Zagor Klasik Maceralar Dizisi - Lal

Başlatan Kagan, 15 Eylül, 2009, 20:36:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Zafer Bey forumumuza tekrar döndüğünüz için pek sevindim.Tay Zagorlar ile ilgili bilgi vereyim.
1.465 fasiküllük seri.161-165 orijinal sayılar olan "Destroyer'i Batırın"macerasında sona erdi.
2.165-167 orijinal sayıdan itibaren orijinal 253-255 sayılar olan "Kızıl Tilkiler"macerası dahil
350'lik siyah logolu ciltlerde yayınlandı.
3.255-280 sayılar ise 103'lük "Mavi Seri"'de yayınlandı.
4.281-310 sayılar 28'lik Yeşil Seride
5.310-320 sayılar ise "Ecem Zagor"serisinde.
      Lal Klasik Seri için referans veremeyeceğim zira içerdikleri sayılar 3 veya 4 orijinal
sayıya denk geliyor.Lal Klasik Seri ve içerdiği sayılar forumumuzda Kızılmaske dostumuzun hazırladığı
"Çizgi Roman Listeleri"nde var.Lal Klasik Zagor Cilt 82 orijinal 317-320 sayıları içeriyor.

Dr.ArAmAS

Tşk ederim caretta..ben de mutluyum foruma döndüğüm için..bilgiler için de ayrıca tşk ederim..bahsettiğiniz sayılar orjinal 1'den başlıyor değil mi??

Dr.ArAmAS

Zagor KM serisi 100 .sayı ile yeni seriye bağlanmış oldu..şimdi elimizde yeni seri de var.yeni seriyle mi devam edelim yoksa KM devam mı??KM kütüphanede çok güzel duruyor ama obür tarafta aylık seri alarak mali yükten de kurtarıyoruz az da olsa..siz naptınız seçimizin ne yönde?bir de KM ile devam edersek daha yaklaşık 40 ay sonra şimdiki yeni seriyi yakalamış olacak..bir de bunun sabırsızlığını çekmeye değer mi??

pizagor

Lal Zagor'ları ilk çıktığı zamanı hatırlıyorum da, sevgili İlyas henüz dükkan bile açmamıştı, Kadıköy PTT arkası pazar günleri  kurulan tezgahında Zagor'un ilk sayısı Adalar Klanı duruyordu. Hemen aldım tabi ki. Hatta İlyas'ın yayınevi yeni, destek olmak için iki tane almaz mısın teklifini nazikçe geri çevirmiştim. Bir heyecan, bir özlem giriştim hikayeye. Yanlış hatırlamıyorsam Zagor'un kıta Avrupasına ilk adım atışıydı. Güzeldi de hikaye. Sonrasında almaya devam ettim ancak hikayeler o hatırladığım lezzette değillerdi sanki, yavanlaşmıştı. 50'li bir sayıda okumayı, 120'li bir sayıda da almayı bıraktım.

Bunca lafı niye ettim, ben olsam KM'lerin 99'unu tamamladıktan sonra yavaş yavaş devamını getirirdim. Ki olur da artık tat vermediği o noktadan sonra bırakılabilsin...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Dr.ArAmAS

Belki yeri ve zamanı değil..ama sevgili pizagor muzdarip olduğum bir konuya parmak bastı..artık tüm serilerde genel olarak işin zorlamaya girmesi nedeniyle maceraların yavanlaşması...herşey tadında mı bırakılmalı acaba?bu kadar çizgiroman bolluğundan şikayetçi miyim? hayır!ama artık karakterlerin ve dünyasının posasını çıkarmaya kadar gitti iş!yeni marvel evreninde dişi thor var,örümcek adam değişti,kaptan amerika değişti vs..işin tuhaf yanı bizlerin de bunları yutmamızı ve sineye çekmemizi istiyorlar!bu aralar zagor'un yeni çıkan sayılarına bakıyorum da...o eski tat yok çoğu macerada maalesef..mister no gibi,teksas-tommiks-swing gibi bitirilmeli artık çoğu seri aslında..bunlar kendi düşüncelerim..niye mi yazdım bunları?yayınlanan essentiel ve klasiklerin değerini bilelim diye..hayal gücünün zirve  yaptığı bir dönemde yazıldı onlar..gerçek hayal gücüyle..altın değerindeler..şimdiki gibi yok maxi,yok dev albüm,yok efsanevi,yok ortak maceralar gibi ticari kaygılar yoktu..tek yoldan ilerlerdi herşey..daha inandırcıydı..artık tek karakterin maceralarını takip etmek için bile bir efor gerekiyor!!ekranlarda da aynı olay var.izleyen varsa bilir:prison break adlı dizinin ilk sezonu muazzam ötesiydi..öylesine muazzamdı ki..devam sezonları çekildi..sakız gibi uzatıldı ve sonunda bir garabete dönüştü😔Neyse lafı fazla uzattım galiba..son sözüm tadında bırakmak lazım..güzel tat verdiği an,zirvesinde bırakmak lazım bazı şeyleri..

