KIZILMASKE EFSANESI..

Başlatan darkwood, 22 Eylül, 2009, 20:02:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Forumda Kizilmaskeye kimse yazi yazmayinca, bu unutulan kahramani bir hatirlatalim dedim.
Eh! o halde durmayin, okuyun bakalim.
Kizilmaske Tay serisinin vazgeçilmez karekterlerinden.
Bengali ormanlarinin koruyucusu, nesilden nesile devam eden bir kahraman.
Kizilmaske, 'The Phantom', ilk kez yil 1936'da gazete stripi olarak Lee Falk tarafindan yaratilmisti. Çizgi roman dünyasinin 'ilk özel kostümlü' kahramanidir.Falk ayni zamanda Mandrake'nin de yaraticisidir.
Phantom ilk olarak siyah-beyaz olark basilmistir. Ama bazi ülkelerde baski renklendirilmistir. Daha sonra orijinal baskida kostümü mor olarak renklendirilse de, daha önce kirmizi renk kostümü tercih etmis yayincilar maceralari bu renkle yayinlamaya devam ettiler.

Efsanenin baslangici,  400 yil önce gemisi korsanlarin saldirisina ugrayan genç bir adam, Bengali sahillerinin issiz bir kösesinde karaya çikti. Onu pigmeler bulur ve iyilestirir. Genç adam, babasinin katilinin kafatasi üstüne: hayatimi korsanlik, haksizlik ve zalimlikle savasmaya adiyorum. Ogullarim da benim yolumdan gidecek diye yemin eder ve efsane baslar.
Bengali Ormani'nin derinliklerinde yasamaktadir. Asil adi Kit Walker'dir. Kimselerin yerini bilip bulamadigi Kafatasi Magarasi'nda yasayan Fantom, rüzgâr gibi kosan ati Kahraman ve sadik kurdu Seytan ile kimsenin karsi koymaya cesaret edemedigi yenilmez bir üçlü olusturmustur. Çok hizli hareket etme, bir anda ortaya çikip bir anda ortadan kaybolabilme, kim oldugunun bilinememesi gibi özelliklere sahiptir. Iki adet yüzügü vardir, iki elinin orta parmaklarina takmistir onlari. Birisine yumruk attigi zaman, bu yüzükler kötü adamin çenesinde asla çikmayan kurukafa isaretleri birakir. Birde Kizilmaske'nin koruyucu mührü vardir.  Herhangi bir yere o isareti birakmissa, o bölge Kizilmaske'nin korumasi altinda demektir ve oraya zarar verecek kötülerin vay haline. Orman tamtamlari derhal mesaiye baslarlar...
Mowitan Bengali ülkesinin baskentidir. Kizilmaske'nin dinlenmek için gittigi yer ise Eden Adasi'dir. Bu ada bütün hayvanlarin baris ve huzur içinde yasamakta oldugu bir adadir. Kizilmaske Diana Palmer ile evlidir ve ikiz çocuklari vardir.
Kizilmaske'nin Türkiye'deki yayin hayatii:Kizilmaske Türk okuruyla 1939 yilinda tanisti. Çocuk Sesi ve Afacan dergilerinin birlesmesinden olusan yeni dergide yayimlanmaya baslanan Kizilmaske'ye verilmis olan ad Dev Adamdi. 1940'larin baslarindan itibaren 1001 Roman Dergisi'nde de yayimlandi; bu maceralarin dördü (ABD'deki orijinal yayin tarihleri: 1938-1940'lar) daha sonra 1965'te, Bilge Sakraks'in çikarttigi Red Kit dergisinde dolgu malzemesi olarak kullanildi. Ayrica eski 1001 Roman'in yayincisi olan Tahsin Demiray'in 1952-53 yillari arasinda yayimladigi (her dört sayfasindan ikisi renkli olarak basilan) Haftalik Albümlerde Maskeli Süvari ve Mandrake'nin yani sira zaman zaman Kizilmaske'nin de maceralari yer aldi.
Kizilmaske'nin bagimsiz bir dergi olarak okuyucuya sunuldugu ilk tarih 1968'dir.
Tay Yayinlari'nin 13 Agustos 1973'te yayinlamaya basladigi seri, Türk çizgi roman okuruna Kizilmaske'yi yaygin olarak tanitip sevdirecek seri oldu. Bu seri, 1970'ler ve 1980'ler boyunca devam etti.
O tarihlerden beri Milliyet gazetesi Dogan Ofset baskisi ile "Orman Barisi Tehlikede" adli yarim kalan macerali, ek olarak tek bir cilt çikardi. Yine 2000 li yillarda 1001 Çizgiroman roman dergisinde Kizilmaske Istanbulda "Zümrütlü Hançer" adli macerasi yayinlandi.
Sanirim yayin haklari Marsik yayinlarinda bulunan bu kahramanin, Mandrake gibi güzel bir albüm ile sevilen maceralarinin tekrarini bekliyoruz.

Darkwood Sakinleri..

hanac

Mesut Bey iyi ki bu basligi actiniz.

Kizilmaske'yi ne kadar ozledigimi farkettim.

Evet, Mandrake gibi Kizilmaske'nin de ve Gordon'un da Marsik tarafindan albumu yayinlanacak.

Ama ben tek albumluk bir cilt istemiyorum.

Seri olarak yayinlanmasini istiyorum.

Ve iddia ediyorum, Kizilmaske iyi satar.

