DAMPYR'i TANIYALIM.

Başlatan darkwood, 23 Eylül, 2009, 13:07:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

•Çizgiromanin adi: Dampyr
•Yaratici: Mauro Boselli, Maurizio Colombo
•Tür: Korku, Fantastik, Macera
•Ülke: Italya
Dampyr bir Fumetti. Yani italyan çizgi romani. Yillarca Texas, Zagor, Mister No gibi efsanelesmis çizgi romanlarin çiktigi memleket de diyebiliriz. Fakat Fumetti'de son 8-9 yilda farkli akimlara girerek kendini kliselerden kurtarmaya basladi. Artik amerika kesfi sonrasi maceralarindan vazgeçip degisik konulara yönelen fumettiler; Nathan Never, Dylan Dog, Napoleon gibi bir çok degisik formatli çizgi romana el attilar. Dampyr'de bunlardan biriydi.
Dampyr italyadan sonra ilk olarak Türkiye'de yayimlanmistir.

Hikayemize gelirsek... Ana karakterimiz Harlan Drake bir slav söylencesine göre insan olan annesi ve vampir olan babasindan dünyaya gelmis  bir "Dampyr"dir. Dampyr'ler dünyada vampirlerin en çok korktugu ve çekindigi mit'dir. Fakat bu gerçek olmustur. Zira vampirleri öldürmenin en etkin yolu dampyr kani kullanmaktir. Ve karakterimizin hikayesi burada baslar. Balkan savaslarinda baslayan hikayeler asker-vampir iliskili bir kurgudan baslayip bambaska efsanelere dogru heyecanla yol almistir. Çizgi roman çok tutmustur ve hayranlari da gitgide artmaktadir. Herkesi kendine hayran birakan blues sayilarini okuduktan sonra millet deliler gibi çizgi romanda adi geçen parçalari aramaya baslamis lardir. Fakat parçalar tamamiyle atmasyondur. Günesten etkilenmeden gezebilen ve bir çok vampirik özellikten etkilenmeyen adamim iz daha sonra yanina arkadas olarak edindigi Tesla adindaki vampir kizimiz ve kendini vampir avlamaya adamis bir asker ile birlikte maceralara çikar. Karakterimizin babasinin Draka adinda bas vampirlerden birisi oldugunu ögrenmesiyle birlikte hikaye daha da lezzetli haller almaya baslar.
•Dampyr'de bir çok fumetti'nin yolundan gider ek o klasik Italyan çizgi romani kliselerini bos geçmiyor. Daha ilk bölümde ortaya çikan ve daha sonradan dostumuzun en yakini olan yan karakterler buna bir örnek. Fakat her seye ragmen artik ezber edilmis kliseleri yeni bir seymis gibi yutturup, okuyucuya "vay anasini" dedirtmeyi basariyor. Yani çizgi roman Fumetti klonlardan ayrilip kendini çok iyi fark ettiriyor.
•Sürekli degisen yazar ve çizerlerin isledigi hikayeler hem kurgu hem de görsellik olarak insani doyuruyor. Vampir efsanesine çok farkli ve güzel açilardan yaklasan Dampyr'i marvel comics'in bilinen vampir avcisi Blade'e (ki kendisi de bir dampyr'dir) benzetebiliriz. Okuma zevlki açisindan Dampyr'in kurgularini daha basarili buluyorum. Sadece hortlak vampir avindan olusmayip isin politik ve entrika kismina inen Dampyr hikayeleri bence övgüyü ve okunmayi hakediyor. Türkiyede önce,  Maceraperest Çizgiler tarafindan 12 adet, 98 sayfalik ciltler halinde yayinlanan çizgiroman. formatini daha sonra dört sayilik Süper ciltlere çevirdi. Bu güne kadar çizgi roman'in 17 cilt süper cildi yayinlandi.
Darkwood Sakinleri..

hanac

17. Albüm Aralik 2008 de çikti.

O günden beri bir gelisme yok.

Acaba devam edecek mi ?

hanac

Italya da bu ay 114. sayi yayinlandi.

Bizde ise 17 cilt x 4 = 68 sayi oldu

Umarim devami gelir ....

darkwood

Evet gerçekten güzel bir seri, devamini merakla bekliyoruz.
Darkwood Sakinleri..

