Doktor Kim (Doctor Who)

Başlatan yunusmeyra, 21 Kasım, 2013, 00:20:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Agamotto

Bende ilk 4-5 sezonunu izledikten sonra bırakmıştım. Dizide zaten çok bir devamlılık olmadığı için ara sıra güzel bölüm oldukça bakıyorum. Genel olarak pek iyi bir dizi olmasa da bazı bölümleri gayet güzeldir. Örneğin weeping angels bölümleri aklımda kalanlardan.

dean

Dizinin ilk iki sezonunu tamamladım. Üçüncü sezonda da special ve ilk bölümü izledim. İkinci sezon ile birlikte taşlar daha fazla yerine oturmaya başladı. Benim daha önce kafaya taktığım ciddiyet konusu ise ikinci sezon ile birlikte bence daha arttı. Evet hala son derece garip düşmanlar var. Evet hala Doctor son derece sarsak ama ben artık canlanan mankenler yada insan yutan çöp bidonlarından daha eli yüzü düzgün düşmanlar izlediğimizi düşünüyorum.

David Tennant'ı rolde Christopher Eccleston'dan kat kat daha başarılı buldum. Eccleston'ı kötü bulmuyorum. Lakin Doctor'un kişiliğine Tennant'ın performansı cuk oturmuş vaziyette. İlk sezonda beni rahatsız eden tavırlar Tennant'ın suretinde asla rahatsız etmedi. İkinci sezon ile birlikte hikayenin daha bir evren mantığına oturması, Dalek, Cyberman vs. gibi Doctor Who evreninin köklü karakterlerinin daha fazla yer alması benim diziye daha fazla ısınmamı sağladı.

İki gün evvel bir oturuşta 6 bölüm izledim. İşte o noktada anladım bu dizi benim için tamamdır. Bu dizi olmuştur. Kendime asla bir whovian diyemem. Olabilir miyim şu an için bilmiyorum. Ama artık ciddi ciddi keyif alarak izliyorum.

dean

Dizi ile ilgili ilk eleştirim son derece olumsuz bir eleştiriydi. Diziden hiç hoşlanmamıştım. Kesinlikle bırakmayı düşünmüştüm. Ama David Tennant'ın da en azından ilk sezonunu izlemek istemiştim. İkinci eleştiriyi yazdığımda ise bu ilk eleştirimden çok daha olumlu bir eleştiriydi. Şimdi ise güncele yetiştim. David Tennant'a da dördüncü sezona bağlı Special bölümlerinde vade ettik ve yerine Matt Smith geldi. Ardından Peter Capaldi rolü devraldı. Öncelikle şunu söylemek istiyorum artık dizinin resmen hastası bir insan oldum. Spin-off dizisi Torchwood'a da başladım. Kendime Whovian bile diyorum. İnsanlara saatlerce Doctor Who anlatmak istiyorum. Elimde sonik tornavida ile koşturabilirim o derece bağladı dizi beni kendine. Hatta 2005 öncesine bile dönmek istiyorum. En azından önemli story'leri izlemek istiyorum.

Peki aradaki fark ne ? Yani ilk sezonda nefret ederken şimdi niye böyle oldum. Bence bunun en önemli sebebi dizinin kendisini ciddi anlamda toparlamış olması. Benim dizinin üslubuna alışmam elbette bir etken lakin ilk sezon ve diğer sezonlar arasında kalite olarak dağlar kadar fark var. Christopher Eccleston'ın role gram uygun bir aktör olmadığı David Tennant ve Matt Smith'i izledikten sonra çok net bir şekilde görünüyor. İlk sezonun tek iyi yanının Rose Tyler'ı sevmemiz olduğunu düşünüyorum o kadar. David Tennant'a gelirsek benim izlediklerim arasında en iyisi. Hatta Regeneration'ı sırasında gözümden yaş geldiğini bile itiraf etmeliyim. Matt Smith'i de çok beğendim. Smith'in Tennant'dan çok farklı olduğunu söylemek lazım. Lakin buradaki farkın temel sebebi dizininde değişmesi. Şöyle ki dizinin ilk dört sezonunda Russell T. Davies baştaydı. Matt Smith ile birlikte Steven Moffat dümene geçti.