aa

Alıntı yapılan: caretta - 05 Temmuz, 2017, 20:44:35
aa Suat Bey size önerebileceğim o kadar  çok Teks macerası var ki.Fantastik,sosyal içerikli,kızılderili,tarihi karakterler içeren
Kanada,isyan,denizde geçen.Siz hangi alanlarda okumak istersiniz?Mesela İstanbul'dan abimin israrla istediği General Custer
macerası.Oğlak Aylık Teks 90-92 sayılar.Ağabeyim 73 yaşında ve benim gibi sıkı bir Teks okuru.
Teşekkürler Atilla bey, fantastik olmayan, çizimleri çok güzel olan, en az 150 sayfa ve fazlası bir macera olabilir.
Esse Gesse Hayranı...

memospinoz

Sayfa Sayısı: 384
Etiket Fiyatı: 40 TL

İdrava

Zagoru okumaya nerden başlanmalı? Km 1'denmi?

aa

Bence de KM 1 den başlayın. Ancak ilk 4-5 cilt çizim ve senaryo olarak basit gelebilir. Sonra düzeliyor.
Esse Gesse Hayranı...

darkwood

Alıntı yapılan: İdrava - 17 Eylül, 2017, 23:30:40

Zagor klasik seri de hikayeler ilerledikçe güzelleşir, özellikle prof.Hellingen li maceralar efsanedir.
Darkwood Sakinleri..

s.b

1. ciltten başlayın. Zagor ve Çiko'nun tanışmalarını kaçırmayın.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: İdrava - 17 Eylül, 2017, 23:30:40

KM10 dan sonra Zagor feci açılır, arka arkaya nefis maceralar gelir.

ferzan

Zagor KM okumalarıma da bir süredir sessiz sedasız devam ediyordum ama tat alamıyordum...İlk 10-15 ciltten sonra açılan seri, 40 'lardan itibaren beni boğmaya başlamıştı...KM 44 ve 45 'te Zagor 'la ilk tanıştığım maceraya gelince (1994 ya da 1995 'te Meydan Gazetesi ''Mesaj'' adıyla ücretsiz ilave olarak vermişti 7 parça halinde) ilk hatırladığım zamanki tadı da alamadığımı farkedince boynum bükülmüştü...Eh, kolay değil...23 sene geçmiş aradan tabi...

Bugün KM 47 ve 48. ciltlerde yer alan Hellingen 'li o uzun macerayı okudum...Hani şu Skylab askeri gözlemevindeki esrarengiz ölümler, mumyalanmış cesetler, Hellingen 'in mezarı ve devamında gelen gök olayları ve ışıklarıyla ilgili o fevkalade uzun ve mitoloji ile bilim-kurgu harmanı sürükleyici öyküyü...

Bu macerayı ilk kez ortaokuldayken okumuştum...2000 yazı ya da sonbaharıydı sanırım...Rahmetli teyzemin taşınması esnasında bir koliden çıkan ve rahmetli küçük dayımdan kalan 40-50 adet kadar Tay dönemi Zagor ve Teksas cildini erittiğim yazdı...Tay Yayınları, ''Bitmeyen Kabus Hellingen'' adıyla yayınlamıştı...Tay Büyük Albüm serisinde de 11 numaralı ciltte olduğunu sanıyorum ama yanlış biliyor da olabilirim...

İlk okuduğumda elimden bırakamamak şöyle dursun, okurken gerim gerim gerilmiştim...Maceranın sonunda doğru Naatani Dağı 'ndaki malum devir-teslimin gerçekleştiği o mucizevi ve mitolojik malum sahnede ayağa fırladığımı hatırlıyorum...O zaman 13 yaşında olmanın da etkisi olabilir bu coşkuda ama bir çizgi romanda yerimden sıçradığım ilk an olduğundan, yıllarca benim gibi çizgi roman sever dostlara anlata anlata bitirememiştim...O Tay ciltlerini ne yazık ki başka ihtiyaçlardan ötürü lise yıllarımda elden çıkardığımdan ve Lal 'in de KM serisine başlamasına henüz birkaç yıl daha olduğundan, o unutulmaz maceranın benim nezdimde ulaşılmaz hale gelişi, gözümdeki değerini daha da artırmıştı...KM ciltlerde o maceraya yaklaştığımı sezdikçe sağda solda övmeye devam ettim...

