En Guzel Tex Maceralari

Başlatan Alperen, 19 Eylül, 2009, 20:54:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alperen

Selam. Cok fazla Tex okuyan biri degilim. Gecn gun arkadastan aldigim Buyuk Entrika isimli macerasini okudum. Cok sevdim. Italyy'da en cok sevilen ilk 10 macera arasindaymis. Zamaninda Mefisto'lu macerasini da cok sevmistim. Texkolikler sizce en iyi Tex maceralari hangileri? Bir liste yapip koyarsaniz sevinirim. Bir de Tex'in uzaylilarla hic macerasi var mi? Varsa Turkiye'de basildi mi? Biri cevap verebilirse cok sevinirim. Hoscakalin.

hanac

Buyuk Entrika macerasini ben de okudum.

Maceraperest Cizgiler tarafindan yayinlanan "Efsanevi TEX Maceralari 2. sayi".

Orijinal sayi 141-145; Temmuz-Kasim 1972; Cizim: Nicolo  Seanryo: G.L. Bonelli

520 sayfa tek bir macera, gercekten de italyanlarin en sevdigi 10 Tex macerasi arasinda ve 8. sirada.

Hikayeyi 3 bolume ayirabiliriz;

1. Bolum

Tex bir entrika sonucu tutuklanir, 20 yil hapis cezasi alir ve cezaevine yollanir.

Bence en ilginc bolum, zaten hapishane hikayeleri her zaman ilgi cekici olmustur.

2. Bolum

Tex'in yerine atanan kizilderili ajaninin yaptigi kotuluklerin anlatildigi bolum.

Tiger Jack ve Kit babasinin yoklugunda akillica mucadele ederler.

3. Bolum

Carson, Tex'i hapisten kacirmayi basarir.

Kahramanlarimiz entrikayi hazirlayanin pesine duserler.

Senaryo sade ve cizgiler cok klasik.

Bolumler birbrinden cok kopuk, TEX'i hapishanede en heyecanli yerde birakiyoruz ve 200 sayfa haber alamiyoruz.

Hapishane bolumleri daha uzatilabilrdi, cok kisa kesilmis gibi geldi bana.

Sonuc olarak, guzel macera ama ilk 10 icinde olmasi biraz abarti olmus.

hanac

Alıntı yapılan: Alperen - 19 Eylül, 2009, 20:54:35
Texkolikler sizce en iyi Tex maceralari hangileri? Bir liste yapip koyarsaniz sevinirim.

Italyanlarin en sevilen listesine bakalim;

1. sirada; Italyanlara gore en sevilen macera 407-409 arasinda yayinlanan "Carson'un Gecmisi".

2. sirada; 113-115 arasi yayinlanan "Iki Bayrak" macerasi var, bu maceranin kapagi da en sevilen Tex kapagi secilmis.

3. sirada; Mefistolu macera (125-128 arasi)

4. sirada; El Muerto (190-191 arasi) yer almaktadir.

Kaynak: http://www.ubcfumetti.com/topten/tx.htm

hanac

Alıntı yapılan: Alperen - 19 Eylül, 2009, 20:54:35
Bir de Tex'in uzaylilarla hic macerasi var mi? Varsa Turkiye'de basildi mi? Biri cevap verebilirse cok sevinirim. Hoscakalin.

Gercekten ilginc bir soru. Benim de bu konuda bilgim yok.

Sami Bey buyurun uzmanlik alaniniza  :)

Lami Tiryaki

Merhaba arkadaslar,
Teks'in en sevdigim macera listemi hazirlamaya baslamadan önce Zagor'un Kabus hikayesinde oldugu gibi Carson macerasini bir kenara birakirim. Bu hikaye öyle ya da böyle bir siralamaya dahil edilebilecek bir öykü degil. Boselli Carson'u yazarken kendini asmis, Marcello ise döktürmüs adeta... Bu hikayeyi siralama disina alip bir liste olusturmak lazim. Onun için de bayramin sonunu beklemek lazim:)))

