"Seri Tamamlayan" Yayinevi; Hozcomics

Başlatan Lami Tiryaki, 03 Eylül, 2009, 09:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Hozcomics yayinevi tarafindan yayinlanan esseGesse Kaptan Swing dizisi bir kaç sayi sonra bitecek. Sonuncusu 130 sayfalik tek öykü olmak üzere(L'Ultima Vittoria-Son Zafer) toplam 281 macera. Hozcomics'i diziyi sonuna kadar götürme kararliligindan dolayi kutlamak gerek. Yayinevi sahibi Sn Hasim Öz'le, Fatih Okta araciligiyla tanisma firsati bulmustum. DVD ve çizgi romanlarla dolu sevimli bir sekilde dekore edilmis evinde güzel bir sohbet yapmistik. esseGesse çizgi romanlarina olan hayranligini gözlerinden okumustum. Ikide bir Lalkitap'a olan hayranligindan bahsedip duruyordu kendi degerinden habersiz bir sekilde. Lalkitap'in kendisini heveslendirdigini destekledigini anlatmisti durmadan. Oysa kendi degerini küçümsemek gibi bir alçak gönüllülük ettiginin farkinda degildi kanimca. Zagor, Martin Mystere gibi "satisi garantili" ürünlerin yayinini yapmak yerine Tommiks-Teksas-Swing gibi ülkemizde defalarca basilip artik neredeyse ezberlenmis serileri ilk defa olarak bastan sona düzenli bir sekilde basip aslina uygun bir edisyonla piyasaya girerek yeldegirmenlerine savas açtigini hiç söylemiyordu. Baslarda bu seriler biter mi acaba diye çok düsündügüm oldu. Ama bitti iste. esseGesse Tommiks bitti. esseGese Teksas bittigi gibi bir miktar da Fransiz edisyonunu koyduk raflarimiza. Tommiks-Teksas'in 14'er adet kaliteli ve renkli basimini gördü bu gözler. Kaptan Swing'in renkli 100. sayisini çok kaliteli bir edisyonla ele geçirdik sonunda. Hozcomics Türkiye'deçizgi romana adini veren serileri 21. yüzyilda yasatmayi ve gündemde tutmayi basardi. Bundan baska Bella Bronco gibi muhtesem bir western mini serisini de arada bize armagan etti. Tüm bu serilere bakinca Hozcomics'i, "seri tamamlayan" yayinevi diye adlandirabiliriz!

Eksikleri yok muydu? Tabiiki vardi. Mesela Frankofon Teksas'larda yaptigi gibi Swing'lerin de aralarina renkli birer kapak hiç fena olmazdi. Hele o besli edisyonlarda. Kitaba biraz daha fazla "ruh verirdi" diye düsünüyorum. Daha fazla sunus yazisi olabilirdi. Daha fazla magazin, resim, dokümanter olabilirdi. Kapak seçimleri daha özenli, daha afis gibi olanlardan yapilabilirdi. Tommiks'in, Blek'in, Kaptan'in dev posterleri basilip hediye edilebilirdi(bir poster çalismasi oldu ama pek bir yapay durdu). Su olabilirdi, bu olabilirdi falan filan... Biz olanlara bakmayi tercih ediyoruz, etmeliyiz...

Simdilerde Swing'in daha önce Aksoy tarafindan basilan ilk maceralarinin da basilip basilmayacagi üzerine bir anket var. Benim bildigim Hasim Bey bu fikri kafasinda toparlayip uygulamaya geçirmek için tüm hazirliklarini tamamlamistir da okuyucuya danisma faslini gerçeklestiriyordur... O sayilar basilacak gibi geliyor bana. Ancak hala piyasada çokça bulunan Aksoy takimini yeniden basmak yerine Bonelli'den çikan 11 adet Swing-Speciale'yi (ekleriyle birlikte lütfen) basmak daha güzel olurdu. Tabii Hozcomics'in bunlari da düsünüp düsünmedigini bilmiyoruz.