Bugün itibariyle o macerayı tekrar okuduğumda hafif buruldum...Hatırladığım kadar güzel olmakla birlikte 13 yaşın verdiği algıyla ve maceranın naif atmosferiyle yıllar yılı gözümde fazla büyütmüş olduğumu farkettim...Belki de tekrar okuma olduğu içindir...Yine de bu serüveni ilk kez okuyacak herkesin, 13 yaşındaki halim kadar olmasa da bu öyküyü oldukça beğeneceğini ya da vaktiyle beğenmiş olduğunu sanıyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Dr.ArAmAS

Alıntı yapılan: ferzan - 10 Aralık, 2017, 21:36:36
    Zagor KM okumalarıma da bir süredir sessiz sedasız devam ediyordum ama tat alamıyordum...İlk 10-15 ciltten sonra açılan seri, 40 'lardan itibaren beni boğmaya başlamıştı...KM 44 ve 45 'te Zagor 'la ilk tanıştığım maceraya gelince (1994 ya da 1995 'te Meydan Gazetesi ''Mesaj'' adıyla ücretsiz ilave olarak vermişti 7 parça halinde) ilk hatırladığım zamanki tadı da alamadığımı farkedince boynum bükülmüştü...Eh, kolay değil...23 sene geçmiş aradan tabi...

Bugün KM 47 ve 48. ciltlerde yer alan Hellingen 'li o uzun macerayı okudum...Hani şu Skylab askeri gözlemevindeki esrarengiz ölümler, mumyalanmış cesetler, Hellingen 'in mezarı ve devamında gelen gök olayları ve ışıklarıyla ilgili o fevkalade uzun ve mitoloji ile bilim-kurgu harmanı sürükleyici öyküyü...

Bu macerayı ilk kez ortaokuldayken okumuştum...2000 yazı ya da sonbaharıydı sanırım...Rahmetli teyzemin taşınması esnasında bir koliden çıkan ve rahmetli küçük dayımdan kalan 40-50 adet kadar Tay dönemi Zagor ve Teksas cildini erittiğim yazdı...Tay Yayınları, ''Bitmeyen Kabus Hellingen'' adıyla yayınlamıştı...Tay Büyük Albüm serisinde de 11 numaralı ciltte olduğunu sanıyorum ama yanlış biliyor da olabilirim...

İlk okuduğumda elimden bırakamamak şöyle dursun, okurken gerim gerim gerilmiştim...Maceranın sonunda doğru Naatani Dağı 'ndaki malum devir-teslimin gerçekleştiği o mucizevi ve mitolojik malum sahnede ayağa fırladığımı hatırlıyorum...O zaman 13 yaşında olmanın da etkisi olabilir bu coşkuda ama bir çizgi romanda yerimden sıçradığım ilk an olduğundan, yıllarca benim gibi çizgi roman sever dostlara anlata anlata bitirememiştim...O Tay ciltlerini ne yazık ki başka ihtiyaçlardan ötürü lise yıllarımda elden çıkardığımdan ve Lal 'in de KM serisine başlamasına henüz birkaç yıl daha olduğundan, o unutulmaz maceranın benim nezdimde ulaşılmaz hale gelişi, gözümdeki değerini daha da artırmıştı...KM ciltlerde o maceraya yaklaştığımı sezdikçe sağda solda övmeye devam ettim...

Bugün itibariyle o macerayı tekrar okuduğumda hafif buruldum...Hatırladığım kadar güzel olmakla birlikte 13 yaşın verdiği algıyla ve maceranın naif atmosferiyle yıllar yılı gözümde fazla büyütmüş olduğumu farkettim...Belki de tekrar okuma olduğu içindir...Yine de bu serüveni ilk kez okuyacak herkesin, 13 yaşındaki halim kadar olmasa da bu öyküyü oldukça beğeneceğini ya da vaktiyle beğenmiş olduğunu sanıyorum...
zaten çizgi romanların esas büyüsü çocukluk yıllarımızda gizli maalesef..o dönemlerin hayal gücü ve neşesi dünyaya bedel..maalesef büyüdükçe çoğu şeyin zevkini alamaz olduk.mesela şimdi kendi arabam var ama çocukken babamın arabasını ilk kez bir kaç yüz metre yürüttüğümde aldığım zevki hayat boyu alamadım tekrar.bu,izlediğim dizi ve filmler için de geçerli.oynadığım oyunlar ve tabii ki çizgi romanlar için de..bu hobilere tek bir devam amacım ve amacımız olduğunu düşünüyorum:bir tarafımız büyümek istemiyor..mevcut düzeni,kuralları,robotlaşmayı reddediyor.geçmişin naif günlerini arıyor...iyi ki de böyle yapıyor...
aksi halde saksıdaki bakımsız çiçek gibi kuruyup giderdik...

memospinoz

Hem koleksiyonerlerin, hem de Zagor tutkunların uzun süredir beklediği bu cilt ; Zagor'un belalı düşmanlarından vampir Baron Rakosi ile tekrar karşılaşmasını anlatan üç sayılık öyküyü (Lal Kitap yeni Zagor sayı 9-10-11) ve Zagor'un geçmişine ışık tutup, babası hakkındaki gerçekleri öğreneceğimiz tamamı renkli (Lal Kitap yeni Zagor sayı 12)  Gökkuşağı Köprüsü adlı macerayı içeriyor.

Sayfa Sayısı: 384
Etiket Fiyatı: 45 TL