Paris - kitapçıları

Başlatan afu, 12 Aralık, 2015, 23:46:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

Saint Michel caddesi, Paris'te kitapçıların en yoğun olduğu yer. Bunun nedeni bu cadde üzerinde bulunan üniversiteler ve dolayısiyle öğrenci bolluğu.
Okur nüfusunu tabiki sadece öğrenciler oluşturmuyor bu şehirde. Duraklarda beklerken bile insanların bir şeyler okuduğunu görüyorum. Okumayı gerçekten seven insanlar. Bu sonuçta çizgi romanlara da yansıyor. Satışlar inanılmaz. Her ay yaklaşık 200 ün üzerinde çizgi roman çıkıyor.

Saint Michel cd.sinin başındaki meydanda gözümüze çarpan ilk yer de 'Gibert Jeune' kitapçıları.
Sarı brandaları ile meydanı neredeyse çepeçevre sarmış olan bu kitapçı, Paris'in en önemli kitabevi ve kırtasiyelerinden biri. Paris ve kitap deyince bahsedilmesi gereken, özellikle de Saint Michel'den söz ederken es geçilmemesi gereken bir yer burası. Çünkü meydanda nereye baksanız her yerde Gibert Jeune'ün bir mağazasını görüyorsunuz. Genelde kitapçı içinde türlere göre reyonlar vardır. Tarih, Sanat, Dünya edebiyatı vs. diye. Burada ise her bir tür için kitapçı açmış Gibert Jeune ??? Kitap çeşitliliğini siz düşünün artık. Kitapçılığı da 1886 yılından beri devam ediyorlar  :o

dükkanların önünde ucuz kitap bulma imkanı her zaman var

çizgi romanla ilgili olan bölümden görüntüler.

yeniler masasından bir köşe. Bob Morane'yi bilenler vardır. ilk 1959 de yayına başlamış. Bu ay yeni çizgi sitili ve 1. sayısı ile raflarda.
Başkabir efsane de Largo Winch  :)

altay1944

soleil delcourt casterman...daha neler neler..bob morane  yeni edisyonda çıkmış.Ülkemizde ancak çocuk dergilerinde yayınlanabildi...resimler için teşekkürler Afu bey...olsa zevkle incelerdim resimlerinizi...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Afu abi bu güzel tanıtım için çok teşekkürler.

Bu yazının devamı da gelecek değil mi ?

afu

Sadece çizgi roman, figür ve çizgi romanla ilgili kartpostal ve poster satan bir başka mağazalar zinciri de Album.

Yine Saint Michael Bulvarı yakınlarında karşılıklı iki dükkan var. Yukarıdaki dükkanda fransa-belçika ekolü ağırlıkta. kitap raflarından görüntülere iyi bakın. tanıdık isimler de var  :)

manga için koca bir bölüm ayırmışlar. ben sadece bir duvarı resimledim.

erotik bölümde manara'nın epey kitabı var.  ;D

en hoşuma giden olay, eski yayınları tekrar özel cilt olarak basmaları. 50'li, 60'lı vb yılların yayınlarına değer verip raflardan eksik etmiyorlar.

Bahsettiğim diğer dükkanda ise amerikan çizgi romanları ve figürleri var. şu vitrindekilere bakar mısınız. :D

raflardan görüntüler

Tuco Ramirez

Vay canına tam bir ÇR cenneti vesselam...

bongzilla

paris'in her köşesi neredeyse çizgi roman ve türevlerini satan kitapevleriyle dolu. ayrıca shakespeare and company (before the sunset filminin açılış sahnesinde bu kitapevi bulunur) en ilginç yerlerden biridir. çizgi roman olarak çok zengin olmasa da 2 güler yüzlü ve muhabbet sever sahibi sayesinde gizli saklı kitapçıları ve çizgiroman cafelerinin yerlerini öğrenebilirsiniz.