NTV yayinlari Çizgi roman dünya Klasikleri serisi tüm hiziyla devam ediyor!

Başlatan darkwood, 19 Eylül, 2009, 11:33:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

5. sayi olan Madam Bovary de yayinlandi arkadaslar.

Ic sayfa cizimleri guzel duruyor
.

İlhan Yılmaz

Evet, kitabi inceleme sansim oldu. Bu defa gerçekten çizgiroman formatinda bir is çikmis ortaya.

hanac

Alıntı yapılan: Ilhan Yilmaz - 26 Kasım, 2009, 09:40:33
Evet, kitabi inceleme sansim oldu. Bu defa gerçekten çizgiroman formatinda bir is çikmis ortaya.

Az once okumayi bitirdim ve muthis hayal kirikligina ugradim.

Bu 5. kitap serinin en zayif halkasi olmus.

Ozellikle kurgu cok amatorce geldi.

BAHADIR

Klasikleri alip okumadigim için kitaplikta çok güzel duruyorlar... ;D
Espri bir yana dediginiz gibi kalsik edebiyati çizgiroman yapmanin imkansiz oldugu yapsan bile bir ise yaramadiginin ispati bu kitaplar herhalde...

hanac

6. sayi olan "Savas ve Baris" da yayinlandi arkadaslar.

104 sayfa, 2. hamur, Boyut: 17 x 24 cm; Baski Tarihi: Aralik 2009

Savas ve Baris, iki ailenin, Rostov ve Bolkonskiler'in kaderleri etrafinda 19. yüzyil Rusyasi'nin bir tablosunu çizer.
Andrey Bolkonski genç Natasa'ya âsiktir, ama genç kiz kendisini kandiran Anatol Kuragin tarafindan bastan çikarilir.
Hayalkirikligi içindeki Andrey savasa katilir. Babasindan büyük bir miras kalan Piyer Bezuhov ise kendini sevmedigi, deger vermedigi bir kadinin, Yelena Kuragin'in kollarinda bulur. Bu sira Napolyon, Moskova üstüne yürümektedir...

Tipki en özgün ve en ilginç kahramanlari gibi Tolstoy da hep kendi yolunu aradi, birbirinden çok uzak ve farkli yönlere sapti. Onlar gibi heyecani, süpheyi, kederi, ümitsizligi, huzuru ve endiseyi tatti; onlar gibi kipir kipir, asiri, bazen de safti; tipki onlar gibi bütün deneyimlerinde ve bütün hamlelerinde, samimiyet ve dogruluktan asla ödün vermedi. Bu özelligi çagdaslarinin gözünden kaçmadi, hayattayken yasayan bir efsane oldu.

Savas ve Baris, yazarin dolu dolu bes senesini alan dev bir eserdi: Tolstoy 1863'te basladigi romani 1869'da bitirdi. Eserin kurgulanmasi çok asamali oldu, bilinen en az 15 farkli baslangiç denemesi vardi. Yazarin esi Sofya bikip usanmadan metnin yeni halini temize çekti.

Tolstoy yazma isinin yani sira son derece titiz bir kaynak arastirmasi yapti. Yazar, Napoléon dönemi ve Rusya Seferiyle ilgili bulabildigi bütün tarih kitaplarini edindi. Sonralari sunlari yazacakti: "Romanimin tarihi kisilikleri konustuklarinda ya da eylemde bulunduklarinda, aslinda ben hiçbir sey uydurmuyor; elimin altindaki, biriktikçe koca bir kütüphane olusturan malzemeyi kullaniyordum".

Savas ve Baris'in tamami 1869 yilinda alti cilt halinde yayimlandi. Edebiyat dünyasinda ses getiren bu romanin basarisi tartisilmazdi. Baski üzerine baski yapan eser birçok dile çevrildi.

Bu yazi netkitap.com dan alinmistir.

hanac

Dorian Gray'in portresini okudum.

Çok begendim herkese tavsiye ederim.

Normalde çizim bana hitap etmiyorsa çizgi roman dan fazla zevk almam.

Ama burada (eserden kaynaklanan) kurgu sayesinde elimden birakamadim.

