Injection

Başlatan emre ozdamarlar, 09 Aralık, 2015, 11:43:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Warren Ellis'in Image'dan yayinlanan yeni serisi. Ilk 5 sayiyi iceren cildi okudum gecenlerde.

Hikaye biraz karisik, 5. sayiya kadar ufak ufak ipuclari veriliyor, kim neyi neden yapiyor, bahsedilen mevzu nedir icine girmesi zor bir konu (klasik Warren Ellis) ancak tum cildi okuyunca kafada birseyler sekilleniyor ve hikayenin devamini merak ediyoruz.

Konuyu cok kabaca vermek gerekirse 5 deha Ingiliz Hukumeti tarafindan bir sekilde görevlendiriliyor. Gelecege dair yeni fikirler yaratmalari bekleniyor. Arastirmaya göre yakin gelecekte belli bir noktada insanligin yeni fikirler, buluslar, icatlar yapmasi gittikce yavaslayacak ve dunya bir daha gelismemek uzere, duz bir cizgide stabil devam edecek. Bu 5 kisilik ekip de buna engel olmak uzere toplanmis bir araya. Bizim ekip bir yapay zeka tasarliyor ve internete saliyorlar bu yapay zekayi. Hafif Ultron'u andirsa da o sekilde bir karakter olarak karsimiza cikmis degil bu yapay zeka, sadece yaptigi bazi seylere tanik oluyoruz. Artik dagilmis olan 5 kisilik ana ekip de bu olaylara engel olmaya calisiyor.

Hikayede peri masallari, buyu, teknoloji ic ice gecmis durumda. BPRD, Hellboy hatta hafif Dylan Dog havasi aldim ben bu ciltten.
Eger ilk 4 sayiyi okusaydim notum 2/5 olurdu, ama son sayiyi da okuyunca 4/5'i veriyorum. Ay ay okunmasi konunun karisikligindan dolayi imkansiz, kesinlikle sabredip bekleyemezdim ben. Bu yuzden ciltten okumasi cok daha verimli.

Declan Shalvey'in cizimleri cok guzel, benim en sevdigim artistler arasinda kendisi, cizimleri basit ama hikayeyi harika anlatiyor. Jordie Bellaire ise piyasanin tartismasiz en iyi colorist'i. (Turkcesi nedir bunun renkci mi, renklendirici mi?)