Alperen

Selam. Ilk 7 Dampyr cizgiromanini okudum. Digerlerini bilmiyorum. Dampyr'in hic ortak macera yasadigi Bonelli kahramani var mi?

Ramzy

Ben de baslamak istiyorum Dampyr'a artik. Eskiden bir macerasini almistim ancak sarmamisti. 1. sayisini alip da öyle baslarsam severim belki diye düsünüyorum. : )

darkwood

Ben Dampyr'i ilk 98 sayfalik bir cildini okudugumda pek hosuma gitmemisti. Derken birgün yolculukta yanima süper cilt 2 yi aldim 4 saatlik yol ne zaman bitti anlamadim. Kitabin bir macerasinda Omulu isimli afrikada bir Vampiri yok ediyordu gerçektende özellikle bu macerasini begendim ve o gün bugündür okuyorum. Okumak isteyen ve böyle Vampirli maceralardan hoslanan arkadaslara tavsiye edebilirim..
Tabi Tay dönemi çikan çizgiromanlari hiçbiri ile degismem. Özellikle Zagor, Mister No ve Martin Mystere'yi..
Darkwood Sakinleri..

Ramzy

Bugün Dampyr'in Maceraperest süper cilt 2. sayisini satin aldim, kisa zamanda okuyacagim. Okuduktan sonra da yorumlarimi iletirim.

hozcomics

sevdigimiz bi kahramandir:)

hanac

Alıntı yapılan: hozcomics - 16 Ekim, 2009, 22:51:42

Hasim bey, bir sey mi ima ediyorsunuz ?  :)

Lami Tiryaki

Dampyr'in ilk iki sayisi hakikaten çok siradandir. 70-80'li yillarda olsak belki hosumuza giderdi ama 2000'li yillarin öyküleri degil onlar. Hani bir seyler çiziktirelim bakalim ne çikacak gibilerinden sanki bir eskiz çalismasi gibidir. Ama 3. sayidan itibaren bir kalkar ataga, sasirirsiniz. Bazi öyküleri okuyup takip edebilmek hakikaten özel çaba gerektirir. Agir konulari, sert senaryolari genis evreniyle muhtesem bir öykü agina sahiptir. Blade'in fumetti versiyonudur. Ama aslinda-bana göre-uyduruk bir seri olan Blade'in adam olmus halidir, fumetto halidir.

Dampyr okumaya yeni baslayacaklara naçizane bir tavsiyem var. Ilk 8-10 sayiyi okuduktan sonra Efsane Cilt 4'te yer alan 14-15. sayilar Bataklikta Doganlar(Nato Nella Palude) ve Delta Blues isimli Mauro Boselli ürünü muhtesem öyküyü okuyun. Ondan sonra Dampyr sevmiyorum ya da okurken sikiliyorum diyebilecek misiniz bakalim(diyenlerle ayrica konusalim!)... Hiç unutmam o sayilari okuduktan sonra uzun süre internette Swamp Lizards diye efsane bir grubu aramistik:)) Bir öykü bu kadar mi insani sarar, unutulur gibi degil...

Selamlar
Lami  

ümitkr

DAMPYR, insanligin kanli tarihinin elestirel sorgusu

BIR ÇIZGI ROMAN'I ANLATMAK...

Bazen bunu yapmak çok zor olabiliyor dense yeridir! Su yaratti, su çizdi, su pisirdi bu yedi bu da "hani bana hani bana" dedi... Yüzeysel bakildiginda elbette tekerleme tadinda bir yazi yazmak, çizgi romani anlatmak mümkün. Hatta hiç bir sey anlatmayan içerigi aksiyon ve heyecan olan çizgi romanlarda derine girseniz de sorun olmaz. Ancak öyle çizgi romanlar var ki onlara derinlemesine baktiginizda insanligi, aciyi, kendinizi görüyorsunuz ve içiniz aciyor.

Dampyr, iste o içine bakildiginda iç acitanlardan.

DAMPYR'i mi anlatmak gerekir DOGDUGU TOPRAKLARI mi?

