Hortlak - Aylık Çizgi Roman Dergisi

Başlatan Harun Ça, 22 Aralık, 2015, 20:48:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

-devam edelim-
"kunteper canavarı"da bölümü bitiriyor gibi ama aslında yarım kalıyor  ;) fakat bu karakter "aksiyon" komiği, yani öyküde bir aylık-2 aylık atlama çok sinir bozucu olmaz ...bilirsiniz ki bir yunan adasında da olsa ülke topraklarında da olsa kunteper,"cezalandırıcı" aksiyon  :-X işine devam edecek...  burada bizim için "yeni" olan; sadece  kunteper'in içine düştüğü durumlardaki tiplerin ve aksiyonun "aktüel okuru" şaşırtma ve "güldürme","bildik tekrarlarla rahatlatma" kapasitesi olacaktır...yeniden ve yeniden "şaşırtma" ve "bilindik davranış tekrarlarıyla güldürme" potansiyelini satın alır,talep ederiz...onun için Cengiz Üstün,Bülent Üstün (kötü kedi şero...) ve Hakan Karataş'ın ("horti") "tipleri" mizah tabanlı bir çizgi roman dergiciliğinin "ana ayakları"dır bizde...en azından ülkemiz açısından derginin "düzeni" ve okur açısından satın alınabilir kabul edilmiş içeriğinin en önemli unsurları bunlardır...Hakan Karataş'ın "ilk ihsan"ı da bu potansiyelde,adeta "cave man"in anadolu versiyonu  :) Cengiz Üstün "macerayı seven adamı" ile yine bizle  :) ve son sayının (9.sayı) sürprizi :artık "super hero" kostümü de olan kahramanin ; "hulk" gibi değişebilen "dayısı" ile olan kavga-aksiyon panellerinin konuk çizeri, Yıldıray Çınar !(ehh,güzel bir bonus!)...

her ay tamamı sürpriz tipleme ve konulardan oluşacak sayfalar ise ikinci sırada gelir; ama 60-80 sayfa arası dergilerin dolgusu açısından önemlidir,vazgeçilmezdir...burada da çoğunluk mizah dergilerinden esprilerine,çizimine,öykü anlatıcılığına aşina olduğunuz imzaları ararız...bunlar takriben 10-15 senede yeni jargonlara,triplere ve sosyal alışkanlıklara aşina ve bunları belli bi "hünerle" okuyucularına yansıtan üreticileridir.onun için her daim dönemin popüler çizer ve mizahçıları vardır...

dergide haftalık mizah dergisi okurlarının da aşina olduğu pek çok yazar ve çizer mevcut,farklı ve şimdilik sürekli olması arzu edilen pek çok sayfa çiziyorlar.içlerinden bazıları belki de "kötü kedi" gibi, "cihangir'de bir ev" veya diğer oky sayfaları gibi on yıllara yayılacak... belkide üretildikleri tarihi kesitte "farklı" notlar düşerek ve "gülümseterek" ve bir "mizah dalgası"na yazmanın-çizmenin doğallığıyla yeni dalgayla silinip gidecekler..o zaman dergideki bazı sayfaları ve üreticilerini not edelim
"tankut" Ömer Göksel
"rihanna'nın sevgilisi" Cihan Ceylan
"yanık" Yetkin Gülmen
"çarşambalar güzeldir" Ömer Göksel
"kaya" Kubilay Odabaş
"çağatay" Kubilay Odabaş
ve ayrıca Cansın Çağlar,Nisan Hakan,İltem Dilek,Murat Karadan,Göksu Gül

yukarıda bahsi geçen üreticilerin kimi "kendi gözlem ve anılarını" not ediyor,kimi "nevi şahsına münhasır" tiplemeler ve psikolojilerine yoğunlaşıyor,kimi bir "grubu" ele alıyor ve onların hayattaki duruşları ile "uğraşıyor",bizi haberdar ediyor veya "aynayı" bize tutuyor ("aynayı bize tutuyor" nasıl bir klişedir di mi  :D )...kimi absürd takılıyor  :) kimi durum "komiği"...şahsen bir 30 yıldır aralıklı olarak mizah dergiciliği ve mizah tabanlı çizgi romancılığa "göz atan" biri olarak "hortlak"ta da pek çok sayfa "alışıldığı" gibi,"alışıldık" tarzlarda...eminim ilk deneyimini bu dergiler üzerinden ve "bu zamanda" yaşayacaklara "ilaç" gibi gelen yanları,"efsane" diye tanımlanacak üreticileri olacaktır (10'lu yaşların ortasından itibaren mizah dergi ve çizgi roman yayınlarının künyelerini,okuyucu mektuplarını bile eksiksiz okuyan bir bünyemiz vardı zamanında  ;) heyhat! yaş 50'ye dayanmış  :)  ) ama benim bu dergilerde artık okuma önceliklerim var: ben Kenan Yarar'ın Hilal'ini merak ediyorum fakat daha çok yeni ve farklı hikayeler çizer mi derdiyle "takip"teyim...Galip Tekin benim için "çizgi romancı" ve her yeni üretimi ülkemde çizgi roman üretimine inancımı destekliyor...Emrah Ablak ne anlatacak,nasıl anlatacak benim için önemli...Memo 2 sayfa çizse de "radar"ımızda ...
"TUVOFİ"! tabiî ki "ilginç" ve "komik" ve "meraklandırıcı"...Cihan Kılıç "aymar,tombi,michelin adamı vs" gibi bir tip yaratmış ve güncel dertleri, güncel ilişkileri mizahi tatlarla bize anlatıyor...nereye gider izleyelim,görelim.