HOZ icin ideal bir yayin olur, Kaptan Swing den sonra yayin hayatina Kizilmaske ilde devam eder umarim.

s.b

Kizilmaske'nin çok satacagina ben de eminim. Dediginiz gibi süreli yayin olarak düzenli sekilde yayinlanmali.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

mzumrut

Evet ölümsüz olmamasi çok fazla insanüstü güce sahip olmayip zayifin yaninda olmasi  Sayin darkwood'un dedigi gibi Çok hizli hareket etme, bir anda ortaya çikip bir anda ortadan kaybolabilme, kim oldugunun bilinememesi gibi özelliklere sahip Kizilmaske bencede satar ve özlenen sevilen bir kahraman

darkwood

Evet tüm arkadaslarin dileklerine katiliyorum.
Kizilmaskenin yeni maceralarini istiyor ve bekliyoruz.
Haydi yayinevi sahipleri, bakin okuyucu kitleniz hazir, is basina!!!  ;D
Darkwood Sakinleri..

hanac

Evet arkadaslar, bekledigimiz olay gerçeklesti.

Marsik Yayincilik Kizilmaske albümünü yayinladi.

Ayni Mandrake gibi 5 macera var içinde, 280 sayfa, Etiket fiyati 25 TL.

can amca

Marsik'in çikardigi Kizilmaske'yi inceleme firsati buldum. Olesen-Fredericks tarafindan çizilmis ve Tr'de yayinlanmamis yakin dönem 5 macerayi içeriyor. Fakat Mandrake'de yapilan hatalari daha da ayyuka çikarmislar. Kitap boyu tutsun diye muhtemelen düsük çözünürlüklü kopyalardan yola çikarak kareleri çek-uzat yöntemi ile büyütmüsler ve tüm resimler "pixel-pixel" olmus. Ben bunu artik kötü niyete, tembellige, okuyucuya saygisizliga ne derseniz deyin ona yoruyorum. Insan en azindan photoshop v.s. kullanir ve resimleri pixellesme olmayacak sekilde "resample" eder. Ben Detektif Nik ve Mandrakeyi almistim. Ama artik bunu almayacagim. Gordon'u da p.ç etmeden baska birileri el atsa da bari Gordon'u düzgün edisyonla (tekrar) okuma sansina sahip olsak.

Lami Tiryaki

Nasi yani?.. Panellerde karakterlerin boylari uzamis kalinlasmis gibi mi? Onu mu demek istiyorsun? Vakit zamaninda hani Tarkan ciltlerinden birine yapmislardi.

Selamlar
Lami

can amca

Yok Lami,

Allahtan oranlari korumuslar. Hani bilgisayarda bir resmi kösden çekip büyütürsün ya öyle yapmislar sanki. Oran degismemis ama "resample" etmediklerinden çizgiler nokta nokta hale gelmis. Hani Mr. No'da sigaralari sansürledikleri yerler gibi.

Lami Tiryaki

Anliyorum... Yillardir Phantom beklentimiz vardi, onun da içine... Hevesimizi kursagimizda birakmak bazilarinin meslegi midir nedir? Ama Gordon'a da olacak ya bunlar, o hakkaten koyacak iste. Isin kötüsü baska sansimiz da yok. Istikamet yurt disi alimlar artik.

Selamlar
Lami

BAHADIR

Marsik yayinciligin çizgiromana verdigi önem asikar...Bir iside rezil etmeden yüzlerine gözlerine bulastirmadan bitirseler tenkid yerine takdir edecegiz ama olmuyor...Demek ki beceri ve kabiliyetleri islerine verdikleri önem bu kadar,fazla üzerinde de durmamak gerekigi kanaatindeyim...

Dedektif Nik'i kitap formati olarak rafimda dursun diye almistim ama Tabi ki Mandrake'yi gördükten sonra onu almama imkan yoktu,Kizilmaskeyi daha görmedim ama anlatilanlardan Mandrake albümünden daha kötü oldugu anlasiliyor...

Su Kizilmaskenin kapagina bakiyorumda,Ilhan kazara bu dizaynda bir kapak bana gösterse ve bu ay bunu basacaz dese (kendiside biliyor ki) iyi bir kavga ederiz...Hatta belki dövebilirimde...;)Ama göz var nizam var...Benim Ilhana kapak seçiminde olmamis dedigim kapaklar bile Marsikin kapaklarina fark atar...

Belki yaptigimiz is profosyenel ama biz hala amatörüz...Bunun için çizgiromani hala seviyoruz galiba...

Lami'nin dedigi gibi Flash Gordon merakimiz ve sevdamiz kursagimizda kaldi...Saglik olmasin... >:(
ama...
Sevgiyle kain...

s.b

Yahu yaziktir be kardesim. Hem emege hem kagida hem de biz okurlara. Mandrake'yi zaten rezil etmislerdi. Henüz Kizilmaske'yi görmedim ama, dediginize göre o da güme gitmis. Ne diyeyim hevesimiz kursagimizda kaldi desenize. Yazik oldu.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Bir CR sever olarak nedir bu bizim cektigimiz zulum.

Biri sigaraya takar, digeri kafasina gore resimleri buyultur, digerinin yayin periyodu belli degildir vs.

2009 yili bitmek uzere (2012 ye kaldi surada 3 yil  :)), bazilari hala dogru durust CR yayinlayamiyor.

hozcomics

V

Yetis ya Hozcomics,kurtar,bizi sanat canilerinin ellerinden.Bu arada Gordon'a ayni seyi yapani yakarim..
"İstemem,eksik olsun.."