Doctor Who'un ana konusu uzay ve zaman ile alakalı. Ama Davies uzay'ı daha ön plana çıkarırken Moffat'ın zaman kavramının öne çıkardığını söylemek mümkün. (spoiler olarak devam edeyim. 5. sezondaki Pandorica olayı, Matt Smith'in regeneration döneminde geçen bin yıllık nöbet, Hele ki son sezonda altı buçuk milyar yıllık duvar yumruklama Moffat'ın zaman kavramını daha çok sevdiğinin göstergesi olsa gerek.) Doctor'u sevmek bence hangi konuyu sevmek ile eş değer. Ben uzay'ın ön planda olmasını daha çok seven bir insanım ve David Tennant'ı da Smith'den daha çok sevdim. Ama Moffat ve Smith döneminin de başarılı olduğunu söylemeliyim. Moffat ile birlikte değişen ve Smith döneminin kendi konseptiyle kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan bir diğer unsurda Moffat döneminin Davies döneminden kalan elementleri neredeyse hiç kullanmaması. Zaten David Tennant'ın regeneration'dan önce tüm karakterlere veda etmesi buna hazırlanan bir zemindi. Smith dönemininde Rose Tyler, Martha Jones ve Donna Noble sadece 3 saniyecik şöyle bir eski fotolarla göründüler. Torchwood adı hiç geçmedi. Sarah Jane hakeza. Jack Harkness yakışıklı bir adam olarka anılır gibi oldu. Ben bu saydıklarımı seven bir seyirciyim. Smith döneminde bunların olmaması biraz canımı sıkmıştı.

Yine Dalek ve Cybermanler ilgilide Davies ve Tennant dönemindeki kadar kaliteli hikayelerin Moffat döneminde yazılmaması keyfimi kaçrmıştı. Lakin The Day of The Doctor ve The Time of The Doctor bölümleri pekala bu beklentimi karşıladı. Ama dediğim gibi Moffat ve Smith dönemi bunları kullanmasada kendi önemli karakterlerini ve kendi önemli ırkları yaratmayı başardı. Kendi içerisinde başarılı bir sistem kurdu. Peter Capaldi için ise tam kararımı veremedim açıkcası. Tennant'ın heyecanlı Smith'in ise çılgın bilim adamı performanslarının aksine Capaldi'nin doktoru biraz daha ciddi ve ayakları yere basan bir karakter. Hatta ilk sezonda şikayet ettiğim ciddiyetsizlik sorununu Capaldide pek görmek mümkün değil. Ama Tennant ve Smith'in performansı kendisine bizi çok alıştırmış. Yinede şunu belirtmek lazım. Capaldi'nin Doctor kişiliği diğerleirinden tamamen farklı. Tennant, Doctor olmaktan narsistlik derecesinde memnündü. Smithde son derece kendiyle barışık bir Doctor'du. Lakin Capaldi 9. sezon finaline kadar Doctorluğu kabullenemedi. Her zaman fiziğinden ve yaşlılığından şikayetçi oldu. "Neden bu bedendeyim" diye kendisini çok sorguladı. Ki bu hikayede yani neden Doctor'un bu bedeni aldığı sorusu da 9. sezonda mükemmel şekilde işlendi. Capaldi'nin dördüncü sezonun ikinci bölümü The Fires of Pompeiide çıktığı gerçeğide bence harika bir şekilde işlendi. Capaldi resmen iki sezon boyunca Doctor olmayı öğrendi ve finalde parmak şıklatarak TARDIS kapısı kapadıktan sonra kendine Sonik Tornavida yaparak resmen dönüşümünü tamamladı. Şimdi ise heyecanla 10. sezonu ve yeni Companionı bekliyorum. Bu arada Doctor Who'nun Class isminde yeni spin-off'u geliyor. Peter Capaldi pilot bölümde yer alacak.

dean

Dedikodulara göre yeni regeneration kapıda. BBC, diziyi David Tennant'ın zamanlarındaki ruhuna yaklaştırmak istiyormuş. Gelen haberlere göre 11. sezonda yeni bir Doctor ve Companion görecekmişiz. BBC, yeni Doctor'un Peter Capaldi'nin aksine genç olmasını istiyormuş.

dean

Şimdi özel bölümü izledim. Açıkçası beklentimin çok altında kaldı. Artık Doctor Who için bence köklü bir değişim zamanı geldi. Peter Capaldi kötü bir oyuncuda değil, kötü bir Doctor'da değil ama bence işlemeyen şeyler var dizide. Tennant ve Smith dönemindeki heyecanın diziye geri gelmesi lazım. Moffat'ında fikirleri tükenmiş gibi duruyor. Bana yeni Companion'da gördüğüm kadarıyla pek umut vermedi. Onuncu sezon muhtemelen Capaldi'nin son sezonu olacak. Bu sefer dizinin bence yanlış hareket etme şansı olmayabilir. Tennant veya Smith kadar heyecanlandıran bir isim ve o dönemlerdeki hikaye kalitesi gelmezse dizi çok aşağılara inecektir diye düşünüyorum.

