En Guzel Tex Maceralari

Başlatan Alperen, 19 Eylül, 2009, 20:54:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Evet Hasan Bey bu macera Nizzi'nin yazdığı ender güzel maceralardan.Bu macera ile
ilgili daha önce forumda yazmıştım.Ama bir türlü bulamadım.Teks Özel Seri 28.sayı
"Öncüler"adlı macerayı kısmetse 2016'nın yaz aylarında Çizgi Düşler yayınlayacak.

Zeljko

Colorado Belle (Oğlak 138-139)

Kana susamış Deadman Dick'in çetesini arayan Tex  daha çok sahne adı Colorado Belle ile tanınan kayıp kız kardeşini arayan Rahip Charles Morrow'u beladan kurtarır.Bu arada Kit ise Yellow Sky adlı kasabada bir "şey"in varlığını hisseder...Hikaye başladığı yerde, Colorado'daki Sangre de Cristo sıradağlarının eteklerinde terk edilmiş ve harap bir şehir olan Yellow Sky'da sona erer.Tex,Kit ve Deadman Dick'in acımasız çetesi arasında son hesaplaşma gerçekleşecek O "şey" adalete kavuşacak ve sonunda huzuru bulacak.

Hikaye Tex dizisi için alışılmadık bir şekilde başlıyor, yani ilk sayfalar, sadece hayalet kasaba, Yellow Sky'daki rahatsız edici atmosfer, hakkında  hiçbir şey bilmediğimiz bir şeyle Kit'in hayal-gerçek arası teması.Buna benzer bir yakınlaşmayı eski manastırlı hikayede de hatırlıyorum

Hoşuma giden diğer ayrıntı ise hikayede Carson-Tiger olmadan anlatılan Baba-Oğul işbirliği oldu. Boselli genç Kit'i babasının gölgesinden çıkarıp,ona kendisi adına düşünen olgun ve akıllı bir adam rolü veriyor. Babasıyla yaptığı bazı diyaloglarda, yaşam boyunca ona yön veren güçlü motivasyon ve arzularına tanık oluyoruz.

Üstünde düşünülüp etkili bir şekilde tasvır edilen diğer karakter ise Rahip Marrow

Kardeşini aramak için ilk defa Vahşi Batı'ya gelen rahip,başlangıçta Vahşi Batı'daki hayata alışkın olmayan saf bir karakter olarak tasvir edilir, ancak eşkıyalar ve Kızılderililerle etkileşim kurdukça Morrow ,dua etmenin yanında harekete de geçmeye karar verir. Rahip, hayatında ilk kez Tex'in hayatında her gün olanlarla karşılaşır. Boselli,Rahibin kayıp kız kardeşine olan bağlılığı ve geçmişte yaşananları düzeltme isteğini bu kanlı hikayenin itici gücü olarak veriyor.Özellikle aşağıdaki sahnede Rahibin düştüğü durumu kendim yaşamış gibi hissettim,okurken boğazım düğümlendi.

Bana göre bu Boselli'nin Tex üzerine yazdığı en güzel hikayelerden biri.Elbette klasik Teks anlatıları mevcut; kana susamış bir çete,Kızılderililer, klasik olarak iyi ve kötü olarak ayrılmış karakterler...Fakat bunlar gergin,mistik atmosfere fevkalade güzel yedirilmiş.Ve tabi dramatik bir son...

+Hikayenin çizimleri başlangıçta  Aldo Capitani'ye emanet edilmiş, ancak 19 Eylül 2001'de aniden vefat edince, Alfonso Font'a devredilmiş.Çizimleri bana pek hitap etmese de burda iyi iş çıkarmış.

+Hayalet kasabanın adı, Boselli'nin Wellman'in 1948 tarihli filmine saygı duruşudur .

+Daha önce de belirttiğim üzere 2. sayının kapağı gerçekten enfes,kişisel kapaklarımda başa oynar
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

ferzan

Colorado Belle macerası hakkında üç sene önce ben de dayanamayıp not düşmüşüm. Tex 'i Oğlak dönemini fasikül serisinden değil de dörtlü fasiküllerin kapaksız birleştirildiği turuncu sırtlı süper ciltlerden okuduğum için süper cilt başlığına yazmışım. Şimdi burada yeri gelmişken o zaman yaptığım kısa yorumun linkini de bahaneyle burada paylaşayım;

http://altinmadalyon.com/altin/tr-de-yayinlananlar-430/tex-super-cilt-oglak/135/ (sayfanın 147 numaralı sondan üçüncü iletisi)

Westernin her türlüsü kafamda çorba olduğu, bulamaç olduğu için rahatlıkla ele gelen büyük parçalar haricinde hatırlamam zor oluyor. Özellikle de Tex gibi yüzlerce macerası olanlarda belli başlı detayları hatırlamak zor olduğundan, kayda değer olanları not düşmek gerekiyor. Yoksa tekrar okuma yapılmadıkça iyi maceralar bile hatırlanacak gibi olmuyor. Benim geçmişte not düştüklerim arasında olan bu güzel macerayı sadece bir kez okumama rağmen ana hatlarını unutabilmiş değilim. Sıradan başlangıcına rağmen devamında ve sonunda ne denli sağlam şaşırdığımı, aldığım keyfi dün gibi hatırlıyorum.

Ben bu başlığı epey atlamışım. Maxi okuduysam Maxi başlığına, Dev Albüm okuduysam Dev Albüm başlığına, Süper Cilt okuduysam Süper Cilt başlığına ve diğerlerine yazmışım hep. İyi ki de yazmışım, bir çok macerayı o iletileri okudukça hatırlayabiliyorum. Bu başlığa ise sadece bir sayfa önce (o da 2014 senesinde) yazmışım. Şimdi fark ediyorum ki aslında bu başlık altında yazabileceğim, unutulmazım olan belli başlı Tex maceraları var. Kafamı toparladıkça ben de yerimi alayım burada. Karşılıklı çalıp söyleyelim tüm Tex severlerle.

Yalnız Aksoy Yayıncılık dönemi 8. sayıda başlayıp 13. sayının sonunda biten, Aksoy 'un Tex yayınını noktalamasıyla aynı anda finalini yapan 600 küsur sayfalık Pilares 'e Dönüş adlı macerayı ben rezerve ediyorum. :) Hakkında uzun uzun yazasım, nostalji ve güzellemeler yapasım var. Yine önceki sayfada Atilla Abi 'nin iletisinden öğreniyoruz ki sadece Tex maceralarında değil, tüm Bonelli külliyatında eski tam macera mantığında yazılıp çizilmiş en uzun serüvenmiş. Şimdi artık mini seriler, limitli seriler var. Bir tek hikaye katmanlar ve bölümler halinde 10-15 sayıda, birkaç bin sayfada işlenebiliyor ama bizim tam macera algımıza ve klasiklerin mevcut sayfa ortalamasına göre kabul ettiğimiz uzunluk ölçütü ayrı elbette. Dolayısıyla Pilares 'e Dönüş, tam maceralı klasik anlatımda en uzun öykü olmuş oluyor.

Bu arada, rezerve derken ciddi değilim. Yazası olan hiç affetmesin, ben o iletinin altına usul usul eşlik ederim. Nasıl olsa fırsat buldukça övmelere doyamayacağım bir macera Pilares 'e Dönüş. Başka Tex okurlarının da favorisiyse övgülerimizi tokuşturup şerefe diye kaldırırız beğenilerimizi. :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

labirent

Teks 'in en güzel 25-50 macerası tekli kitaplar halinde, hardcover BEST seri olarak yayınlansa mükemmel olur. Mefisto, Yama, El Morisco maceraları vb.

Zeljko

Alıntı yapılan: ferzan - 05 Ocak, 2021, 04:10:06
    Şimdi fark ediyorum ki aslında bu başlık altında yazabileceğim, unutulmazım olan belli başlı Tex maceraları var. Kafamı toparladıkça ben de yerimi alayım burada. Karşılıklı çalıp söyleyelim tüm Tex severlerle.

Harika fikir,watsap grupları çıkalı beri  ;) forumun bu tarafı biraz paslandı,Ferzan'ın bu çağrısına hepberaber el atalım dostlar,ne dersiniz?

hanac

Alıntı yapılan: Zeljko - 05 Ocak, 2021, 15:27:28
Harika fikir,watsap grupları çıkalı beri  ;) forumun bu tarafı biraz paslandı,Ferzan'ın bu çağrısına hepberaber el atalım dostlar,ne dersiniz?

Olur, ben okurum. Zaten bende whatsapp yüklü bile değil.

Kinowa59

Günaydın değerli çizgi roman dostlarımız. Ferzan Bey'in tex willer serisi incelemelerini bir sosyalog titizliğiyle ele alıp, iyi bir mantık süzgecinden geçirerek daha çok yetişkinlere hitap eden bir çizgi romanda, haydutlugu kendilerine yaşam biçimi olarak seçenlerin cinsellik anlayışlarınında haydutca olacağına kadar detaylı analizini birkez daha okuduğumda,  bu çizgi romana verdiğim değerin nedenini daha iyi anladım, gördüm. 1974 veya 75 yılı yazında texi İlk okuduğumda galep in çizdiği, goril kılığına girmiş bir intikamcinin elinde pala, atın üzerinde ay ışığında kayboluşu görseli, benim tex dünyası ile tanışmam olmuştur. Şimdi bu yazımı okuyan dostlar, Ferzan Bey'in analiziyle atlı intikamcinin ne bağı olabilir diye düşünebilir. inanın ki bende bilmiyorum. Yalnızca yazıyı okurken o görüntüler gözlerimin önünde belirdi. İletide paylaşmak istedim. Selam ve saygılarımla.

Zeljko

Katiller!

Mükemmel organize olmuş bir suikastçı çetesi, ABD'nin dört bir yanındaki küçük çiftçileri/işletmeleri terörize ederek kendi düzenlerini sağlamaya çalışıyor.. Zenginler daha da zenginleşiyor ve mallarını satmak istemeyenler acımasızca öldürülüyor.. Çete  oğlunu öldürmeye çalışarak Teksi karşısına alırken ,hiç beklemedikleri biri de teker teker çete üyelerini öldürmeye başlar...

Mauro Boselli, yazdığı sayısız öyküsüyle ne tür bir usta olduğu bilinen bir senarist. Aslında ortalamanın altında yazdığı hikayede pek yok!Bu kitapta da  harika bir batı kompozisyonu çizerek bizi abd'de faliyet gösteren profesyonel bir katil çetesi hakkında kanlı bir destanla tanıştırıyor - Düzenleyiciler!   Tex hikayede  daha öncekilerden daha soğuk, tıpkı bir aav köpeği gibi ısrarla avını takip ediyor ve Fontun çizimleri bu soğuk havayı çok güzel yansıtıyor

Kitap çok güzel sizi sonuna kadar içinde tutuyor, pek çok karakter iyi düşünülerek yaratılmış.Tek eleştirim,sanki daha uzun sürebilecekken 240 sayfa sınırı yüzünden apar topar sonlandırılmış gibi hissetmemden dolayı.Bu arada Hikaye Lee Van Cleef'in oynadığı Death rides a horse (1968) filminden alınmış

Zeljko

Tex orjinal 287/289 "Savaş Narası" macerasini okudum.Ken Parker'mı  yoksa Teks mi okudum bilemedim.Nizzili karanlik dönem öncesi yazilmiş harika bir hikayeydi.Kisa zamanda burda paylasmayi düşünüyorum.Bu üç sayilik macerayi kesinlikle okuyun derim

rumar80

Nizzi'li karanlık donem efsane bir benzetme bence. Sonuna kadar katılıyorum..

DAMPYR

Hiç Teks Okumadım Ama bunca sayı sürmüş olması Tutulduğunu gösterir Diğer western maceralarının geçtiği kahramanların kitapların artık günümüzde demode kalırken Teksin hala seveni olması çok ilginç ??? ::) ;)

Kinowa59

Merhaba dampry dost. Dinozor bir tex okuyucusu ve istifleyicisi olarak iddia ediyorum,  tex tutkunu olmak hiçbir zaman ilginç değildir. Olması gereken bütün çizgi roman sever dostlarımızın tex okuması ve özel bir itina ile korumasıdır. Ve ilginç olan çizgi roman sever dostlarımızdan tex okumayanlarin çıkabilmesidir.

caretta

Alıntı yapılan: Zeljko - 13 Mart, 2021, 19:46:59
Tex orjinal 287/289 "Savaş Narasını" macerasini okudum.Ken Parker'mı  yoksa Teks mi okudum bilemedim.Nizzili karanlik dönem öncesi yazilmiş harika bir hikayeydi.Kisa zamanda burda paylasmayi düşünüyorum.Bu üç sayilik macerayi kesinlikle okuyun derim

Sözünü ettiğiniz macera "Yüzsüz Killer" adıyla 287.sayıda başlamıştı. Çoğu Teks okurunun beğenmediği (ben onlardan değilim) Galleppini çizimi çok güzel bir maceradır. 69'luk Ceylan Teks Serisi'nin 35-39 sayılarında uzun yıllar önce yayınlanmıştı. Kısmetse bu yıl Çizgi Düşler Klasik Seri'de yayınlanacak. Villa bu güzel maceraya 3 kart ayırmış.
Hanac dostuma gönderiyorum. Yazıya eklesin. Siz de bu macerayı paylaşın lütfen...

Zeljko

Tex  287/289 Yüzü Olmayan Katil

Montana'daki Fort Smith'de Şef Cheyenne Appanoosa, Hükümetle bir barış anlaşması imzalamak üzeredir. Ancak  gizemli bir el, Appanoosa'ya ateş eder.O hengamede  Appanoosa Teksi baltayla yaralar ve kaçar ardından beyazlara karşı savaş yoluna iner. Kanlı sonuçları olan bir savaş kaçınılmaz görünmektedir. Tex, General Madison ve iki senatör, Meredith ve Fletcher'dan, Appanoos'ayı tekrar bir ateşkes anlaşmasına ikna etmek ve büyük savaşı engellemek için  yedi gün süre ister.

SENARYO
Guido Nolitta
ÇİZİM
Aurelio Galleppini
KAPAK
Aurelio Galleppini

Kronolojik olarak, bu Tex'in 200. macerası ve  Galep'in normal serideki 99. çalışması. Kit Carson 160. kez,Tiger Jack ise 99. kez ortaya çıkıyor.Nolitta'nın da aylık serisindeki 13. çalışması.Hikaye Montana'da geçiyor. Montana, Fort Smith, Cheyenne. Bunlar size bir şey hatırlatıyor mu?Ken Parker'ın ilk sayısı da, Montana, Fort Smith ve çevresinde geçiyordu.Bu seçim bile hikayenin normal Teks çizgilerinin dışına çıkacağının habercisi aslında

Başka bir benzetme daha yapacağım,Zagor severler 1988 yılında yazılan Kabus hikayesini,Zagor'un hikayedeki çaresizliğini hatırlar.Teksi böyle bir durumda daha önce görmüş müydünüz?Herşeyi bilen,maço,attığını vuran Teks bu kitapta  tamamen çaresiz, kafası karışmış görünüyor!Kabustaki Zagorun,karısı öldürülüp kızı kaçırılan Nathanın,mağarada bir köpekle yaralı halde kurtulmaya çalışan Ken'in çaresizliğini belkide ilk defa hissediyoruz Teksin yüzünde.

Nolitta / Galep ikilisi gerçekten harika iş çıkarmışlar.Tıpkı El Muerto gibi bir Klasik bence ama Attila abinin belirttiği gibi Tekseverler arasında çok ilgi görmemiş demekki daha önce bahsedildiğini hiç görmedim.Gerçekten garip bir durum.Galepin şaşı Tekslerini pek cezbedici bulmasamda bu kitapta özellikle kızılderili kıyafetleri ve çift bant çizimlerde çılgın atmış üstat

Oklahomadaki tipik bir Cheyenne Gömleği

Nolitta,daha sonra Nizzi'nin suyunu çıkaracağı yüzsüz  katil fikrini harika işlemiş! Okur, iki ırk arasında nefret ve huzursuzluk tohumları eken sabotajlar ve suçlar dizisinin arkasında kimin olduğunu uzun süre anlayamıyor. Özellikle Tex'in harika bir tahminci olduğunu ve her zaman birkaç hamle ilerisini hesap eden bir satranç oyuncusu gibi düşündüğünü ve düzenli olarak harika bir tahmin yaptığını biliyoruz fakat burada Tex tamamen çaresiz, hiçbir fikri ve umudu yok.Bütün gemileri batar taki kaderin eli onu fotoğrafçı Timothy Henry O'Sullivan'ın yoluna çıkarana kadar.

Timothy Henry O'Sullivan

Timothy Henry O'Sullivan gerçek bir karakterdir. 1840'ta doğdu, fotoğrafçılıkta öncü oldu: İç savaştaki resimleri çok ünlüdür.Birkaç bilimsel keşif gezisini de fotoğrafladı en meşhurlarından biride Panama Kanalı fotoğraflarıdır. Daha sonra Kızılderilileri, kanyonları ve çölleri fotoğraflamak için Batı'ya geri döndü. Rocky Dağları'nın aşırı soğuğu ve Ölüm Vadisi'nin şiddetli sıcağı...tüm bu zorluklar bedenini çok yordu ve O'Sullivan 1882'de genç yaşta öldü.Bu sempatik fotoğrafçı aylık dizide ilk defa 250/252'de görülüyor diye biliyorum ama teksi googledan daha iyi bilen Attila abi bize en doğrusunu söyleyecektir.

Devam edecek...

caretta

Alıntı yapılan: bayram - 06 Ocak, 2021, 11:15:49
Günaydın değerli çizgi roman dostlarımız. Ferzan Bey'in tex willer serisi incelemelerini bir sosyalog titizliğiyle ele alıp, iyi bir mantık süzgecinden geçirerek daha çok yetişkinlere hitap eden bir çizgi romanda, haydutlugu kendilerine yaşam biçimi olarak seçenlerin cinsellik anlayışlarınında haydutca olacağına kadar detaylı analizini birkez daha okuduğumda,  bu çizgi romana verdiğim değerin nedenini daha iyi anladım, gördüm. 1974 veya 75 yılı yazında texi İlk okuduğumda galep in çizdiği, goril kılığına girmiş bir intikamcinin elinde pala, atın üzerinde ay ışığında kayboluşu görseli, benim tex dünyası ile tanışmam olmuştur. Şimdi bu yazımı okuyan dostlar, Ferzan Bey'in analiziyle atlı intikamcinin ne bağı olabilir diye düşünebilir. inanın ki bende bilmiyorum. Yalnızca yazıyı okurken o görüntüler gözlerimin önünde belirdi. İletide paylaşmak istedim. Selam ve saygılarımla.

Sözünü ettiğiniz macera orijinal 45-46 sayılar olan "Korku Vadisi". 1966'larda Ceylan Pijamalı Teks Serisi'nde yayınlanmıştı. Bayram Bey bu macerayı Karakoç Süper Teks Serisi'nde okumuş. Bu macera o serinin ilk fasikülünde başlıyordu. Teks'in tek başına olduğu ender maceralardan. Malezya'ya özgü öldürücü bir tür deliliğe (Amok) yakalanmış bir çiftlik sahibinin acıklı öyküsü anlatılır. Bu macera da Galleppini çizimi.