MACERAPEREST ÇIZGILER'in dilimize kazandirdigi Bonelli Comics karakteri, Dampyr, Mauro Boselli ile Mayrizio Colombo'nun ortak yaratisi. Mario Rossi (Majo) Kimligin grafik yaraticisi.

Hikayesi... Yok, buna zaman var. Önce baska bir olaya bakmak gerekiyor:

21 Temmuz 2008 (Bu tarihi not alin, tarihe taniklik ediyorsunuz)

Savas suçlusu, katliam yöneticisi, insanlik düsmani KARADZIC yakalandi!

1990'li yillarda Bosnali Sirplarin lideri olan Karadzic, Sirp olmayanlara ve özellikle Müslümanlara karsi soykirima girismekle suçlaniyor. Karadzic'in 1995 yilinda girisilen ve 8 bin Müslüman erkek ve çocugun öldügü Srebrenica katliaminin emrini verdigi iddia ediliyor.

Bu haber karsisinda Bosna sokaklarinda kutlamala yapanlari anlamak mümkün ama ya Sirp tarafinda protesto edenleri nasil anlamak gerekir? Insanoglu hatalarindan hiç mi ders çikarmaz?

Özetle Karadzic yakalandi...!

Neydi olan bitenler? Vikipedi 'ye bir göz atalim:

Bosna Savasi, Bosna-Hersek'te 6 Nisan 1992 tarihinden 14 Eylül 1995 tarihine kadar sürmüs olan bir savastir. Üç yildan fazla süren bu savas sirasinda Uluslararasi Kizilhaç Örgütü verilerine göre 312.000 kisi hayatini kaybetmis, 2 milyon kadar insan da yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmistir. Yakin tarihin en karanlik sayfalarindan biri olan bu savas sirasinda ölenlerin 200.000 kadari Bosnak halkina ait olup bu halk dünyanin gözleri önünde sistematik bir soykirima tabi tutulmustur.

Iste çizgi roman kahramani DAMPYR, Harlan Draka bu topraklarda doguyor ve "vampirlerin öldürmek için bahanesi var ama ya insanlarin?" sorusuyla dünyayi gezmeye ve Kapitalist dünyanin insana önem vermeyen sömürücüleriyle mücadele etmeye basliyor. Isin ilginç yani bu ya, elmas madenlerinde köle çalistiran, iç savaslardan nemalanan, dinsel sömürü yapan, çocuk ticareti yapan, insanlar üzerinde silah deneyen, mafya, uyusturucu tüccarlari, bazi yöneticiler hepsi ya Vampir ya da hizmetkar çikiyor ve kahramanlarimiz onlari temizliyor.

Daha sonra ise çok daha ulvi güçler de katiliyor (Melekler-Seytanlar) ve insanligin kanli tarihinin sorgusu siir ve edebiyat dolu PRAG merkezli bir organizasyona dönüsüyor.

Kahramanlarimiz:

Harlan Draka - Bir gecenin efendisi, bas vampirin insandan dogma oglu. Kani insanlari öldürüyor ve vampir kani içerse onlarin hafizalarina sahip oluyor.

Emil Kurjak - Sirp güçlerinde Bosna'li katlederken isigi gören ve hatasindan dönerek iyiligin güçlerine katilan bir asker.

Tesla - Eski Yugoslavya'da yasayan bir disi vampir. Ironik olarak Alman. Kökeni daha önce katliamlar yapmis bir milliyete dayanan Tesla iç savasta kan dökerken iyiligin yoluna döner.
Nereden bakarsaniz kanla dogmus ama hatasindan ders alarak üstündeki kani yikamaya çalisan insanlardan olusuyor ekip.