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

sonuçta dergi bir çizgi roman dergisi ama aynı zamanda "mizah" dergisi...dolayısıyla "mizah" köşeleri ve yazılarıda olmazsa olmaz di mi  ;) keyfinize göre
-Fırat Budacı'nın "yaşayan ünlü yazar ve şairlerimiz köşesi"
-Barış Uygur "ajan 50'nin doğuşu-ilk görev" (devamlı öykü)
-Erman Çağlar "geride kalanlar"
-Alpay Erdem "saykodeliko"
-Hakan Karadeniz
-Deniz Gençer
-Hakan Karakaş

not1: bizde bir kesim, mizah dergisi tabanında yapılan çizgi romancılığı "çizgi roman" saymama eğiliminde oldu hep...bu yargı ne kadar kırıldı bilmiyorum ama "çizgi roman"ın  türleri olduğu konusunda kafası net insanlar yapıyor "hortlak" dergisini.belki asıl sorulması gereken "diğer" iddialara sahip üretici ve yayıncıların neden farklı "çizgi romanlar" ve "dergiler" ortaya çıkarmadıklarıdır.zaten bu başarılabilmeli ve farklı içerikli çizgi roman dergileri varolabilmeli,yoksa Memo ve diğer tayfadan "çizgi roman" adına yapılabilecek herşeyi beklemek haksızlık olur.(neyse ki ot dergi,yabani gibi arayışlar ortaya çıktı ve umarım ısrarla ve çeşitlenerek devam edilir)

not2:(not1'deki mevzuyuda akılda tutarak...) Nisan Hakan tam bir hortlak dergi sayfasına istiflediği 40 "minicik" panel içinde "merak" ve "gerilimi" sürekli tutan ve "gülmeden"de edemeyeceğiniz bir "çizgi roman" çizmiş ki harika! (8.sayıda "gözaltı" adında)

yunusmeyra

ve benim için dergideki 2 özel sayfadan bahsetmek istiyorum (umarım sürekli olurlar)
Levent Cantek'in hazırladığı  "memleket çizgisi"
Cantek,8. ve 9.sayılarda da  mizah dergiciliğimizin geçmiş yıllarına götürüyor bizi...iyi ki de yazıyor,bahsini geçiriyor... "canavar koyun orhan" ile  yaratıcısı Latif Demirci'nin ve "mikrop" dergisinin, o yılların mizah dergiciliğinin dünyasına kısa bir yolculuk yapıyorsunuz...

"iki üşütük"te ise yolculuğumuz,Altan Erbulak ve Orhan Alev ile eski gır gır dergisi üretimlerinin ve sanatçıların dünyasına...hem 70'li yılların genç ve yaratıcı çizerlerine,mizahçılarına hem de  "usta"lara dair notlar alıyor, yaptıkları işlerin bugüne yansımalarından bahsediyor...hortlak dergiside dahil pek çok güncel işe esin kaynağı olmuş önceki dergi ve üretimlerin,sanatçıların,özgün fikirlerin  bugüne uzanan izlerini gösteriyor usulca.

diğer özel sayfalar "çizgi roman okulu" sayfaları...ayda bir dergide toplanan tüm hevesli çizgi roman meraklılarıyla yapılan eleştiri ve muhabbetlerinde kısa kısa dahil edildiği 1-2 sayfa...ama hep olmalı...çünkü "yaratmaya" hevesli her çizgi roman sevdalısı işin mutfağını ve "usta"lardan gelecek bilgileri,eleştirileri merak ediyor...ve unutulmamalı dergileri yaşatacak yazar ve çizerler bu sayfalarla,toplantılarla daha çok hevesleniyor ve çizgi roman yapmaya ilk adımları atıyorlar

nikopol

Levent Cantek'in blogunda gordum, Hortlak kapanmis! Inanilmaz. 80 milyonluk ulke, tek aylik cizgi roman/mizah dergisini yasatamadi. Devrim Bey'in Yabani'si de kapandi, kapaniyor. Farkli yabanci cizgi romanlarin Turkcede yayinlandigini gorup seviniyoruz, ancak yerli uretim acisindan isler iyi gitmiyor. Hortlak da, Yabani de onemli kosebaslarini tutuyordu; her ikisinin yeri de bos kalacak.

Nightrain

Hortlak bildiğin karikatür dergisiydi. İlk sayısından sonra devam etmedim. Yabani ise hiç ilgimi çekmedi maalesef.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Draka

Üzüldüm. Hortlak'ı severek okurdum. Şimdi Çizgi roman dergisi olarak geriye bir tek kaldı Otlak.