Ayvali, Ayvalık - İstos Yayın

Başlatan alan ford, 28 Aralık, 2015, 21:24:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Εκδόσεις ιστός // istos yayın  2016'ya güzel bir süprizle giriyor.  Dört Yazar, Üç kuşak, İki Yaka. altbaşlığıyla çıkan Ayvali-Ayvalık 2015'de Yunanistan'da en iyi çizgi roman ve en iyi senaryo ödüllerini almış. Heyecanla beklemedeyim.

Facebook sayfasından :
Yunanistan'da 2015 yılı En İyi Çizgiroman ve En İyi Senaryo ödüllü,
448 sayfalık bir başyapıt,
Soloúp'un çizgileri ve senaryosuyla,
Ayvali-Ayvalık, 8 Ocak'ta Kitapçılarda!

Midilli'den Ayvalık'a günübirlik bir yolculuğa çıktık az önce. Sonra bir anda, işte tam orada, iki kıyının arasında kâğıt gibi uzanan denize çizilen kader çizgileri ve martılar ve çığlıklar! Bir zaman yolculuğundayız şimdi kanın, kaybın ve hasretin tarihine. Bu küçük boğazın insanlarını ayıran tarihe, tüm dünyanın halklarını birleştiren tarihe sinemasal bir yolculuk: Ayvali-Ayvalık!
İşte tam orada, suyun çizdiği sınırlarda, Midilli ile Anadolu sahilleri arasındaki boğazda, bu 'artakalan' hikâyelerin dördü bizi tanıklığa çağırıyor. Dört Ayvalıklı hikâyelerini anlatıyor. Üç Yunan ve bir Türk yazar: Fotis Kondoğlu, İlias Venezis, Agapi Venezi-Molivyati, Ahmet Yorulmaz. Ve gözümüz ve kulağımız, usta çizer ve anlatıcımız Soloúp soruyor: "Göçmenlerin umutları onlarla birlikte öldüler, peki bizim umutlarımız ne olacak?"
Ve ayaklar yeniden toprağa basınca, bugün dünle hesaplaşmaya başlar. Yolculuk daha yeni başlıyor!

Soloúp,
Ayvali-Ayvalık: Dört Yazar, Üç kuşak, İki Yaka
Çeviren: Hasan Özgür Tuna
Grafik Roman, 448 sayfa, 17x24 cm, Sert Kapak

Bu arada aynı yayınevi , kendi tabirleriyle  Aristophanes Komedyalarının modern bir biçimle yeniden sergilenişine imkân veren ve yazarın bin yılları aşan öngörüsünü ifade edecek biçimde çağdaş gönderm
elere alan açan çizgiroman versiyonlarından oluşan bir diziye de başlamış ve şimdiden iki kitap yayımlamış bile.     

Devamı da  gelecek bu serinin. İzlemekte fayda var.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Zen

Yunanistan'da 2015 yılı En İyi Çizgiroman ve En İyi Senaryo ödüllü, Fransa'da yılın en iyi çıkış yapan yabancı çizgiromanı sayılan, çizgi ve karikatür üstadı Soloúp'un başyapıt niteliğindeki 448 sayfalık eseri Ayvali-Ayvalık Fransızcadan sonra ilk kez Türkçede yayımlanıyor.

8 Ocak'ta Kitapçılarda!

Ayvali-Ayvalık grafik romanı, Ayvalık kökenli, üç ayrı kuşaktan dört önemli yazarın yaşanmış hikâyelerini, günümüzde gerçekleşen, Midilli ile Ayvalık arasındaki günübirlik bir gemi yolculuğu kurgusu içinde harmanlıyor. Ege'nin iki yakasındaki halkların zulüm, göç, acı ve hasretle ortaklaşan tarihine, taraf tutmadan gerçekçi bir bakış sunan Ayvali-Ayvalık, okuyucuyu sinematografik bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Yazar ve Çizer Soloúp'un tabiriyle "hatırlamaya" dair bir grafik roman olan Ayvali-Ayvalık, bugün hâlâ Midilli ile Ayvalık arasındaki dar boğazda, Ege'nin iki yakasında yiten insan hayatlarına, 100 yıllık bitmeyen göçmenliğe bir bakış sunuyor.

Ve ayaklar yeniden toprağa basınca, bugün dünle hesaplaşmaya başlar. Yolculuk daha yeni başlıyor!

