NTV yayinlari Çizgi roman dünya Klasikleri serisi tüm hiziyla devam ediyor!

Başlatan darkwood, 19 Eylül, 2009, 11:33:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

NTV nin çikardigi Çizgi Roman Dünya Klasikleri Serisi, edebiyat klasikleri ve çizgiroman dünyasina yeni ürünler katmaya devam edecek gibi görünüyor. Shakespeare, Kafka, Dostoyevski, Hugo ve Dickens gibi önemli yazarlarin basyapitlari modern çizgilerle bulusuyor.

Çizgi Roman Dünya Klasikleri Serisi, dünyaca ünlü klasikleri, okuyanlara oldugu kadar henüz okumamis olan genç, yetiskin herkese hitap ediyor. Çarpici çizimler dünya edebiyatinin klasiklerine can veriyor.

NTV Yayinlarinin yetkilileri, her bir çizgi romanin arkasinda dünyaca ünlü yazarlarla, karakterlerle ilgili çok özel ve su ana kadar pek de bilinmeyen bilgiler yer alacagini belirtiyorlar.

Daha önce ayda 2 adet yayinlamayi planlayan NTV yayinevi tarafindan düzensiz araliklarla bu seriden simdiye kadar 3 adet kitap piyasaya sürüldü.

Serinin ilk çizgi romani gelmis geçmis en çok okunan yazarlardan biri olan William Shakespeare'in "Macbeth" adli oyunu oldu.
Güzel konusu, kaliteli baskisi ve uygun fiyatiyla ilgi topladi. 

NTV nin genis medya agi ile  bu serinin tanitimida güzel ve etkili oldu.

Serinin ilk kitaplari büyük ilgi gören "Macbeth" ve "Dava"nin ardindan Çizgi Roman Dünya Klasikleri'nin bu üçüncü kitabi Mary Shelley'nin gotik öyküsü "Frankenstein piyasaya sürülmeden 2. baskisini yapiyor. Mary Shelley'nin gotik korku öyküsü ilk kez 1818'de basildi ve o günden bu yana pek çok sahne prodüksüyonuna ve filme ilham verdi; bunlarin çogu orijinal basyapittan büyük ölçüde sapti. NTV Yayinlari'nin yayimladigi "Frankenstein"da, bu fantastik hikâyenin orijinal öyküsüne sadik kaliniyor.

Yeni klasiklerin baskilarini heyecanla bekliyoruz.

Saglicakla kalin,
Mesut

Darkwood Sakinleri..

s.b

Henüz daha hiçbirini alip okumadim. Nasil desem, içimde bunlara karsi hiçbir istek yok. Tuhaf bir durum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Ilk 2 kitabi aldim ve almaya devam edecegim.

Gecen gun Cevahir AVM deki D&R da Frankenstein'i bulamadim.

Macbeth ve Dava vardi ama Frankenstein yoktu.

Cizgi Romani genclere sevdirmesi acisindan iyi bir yayin.

Belki NTV gaza gelir ve baska yayinlara da gecer.

hanac

Bugun Frankenstein'i buldum ve satin aldim.

Ilerleyen gunlerde yorumumu yazarim.

Bu arada dikkatimi ceken bir seyi yazmak istiyorum.

Macbeth 4. baskiyi, Dava ise 3. baskiyi yapmis.

Her bir baskinin 10.000 adet oldugunu duymustum.

