Zagor Klasik Maceralar Dizisi - Lal

Başlatan Kagan, 15 Eylül, 2009, 20:36:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kagan

Bu ay (2009 Eylül) Lâl Kitap'in yayimladigi Zagor Klasik Maceralar Dizisi'nin 38. cildi çikti. Bu sayi da öteki Klasik Macera sayilarinin çogu gibi 386 sayfadan olusuyor; ama hepsi degil, bazilarinin sayfa sayisi daha fazla... Ciltte, Zagor'un özgün aylik dizisinin (Albo Mensile) 141, 142, 143 ve 144 sayilari yer aliyor.

Bu ciltte yer alan yazarlar Decio Canzio ile Guido Nolitta (Sergio Bonelli). Çizerler ise Franco Donatelli, Francesco Gamba, Pini Segna ve Gallieno Ferri. Kapaklar ise her zaman oldugu gibi büyük usta Gallieno Ferri'nin imzasini tasiyor.

Bir önceki ciltte baslayan Esrarengiz Atli adli macera 59. sayfada sonlanirken hemen pesinden Pini Segna'nin çizimini yaptigi Ormanda Isyan adli macera basliyor. Pini Segna ile Zagor severlerin tanistigi ilk macera (yanlisim varsa düzeltin). Segna'nin çizimleri, Zagor'un öteki çizerlerine göre biraz naif ve yabanci kaliyor. Ama yine de degisik bir tat vermis Segna'nin çizimleri. Bu maceranin konusu ise zenci kölelerin özgürlüklerine kavusma istekleri ile ilgili. Köleler belirli bir sayi çokluguna ulasip ABD hükümeti ile görüsmeler yaparak atalarinin topraklari Afrika'ya dönmeyi tasarliyorlar. Ama sonuç hüsran oluyor ve ABD ordusu, Jordan adli zenci düsmani avcinin kiskirtmalari sonucunda zencileri yok ediyor.

Bu maceranin ardindan ise Decio Canzio'nun yazdigi, çizimi Gallieno Ferri'ye ait Avcilarin Toplantisi adli macera basliyor ama maceranin devamini okumak isteyenler bir sonraki cildi beklemek zorundalar...

38. cildin özgün yayimlarinin künye bilgileri söyle:

Zagor Aylik Albüm (Albo Mensile):
141 - 1977 Nisan
142 - 1977 Mayis
143 - 1977 Haziran
143 - 1977 Temmuz

Tutto Zagor:
141 - 1994 Mart
142 - 1994 Mart
143 - 1994 Nisan
144 - 1994 Nisan

hanac

Bu Pini Segna yi hic hatirlamiyorum.

Gorecegiz bakalim nasilmis cizimleri.

Toplam 14 sayi Zagor cizmis kendisi ve 1925 dogumlu imis.

Bu sayilar 141, 142, 143, 144, 152, 153, 165, 166, 167, 170, 171, 172, 221, 222.

Yani kisa bir donem hizmet vermis Zagorumuza ama kalici olmamis.

Lami Tiryaki

Kagan detayli incelemen çok hos tebrik ederim. Ben de bizdeki ilk edisyondan söz edeyim biraz. Ormanda Isyan, Tay Fasikül dizisinin 406-417. sayilari arasinda yayinlandi. Yanlis hatirlamiyorsam 1978 yilindaydi. Fasiküllerden toplanan iadelerden olusan cilt serisinin de 116-117 numarali kitaplarinda tekrar piyasaya verildi. Bu sayilarda Aslan Sükür'ün muhtesem kapaklari vardir. O dönemlerde artik ekolin kullaniminin zirvesine varmis usta. Çizgilerin keskinligi hatlarin belirginligi tam oturmus dönemlerdir bunlar(Ferri'nin bazi kapaklarini hazirlarken Aslan'dan esinlendigini biliyor muydunuz?..). Tay döneminde bu maceranin baska bir tekrari olmadi arkadaslar. Yani elimizdeki tek versiyonu budur. Fasikül mantigindan ve sayilarin bir sayfada 4 kare seklinde yayinlanmasindan(karelerin kenarlarini kesip biçimini degistirerek) kaynaklanan sebeplerle hem kare eksigi hem de resim eksiklikleriyle yayinlanmistir. Macerayi tam olarak ancak Klasik Maceralar 38'de okuyabilmek mümkün. Ancak Tay'in nostaljisi filan baska tabii.

