4- En İyi Yerli Çizgiroman - 2015 En İyiler

Başlatan hanac, 01 Ocak, 2016, 19:02:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

En İyi Yerli Çizgiroman 2015 adayları;

17 aday mevcut

A'mâk-ı Hayal, Başaltı Öyküleri, Çizgilerle Rosa, Ece, En Kahraman Rıdvan 8,

Karıncayiyen, Kız Hikayeleri, Kuvayı Milliye, Madame Curie, Ölüm Tınısı,

Öyle bir geçer zaman ki, Puslu Kıtalar Atlası, Sessiz, Seyfettin Efendi OM-3,

Şehzade Yangını 1-2,  Tolga 9-10, Uzak Şehir

Herkesin 2 oy hakkı vardır.

Ankete katılımlarınızı bekliyoruz.

Teşekkürler.

Tuco Ramirez

Puslu Kıtalar Atlası ve Öyle bir Geçer Zamanki

nicholaihel

Perker'in bu kitapları çizgi roman sayılır mı?

Mrtekin

They drew first blood...

ferzan

Ben de Puslu ve Uzak Şehir dedim. Ama ikisi arasında bir tercih yapmam gerekseydi de ısrarla Uzak Şehir derdim. Puslu 'yu zirveye çıkaran bir çok hakli unsur var. İlban Ertem 'in yıllarca emek verişi, İhsan Oktay Anar 'ın zaten takdime dahi ihtiyaç duymayan özgün kalemi ve saire gibi. Ama Uzak Şehir, yazım tarzını henüz oturtmuş bir araştırmacı yazar ve editör ( Levent Cantek 'in ülke çizgi romanına katkıları ortada lâkin Deli Gücük ve sonrasındaki kolektiflerinde hep bir parça miş gibi bulmuşumdur çizgi roman metinlerini, oysa kitapları ve inceleme yazıları hâlen güzelliğini korur gönlümde) ile genç bir çizerin işi. Yani beklentiyi minimumda tutmak gerekecekken, fevkalade bir şekilde okuyucusuna sürpriz yapan gizli potansiyel bir üretim olduğunu düşünüyorum. Bu son kitap itibariyle ikilinin üretimleri tam anlamıyla oturdu, profesyonel grafik roman okuma tadına vardırdı. En kötü işleri böyle olsun, bir sonraki üretimlerini iple çekeceğim.

Bu arada Nicholaihel dostum sormuş, derhal cevaplayayım. Perker 'in albümü de çizgi roman kategorisindedir. Hatta çoğunluk kabul etmek istemese de Kötü Kedi Serafettin, Cihangirde Bi Ev, Otisabi, İpek ve Burak, Sandık İçi, Ve Sinem, Kunteper Canavarı, Robinson Cruose ve Cuma, Zavallı Polat, Fırat ve aklıma gelmeyen eski ve yeni her türlü üretim de sapına kadar çizgi romandır. Sadece ana akim realist ekoller ve bazı bilindik bağımsızlar değil, bu tarz alternatifler de çizgi romandır. Karikatürize çizgi, onları karikatür yapmaz. Literatüre göre ardışık anlatıma sahip, en az 3 kare ve daha fazlasıyla birşeyler anlatan her üretim çizgi romandır. Fatoş ile Basri, Dilbert, Garfield, Peanuts ve diğer çizgi bantlar da dahil. Çizgi roman çok geniş bir yelpazeye sahiptir ve alternatifler her daim varolmuştur.

Yalnız bu sene güzel yerli üretim olmuş. Keşke Seyfettin EH 2 de yetişseymis. Şehzade Yangını 'nın üreticisi, aynı yıla 2 albümü sığdırabilmis. Pek bilinmese de Penguen ve Uykusuz dergilerinde de birkaç sağlam çizgi roman tefrikası yapıldı. Bir de gazetelerde olaymış, tam olacakmış. Yine de 2015 'in yerli üretim bereketine maaşallah diyelim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

köstebek

yılın yeli çr olayı kuşkusuz Puslu Kıtalar atlası... üç yıllık emeğin sonucu gerçekten başarılı...

Lakin arada kaynamasını pek istemediğim bir Seyfettin Efendi de var. İkisini seçtim, aklım puslu diyor, ama yüreğim tır tır konuşuyor...

aa

Esse Gesse Hayranı...

yalcinerol345

The_DarknesS

nicholaihel

ferzan, teşekkürler.

Nedense o "karikatürize" tarz itibariyle, gözümde hep çizgi romandan farklı bir noktada geliyor saydığınız isimler. Mesela Perker'in "Öyle Bir Geçer Zaman Ki"si bu yıl okurken en keyif aldığım işlerden olmasına rağmen, kapağını çok sevmeme rağmen, belki de sayfalık tefrikalar halinde ve farklı müstakil hikayelerden müteşekkil olmasıyla çizgi roman değil gibi geliyor. Ki Perker zikrettikleriniz içindeki en çizgi romancı isim. Teorik olarak haklı olabilirsiniz tabi.

Puslu Kıtalar Atlası önemli bir olay olmakla beraber editör problemleri, ciltli halini sonra çıkarıp (normali çoktan almış bulunduk) "fake atmaları" :) sebebiyle bir kenara koyuyor ve oylarımı "Şehzade Yangını" ile "Amak-ı Hayal"e veriyorum.

xmenac

En kararsız kaldığım anketlerden biri oldu doğrusu. :)

darkwood

Darkwood Sakinleri..

tunaorhun

haysat

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Tarkan Kurt