Teks'in uzaylilarla dolayli da olsa bazi maceralari var arkadaslar. Mesela ilk aklima gelenlerden, Ceylan 69'luk serinin 27-28-29. sayilarinda geçen Yitik Bir Dünya isimli öyküsünde dünyaya düsen bir meteorun yaydigi bir tür yasam formu etrafa dehset saçar. Benzer bir öykü Karakoç Serisinin 10-11. sayilarinda Yesil Ölüm adiyla yer verilen maceradir. Bu tip öyküler çok tutuluyor olmaliki hemen hemen benzer bir öykü yine ayni serinin 254-259. sayilarinda Gökten Gelen Ölüm (Ölüm Çiçegi) adiyla yayinlanmistir. Bu maceralarda isin tabancali uzaylilardan, kökeni bilinmeyen virüslere kadar tüm bilim kurgu ögelerini bulmak mümkündür. Yeni dönemde Guido Nolitta'nin kaleme aldigi ve AD Aksoy Yayincilik tarafindan yayinlanan Pilares'e Geri Dönüs isimli 5 kitaplik uzun soluklu maceranin sonunda Teks ve arkadaslari Martin Mystere'vari bir macera yasarlar. Tuhaf silahlarin ve cihazlarin oldugu bir magara kesfeden dostlarimiz bunlarin ne anlama geldigini bilemeden ayrilmak zorunda kalirlar. Son olarak Boselli yine Gökten Düsen Isik isimli macerada dünyaya düsen bir meteordan kaynaklanan bir virüsün saldigi dehset hikayesini yinelemistir. Bu öykü de Maceraperest 20-21-22. sayilarda yayinlanmistir. 

Bu arada ise uzaylilarin karismadigi fantastik öyküleri de sayabiliriz. Mesela Ceylan 186'lik serinin 42-43. sayilarinda geçen Esrarengiz Ada isimli macerada Teks ve dostlari kayip bir Viking Kolonisiyle karsilasirlar. Macera tahminim daha sonra Zagor'un ünlü Viking öykülerine kaynaklik etmis olabilir. Yine 61-62-63. sayilarda yer alan Karanligin Pençeleri isimli öyküde de dostlarimiz tarihten kopup gelen dinazorlarin dehsetini yasarlar. Karakoç serisi Teks'in en çok fantastik ve bilim kurgu içeren serisi olarak tarihe geçmistir. 2-4. sayilardaki Yilan Isareti, 22-24. sayilardaki Ölüm Totemi, 56-61. sayilardaki Vahsi Takip, 117-121. sayilarda yayinlanan On Üçüncü Mumya bunlar arasinda sayilabilir.

Arkadaslar yola çikmadan apar topar yazdim bütün bunlari. Kaçirdigim detaylar olabilir. Tamamlarsaniz sevinirim.
Selamlar
Lami

Alperen

Arkadaslarin eline saglik. Hepinize iyi bayramlar. Hosca kalin.

darkwood

Teks macerlarinin ilk kitaplarinda yayinlanan basit konulu macerlarini bir kenara birakirsak.
Özellikle Kit Karson'un, Teks ve Navajolarin arasinda yasamasiyla birlikte yazilip çizilmeye baslayan maceralarin tadina doyum olmuyor diye düsünüyorum.
Örnegin, Teks Efsanevi Maceraperest Cilt 6 da bulunan maceralar, Rio Hondo ve Kuzeybati Topraklarinda maceralari gerçekten güzeller.
Arkadaslara Aylik ve Altin Maceraperest serileriyle birlikte özellikle Efsanevi Dev Albümler Serisini ve maceralarini tavsiye ederim.
Fiyat olarak biraz yüksekte olsa, bu kitaplari okumasida, birktirmeside ayri bir zevk.
Darkwood Sakinleri..

hanac

Madem Tex Efsanevi Maceralar serisinden devam ediyoruz, ben de Efsanevi Maceralar 1. sayiyi tanitayim dedim.

Bu ciltte iki bucuk macera var.

Bucuk macera "Kanli Anlasma", Tex ile Liliyth'in nasil tanisip evlendigini anlatan 12 sayfalik kisa bir hikaye.