Sayi basliklari kisaca söyle:
1-406-Ormanda Isyan(Giris)
2-407-Ormanda Isyan
3-408-Kaçagin Pesinde
4-409-Tropikal Orman
5-410-Orman Tamtamlari
6-411-Ölüm Tuzaklari
7-412-Zagor Meydan Okuyor
8-413-Siddetin Bedeli
9-414-YIlanlar
10-415-Kanli Saldiri
11-416-Hesap Günü
12-417-Garip Bir Av (yalnizca 4 sayfa)

Segna'nin çizimleri o yillarda bile bana farkli gelmisti ama çizer vs olaylarindan bihaber çocuklardik o zaman tabii. Yilanlarin efendisi büyücünün trajik öyküsü, Zagor'un kurtulusunu filan hala efsane görüntüler olarak hatirlarim.

Sonraki macera Avcilarin Toplantisi da 417-426 numarali fasiküller (119-122. ciltler)'de yayinlandi(maceranin sonunda kötü bir sürpriz var!..). Bu macera da 350'lik serinin 323-326. sayilarinda, ve mavi serinin 24-27. sayilarinda iki defa daha tekrar edilmistir.

Selamlar
Lami 

Gambit

Evet inceleme cok guzel olmus, tesekkurler

Ferri nin bazi kapaklari gercekten guzel olsa da benim icin hic bir zaman Aslan Sukur un kapaklari ile yarisamaz. Cunku bu konuda ben biraz taraf tutuyorum. Cocuklugumda defalarca baktigim, sergiledigim Tay kapaklarinin yeri apayri.

Bu arada yilanlarin efendisi macerasi benim de hafizam da saglam kalmis maceralardan birisi. Saniyorum  o zamanlar biraz efsanevi - korkunc gelmis olmasindan oturu :)

darkwood

Ben kapak konusunda oyumu  bana ve hemen herkese Zagor'u sevdiren Ferri'den yana kullanacagim.
Klasik maceralarida gerçekten severek biriktiriyor ve yeni sayilarini her ay heyecanla bekliyorum.
Eski TAY döneminin lezzetini bu kitaplardada doyasiya buluyorum.
Ayrica çizgiroman okuyan okumayan herkese Zagor, Mister No ve Atlantis Martin Mystere'nin Klasik serilerini tavsiye ediyorum.
Alin alin okuyun ve dahada önemlisi kitaplari hirpalatmadan okutun. Aman kitaplar zarar görecek endisesi ile kitaplarin tursusunu kurmayin. Kitap okuma aliskanligi olmiyanlara bu kitaplarin nasil ne sekilde temiz olarak okunmasi gerektigini üsenmeden anlatalim.
Bu güzel kitaplari ayni güzellikte temizce muhafaza edelimki, kitaplar bizden sonraki nesillerede güzel bir sekilde ulassin.
Yoksa bu gidisatta, nette sanal olarak görüp okumaktan öteye gidemiyecekler gibi görünüyor.
Saglicakla kalin..
Darkwood Sakinleri..

AzAzEL

Pini Segna hatirladigim kadariyla biraz daha fantastik maceralari resimlemisti. Her bilmem kaç yilda bir dogan çocuklarin kaçirildigi, gene büyücü tipli bir adamin (Paranormus) kumpas kurmustu maceralari çizmisti. Çizimleri ilginç ve ürkütücü gelmisti ilk gördügümde :)

papillon7

45.sayida sayfalari incelen ve beyazlasan Zagor Km, 48.sayida tekrar kalinlasti ve sayfalar sari oldu. Bu sekil daha iyi bence. Sayfalarin arkasi daha az görünüyor.  Bunlar bilinçli yapilan degisiklikler mi yoksa matbaa asamasinda olan düzensizlikler midir anlayamadim. Bir de benim aldigim 47.sayinin 4.kapagi, eni dar kesildiginden yerine yapismamis kendiliginden çikiverdi. Cilt içindeki kalin kapaklarin renkli ince kuse kapak olmasi daha önce de defalarca dile getirilmis ama yayinevi cilt bütünlügünü ve okumayi zorlastiran bu edisyonda israr ettigi için yapacak bir sey yok sanirim. Içerik açisindan ise bir sorun yok, özellikle 45.sayida baslayan vikinglerle ilgili macera, kis yilani macerasini animsatan gerilim dolu, nispeten insana mantikli gelen fantastik ögeler içeren, bitmek bilmeyen ölüm kalim savasi hikayesiyle her zaman hatirlayacagim bir macera oldu.

