Gönderen Konu: Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı - Marmara Çizgi  (Okunma sayısı 36719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkwood

• Zagor
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
  • Ahyaaaak
Ynt: Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı - Marmara Çizgi
« Yanıtla #465 : 17 Mart, 2017, 12:47:04 »
19. sayının kapağı güzelmiş gerçekten, arşive eklemek için sabırsızlanıyorum.
Darkwood Sakinleri..

Çevrimdışı haziran00

• Çizgi Roman Dostu
« Yanıtla #466 : 17 Mart, 2017, 17:23:24 »
Değirmen Conan'ın en sağlam maceralarından biridir.

Çevrimdışı hennessy

• Martin Mystere
  • Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #467 : 18 Mart, 2017, 09:23:03 »
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Çevrimdışı saki71

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #468 : 19 Nisan, 2017, 22:14:03 »
Meraba arkadaslar ben Saki, Makedonyadan katiliyorum, bu cok degerli sitenize uye oldum ve buradaki sohbetlernizi dikkatli bir sekilde okuyorum. Su an bu bolumden yaziyorum cunku Conani cok seven biriyim ve son aylar Cizgidiyari sitesine uye olup arkadaslarin balonladigi Conan cizgi romanlarni sirali bir sekilde okuyorum ve tabi ki yayin evlerinin yayinladigi serileri de takip ediyorum, ki gordugum kadariyla  Conan Turkiyede de tipki bizim bir zamanlar Yugoslavya da gibi bir cok seride ancak cok duzensiz bir sekilde basilmistir, ki sunu belirtmek isterim, tabi eger sizi ilgilendirir ise, eski Yugoslavyada Conan kucuk boyutlu Marvel serisinde ve buyuk boyutlu Marvel serisinde asagi yukari 30'ar CTB ve SSOC sayilar, Conan Saga sanirim 30 sayi, Stripoteka denen almanak sekli bir edisyonda Belit ile maceralar yayinlanmisti. Daha yeni donemlerde, Yugoslavyanin parcalanmasindan sonra cizgi roman yayinllamasi uzun bir sure durmus ve 2000 li yillardan bu yana yine baslayip, yine Conani ele alirsam, Hrvatistanda ve Sirbistanda bazi yayin evleri tarafindan yine en cok CTB sayilari ve en ilginc olan da Sirbistandaki Darkwood yayin evi Conan Kronikleri (Konan Hronike) yayinladi ve hale devam ediyor ve ayni anda da  SSOC serisini 5-6 sert kapak kitap şeklinde tamamlamistir (Divliji mac Simerije)
Makedonyada ki duruma gelince sunu belirtmek isterim ki burada su an malesef sadece Zagor ve Dylan Dog makedonca dilinde yayinlaniyor, Buyulu Ruzgar baslamisti, kesildi, Martin Mistere baslamisti o da kesildi

Çevrimdışı pizagor

• Haddock
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
  • Your Ego My Lego...
« Yanıtla #469 : 19 Nisan, 2017, 22:43:55 »
2010 yılında Makedonya'yı gezme fırsatım olmuştu. Ohrid'de hanım inci kolyelerin peşindeyken bende acaba buraların çizgiromanları nasıldır derdindeydim. Sırpça olduğunu düşündüğüm Tex'ler almıştım oradan ama Conan'a ya da fumetto harici herhangi bir ekole denk gelmemiştim. Teşekkürler taaa uzaklardaki o güzel ülkeden bu değerli katılım için.

Üsküp'e yolu düşen mutlaka Destan'da köftesini yesin, yanında Skopsko'sunu yudumlasın ;)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz ihtiyar...

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/

Çevrimdışı saki71

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #470 : 20 Nisan, 2017, 02:26:39 »
Destan kebabi yiyerek ve Skopsko bira icerek cizgi roman okumak...bundan daha guzel ne var ki..
Bi daha Makedonyadan selam..tum Turkiyeli cizgi roman severlerine..
Evet, Turkiyede her zaman cok cizgi romanlar yayinlanmistir ve bu durum yine devam ediyor, tipki Balkanlarda gibi...
Ek bilgi olarak sunu diyebilirim ki Makedonyada Makedonca dilinde Uskup-M-comics yayinevi Zagor yayinlanmaktadir, ki ilk sayi "Nehir Kurtlari" ile baslamistir ve en son sayi ise "Kovboylar" a kadar gelinmistir. Ikinci cizgi roman ise, Makedonca dilinde Dylan Dog ayni M-comics yayinliyor, ancak takip etmiyorum (edemiyorum) ve sadece bukadar, Makedonca dilinde cizgi romanlar..malesef.
Baskentimizde sadece bir cizgi roman magazamiz var ve orada en cok Sirbistan yayinevleri cizgi romanlar satiliyor ve diyebilirim ki su an Srbistan ve Hirvatistanda hemen hemen tum Bonelli, Frankofon, Comics ve biraz Mangalar yatinlaniyor..
Cizgi roman okur kitlesi olarak en cok benim neslim yani 40-50 yaslarinda olanlardir ki bunlarin da sayisi su an cok azdir.. ve en cok Bonelli ve Frankofon cizgi romanlarni okuyorlar.
Daha genc olanlar ise, genelde lise ogrencileri Makedonyada, ki bunlarin da sayisi cok az, en cok Marvel Spider Man, Woolverine, x-Man ve Avengers seviyorlar
..diye bilginize sunuyorum degerli arkadaslar...

