Hortlak - Aylık Çizgi Roman Dergisi

Başlatan Harun Ça, 22 Aralık, 2015, 20:48:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun Ça

Uykusuz ekibinden 84 sayfa aylık olarak çıkacak yeni çizgi roman dergisi Hortlak 1 Ocak'da yayımlanmaya başlıyor.

Daha önce Uykusuz ekibinin çıkardığı Uykusuz Yaz ve Kış dergileri gibi birşey bekliyorum tabii tamamen çizgi öykülerden oluşan bi' dergi olacak.

Dergi için Büstün'ün yeni bir Şero macerası çizdiğini biliyoruz. Ersin ve Kenan Yarar'ın çizeceklerini de merak ediyorum. Kadro tam bi' yıldızlar geçiti, Galip Tekin gibi efsane isimlerde var bu dergiden çok umutluyum.

doktor1881

güzel,alınacak,okunacak ;D
Ama bu tarz öyküler genç olduğum zamanlar gibi çoğunlukla  tatmin etmiyor

pearl jam

Kadro güzelmiş, mutlaka alırım ama şu devasa çr dergisi formatını sevmiyorum. Keşke okuması, saklaması daha kolay bir boyutta basılsa...

Nightrain

Şero varsa ben de varim. Alırım bir dal.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nikopol

Insan ortaya L-Manyak'la Lombak'in hortlamis hali mi cikacak, merak ediyor.

Basarili olmalarini umit ederim.

Animvader

Karikatür-Mizah çizgisinden farklı bir yerde olursa alırım, değilse gerek yok.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: nikopol - 22 Aralık, 2015, 21:40:39
Insan ortaya L-Manyak'la Lombak'in hortlamis hali mi cikacak, merak ediyor.

İnşallah öyle olmaz... Adı geçen dergilerdeki gibi %70'i "ucube" şeyler olacaksa, 84 sayfa yerine 48 sayfa falan olsun daha kaliteli olsun... 

pizagor

Bu çizerlerin çizgisi, öyküleri belli. Eskilerinden farklı birşeyler beklemek iyimserlik olur. Benim ilgimi Galip Tekin, Kenan Yarar ve Ersin Karabulut isimleri çekiyor ama alır mıyım kuşkulu.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Animvader

Dergiyi aldım.84 sayfa, 7,5 tl.Boyut olarak bizde basılan çizgiromanlardan enine boyuna 1-2 cm daha büyük.Bu boyutlarda olması okunma açısından daha güzel olmuş.Otlak Dergi gibi değil sırttan zımbalı bildiğimiz dergi formatında.

Şöyle bir göz gezdirdim bu sefer olmuş gibi duruyor, çizgiromana daha yakın işler çoğunlukta.

10 sayfa Şero var daha ne olsun  ;D Gerçi yeni hikaye mi eski mi okuyalı yıllar olduğu için hatırlamıyorum ama yenidir heralde.Ayrıca Levent Cantek'in de iki sayfalık Memleket Çizgisi isimli yazısı var.Bir şans verilebilir bence.

Sakızlı Ohannes Paşa

İlk sayısı fena değil. Çeşitlilik tatmin edici. Baskısı boyutu da güzel. Genel olarak hoşuma gitti.

pizagor

Hortlak'ın Temmuz sayısı çıktı mı arkadaşlar?

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: pizagor - 21 Temmuz, 2016, 12:53:37
Hortlak'ın Temmuz sayısı çıktı mı arkadaşlar?