Iste Dampyr'in yayinlanmis ilk 2 sayisinin özeti. Bu ilk iki sayiya Bosna'da yasanan
acilarin fotograflari eslik edecek. Çizgi yok muydu? Vardi ama bazi sahneleri nereden çizmisler dersiniz:

Il Figlio del Diavolo – Seytan'in Oglu (sayi 1)
Yazan: Mauro Boselli – Maurizio
Colombo
Çizen: Mario Rossi (Majo)
Italyanca aslindan çeviren: Zeynep Akkus

Birinci Baski Ocak 2002
Oglak Yayinlari
Maceraperest Çizgiler

Balkanlarda çöken Yugoslavya'dan arta kalan tüm bölgeler savas halindedir. Kurjak, emrindeki askerlerle Yorvolak köyüne kayip olan birligi aramaya giderler. Köye vardiklarinda tüm birligin katledildiklerini ögrenirler. Bu ölümler vahsidir ve gizemlidir. Yedek kuvvet gelene kadar sag kalmalari gerekmektedir. Köydeki tek canli olan yasli kadin onlari vampirlere karsi uyarir ancak onu vururlar.

Bu sirada Harlan Draka rüyasinda yasli kadini görmektedir. Dogumunu, çocukluk günlerinde hakkinda anlatilan "seytanin oglu" dedikodularini görür, hatirlar. Harlan ve yardimcisi Yuri, savasin ulasamadigi bölgelerde sarlatanlik yaparak geçinmektedirler. Güya Harlan, Vampir avcisi Dampyr'dir. Saf köylüleri korkutarak vampire dönüsmüs (!) ölüleri mezarlarindan çikarip bir takim gizemli (!) yöntemlerle öldürürler. Bunun karsiliginda da köylüler ne verirse onu alirlar. Para, yiyecek, giyecek...

Yorvolak köyünde aniden ortaya çikan insan görünümlü yaratiklar Kurjak'in askerlerini öldürürler. Öldürme sekillerine bakan Kurjak onlarin vampir olabilecegi sonucuna varir çok inanmasa da. Hemen Dampyr'in bulunmasi emrini verir.

Harlan ve Yuri son islerini bitirirken askerler onlara ulasarak emrivakiyle jipe bindirerek Yorvolak'a götürürler.

Harlan, basit bir dolandirici oldugunu düsünürken vampir sürüsünden güzel bir kadin olan Tesla'yla tanisir ve onu yakalarken bazi vampirleri yok eder. Kani, vampirleri yok etmektedir. Bir de vampirlerin sürü halinde yasadigini, efendileri oldugunu, gece efendisi adi verilen bu çok güçlü efendilerin olaganüstü güçleri oldugunu da ögrenir. Bu sürünün efendisi Gorka'dir.

Tesla, Dampyr'in merhameti sayesinde efendisinin etkisinden kurtulur ve bütün askerleri ölürken Kurjak ve Harlan'dan yana geçerek vampirleri öldürür. Harlan, kaninin etkisini ögrenince mermileri ve biçaklari kanina bulamayi akil eder. Bu yöntem canlarini kurtaracaktir.

Öykünün sonunda Gorka ile karsilasan Harlan onu gözünden yaralar ve kaçirir. Ancak arkadasi ve yardimcisi Yuri efendisine uyarak onu öldürmeye kalkissa da efendisine karsi çikar ve Gorka tarafindan öldürülür.

Harlan, Yuri'nin intikamini alacaktir. Yaninda da yeni dostlari asker Kurjak, alman kökenli disi vampir Tesla olacaktir.

La Stirpe Della Notte – GECE SOYLULARI (Sayi 2)

Öykü ve Senaryo – Boselli / Colombo
Çizen Rossi (Majo)
Çeviren – Zeynep Akkus
Kapak – Enea Riboldi

Harlan, Kurjak ve Tesla Gorka'yi takip ederek Bosna savasinin en yogun yasandigi sehirlerden birine giderler. Haberlerden takip ettigimiz Pazar bombardimani, katliamlar, keskin nisancilar Bosna savasini bir kez daha belgesel bir kaliteyle hatirlatiliyor bu sayida.

Bu sayida, Harlan, babasinin gerçek ve en güçlü gece efendilerinden biri oldugunu ögrenir. Bir önceki sayida gördügü yasli kadin gene ölür, gene rüyalarinda onu ziyaret eder.

Harlan, çocuklugundan beri "seytanin oglu" olarak anildigini ve babasini hepi topu bir defa yine çocukken gördügünü hatirlar.

Bu arada Gorka, Tesla'yi uzaktan kullanarak Harlan'i öldürmeye çalisirken adina "mezbaha" denilen gizli yerde yeni bir vampir ordusu olusturmaktadir.