Çevrimdışı saki71

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #471 : 21 Nisan, 2017, 17:02:11 »
Makedonyadan cok selem degerli arkadaslar..
Bir Conanperest olarak Conan in hem maceralarni okuyorum hem de Conani bir konsept olarak, netteki kaynaklardan cok ayrintili bir sekilde inceliyorum, ancak bir sey aklima takildi ve bunu nekadar ugrastimsa malesef cozemedim, mesele Conani cizen sanatcilar ile ilgili... simdi su Filipinli olan sanatcilar, Ernie Chan, Alfredo Alcala, Tony Denzuniga ve oteki sanatcilari kendi cizimleri mi var yoksa sadece John Buscema nin kursun kalem ile olan cizimlerne cinileme mi yapiyorlar bunu ben cok merak ettim ve bunu ozellikle en Conanperest ve Conanin en buyuk uzmani olan degerli arkadas kalidora sormak isterim, onceden tesekkur ediyorum..

p.s. en cok Alfredo Alcala cizimlerne hastayim.

Çevrimdışı köstebek

• Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #472 : 21 Nisan, 2017, 17:12:49 »
Haydi bakalım Kalidor bey,

Çevrimdışı saki71

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #473 : Dün, 17:15:19 »
Merhabalar..
Burada bir yazi yazmistim, daha dogrusu bir soru sormustum, Conan ve Filipinli ciniciler hakkinda, ama gordgum kadar hala kimse sorumu aciklamamis, da dedim, bari kendi kendime cevap vereyim ;D
Bu konuda biraz daha inceleme yaparak, Internetteki kaynaklarda tabii, gordugum kadariyla,
Alfredo Alcalanin hem John Buscemanin kursun kalem cizimleri uzerine cinileme yapmis hem de kendine ozgun cizimleri de var.

Conan the Barbarian (kendi cizimleri): sayi:#137, 225;
(oteki sanatcilarin kursun kalem ile yapilan cizimlerin uzerlerine cinileme): sayi:#209-219, 223 (1982–89)
Savage Sword of Conan (kendi cizimleri): sayi:#55, 75, 80, 83, 89, 216, 223;
(John Buscema cizimleri uzerine cinileme): sayi#2, 4, 7, 12, 15-20, 23-24, 28, 67, 76;
(oteki sanatcilarin kursun kalem ile yapilan cizimlerin uzerlerine cinileme): sayi: #34, 59, 69, 180, 184, 189 (1974–94)

Alfredo Alcala nin hele hele cevre cizimleri, yer, bulutlar, binalar harika ve benim icin en iyileridir, Conan'a tam bir masal boyutu veriyor, nedense John Buscema bir defa bu Filipinliler benim cizimlermi bozuyorlar ya-demis.

Ernie Chan cinilemesi ise belki de tam Conan i yansitiyor, Conan a cadisal ve urkutucu bir boyut veriyor, sanki onun ciniledigi sayilarda, her yerdrde bir urkutuculuk hissediliyor, zaten de bu bana urkutucu gelen boyut bende daha cok kucuk yasta cok derin bir izlenim brakmistir

Tony DeZuniga ya gelince, bence Conan burada daha yahsi bir sekilde gosterilmistir, okadar Barbar biri sanki gozukmuyor, ancak Tony DeZuniga cizimlerinin de ayri bir guzelligi vardir.

Çevrimdışı hanac

• Khanac
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #474 : Dün, 17:43:46 »
Burada bir yazi yazmistim, daha dogrusu bir soru sormustum, Conan ve Filipinli ciniciler hakkinda, ama gordgum kadar hala kimse sorumu aciklamamis, da dedim, bari kendi kendime cevap vereyim ;D

Saki dostum, burada geç de olsa muhakkak bir cevap alırsın.

Ama uzmanlık gerektiren sorular biraz vakit alır.

Çevrimdışı saki71

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #475 : Dün, 20:05:37 »
Tabiki alirim, bundan zaten hic suphem yoktur, hepinize ayri ayri tesekkurler, hem su ana kadar actiginiz Conan la ilgili konular icin hem de gelecekte ki Conan la ilgilili yapilacak olan izlenimler icin..

Bir de Conan cizimleri hakkinda kendi izlenimlermi paylastim sizlerle...

Keyifli calismalar diliyorum.

Çevrimdışı kalidor

• Conanperver
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
    • Nemedya Günlükleri
« Yanıtla #476 : Bugün, 08:09:49 »
Saki Bey merhaba
Kusura bakmayın bir süredir foruma giremiyordum özel işlerim sebebiyle. Kendi sorunuza kendiniz cevap vermişsiniz zaten  :) Yalnız Buscema'nın Filipinli sanatçilarin yaptigi çinilemelerden pek hoşlanmadiğını hatta kendi cizimlerinin kalitesini düşürdüğüne dair yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. Mesela Alcala için "çok büyük bir sanatçı fakat benim çizimlerimi mahvetti (orj. destroyed) diye bir ifadesi var.