Bu kitap ile NTV nin edebiyat klasikleri çizgi roman serisi sona erdi.

Bilindigi üzere artik polisiye klasikleri serisi basladi.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 05 Haziran, 2010, 10:56:15
Dorian Gray'in portresini okudum.

Bu kitap ile NTV nin edebiyat klasikleri çizgi roman serisi sona erdi.

Arkadaslar, NTV Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi sonlanmamis... Dizi Aziyade albümüyle devam ediyor...

Çizgi Roman Klasikleri'nde bir  Istanbul asigi
Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi, bir Istanbul âsigi ile devam ediyor. Dünya edebiyatinin usta kalemi Pierre Loti'den Selanik'ten Istanbul'a uzanan bir ask öyküsü 'Aziyade' çizgilerde.

NTV Yayinlari'nin Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi 'Aziyade' ile devam ediyor. Pierre Loti'nin Istanbul'da geçen romani hem bir kadina hem de bir diyara duyulan aski anlatiyor.
Louis Marie Julien Viaud, nam-i diger Pierre Loti'nin yazma meraki okul yillarinda basladi. 15 yasindayken Deniz Harp Okulu'na gitmek için evinden ayrilip Paris'e giden Loti, yalnizliktan kurtulmanin yolunu yazmakta buldu. 1866 yilinin Kasim ayindan itibaren tutmaya basladigi bu günlük yazarlik serüveninde hayli önemli rol oynadi. Zira Pierre Loti, otobiyografik unsurlar barindiran hemen bütün kitaplarini günlüklerinden yola çikarak kaleme aldi.
1872 yilinda Fransiz donanmasina katilan Pierre Loti'nin gemisi önce Tahiti, ardindan da Senegal'e ugrar. Tahiti'de Kraliçe VI. Pomané'nin huzuruna çikilir. Iste bu ilk seyahatte kraliyet ailesi bu genç subaya yillar sonra yapitlarini imzalayacagi "Loti" lakabini takar.
Tahiti'den Senegal'e, Misir'dan Çin'e, Hindistan'dan Amerika'ya kadar birçok ülkeyi gezen; gördügü yerler arasinda sadece ve sadece Istanbul'u "ikinci vatan" olarak benimseyen Pierre Loti, yasadigi sürece yedi kez ziyaret ettigi Istanbul'da bugün yalnizca yapitlariyla degil, adini tasiyan tepeyle de ölümsüzlesti.
Aziyade ile, bir Türk asilzadesinin haremindeki o genç kadinla 1877'de karsilasti. Kisa ama çilginca bir ask yasadilar. Neden sonra yeniden Istanbul'a döndügünde genç kadinin kahrindan öldügünü ögrendi. Kalbinden asla atamadigi kadinin yüce hatirasina duydugu sayginin geregi olarak 1879'da 'Aziyade'yi, 1892'de ise 'Fantome d'orient / Dogudaki Hayalet'i yayinladi.
AZIYADE'den sonra ikinci romani Rarahu ya da Tahiti adiyla da bilinen Le Mariage de Loti, ardindan da üçüncü kitabi Le Roman d'un Spahi / Bir Sipahi'nin Romani geldi. 1886'da yayinlanan ve en begenilen romani Pêcheur d'Islande / Izlanda Balikçisi ise Loti'nin taninan ve okunan bir yazar olmasini sagladi.

Fransiz ve dünya edebiyatinin usta kalemi Pierre Loti'nin bu eserini Franck Bourgeron uyarladi ve çizdi.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25107145/
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Aslında NTV'nin yayınladığı bu klasikler serisinin daha birçok değişik sayısı mevcut. Beyoğlu'nda bir kitapevinde (adını unuttum kusura bakmayın) orjinallerine rastlamıştım. NTV yayinlıyor diye almamıştım. Benim her daim favorim A Christmas Carol da vardı.
  Acaba NTV ne yapmayı planlıyor. Bir gün ondan öteki gün bundan sistemi ile ne yapılabilir.
   Sanırım her kitabın ayrı macera içeriyor olması, devamı olmadığı için takibe gerek yok mantığı ile akıllarına estiği gibi yayınlıyorlar