darkwood

Lal yayıncılık tarafından, Zagor aylık düzenli olarak yayınlanan Klasik Maceralar Dizisinin 55 nolu cildi satışa sunuldu.  Aşağıda büyük üstad G.Ferri'nin güzel kapağı ile görüntülenen kitap Şubat 2011 başında, 28 tl.lik zamlı etiket fiyatıyla satışa sunuldu.
İmkanı olan arkadaşlar için, daha uygun fiyatı ile satın alınabilir. Kitap Toplam 386 Sayfa..
Yazar Decio Canzio ve Donatelli çizimleri ile içeriğindeki maceralar; Büyük Korku, Mağara İnsanları, Üç Başlı Canavar, Umutsuz Girişim.
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 16 Eylül, 2009, 13:36:08
Kagan detayli incelemen çok hos tebrik ederim. Ben de bizdeki ilk edisyondan söz edeyim biraz. Ormanda Isyan, Tay Fasikül dizisinin 406-417. sayilari arasinda yayinlandi. Yanlis hatirlamiyorsam 1978 yilindaydi. Fasiküllerden toplanan iadelerden olusan cilt serisinin de 116-117 numarali kitaplarinda tekrar piyasaya verildi. Bu sayilarda Aslan Sükür'ün muhtesem kapaklari vardir. O dönemlerde artik ekolin kullaniminin zirvesine varmis usta. Çizgilerin keskinligi hatlarin belirginligi tam oturmus dönemlerdir bunlar(Ferri'nin bazi kapaklarini hazirlarken Aslan'dan esinlendigini biliyor muydunuz?..). Tay döneminde bu maceranin baska bir tekrari olmadi arkadaslar. Yani elimizdeki tek versiyonu budur. Fasikül mantigindan ve sayilarin bir sayfada 4 kare seklinde yayinlanmasindan(karelerin kenarlarini kesip biçimini degistirerek) kaynaklanan sebeplerle hem kare eksigi hem de resim eksiklikleriyle yayinlanmistir. Macerayi tam olarak ancak Klasik Maceralar 38'de okuyabilmek mümkün. Ancak Tay'in nostaljisi filan baska tabii.

Sayi basliklari kisaca söyle:
1-406-Ormanda Isyan(Giris)
2-407-Ormanda Isyan
3-408-Kaçagin Pesinde
4-409-Tropikal Orman
5-410-Orman Tamtamlari
6-411-Ölüm Tuzaklari
7-412-Zagor Meydan Okuyor
8-413-Siddetin Bedeli
9-414-YIlanlar
10-415-Kanli Saldiri
11-416-Hesap Günü
12-417-Garip Bir Av (yalnizca 4 sayfa)

Segna'nin çizimleri o yillarda bile bana farkli gelmisti ama çizer vs olaylarindan bihaber çocuklardik o zaman tabii. Yilanlarin efendisi büyücünün trajik öyküsü, Zagor'un kurtulusunu filan hala efsane görüntüler olarak hatirlarim.

Sonraki macera Avcilarin Toplantisi da 417-426 numarali fasiküller (119-122. ciltler)'de yayinlandi(maceranin sonunda kötü bir sürpriz var!..). Bu macera da 350'lik serinin 323-326. sayilarinda, ve mavi serinin 24-27. sayilarinda iki defa daha tekrar edilmistir.

Selamlar
Lami

Üyemiz sevgili Hellion'un dikkatli incelemesiyle farkettiği bir detayı hemen düzeltelim. Yukarıdaki yazımda iki hata var.

Ormanda İsyan'ın olduğu Sayı serisinin 24-27. sayılarını, Avcıların Toplantısı yapmışım aceleyle. Macera kronolojisinde ikisi arka arkaya geldiği için karıştırmışım. Sonuçta her iki macera da ikişer defa yayınlanmış.

Avcıların Toplantısı ilk kez Fasikül 417-426'da(Cilt 119-122) yayınlanmış, biraz önce kontrol ettim. Macera ayrıca 323-326'da tekrar edilmiş.

Sonuç olarak:
Ormanda İsyan: Tay Fasikül 406-417 (Cilt 116-119)-Sayı Serisi 24-27

Avcıların Toplantısı:Tay Fasikül 417-426 (Cilt 119-122)-Cilt 323-326

Hellion arkadaşımı dikkatli incelemesinden dolayı tebrik eder, uyarısı için teşekkür ederim.