lemazmatik

Alıntı yapılan: dean - 27 Aralık, 2016, 03:17:35
  Şimdi özel bölümü izledim. Açıkçası beklentimin çok altında kaldı. Artık Doctor Who için bence köklü bir değişim zamanı geldi. Peter Capaldi kötü bir oyuncuda değil, kötü bir Doctor'da değil ama bence işlemeyen şeyler var dizide. Tennant ve Smith dönemindeki heyecanın diziye geri gelmesi lazım. Moffat'ında fikirleri tükenmiş gibi duruyor. Bana yeni Companion'da gördüğüm kadarıyla pek umut vermedi. Onuncu sezon muhtemelen Capaldi'nin son sezonu olacak. Bu sefer dizinin bence yanlış hareket etme şansı olmayabilir. Tennant veya Smith kadar heyecanlandıran bir isim ve o dönemlerdeki hikaye kalitesi gelmezse dizi çok aşağılara inecektir diye düşünüyorum.

Capaldi çok iyi bir doktor, bir Tennant olmasa da matt smith'in çok çok üzerinde oyunculuğu... İşlemeyen şeyin ne olduğu net: Moffat çok kötü bir showrunner(Hele 7 ve 8. sezonlar çok büyük rezaletti), demek ki iyi bölüm yazabilen herkes iyi bir showrunner olmazmış. Moffat sezon sonu ayrılacak Doctor Who için kurtuluş yakın!

doktor1881

4
Bölüm:10/ Özel (GünceL) Bölüm Süpermen teması üzerine kurulu.Başlangıçında Gary'in odası bir çizgiroman fanatiği gibi dizayn edilmişti
Ayrıca bölümde aşk teması da ön plandaydı. (Doctor ve Gary'nin)
Uzun bir aradan sonra doktor bölümü zayıf da olsa hoşuma gitti (Özellikle çizgiroman üzerine vurgusunun fazla olması)

Bölüm Notu:8/10

dean

Peter Capaldi'nin bu sezonun ardından bırakacağı kesinleşti.

dean

Onuncu sezon hakkında çok büyük hayal kırıklığı içerisindeyim. Üç bölümü de seyrettim. Üç bölümün başına da hadi bu sefer olacak diye oturdum ama maalesef beklentinin çok altında kaldı. Dizi ile ilgili en büyük sıkıntılarımın başında yan karakterler geliyor. Ben Peter Capaldi döneminde yaratılan yan karakterleri kesinlikle sevemedim. Geçmiş bölümlerde karşımıza çıkan Nardole'u görmeye bile tahammül edemiyorum. son on sezonun en çekilmez karakteri olabilir.

Yeni Companion Bill'i de sevemedim. İtici gelen bi'şeyler var. Capaldi dönemi öncesi yan karakterler bence çok daha iyi yazılmış karakterlerdi. Evet şu an için bunları yeni görüyoruz. Elbette gelişecekler, elbette daha etkileyici olacaklar ama giriş itibari ile beni kendilerine çekemediler.

Ağır ağır Peter Capaldi'nin Doctor'undan da sıkılmaya başladım. Dokuzuncu sezonun son bölümlerinde biraz yükselsem de Christmas bölümü ve bu üç bölüm Doctor adına bence geri adım. Bir de nedense her bölüm Doctor'u biraz daha aptal hale getirmeye başladılar. Sanki her bölüm biraz daha IQ'sunu ve sorun çözme kapasitesini kaybetmeye başladı.

Şu an için diziye karşı hissettiklerim maalesef bu. Umarım değişir. Her geçen bölüm David Tennant'ı ve Matt Smith'i daha çok özlemeye başladım.

nikopol

Yillardir adini duydugum, etrafta cizgi romanlarini gordugum bir yapimdi. Yakin zamanda ilk sezonu bitirdim, simdi de IMDB puanlarina bakarak bolum secerek izlemeye devam ediyorum (dorduncu sezon civarlarindayim).

The Girl in the Fireplace, Blink gibi kimi bolumleri gercekten cok begendim; ancak kimi bolumler de gercekten cok basarisiz. Zamaninda ilk bolumunu izledigim ve eminim izleyen herkesin ruhunda derin yaralar acmis olan guzide dizimiz Selena'ya rahmet okutan sahneler oldu.

Sunu da soylemek lazim, dizinin her bolumu etkileyici olmayabilir; ancak Doctor Who fenomeninin kendisi beni cok etkiledi. 1960'larda cekilmeye baslanan bir dizi. 2005'te (anladigim kadariyla) reboot edilip bugunku versiyona baslaniyor. Romanlari, cizgi romanlari uretiliyor. Dunyanin bir tarafinda insanlar kafa kesip cig insan cigeri yerken, ote tarafta birileri Doctor Who icin yaratici bilimkurgu hikayeleri yazip filme cekiyor ve soyle etkinlikler duzenliyor:
https://youtu.be/nCOywE82jR4?t=20s

Bu durumun kendisi, Doctor Who'dan firlamis gibi.