Kurjak, saf degistirmenin saskinligini yasarken savasi da sorgulamaktadir bir yandan: "Vampirlerin yaptiklari için hiç olmazsa bazi mazeretleri var ama ya eski silah arkadaslarimin?"

Tesla'yi kaçiran Gorka mezbahada tuzak kurarak Dampyr'i bekler. Ve Harlan, Kurjak'la tuzaga göbekten dalarak Gorka'nin yeni sürüsü Kurjak'in eski silah arkadaslariyla çatisirlar. Bu arada Harlan mezbahaya ulasarak Tesla'yi iskenceden kurtarir.

Gorka, Harlan'la yaptigi mücadelede onu epey hirpalasa da kaybeder. Harlan yari vampir oldugunu hatirlatan Tesla'ya uyarak Gorka'yi isirarak ve kanini emerek öldürür. Bu da onun Gorka'nin hafizasini ve vampirligin tarihini ögrenmesini saglar.

Uzun zamandan beri tartisan ve birbirlerine laf sokusturan Kurjak ve Tesla arasinda ateskes saglanir. Kurjak, yarali Tesla'ya kendi kanini içirir. Harlan da bundan sonra gecenin efendilerini avlamaya kararli birine dönüsmüs, bunun için de mezbahanin üzerinde bulunan ve babasina oldugunu ögrendigi kütüphaneden kurtardigi bazi kitaplarindan faydalanma hesaplari yapmaktadir.

DAMPYR, hala okumayanlar için büyük kayip! Aylardir devam sayilarini basmamis olan MACERAPEREST ÇIZGILER :) nedeniyle de DAMPYR'in degerini bilen ve okumayi dört gözle bekleyenler için çok daha büyük kayip.

BAHADIR

Alıntı yapılan: hanac - 16 Ekim, 2009, 23:00:07
Alıntı yapılan: hozcomics - 16 Ekim, 2009, 22:51:42

Hasim bey, bir sey mi ima ediyorsunuz ?  :)

Hasim bey agzini açmaya görsün...
Aslinda ben daha önceden Hasim bey'in Nathan'i da sevdigini biliyorum...
Sevdikleri bir kahramandir... ;D

Alıntı YapHarlan Draka - Bir gecenin efendisi, bas vampirin insandan dogma oglu. Kani insanlari öldürüyor ve vampir kani içerse onlarin hafizalarina sahip oluyor.

Sevgili Ümit;
Kani insanlari degil sadece vampirleri öldürüyor diye biliyorum ama yinede yanlis biliyor olabilir miyim acaba  ;)
Su ara bir Dampyr iyi giderdi...Tex'lerin içinde reklami yapildigina göre de yayin hakki hala maceraperest de galiba...Insallah kisa zamanda bir albüm okuma sansimiz olur...Simdi ciddi ciddi yukaridaki yazidan sonra Vampirdeki kan istahi gibi bende de Dampyr istahi boy gösterdi...
Hangisi daha kötü bilmiyorum...Vampir olmak mi yoksa hasta bir çizgiroman okuru olmak mi? ???

s.b

Ben Süper Çillt 1 i okumustum eskiden. Pek hosuma gitmemisti. Ama yakinda, kaldigi yerden yeni maceralariyla yayinlanacagi için okumaya baslayabilirim. Eh kimin yayinlayacagini biliyorsunuz zaten. Illaki.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Dostum yanlis anlamadiysam Maceraperest'in tek tek sayi olarak yayinladigi ilk 12 sayinin ciltlerini almissin. O sayilar hala sahaflarda, nette bir yerlerde bulunabiliyor ve gerek kapaklari gerekse edisyonuyla çok kiymetli sayilardir. Her sayinin kendine ait künyesi ve editoryal yazilari vardir. O sayilar elde oldugu içindirki hep Dampyr katledilmis gibi gelir bana. Ve itiraf etmeliyimki Dampyr'in bu edisyonuyla yayinlanmiyor olmasi daha iyi diye düsünüyorum.

Keske tek tek sayilari almis olsaydin... Neyse, 5-12. sayilarin sayilarin künye bilgilerini ÖM'den atarim sana...

Selamlar
Lami