerek yeniden hizmete açılmıştır.  :)

Nightrain

emre ozdamarlar uzun zamandır gözükmüyor ::)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"