Çıktı. Ben Migros'ta görmüştüm lakin Yabani'yi bulamadım hiçbir yerde.

pizagor

ferzan

Hortlak dergisinde 8. sayı itibariyle finallenen 54 sayfalık ''Hamsiyi Beklerken'' ile henüz 26 sayfa üretilmiş ve devam etmesini beklediğim ''Kıyamet Kuşağı'' isimli iki çizgi romanın incelemeleri için :

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10941.msg166147/topicseen.html#msg166147
    http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10942.msg166148/topicseen.html#msg166148
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yunusmeyra

Ferzan'ın,şu an 9. sayısı çıkan derginin yayınladığı 2 "devamlı" öyküsü üzerine ayrıntılı  yazılarını okumanızı öneririm.bu yazılardaki değerlendirmelerin de bir bölümünü sahiplenerek biraz kendi eleştirilerimi aktarayım:
öncelikle not edelim;uykusuz dergi ve "mürekkep" basım yayın ekibi beraber çalıştığı ve ürettiği (bazen de geçmişte üretilmiş ama çizgi roman ve karikatür-mizah açısından değerli gördükleri) pek çok yazar ve çizerin kitabını-albümünü yayınladı,yayınlayacak...Emrah Ablak'ta ,"hamsiyi beklerken" ile bir albüm sahibi daha olacaktır (veya benzer uzunlukta veya daha kısa bir kaç bağımsız çizgi romanı daha katılıp  toplu basılabilir,kimbilir...) yayınevinin bu tarz çalışmaları; süreli yayınlarda "yitip" gitmesine karşı ,aktüel olarak okuyanların dışında da kalıcı hale getirilmesi çabasını takdirle izliyoruz. ama bağımsız bir albüm olarak, "aktüel" ve "mizah" olmasının dışında, pek çok çalışmanın tek başına bir üretim olarak(yani kitap-albüm olarak üretilip okuyucuya sunulması durumunda...) çok ilgi çekici olduklarını söylemek- en azından şahsi olarak- mümkün görünmüyor.açıkçası öykünün "sürprizleri"ne rağmen ,anlatım "akıcılığına" ve "merak" unsuruna rağmen bu üretim içinde fikrim bu...

ancak bu öykünün benim özelimde hissettiğim bazı "yenilikleri" var...Emrah Ablak hem çizim hem hikayecilikte (senaryo,metin...) farklı bir yöne doğru evriliyor gibi..ve ona bu aşamada sayfalarını açacak en garanti alanlar halâ mizah dergileri... çizgi roman albüm okurlarının bir yazar çizeri, satın aldıkları albümlerle finanse edemeyeceği bir tarihsel süreç boyunca Emrah Ablak gibi ustaların arayışları "temkinli" olmaya devam edecek gibi...

" Hortlak dergisinin benim için şaşırtıcı yanı, bugüne dek frankofon boy (21cm x 29,5cm) ve her sayfada bol miktarda panel içeren kısa soluklu çizgi öyküler barındıran dergiler üretmiş bir ekibin, bu kez Amerikan comics ölçülerinde (17cm x 26cm) görücüye çıkmış olması oldu...Böylelikle senelerdir kendilerine ayrılan az ama büyük boy sayfalarda en az 15-20 panelde anlatılan hikaye formatının, bu kez ana akımda alışılagelen, sayfa başı maksimum 8-10 panel mantığına dönüşmesi aslında öteden beri fantezimdi...Comics formatında Şerafettin okumak, üstelik de devam eden uzun bir kurguda karakterin maceralarını takip etmek değişik bir his oldu...Burada en çok Emrah Ablak sayfaları dikkatimi çekti, zira Tübitak serisinde ayda 6 sayfa, her sayfada da 24 karelik şablonlar kullanan bir çizerden normal sayıda çizgi roman paneli kullandığı bir öykü görmek, rahatlatıcı bir etki yarattı...Tübitak serisinde yaptığı her sayfadaki panel sayısı, ortalama 6 adet fumetti ya da 4 adet comics sayfasında yer alan panel sayısına eş değerdi...Bu noktada aylık 6 sayfa ürettiği Tübitak, aslında dünya standartlarında 24 sayfalık bir akışa tekabül ediyordu...Hortlak sayesinde belki ilk kez bu denli astronomik panel sayısına ulaşmamış ve dünyadaki diğer çizgi romanlar kadar panel kullanmış oldu..." (Ferzan)