Bu hikayenin ardindan 20 yil sonrasina gidiyoruz ve Tex Liliyth'in olumunden sorumlu bir adamin pesine dusuyor.

"Kanli Anlasma"

Orijinal sayi 103-106; Mayis-Agustos 1969; Cizim: Galep  Senaryo: G.L. Bonelli

Hikaye umut verici basliyor ama sonradan vasat bir hikayeye donusuyor.

Bu macerada italyanlarin Top 10 icinde 7. sirada yeraliyor. (Ben bu listeyi pek dikkate almiyorum, onemli olan bizim olusturacagimiz liste)

Bu maceranin ardindan "El Muerto" macerasi var.

Orijinal sayi 190-191; Agustos-Eylul 1976; Cizim: Galep  Senaryo: Guido Nolitta

Bu hikaye daha akici ve zevkle okunuyor. Galep'in cizimlerini pek sevmem ama burada kendini amis.

Bu macerada italyanlarin Top 10 icinde 4. sirada yeraliyor.

hanac

Su anda Italya da en sevilen Tex macerasi secilen "Carson'un Gecmisini" okuyorum.

Yakinda goruslerini yazarim.

Bir konuda yardim istiyorum, Carson Tex serisine ne zaman katildi ?

Bu tanismalarini anlatan macera hangisi ?

s.b

Ve Teks Ranger Yemini eder. Marshal gögsüne yildizi takar.

- Teks Willer, su andan itibaren Rangerlerin 3 numarali ajanisin. Bu yildizi hep tasiyacak ama, herkese göstermeyeceksiniz. Yalnizca seriflere, diger rangerlere ve askeri yetkililere...
Ve simdi Kit, Joe..

-Geldik, çagirmanizi bekliyorduk.

-Kit Carson, Arkansas Joe, Teks Willer'le el sikisin. O da 3 numara oldu.

Iste böyle ilk karsilasma ve tanisma
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 09 Ekim, 2009, 18:05:56

Peki Sami Bey, bu olay hangi sayida oluyor ?

Ramzy

Büyük Entrika isimli macerayi geçtigimiz günlerde ben de satin aldim. Hala okumaktayim, gerçekten sürükleyici gidiyor, konusu gayet güzel. Tek zayif yönü çizimler olsa gerek, çizeri de pek taninmis bir çizer degil.

s.b

Alıntı yapılan: hanac - 10 Ekim, 2009, 00:00:25
Alıntı yapılan: s.b - 09 Ekim, 2009, 18:05:56

Peki Sami Bey, bu olay hangi sayida oluyor ?

Altin Seri No: 1. sayida

Çizgileri yadirgandigi için bu seriyi pek tercih etmiyorlar. Fakat Teks okuyan herkesin bu seriyi mutlaka okumasi lazim. Tanismalar, düsmanliklar, kisacasi neyin ne oldugunu bu seriyi okuyarak daha iyi anlarsiniz.
Saygilar
Sami Bayrak

Ramzy

Bugün Remzi Kitabevi'ne gidip birkaç macera alacagim. Sizce hangi seriden almaliyim, aylik olarak yayinlanan seri iyi mi? Yoksa Efsanevi Teks Maceralari'ndan almaya devam mi edeyim...

s.b

Alıntı yapılan: Ramzy - 10 Ekim, 2009, 13:30:55
Bugün Remzi Kitabevi'ne gidip birkaç macera alacagim. Sizce hangi seriden almaliyim, aylik olarak yayinlanan seri iyi mi? Yoksa Efsanevi Teks Maceralari'ndan almaya devam mi edeyim...

Ben bütün Teks serilerini aliyorum. Henüz aldiklarimin hepsini okuyabilmis degilim. Ama, su ana kadar okuyabildiklerim içinde "su macera ne kadar dandik" diyebilecegim bir macera olmadi.

Teks'in Altin Seri'sini, Altin Kutu olarak (12 sayi birarada)
Teks'in Yeni Seri'sini de Süper Cilt (4 sayi birada ciltlenmis)olarak takip ediyorum.
Böylece daha ekonomik oluyor.