Demek ki satislar gercekten cok iyi, darisi diger cr lerin basina.

s.b

Bu baski adedi müthis. Temelinde reklam basarisi oldugu kanaatindeyim. Yani basit bir reklam ile Zagor, Tex, Mister No vs. bundan çok daha fazla satis adedine ulasir. Çünkü hala daha çr yayinlandigindan haberi olmayan eski okurlar var. Bunlar benim gibi yillar öncesinde cr okumus ama, daha sonra askere gitmis, evlenmis, cr yayini zaman zaman sekteye ugramis vs. sebeplerden dolayi cr ye ulasamamislar. Bunlarin çr den haberdar edilmesi lazim. Nitekim ben de bir gün google' a "çizgiroman" yazip arattirinca haberdar oldum. Ve aç bir kurt gibi Kadiköy'de aldim solugu.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Evet maalesef çizgiromanlarin hala yayinlandigindan haberi olmayan bir çok eski çizgiroman sever var.
Benim isyerimin her bir kösesinde çizgiromanlar durur, bazen eski çizgiroman severlerden biri misafir olarak isyerime geldiginde, çizgiromanlari görünce hemen merakla çizgiromanlar hala varmi, yayinlaniyormu diye sorar. Ve eski sevdalarina geri dönerler. NTV nin reklamlari bu kitaplari sattiriyor ama kitaplarda kalite, çizgi ve fiyat yönünden fena degiller.
Ayni reklamlari Sinan arkadasimizin yazdigi gibi eski sevilen ve yayini devam eden çizgiromanlara yapsalar, çok daha fazla satis yapar sahaflarda bayram yapar. Lal, Oglak, Hozcomics, Arkabahçe, Remzi ve diger yayinevleri T.V. reklamlarina agirlik veriniz kitaplariniz tavan yapsin..
Darkwood Sakinleri..

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 26 Eylül, 2009, 09:33:12
Çünkü hala daha çr yayinlandigindan haberi olmayan eski okurlar var.
Evet bu durum kesinlikle dogru.

Forumun yeni uyelerinden olan "ahmi" arkadasimiz bunun en iyi ornegi.

Gecen aksam msn den muhabbet ederken, ne yapiyorsun diye sordu.

Bende cizgi roman okudugumu soyleyince sasirdi ve onlar hala satiliyormu diye sordu.

Ona durumu anlatinca hemen idefix den Teksas'in ilk 10 sayisini siparis etti ve foruma uye oldu.

Arkadaslara katiliyorum cok iyi reklam ile bunlar daha fazla satar.

Ama tabii ki yayinevlerinin boyle imkanlari cok az.

Ramzy

Dünya klasikleri çizgi roman olarak satiliyor iyi hos ama, gerçekten tatmin edici mi ve gerekli mi bilemiyorum açikçasi... Çizimlerini merak ediyorum. Gerçi renkli çizgileri de pek sevmiyorum, o yüzden pek sevecegimi sanmam. : )

Lami Tiryaki

Dün aksam Izmir seyahatim dönüsü Adnan Menderes havaalanindaki gazete bayiini inceledim. NTV kitaplari Macbeth, Dava ve Frankenstein bol miktarda vardi. Ilginçtir bir de Maceraperest'in bu ayki sayilari vardi birer deste. Tüm gazete bayilerinde oldugu gibi küçük yasa hitap eden, Winx Club, Spiderman, Totally Spies vb dergilerin bollugu göze çarpiyor.

CNBC-E dergideki reklama göre NTV yayinlarinin bu ayki sayisi Dostoyevski klasigi Suç ve Ceza olacak. Kapagi güzel görünüyor. Fiyat yine ayni 10TL.

Selamlar
Lami

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 25 Eylül, 2009, 20:44:35
Her bir baskinin 10.000 adet oldugunu duymustum.

Ben bunu duymamisim megerse okumusum.

Az once Frankenstein'i okudum ve icinde yazdigini gordum.

Frankenstein'e donersek;

Cizimler cok hosuma gitmedi ama yazilar akici idi.

Yazilar dedim cunku resim + yazi agirlikli bir yayin olmus, konusma balonlari cok az.

Halbuki cizgi romanin en belirgin ozelligi (bence) cizim + konusma balonlaridir.

Dedigim gibi bir oturusta bitirdim, mesela kitabi bende mevcut ama yillardir okumak icin elime almadim.