Alfredo Alcala ve Buscema'nın beraber veya ayrı ayrı çalıştığı Conan öykülerinin bir çoğu gerçekten şaheser niteliğinde. Tony Dezuniga'nın herhalde Filipinli köklerinden ilham alarak çizdiği hafif Asyalı görünümlü Conan'ı da her zaman çok gerçekçi ve tekinsiz bulmuşumdur. Buscema ve Alcala'nın Conan'ı daha dışa dönük ve iriyken,   Dezuniga'nın Conan'ı daha ketum, daha az iri ama kesinlikle daha tehlikeli bir ifadesi vardır benim için.
Crom! Ölüleri Say...

Çevrimdışı saki71

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #477 : Bugün, 11:07:05 »
Merhaba degerli arkadasimiz kalidor. Nihayet geldin ve hosgeldin, beni gercekten cok
sevindirdin, sabirsizlikla bekliyordum burada senin gibi bir Conanperver ve Conan uzmanini, seninle tanismak ve senden Conan ile ilgili bilgiler edinmek gercekten cok guzel.

Gordugun gibi iste Makedonyada da senin gibi ve sizin gibi bir Turk Conan hayrani belirmistir ve diyebilirim ki bu anlamda tek kisiyim.

Oncelikle burdaki Conan ve Barbarlar bolumunde actiginiz o cok degerli basliklar ve yazilarniz icin cok cok tesekur ederim, tum yazilari cok dikkatli bir sekilde inceliyorum ve senin Turkiyedeki yayinlanan Conan serileri listesini cok dikkatli bir sekilde inceliyorum

Tabi ki Internette de, en cok wikipedia da Conan ile ilgili olan yazilari cok dikkatli bir sekilde okuyorum ve kendimin olusturdugum Conan listelerim var. Inan degerli dostum, Conani okumaya baslayinca yeniden, 1 ay gibi evvel, Conan cizgi romanlarin sirasi konusunda gercekten kafam cok karisikti, cunku iste burda da tipki Turkiyede de gibi Conan bir cok seride ancak, cok karisik bir sekilde yayinlanmisti..

Bunun icin de kafamda tam bir duzenli Conan tablosunu olusturmak icin hem Turk sitelerden taranmis Conan cizgi romanlari indirerek okumaya basladim, tabi ki duzenli bir sekilde, Conan the Barbarian serisinden baslayarak... hem de senin listelerni, hem de, dedigim gibi, wikipedia daki Conan listelerni inceleyerek, ki bastan ne kadar bu listelere bakiyorsamda, kafam cok karisiyordu ve ancak bu listeleri bir cok defa, diyebilirim her gun, yeniden ve yeniden gozden gecirerek, su an Conan ile ilgili o dedigim duzen tablosu kafama yerlesmistir.

Conan ve Filipinlere gelince goruyorum ki izlenimlermiz birbirine cok benzer

Burda Balkanlarda Conan cizgi romanlarnin yayinlanmasini onceki yazilarimda koydum, umarim okumussundur, okumadiysan ricam oku..bu beni cok sevindirecek ve senin de Conan in Balkanlardaki durumu hakkinda bilgin olacaktir...

Forumunuz gercekten cok guzel, okadar guzel konular var ki okumaya yetistiremiyorum.

Hem seni hem oteki Conan hayranlarıni hem de burada tum cizgi roman savdalilarni icten selamliyorum.

Buyrun, ulkeme ve kentime misafer gelin.

Çevrimdışı kalidor

• Conanperver
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
    • Nemedya Günlükleri
« Yanıtla #478 : Bugün, 11:32:00 »
Teşekkürler Saki. Senin gibi bir Conanperveri uzun süredir forumda görmüyorduk. Alemde forumumuzun resmi olmayan adı Barbar Conan'ın Altın Madalyonu olarak da bilinir  :) Yazdığınız iletileri okudum. Sizin oralarda da listeler karışık bayağı. Marmara SSOC'lar ile düzenli bir okumaya kavuşacağız inşallah. Tabii tamamlanması yıllar sürecek orasi ayrı. Yarim kalan CTB Renkli seri içinse cengaver bir yayıncı beklemeye devam ::)

Forumu beğendiyseniz Türkiye, Ortadoğu ve Balkanların ilk ve tek Barbar Conan blogunu da seveceksiniz muhakkak :D 8)

www.barbarconan.blogspot.com
Crom! Ölüleri Say...

Çevrimdışı tommikser

• Master Sun Kenobi
  • Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #479 : Bugün, 11:35:59 »
Saki ye sormak istediğim bir şey var. Türkiye den Çr alabiliyor musunuz ? Kargo ile gelme durumu oluyor mu ?
Jedmau 'nun Çokoprensiyim ben :)
Hakkı Bulut Sevenler Derneği