Ferzan'a katılıyorum, 17*26 cm boyutlarında bir derginin sayfalarında Ablak çizimleri daha farklı durmuş...
şimdi "bence"lere geçeyim  ;)
çizgideki hissedilir yeni arayışlar (hele ki öykünün son 2 hafta yayınlanan bölümlerindeki farklı arayışlar ve nihayet son haftada iyice kendini rahatlatan yeni diyeceğim çizgileri) bu sayfa ve panel planında daha "rahat"lamış,ifadesini bulmuş..."dramatik" anlatım için kullanılan araçlar (ışık-gölge,sahneler,kadrajlar...) yeni sayfa düzeniyle kendini daha çok belli edip,metnin anlatımıyla bütünleşmiş... mizah dergisi veya bu altyapı üzrine bina edilen çizgi roman dergiciliğinin "okurları" izin verirlerse buradan çok farklı bir Ablak çizgi romancılığı doğar...yoksa kafasındaki (öyle bir evrilme bekliyorum açıkçası) çizgi roman anlatıcılığı için başka medya veya olanakları zorlaması gerekecek...

''kıyamet kuşağı'' ve Oky konusunda yine Ferzan'ın yazısından bir bölüm alıyorum:
"Oky'nin hemen her eserinde olduğu gibi inandırıcı ve hikayeyi sırtlayan diyaloglar ile gerçekçi bir jargon hakim anlatıya...Hikaye klişeden yola çıkma gibi görülse de çok tatlı ilerliyor ve hikayenin başlangıcı Savaş ile olsa da, asla ana karakter kontenjanı ondan ibaret kalmıyor...Çoklu bir karakter anlatımı söz konusu ve başrıol her bölümde değişse de ana olaylar Savaş ve Yağmur etrafında gelişiyor...Serideki gerilim unsuru ise, bu linki göndermiş bulundukları ve hiç de tekin isteklerde bulunmayacaklarını tahmin ettikleri diğer tanıdıkları etrafında sağlanıyor...

Öykü, Hortlak'ın ilk 6 sayısı boyunca toplamda 26 sayfa üretildi ama ne hikmetse son iki sayıdır dergide yer almadı...Bunun dışında 26 sayfa boyunca anlatılanlar, sanki çok uzun sürecek sağlam bir kurgunun giriş bölümü niteliğindeydi ve bu da beni epey heyecanlandırdı...Umarım iki sayılık molanın ardından 9. sayı ile kaldığı yerden devam eder...Bunun dışında, büyük boy dergilerde bir sayfada 15-20 panel kullanan Oky'i, nispeten daha küçük bir ölçü olan Amerikan comics formatında (26cm x 17cm) 5-6 panellik sayfalarda okumak da epey rahatlatıcı ve güzeldi..." (Ferzan)

bu konuda ekliyeceğim tek şey aylık bir dergide "hoş görülemez" ve "kabul edilemez" bulduğum "atlama","ara verme" gibi üretimin sekteye uğraması sonucu "sürekli" bir çizgi romanın yayınının aksatılması... yazarlardan mı,çizerlerden mi,editörden mi  ??? aynı şey Galip Tekin öyküsünde de oldu..."kibrit kutusundaki ceset" 8.sayıda yayınlanmadı ,9.sayıda devam ediyor  :-X ve üstelik açıklamada okuduğumu hatırlamıyorum  >:(  hadi diğer şikayetimi de buraya ekliyim Memo'nun "ölü,diri ve deli" öyküsü neden 2'şer sayfa ,bu kadar mı üretebiliyor?hiç sanmıyorum ama 2 sayfalık bir üretimde, aylık bir dergide "çizgi roman" takip etmek için çok az değil mi?Memo'nun editörlük sorumlulukları çok zamanını alıyor galiba (halbuki "hortlak kerizleri" adlı sayfa da yazar ve çizerlerin dergi yaşantıları çizilirken Memo gayet "rahat" çizilmiş  ;)  ;D )

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR