Altın Madalyon - ÇROP 7. ÇR Ödülleri

Başlatan ümitkr, 20 Aralık, 2015, 18:42:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

7. Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri Aday Sunumu Başladı

Bu sene 2015 yılında Türkiye'de yayınlanan çizgi romanların, yayıncılarının, sanatçılarının ve çeşitli kategorilerde emek verenlerinin değerlendirileceği 7. Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri için geri sayım başladı.

Bu sene ödüller aramızdan erken ayrılan değerli sanatçılar ÇROP kurucu üyelerinden çizgi roman okuru - yazar Bilgin Adalı ve çizgi roman üstadı Sinan Gürdağcık adlarına verilecektir.

Geleneksel okur oylamasına dönüşen Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri bu sene yine iki aşamalı olarak gerçekleşecektir.

1 – Okurların aday sunumu
2 – Okurların oylaması

Birinci aşamada her sene olduğu üzere okurlar belirlenen kategorilere uygun olarak başarılı buldukları kişi, kurum ve yayınların isimlerini bizlere mail olarak gönderecekler. Her Kategori için 3 (üç) aday bildirebilirsiniz.

ÇROP ve Altın Madalyon yetkilileri bu önerileri listeleyerek en çok ismi zikredilenleri 5'li aday sırasına kaydedecek.

İkinci aşamada okurların sunduğu isimler arasından 5'e kalanlar oylanmak üzere belirlenen tarihte duyurulacak, böylece oy verme işlemi gerçekleşecektir.

Bu yöntemin seçilmesinin başlıca sebebi aday belirlemede kişisel husumetlerle spekülasyonların önüne geçilmesinin hedeflenmesidir. Adayları da başarıyı da okurların belirlemesi bu bakımdan en doğru yöntem olarak belirlenmiştir.

Aday gönderim adresi 
cizgiromanodulleri@gmail.com

Aday sunum son tarihi – 20 Şubat 2015

Adayların açıklanması ve oylama başlangıcı – 28 Şubat 2015

Oylama bitiş tarihi – 20 Mart 2015

7. Türk Çizgi Roman Okurları Ödüllerinin ödül töreni mekan sponsoru Büyülü Dükkan, ödüllerin sürecinin organize edilmesinin sponsorları ise Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) ve Altın Madalyon Çizgi Roman Sevdalıları ile teknik alt yapı sağlayan Kayıp Rıhtım forum alanıdır. 

Notlar

1 - Sadece Türkiye'de basılan eserler ve sanatçılar aday gösterilebilirler.

2 - 7. Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri'nde ÇROP, Altın Madalyon ve Büyülü Dükkan hiçbir kategoride aday olarak gösterilemez.

3 – Bu sene "Onur Ödülü" kategorisinin okurların oylamasına değil sponsor kurumların yetkililerine bırakılmıştır. Böyle sürmesi de planlanmaktadır.

4 – Organizasyonun her aşamasında iletişim koordinasyonunu sağlayan Ümit Kireççi hiçbir kategoride aday gösterilemez. Ancak bu çalışmalarında yer alan sanatçıları, yazarları ve araştırmacıları kapsamamaktadır.

5 – Oylamalar Altın Madalyon forum alanına ek olarak hazırlanacak alandan elektronik olarak yapılacaktır.

Aday gönderim adresi 
cizgiromanodulleri@gmail.com

7. Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri Kategorileri

1 - En İyi Editör 2015

2 - En İyi Yabancı Yazar 2015

3 - En İyi Türk Yazar 2015
(Mizah, macera, çocuk...)

4 - En İyi Türk Çizer 2015
(Mizah, macera, çocuk...)

5- En İyi Grafik ve Uygulama 2015

6 - En İyi Yabancı Çizer 2015

7 - En İyi Çevirmen 2015

8 - En Favori Karakter 2015

9 - En İyi Comics Dizisi 2015

10 - En İyi Fumetti Dizisi 2015

11 - En İyi Frankofon Dizisi 2015

12 - En İyi Manga 2015

13 - En İyi Grafik Roman (Tek Sayılık Albüm) 2015

14 - En İyi Çr Basan Yayınevi 2015

15 - En İyi Okur İlişkisi Kuran Yayınevi 2015

16 - En İyi Kapak 2015

17 - En İyi Çizgi Roman Araştırmacısı 2015

18 - En İyi Çizgi Roman Araştırma Yazısı (Gazete, Dergi, İnternet) 2015

19 - En İyi Çizgi Roman Satış Noktası
(Sahafiye, Çizgi Roman Kitabevi) 2015

20 - En İyi Çizgi Roman Haber-İnceleme Site/Blog 2015
(Aday olarak, online çizgi roman paylaşımı yapmayan site ve bloglar kabul edilecektir)

21 - En İyi Çizgi Roman Facebook Sayfası 2015

22 - En İyi Online (You Tube ve türevi) Çizgi Roman Tanıtım Kanalı 2015

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Hayırlı olsun Ümit.