Kitabın genel hikâyesi ise şöyle:

Osmanlı dönemi Ayvalık'ını ve Ege'de gündelik hayatı ve kişileri en iyi tasvir eden yazar ve ikonograf olan Fotis Kondoğlu'nun anlatısıyla başlayan yolculuk, Amele Taburları sürgününden sağ kurtulmayı başarmış az sayıda Rumdan biri olan Ayvalıklı öykücü İlias Venezis'in 1922 yılı anlatısıyla devam ediyor. Daha sonra Agapi Venezi-Molivyati aynı dönemi kadın bakış açısıyla ve bir Türk subayıyla yaşadığı çarpıcı günlerin gücüyle anlatıyor; çağdaş Ayvalık'ın sayılı yazarlarından Ahmet Yorulmaz ise Giritli Hasan'ın hikâyesinde, Balkan Savaşları'ndan Nüfus Mübadelesi'ne uzanan yıllar boyunca Girit Türklerinin maruz kaldığı baskı ve cinayetleri yalınlıkla aktarıyor. Çizer ve anlatıcımız Soloúp ise tüm bu hikâyeleri, "vatan"ını bulma sorusuyla kendi çıktığı arayış ve yine kendisi gibi bir mübadil torunu olan Mehmet'le yaşadığı karşılaşmanın içine yerleştiriyor.

https://youtu.be/cFZC1RQw4ws
-Neden herşeyin siyah senin?
- Çünkü siyahın üzerinde kırmızı çok güzel duruyor. Bunun, hangimizin kanı yüzünden olduğu hiç önemli değil...

nicholaihel

Zen, teşekkürler. Video çok güzel hazırlanmış! Merakla bekliyorum.

Nightrain

Bunu kesin alıyorum. Videodaki müzik kime ait? Çok güzelde...
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Zen

Kitabın baskısı bitti dağıtıma hazır şu anda. Uzun sürdü ama ortaya güzel bir şey çıkardığımıza inanıyorum hatta orijinal baskısından çok daha iyi oldu o kadar diyorum :)

Videodaki müzik ile ilgili olarak videonun sonunda künyede bilgiler var (şu anda aklımda değil youtube'da giremiyorum niyeyse)

Umarım hepiniz beğenirsiniz
- Çünkü siyahın üzerinde kırmızı çok güzel duruyor. Bunun, hangimizin kanı yüzünden olduğu hiç önemli değil...

hanac

Zen

İkinci baskı hazırlıkları başladı,
ilk baskıya yoğun ilgi gösteren herkese teşekkürler

hanac

Alıntı yapılan: Zen - 10 Şubat, 2016, 13:39:18
İkinci baskı hazırlıkları başladı,
ilk baskıya yoğun ilgi gösteren herkese teşekkürler

Tebrikler.

Aykut, ilk baskı kaç adet basılmış idi ?

Zen

Hasan net bilmiyorum ama 2 bin sanırım.

köstebek

Admin bey,

Rakı balık Ayvalık bile iki bin satıyor, bizim NN hâlâ 250'de... Sor bakalım Akut Bey'e nathan never okuyor muymuş? Okumuyorsa neden okumuyor muş?

hanac

Alıntı yapılan: köstebek - 10 Şubat, 2016, 17:46:13
Admin bey,

Rakı balık Ayvalık bile iki bin satıyor, bizim NN hâlâ 250'de... Sor bakalım Akut Bey'e nathan never okuyor muymuş? Okumuyorsa neden okumuyor muş?

Tamam Köstebek Abi sorarım;

@Aykut; Forumdan köstebek abiyi bilirsin. Sana bir soru sormamı istedi.

Nathan Never okuyor musun ? Okumuyorsan neden okumuyorsun ?

Cevabını bekliyoruz.

Zen

Alıntı yapılan: hanac - 10 Şubat, 2016, 18:27:44
Tamam Köstebek Abi sorarım;

@Aykut; Forumdan köstebek abiyi bilirsin. Sana bir soru sormamı istedi.

Nathan Never okuyor musun ? Okumuyorsan neden okumuyorsun ?

Cevabını bekliyoruz.

Valla para verip aldığım tek çizgiroman lone wolf & cub ve lilith, bunun dışında bazen kısa maceralı hikayeleride alıp okuduğum doğrudur bkz. kingdom come), bunlardan hariç zaten bastığımız çizgiromanlar var (deniz kurdu, şehzade yangını, injustice vs.) e bunlarıda okuyorum, Nathan Neverı ise birkaç sayı dışında okumadım ama iyi bir çizgi roman olduğunu biliyorum bu da bana yetiyor  ;D

hanac

Alıntı yapılan: Zen - 11 Şubat, 2016, 11:22:19
Nathan Neverı ise birkaç sayı dışında okumadım ama iyi bir çizgi roman olduğunu biliyorum bu da bana yetiyor  ;D

Aykut, cevap için teşekkürler.

@Köstebek Abi; Aykut NN okumuyormuş.

Nemo

Hasan abi Aykut'a soyler misin bir kac sayidan daha fazla okusun. 251 kisi olmaliyiz.
Özel Alfa Ajanı