Bonus
Doomsday: https://youtu.be/MVY9Q9GPY5Q?t=45s
All the strange, strange creatures: https://youtu.be/u3gYoTAMSQY?t=55s

dean

S10E06 ile bence sezonun en iyi bölümü geldi. Bu tempoyu, bu tip hikayeleri özlemişiz.

battlehammer

Alıntı yapılan: nikopol - 02 Mayıs, 2017, 00:47:49
...simdi de IMDB puanlarina bakarak bolum secerek izlemeye devam ediyorum (dorduncu sezon civarlarindayim).

The Girl in the Fireplace, Blink gibi kimi bolumleri gercekten cok begendim; ...

Doktor who'nun güzel bölümleri basitçe Mofat tarafından yazılmış olan bölümler.(hala ara sıra açar izlerim blink'i)
O yüzden bölüm seçme konusunda şu sayfa etkin biçimde yardımcı olacaktır;
http://www.imdb.com/name/nm0595590/?ref_=tt_ov_wr

battlehammer

Ben 10. sezon itibariyle ansızın baş gösteren "sol bizden sorulur" tavrından biraz şikayetçiyim. Devamlı kör gözüne parmağım biçiminde homofobi karşıtı, ırkçılık karşıtı, anti kapitalist soslu mesajlar gayet sakil duruyor; sanırsın devrim oldu BBC'de!

Peter Capaldi'ye dair şikayetim yok, karakterin hakkını verdiğini ve doktorun depresyon sürecinde tam da öyle bir adam olacağını düşünüyorum. Ancak Pearl Mackie'nin oyunculuk yerlerde. Zaman zaman izlerken utanıyorum. Üzerine bir de bu zoraki itelenen liberal mesajlar eklenince -ki liberalizmin rezil etmediği ne kaldı zaten dünyada- yavan bir sonuç çıkıyor ortaya.

Son iki bölümde en azından ufaktan "Epik bir şeyler geliyor bu yana" duygusu oluşmaya başladı ama yine de hoşnutsuzum oldukça.

dean

Altıncı bölüm ile harekete geçti demiştim ama canım konu olabilecek en kötü şekilde harcandı. Son üç bölüme girdiğimiz şu anlarda bence dizinin en kötü sezonu var elimizde. Onuncu sezon son iki bölümü ile bizi şoka sokmazsa en kötü sezon onuncu sezon olacak gibi. Keza son iki bölüm iyi olursa ancak kendisini kurtarır. Onuncu sezon baştan aşağı kötü.

Dizi tamamen ruhunu kaybetmiş halde. İnanın bana David Tennant ya da Matt Smith'in Doctor olduğu sezonlardan minik bir video izlemeden bu sezon bölümlere başlayamıyorum. Elim bile gitmiyor. Peter Capaldi'nin kendi üç sezonu içerisinde bile onuncu sezon çok çok zayıf.

Zamanında bir Companion olarak Clara'nın çok eleştirildiğine şahit olduk. Bill bence Clara'dan ellerimizde çiçeklerle özür diletecek kadar kötü bir Companion. Karakter korkunç yazılmış. Şu ana kadar ki Companion'ları düşünüyorum. Kişilikleri hakkında bir çok söz söyleyebileceğimizi görüyorum. Karakterizasyonları çok güçlü. Ama Bill. Yok. Bill kimdir diye sorulduğunda cevap yok. LGBT bir karakterin dizide önemli rol oynamasından çok memnunum ama Bill karakterinin LGBT olmasının dışında neredeyse hiç bir özelliği yok. Donna'nın Rose'un felan Companion olduğu bir dizide Bill'e Companion demek hakaret gibi. Zaten Nardole'a laf söyleyemiyorum. Benim açımdan son 10 sezonun en kötü karakteri.

Peter Capaldi'nin oyunculuğuna bi'şey demiyorum ama adama yazılan hikaye her bölüm daha beter hale gelmeye başladı. Peter Capaldi ile Michelle Gomez kimyaları harika. Karşılıklı geldikleri her sahne diziyi ışıldatıyor. Lakin ikisi dışında bu sezon hiç bir şey yok.

dean

Yeni Doctor'umuz belli oldu. Hem de bu sefer bir kadın (çok şükür.) Jodie Whittaker.

https://www.youtube.com/watch?v=WAhChdgGtHA