Arkadaşlar aday göstermek çok önemli.

Lütfen üşenmeyin ve adaylarınızı belirleyin.

Sonra niye bu, niye şu aday olmamış diye sormayın.  :)

nicholaihel

2014 tarih olarak yanlış mı yazılmış?

hanac

Alıntı yapılan: nicholaihel - 20 Aralık, 2015, 22:47:29
2014 tarih olarak yanlış mı yazılmış?

Yanlış yanlış, şimdi düzeltirim.  :)

ümitkr

Yeni kategori eklenmiştir, duyurulur

22 - En İyi Online (You Tube ve türevi) Çizgi Roman Tanıtım Kanalı 2015

ümitkr

Veee oylama iptal...

Ödül oylamasının ÇROP ayağı olarak ciddi bir sorun sebebiyle bu sene oylamanın yapılmaması yönünde karar alındığını üzülerek belirtmek durumundayım.

Bu seneye kadar ÇROP etkinliklerinde ve yönetiminde adım hep ön planda yer alırken bana destek veren çizgi roman okuru akademisyen ve yazar arkadaşların isimlerini ön plana çıkarmayışlarına dair herhangi bir düşünce geliştirmemiştim. Ancak geçen haftalarda gerçekleşen görüşme ve yazışmalarda bunun sebebi anlaşıldı.

Takip edenler biraz fevriliğimden biraz da işimi idealist düzeyde ciddiye almamdan kaynaklı birçok tartışmaya karıştığımı veya etkinliklerimize gelen ağır ve hakaretamiz eleştiriler konusunda harekete geçtiğimi görmüşlerdir. İşin bu kısmı tamamıyla değişmeyi tercih ettiğim ve sinirlerimi aldırarak sorumluluğu üstlenerek öz eleştiri yaptığım bir noktadır. Ama çizgi roman ödülleri üzerinden baktığımızda işler biraz daha karışık ilerliyor.

Her sene aday olamayanların üzüntüyle sarf ettikleri sözlerle, gece yarısı cebimi arayarak söylenmeleriyle, tanımadığım sanatçı ve yayıncıların cebimi bularak çemkirmeleriyle, arkamdan işler çevrilmesiyle (kitabımın basılmasının durdurulması kadar ciddi bir iş örneğin), aday olanların oy almak için dünyayı harekete geçirdikten sonra kaybetmelerinin ardından akla zarar hakaretler etmeleriyle, ayak üstü hakarete uğramalarla, yüz yüzeyken "sen haklısın, arkandayız, ayrılınca dedikodunun allahını yapmalar"la hep ben muhatap oldum.

Özetle kazanınca "hakkımla aldım" kaybedince "öğretmen bana taktı"cı tavırlardan sıkıldım.

Daha da kötüsü bunu kişisel takıntı haline getiren, çeteleşen, kimseye yakışmayan tavırlar içine giren ve beni ödül kazanınca general ilan etmeyen ama kaybedince günah keçisi ilan eden insanlardan da, bu işin parçası olup yoklarmış gibi davranan dostlardan uzak durmak istiyorum.

Bilmeyenler olabilir ama ben ülkenin en büyük okullarından birinin üç kampüsünde tiyatro dersi veriyorum, oyun sahneliyorum. Hafta sonları sanat evinde ve çeşitli yerlerde oyun sahneliyor, atölye yapıyor, yine dersler veriyorum. Aralıksız ve tatilsiz yedi gün çalışıyorum. Akşamlarım yazı yazmalarla geçiyor. Yeri geliyor üç gün uyumadığım oluyor... Üstüne üstlük çocuk var ve bir sürü de ek sorumluluk...

Gönüllü olarak, hiç para beklentisi içinde olmadan çizgi roman projeleri geliştiriyor, araştırma yapıyor, haberciliğini yürütüyorum. Bundan da sonsuz bir keyif alıyorum. Bu keyfi de bana veren hevesli olmamdır. Şimdi ne yüzüme dostça gülen ama arkamdan iş çeviren veya bana karşı alenen çeteleşenlerin ne de isimlerini gerçekleşen projelerin altına yazmayan; bir anlamda, kader ortaklarımın bu hevesimi kaçırmasını istemiyorum.

"Abi, sen krizleri iyi yönetiyorsun. Ümit, bizi muhatap etme bu adamlarla, kötü olmayalım şunlarla, sonra başka yerde ayağımızı kaydırırlar." sözlerine tepkim "Ben bu işte yokum, bu sene buraya kadarmış" oldu!

ÇROP projeleri sürecek. Ancak ödüller konusunda bu sene böylesi bir karar almak durumunda kalındı.

Ödüllerin sponsoru olması nedeniyle Altın Madalyon ahalisine bu açıklamayı gerekli gördüm.

Sağlıkla kalın, ömür yettikçe bu işleri yine yaparız, gene yaparız, olmadı başkalarında buluşuruz. Anlayışınıza sığınıyorum.

Ümit