Yaratigin yaratilma sureci cok kisa tutulmus gibi geldi acaba gercekten romanda da bu durum boyle mi ?

Su ana kadar en begendigimin Macbeth oldugunu soyleyebelirim.

Dava yi pek begenmedim, absurd cr anlayisi pek hosuma gitmedi.

Suc ve Ceza yi sabirsizlikla bekliyorum.

hanac

Evet, NTV yayinlari CR dunya klasikleri 4. kitabi olan Suc ve Ceza da cikmis.

Yakinda alir ve yorumlarimi eklerim.

Not: Dava da 4. baskisini yapmis yani 40.000 adet basilmis.

darkwood

Okuyucu güzel ürünlerin hakkini veriyor, darisi yeni çikacak klasik sayilarin basina..
Darkwood Sakinleri..

Sitki Siyril

Konu ile ilgili Bahadir Baruter'in ciddi elestirileri vardi. Özet olarak, çizgi-roman okuyucusunun özel oldugunu (özellikle yabanci okuyucuyu kastediyor),  böyle popülist hareketlerle, kötü çizim ve uyarlamalarla hata edildigini söylüyordu. Ilk okudugumda çok elitist bulmustum. Özellikle çocukken Günaydin gazetesinin verdigi edebiyat uyarlamalarinin hastasi olmus biri olarak, örnegin arsivimde olmamasina ragmen hala çogu karesini ezbere hatirladigim Carmen 'i de düsünerek epey heyecanlanmistim.

Dava ile Suç ve Ceza'yi okudum. Dava'yi bitiremedim bile. Kitabini birden fazla okumus biri olarak bile takip etmekte, anlamakta zorlandim.  Suç ve Ceza'yi ise 20 dk gibi bir sürede bitirdim ama ne aklimda hatirlayacagim bir kare ne de damagimda bir tad birakti. Hele ki eserin kendisini düsününde çizgi-roman iyice ezildi, büzüldü... Zagor'un onuncu kez okudugum bir macerasindan aldigim zevkin onda birini vermedi.

Sanirim, sevdigim eserlerin uyarlamalarini almaya devam edecegim ancak yavas yavas Bahadir Baruter'e hak vermeye basliyorum.

hanac

Sevgili Sitki Siyril,

Zaten bu tip yayinlarin bizim gibi cr severlere hitap etmedigini biliyoruz.

Bence bu tip yayinlar sayesinde 100 cr dostu cikarsa bu bana yeter.

En son 4 kitap toplam 130.000 baski yapmisti. (Belki simdi bu rakam 150.000 e cikmistir)

Eh cok sey istemiyorum demek ki  :)

Sitki Siyril

Alıntı yapılan: hanac - 11 Kasım, 2009, 23:28:21
Sevgili Sitki Siyril,

Zaten bu tip yayinlarin bizim gibi cr severlere hitap etmedigini biliyoruz.

Bence bu tip yayinlar sayesinde 100 cr dostu cikarsa bu bana yeter.

En son 4 kitap toplam 130.000 baski yapmisti. (Belki simdi bu rakam 150.000 e cikmistir)

Eh cok sey istemiyorum demek ki  :)

Sözümüz meclis içi diyelim. Yoksa pragmatist olarak toplam faydaya baktigimizda çizgi-roman ile ilgili ufacik bir haber bile faydali, aynen katiliyorum.

Ancak, Ken Parker'in bir macerasindan 200 sayfalik bir roman tadi alinabilirken, 3 ciltlik bir sahesere, 120 sayfalik bir çizgi-roman'da yaklasamamak hos degil. Siir için "çeviride kaybolan" derler. Ntv'nin bu yayinlari için de uyarlamada kaybolan diyebilir miyiz?

O degil de; Bahadir Baruter mesela Ihsan Oktay Anar'dan bir uyarlama yapsa da tüm dünya bu isler nasil olurmus  görse diyerek huyum oldugu üzere konuyu sulandirarak bitiriyorum.

Selamlar