Nihayet Mandrake de yayınlandı ...

Başlatan darkwood, 08 Eylül, 2009, 11:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Mandrake ve Abdullah,
Bu güne kadar sevilen birçok çizgiroman yeniden yayinlanmisti,
1970-80 li yillarin çok sevilen çizgi kahramanlarindan Mandakenin ise Tay döneminden beri nedense sesi sedasi çikmiyordu.
Ne zaman çikacak derken nihayet Marsik yayin evi bu eksiklige el atti. Mandrake ve Abdullah adi altinda "Horoz Sekeri / Çizgi Kitaplar", Sihirbaz Mandrake'nin bes macerasini onu özleyen eski okurlari için bu kitapta topladi.

Yeni baslayanlar veya hiç bu çizgiromani okumamis kardeslerimiz için kisa bir bilgilendirme yaparsak,
iSihirbaz Mandrake, ayni zamanda "Kizil Maske"nin de yaraticisi olan Lee Falk tarafindan 1934'te yaratilan ve daha çok gazetelerde yer bulan bir Amerikan çizgi roman bandidir. Mandrake, teknigi mümkün olamayacak kadar hizli hipnoza dayanan bir illüzyonisttir.

Mandrake maceralarinda, sahtekârlar ya da diger kötü adamlarla mücadele eder. Siradan gangsterler, çilgin bilim adamlarinin kimi zamanda uzayin fantastik ortamlarinda suçlularin karsisina çikar. Anlaticinin bizi bilgilendirdigi gibi, "Mandrake hipnotize eder" ve karsisindakiler bu hipnoz neticesinde,  öznesi ya da öznelerin, bir bastonun bir demet çiçege ya da bir kedinin kaplana dönüstügünü görür. Suçlularla mücadelesinde, Mandrake onlarii hipnotize etmesi sonucu adamlar silahlarinin yilana ya da kizgin demire dönüstügünü görüp sasirirlar ve yakayi ele verirler. Manrakenin hemen her macerasinda yaninda boy gösteren  iri kiyim Abdullah en büyük yardimcisidir. Çizgiromanin bir diger kahramani ise genelde Mandrakenin özel villasinda boy gösteren ve ekibi tamamlayan kadin kahramani  Narda'dir. Mandrake yetiskinlere oldugu kadar gençlerede hitap eden siddet kullanmadan sorunlari çözümleyen bir çizgi kahramandir,
Tüm sevenlerine hayirli olsun.
Selamlar.

Darkwood Sakinleri..

hanac

Cizgiroman Arsiv Dizisi Sayi 2 oluyor bu, birincisi Detektif Nik idi yanilmiyorsam.
Sirada Kizilmaske ve Gordon var imis.
Ozellikle Gordon'u duyunca bayildim, en son 1988 yilinda Tay tarafindan yayinlanmisti sanirim.

darkwood

Mandrake ve Abdullah,
Fiyatina göre, baski kalitesi,  kapak ve büyük ebatli çizimler beni ve birçok Mandrake seven arkadasimi tatmin etmedi.
Yeni çikacak sayilarda daha kaliteli yayinlarin baskisini yayinevinden bekliyoruz..
Darkwood Sakinleri..

s.b

Mandrake'nin resimlerini, olmasi gerekenden daha büyük bastiklari için berbat oldu. Zaten kapak resmini gören yüzünü eksitiyor. Abi o ne biçim kapak resmi ya.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aaciltan

Arkadaslar; Mandrake konusunda da serseniste bulunmak istiyorum. Tay yayinlari Mandrake haftalik serisi 5 ya da 6.ci sayisi idi, tam hatirlamiyorum. 6 yasinda idim ve ilkokula baslamadan okuma yazmayi sökmüstüm. Annemle Bakirköy tren istasyonunun yaninda yürürken içinde Kolosso macerasinin oldugu Mandrake'yi öyle siki tutuyordum ki elimde... Ne de olsa benim en büyük hazinemdi. O macera benim için çok önemlidir. Bilinçli okudugum ilk macera idi. Ömrümün sonuna kadar unutamayacagim güzellikte bir duygu idi. Inanin su anda olsa yine ayni heyecanla bir kaç kere daha okurum o kitabi.
Simdi malumunuz söylemek istedigim seye gelelim. Sizlerin de Mandrake'nin yeniden yayinlanmasina benim kadar onay vereceginize eminim. Hatta duyduguma göre, birakin Tay yayinlarinin Türkiye'de yayinladigi Mandrake maceralarini, daha o kadar çok yayinlanmayan, Türk okurlarinin okumadigi maceralari varmis ki...
Ben bunu duydugumdan beri çok rahatsizim. Bizim basimiz kel mi ki bunlari okuyamiyoruz... (Benimki kel ama olsun, yine de istiyorum)
Ben Gordon'u istiyorum, Mandrake'yi istiyorum, Kizilmaske'yi istiyorum
Ben bunlarsiz çizgi roman kütüphanesi düsünemiyorum....
Lütfen herkes her konumda ve her ortamda israr etsin....

ErenKoyunoglu

Mandrake benim de ilk göz agrimdir. Tay'in ilk fasikül serisine korkunç bir para vererek 6 ay gibi bir zamanda taksitlerini ödeyerek sahip olabildim. Yine de deydigini düsünüyorum. Benim de çok uzun süredir aklimi kurcalayan bir sorudur Mandrake'nin Tay'dan sonra neden yayinlanmadigi. Lee Falk'in inanilmaz hayalgücünü ve yaraticiligini yayincilar da görebilse keske ve herkes makul fiyatlara Mandrake okuyabilme sansina sahip olsa. Bir baska konu ise Phil Davis çizimi Mandrakeler de keske yayinlansa da orijinal çizerin elinden çikmis maceralari da okuyabilsek.

darkwood

Evet Tay döneminin bütün çizgiromanlarinin yayinini tekrar istiyorum. Mandrake, Kizilmaske, Gordon hepsi baslibasina birer efsanedir. Klasik Maceralar seklinde tam seri olarak yayinlanirsa yayincisinida mutlu eder, okurunuda..
Darkwood Sakinleri..