Selamlar
Lami

darkwood

Lal yayıncılık tarafından, Zagor aylık düzenli olarak yayınlanan Klasik Maceralar Dizisinin Mart 2011 tarihli 56 nolu cildi satışa sunuldu.  Kitap Toplam 386 Sayfa..
Yazan: Toninelli Çizerler: Ferri ve Donatelli'nin güzel çizimleri ile içeriğindeki maceralar;
Kanlı Maden, Lanetliler Kalesi, Darkwood Canisi, Batık Köy
Darkwood Sakinleri..

rumar80

İlginç bir şekilde gelecek ay hemen yeni seride hem de klasik maceralarda mutant ile karşılaşacak Zagor

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 06 Mart, 2011, 22:53:52
İlginç bir şekilde gelecek ay hemen yeni seride hem de klasik maceralarda mutant ile karşılaşacak Zagor

Zagor bu, mutant falan dinlemez harcar.  :)

Thunderbolt

Kocakafa macerasını beğendim.Konusu ilginçti.

Yeni serideki Kocakafa macerası ile çakışması da güzel bir tesadüf olmuş.

rumar80

Bugün Zagor klasik maceralar serisini son sayısını (58) okudum. İçinde ilgimi çeken br macera vardı. 1984 yılında Sclavi yazmış, Vigna çizmiş. Adı Kahin.
    Herşey fırtınalı bir gecede başlar. Zagor ve Çiko kulübelerindedir ve Çiko fırtınadan korkmaktadır. Hatta Zagor Çiko ile göğün başına yıkılması ile ilgili dalga geçer. Derken kapı çalınır ve içeriye korkunç görünümlü bir yolcu girer. Yardım istemektedir. Çiko'nun tam adını ve Zagor'un kim olduğunu söyler. Çünkü o bir kahindir. Yağmurun da dineceğini söyleyip çıkar. Çiko ona inanır. Zagor ise sadece güler.
    Daha sonra Çiko ormanda bir tavşan avlar ama kahnle karşılaşır ve kahin tavşanın barğırsaklarından Çiko'nun "geleceğini" okur. Çiko Zagor'u terk ederse çok zengin olacaktır ve genç ve güzel bir kadın da ona aşık olacaktır.
    Kahin aynı zamanda çevre kabilelere ve göçmenlere Darkwood'u terk etmelerini yoksa başlarına felaketler geleceğini söylemiştir ki aslında kahinin arkasında toprakları ele geçirmek isteyen bir iş adamı vardır.
    Yaklaşık 1.5 kitap süren maceranın bana ilginçgelen kısmı birçok çizgi roman dostunun da ilgisini çekmiştir diye umuyor ve soruyorum: Sizce bu öykü size bir şey çağrıştırmıyor mu? Sclavi temayı genişletip ciddileştirmiş ama 9 yıl önce 1975'te benzer bir öykü daha yayınlanmadı mı?
     Hatırlayan var mı?

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 22 Mayıs, 2011, 09:35:43
    Bugün Zagor klasik maceralar serisini son sayısını (58) okudum. İçinde ilgimi çeken br macera vardı. 1984 yılında Sclavi yazmış, Vigna çizmiş. Adı Kahin.
    Herşey fırtınalı bir gecede başlar. Zagor ve Çiko kulübelerindedir ve Çiko fırtınadan korkmaktadır. Hatta Zagor Çiko ile göğün başına yıkılması ile ilgili dalga geçer. Derken kapı çalınır ve içeriye korkunç görünümlü bir yolcu girer. Yardım istemektedir. Çiko'nun tam adını ve Zagor'un kim olduğunu söyler. Çünkü o bir kahindir. Yağmurun da dineceğini söyleyip çıkar. Çiko ona inanır. Zagor ise sadece güler.
    Daha sonra Çiko ormanda bir tavşan avlar ama kahnle karşılaşır ve kahin tavşanın barğırsaklarından Çiko'nun "geleceğini" okur. Çiko Zagor'u terk ederse çok zengin olacaktır ve genç ve güzel bir kadın da ona aşık olacaktır.
    Kahin aynı zamanda çevre kabilelere ve göçmenlere Darkwood'u terk etmelerini yoksa başlarına felaketler geleceğini söylemiştir ki aslında kahinin arkasında toprakları ele geçirmek isteyen bir iş adamı vardır.
    Yaklaşık 1.5 kitap süren maceranın bana ilginçgelen kısmı birçok çizgi roman dostunun da ilgisini çekmiştir diye umuyor ve soruyorum: Sizce bu öykü size bir şey çağrıştırmıyor mu? Sclavi temayı genişletip ciddileştirmiş ama 9 yıl önce 1975'te benzer bir öykü daha yayınlanmadı mı?
     Hatırlayan var mı?

Sevgili rumar ilginç bir öyküye benziyor bana asterix deki köye gelen büyücüyü anımsattı hatırlarsın o hikayeyide.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları