2015 En İyiler

Başlatan afu, 04 Ocak, 2016, 00:31:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

Sizler bir çok dalda seçiminizi yaparken, veriler en iyileri seçti bile  :o

frankofon'da en iyi: YKY
comics'de en iyi: Marmara (sadece pelerinlileri dikkate alırsak!)
fumetti'de en iyiler: Çizgi Düşler ve Lal
manga'da en iyi: Gerekli Şeyler

ve
en çok yayın çıkaranda: Çizgi Düşler

tüm veriler, grafikler yakında bu başlık altında ...
bizi takip etmeye devam edin

köstebek

Gecenin ortasında beni gülümsettiniz Afu Bey,
Fumetti'de Lal ile birlikte en iyiler arasına bizi sokmuşsunuz, başka fumetti basan mı kaldı efendim?

afu

2015 de yayınlanan çizgi romanların analizi aşağıdaki sonuçları ortaya koydu.
ilk tablo, geçen sene çizgi roman çıkaran toplam 33 yayınevinin (2014 de 35 yayınevi idi), toplam adetlerine göre sıralanmasını gösteriyor.
ikinci tablo, lider yayınevlerinin (alfabetik sırayla) son iki yıl karşılaştırması.
üçüncü tablodaki analizler ise, 2010-2015 gelişimi ve 2015 deki yayınların türe göre pasta payları.

V

Süper olmuş.
Ellerine sağlık.
2015 kataloğu hazırlasak ,ay ay çıkan yayınlar ve en son bu istatistikleri eklesek nasıl olur?
"İstemem,eksik olsun.."

aa

Muhteşem bir analiz, teşekkürler..
Esse Gesse Hayranı...

hanac

Teşekkürler Afu Abi

Marmara Çizgi'deki artış takdire değer.

ercoktay

Afu abi excel paylaşımı yapabilr misin yeniden?

afu

ilgilenen arkadaşlar için yukarıdaki grafiklere temel teşkil eden,
2010 - 2015 arası çıkan tüm çizgi roman bilgilerini içeren excel dosyası ektedir.

ercoktay

köstebek

2015'te kendini ikiye katlayan Arka Bahçe, süper kahramanlı comics furyasının yükselişini sürdürmesi bakılrsa, 2016'ta kendini bir kez daha ikiye katlayarak çok daha iddialı bir hale gelecek gibi görünüyor...

köstebek

Afu bey keşke bir de satış temelli tablo yapabilse...
tahmini olarak şöyle bir şey görünürdü:

1. Comics 100'den 150'ye çıkmış. Tekrar basımları bilmeden yaklaşık söylüyorum, yıllık ortalama 2.000 satıştan ... 300.000 comics satılmış

2. Fumetti 160'tan 125'e düşmüş. Tekrar basım filan yapılmadığını biliyorum... :) yıllık ortalama 600 satıştan ... 65.000 comics satılmış

3. Manga 42'den 48'e çıkmış. Tekrar basımları bilmeden yaklaşık söylüyorum, yıllık ortalama 4.000 satıştan ... 200.000 manga satılmış

Aslında daha net rakamları Afu bey birkaç soruşturmayla öğrenebilir, ama adamın işi gücü var, bunlarla mı uğraşacak...

afu

cevap alacağımı bilsem severek uğraşırım.  :)
ilk adımı sizle atıyorum.
bana çizgi düşlerin 2015 de çıkan yayınlarının net basım ve satış adetlerini detaylı olarak özel mailime gönderebilir misin?
;D

köstebek

bir de detaylı olarak gönderirsem ÇD kariyerimi bitirsiniz Afu Bey,

Her neyse demek istediğim şey, olayın satış noktasından bakıldığında pastanın asıl lezzetli kısmını götürenler manga ve comics kısmı. Fumetti senede 150 değil, 300 tane basılsa bile ne olur, fumetinin zaferi mi sayılır... Kuru kalabalık yapıyoruz, o kadar

xmenac

Mangaların bu kadar talep gördüğünü bilmiyordum doğrusu.

Bu arada satış miktarları pek paylaşılmıyor fakat, satış adedine değinilmeden kitap bazında en çok satandan en az satana doğru bir sıralama yapılsa güzel bir liste olur.

Animvader

Aslında comics ve özellikle mangada okur sayısı, satış sayısının daha da üzerinde.Çünkü bunları okuyan genç ve çizgiromana yeni girenler bizim gibi genelde koleksiyon yapmıyor.İkinci el olarak satarak ve takaslayarak elden çıkartıyor.Fumettici kitle ise çoğunlukla biriktirici.