Hozcomics'e bizlere armagan ettigi bu güzel "tamamlanmis seriler" nedeniyle tesekkür ederiz. Yayinevine uzun ömürler dileriz.

Selamlar
Lami 

hozcomics

lami sagolsun bizi payelendirmis...
biz seri tamamlamiyoruz, basladigmiiz isi yarida birakmayi sevmiyoruz...
swing daha tamamlanmadi...
4 cilt x 5 = 20 macera sonra 281 tamamlaniyor...
sonra aksoyun bastiklari geliyor...
ardindan specialeler..
ardindan özel ekler...
yani özel swinler...
onun da ardindan bir cilt tam speciale...
speciale türk geliyor...
camiler, medreseler, seyhler...
türkler de baya bir swing çizmis yokluk günlerinde...
bazilarinda bayan imzasi bile var...
korsanin korsani olmaz...
"bunu ben çizdim diye" günün birinde biri çikarsa valla alnindan öpecem...
külliyat yani...

s.b

"Herseyden önce kendim için çr basiyorum" diyen Haşim Öz'e tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
Swing serisi nihayet 70. sayıda tamamlandı ve 195. sayfasından itibaren de İtalya'da 11 sayı yayınlanan "Speciale " serisine başlandı. Spaciale serisinde yayınlanan ilk macera Karayip'in Köpekbalığı adını taşıyor.
Bu seri tamamlandıktan sonra da Hoz Comics, Gamlı Baykuş, Puik, Mister Blöf ve Betty için çizilmiş 32 sayfalık özel fasikülleri de yayınlayacak.
İşte budur "seri tamamlayan yayınevi" namını haketmek.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Swing cilt 71 "Türkiyede hiç yayınlanmamış maceralar" başlığı altında çıktı.
"Speciale "serisinin ilk macerası 70 nolu cildin ortalarından sonra Karayip'in Köpekbalığı macerası ile başlamıştı.
Bu ciltte bu serisinin devamı şeklinde ve bütün kitap yayınlanmamış maceralardan oluşuyor. 
İçinde güzel maceralar mevcut.
Kitabın bir diğer özelliği 296 sayfa baskısı ile, sayfa sayısının diğerlerinden bir miktar az olması, fakat fiyatının ise pahalı oluşu. Etiket fiyatı:26 TL. Hayırlı olsun  :D

Maceralar: Genç Swing - Betty'nin Kaçırılışı - Yeşil Taş

(Kitabın İçinden)

Bir Gençlik Anısı
- Tebrikler Betty! Doğrusu sen müthiş bir ev sahibisin!
- Evet doğru... Gnam... Ama böyle güzel yemekleri ancak önemli konuklar gelince yapar. Gnam... Gnam...
- Biraz daha çay alır mısınız Bay Gates?
- Sağolun bayan!

Betty'nin Kaçırılışı
- Senin yaralı kuş nasıl oldu Gamlı Baykuş?
- Bir avcının atıığı mermi onu öldürmedi ve giderek iyileşiyor, Ugh!
- Onu bulduğumda böyle hızla iyileşeceğini düşünmemiştim. Ama her şey boşunaymış... Gidip avlanmıyor, bu sefer açlıktan ölecek...

Darkwood Sakinleri..

s.b

Haşim Beyin seri tamamlama azmini yitirdiğini sanmıyorum. Bazı piyasa şartlarından dolayı aksamalar oluyor ama, bu durumun düzeleceğine inanıyorum.

aa

Umarım bu seri tamamlanır....Tek beklentimiz bu....
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Swing serisinin tamamlanacağını biliyorum. Yayınevi bu seriyi tamamlayacak arkadaşlar endişeniz olmasın. Öyle tası tarağı toplayıp "benden bu kadar" diyerek tüymek o kadar kolay değil. Çizgiromana devam Haşim Bey.

aa

Esse Gesse Hayranı...