En Sevilen Zagor Maceraları

Başlatan hanac, 23 Eylül, 2009, 18:26:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Evet Zagorun Vampirli, kurt adamli maceralarida güzeldir. Bende severek okurum.
En son Zagor klasik maceralar dizisi Cilt 15 te Kurt Adam Macerasini okumustum, gerçekten güzeldi..

Vampir deyince aklima geldi geçen gün vampirli güzel bir ask filmi seyrettim ve gerçekten begendim. Sinema bölümünde bu filmden bahsedecegim.
Merak edenler oraya..
Darkwood Sakinleri..

hanac

Zagorun Supermike ile olan maceralari da gercekten cok guzeldir.

1. Zagor - Supermike Kapismasi

Ekim 1975 de 123. sayi ile basliyor ve Aralik 1975 de 125. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Guido Nolitta ve çizimler Ferri ye ait.

2. Zagor - Supermike Kapismasi

Mayis 1984 de 226. sayi ile basliyor ve Agustos 1984 de 229. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Alfredo Castelli ve çizimler Ferri ye ait.

Aradan 25 yil gecmesine ragmen bu karakteri bir daha kullanmadilar.
Bonelliyi buradan siddetle kiniyorum, Supermike geri donsun kampanyasi baslatalim  :)

Alperen

Selam. Ben daha once de soylemistim. Bonelli Fumetti evreninde devamlilik benim hosuma gidiyor. Ozellikle baska bir kahramana atifta bulunulmasi. Mesela Martin Mystere''de Dylan Dog'a referans verilmesi. Ya da Nathan Never'da Martin Mystere'ye. Bugun Esanevi Zagor'un 6. cildini  okurken hayalet askerler diye  macera da, Ontario golu icinde 60 sene once ingiliz askerlere karsi savasmis sivillerin adasinda gecirilen bir gece ile basladi macera yani indirekt olarak Kaptan Swing'e referans veriyordu. EsseGesse Bonelli'den farkli bir firma idi, degil imi? Yani kisaca gecmisin ustalarina farkli firma da dahi olsa referans vermeleri cok hosuma gitti. Boyle ilginc seylere rastladiginizda yazarsaniz sevinirim. Hoscakalin.

hanac

Zagorun Kandraks ile olan maceralari da cok meshurdur.

Benim bildigim kadari ile toplam 3 kere karsilastilar, bunlardan 1. si tam bir efsanedir.

Bu konuda Lami'nin muhtesem yazisini muhakkak okuyun derim

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,80.0.html

1. Zagor - Kandraks Kapismasi

Nisan 1976 da 129. sayi ile basliyor ve Temmuz 1976 de 132. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Guido Nolitta ve çizimler Ferri ye ait.

2. Zagor - Kandraks Kapismasi

Nisan 1986 da 249. sayi ile basliyor ve Haziran 1986 da 251. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Daniele Nicolai ve çizimler Ferri ye ait.

3. Zagor - Kandraks Kapismasi

Bu Kandraksli macera biraz degisik, arada Zagor baska bir boyuta geciyor ve sonra geri donuyor.

Ama Kandraksin yeniden donecegi kesin, o zaman dortlemis olacak.

(Rekor 6 defa ile Hellingen de  :))

Haziran 2001 de 431. sayi ile basliyor ve Ekim 2001 de 435. ile sona eriyor ve 3 cizer gorev yapiyor.

Senaryo Mauro Boselli ve çizimler Ferri, Torricelli ve Marcello ya ait.

Lami Tiryaki

Zagor'un Hellingen'le mücadelesini özetlersek:

1-Kasirga:Orijinal 11-12. sayilar, Nolitta-Ferri
Lalkitap KM4.
Firtina:Tay 50-52. fasiküller(Cilt 13)

2-Nefret:Orijinal 39-40. sayilar, Nolitta-Ferri.
Lalkitap KM12-13
Eski Dost(Emin degilim, aksam koleksiyonu bir gözden geçireyim):Tay fasiküller75-80(Cilt19-20/168-170)

3-Darkwood'a Dönüs:Orijinal 107-109, Nolitta-Ferri
Lalkitap KM29-30.
Darkwood'a Dönüs:Tay Fasiküller 223-232(Cilt 57-60, Sayi Serisi:31-34)

4-Bitmeyen Kabus Hellingen(Ünlü Akronlular Hikayesi):Nolitta-Ferri&Bignotti. Lal henüz buralara gelemedi. Orijinal 179-182
Tay Cilt:159-164

5-Kabus(Incuba):Orijinal: 275-280, Sclavi-Ferri
Lal henüz buralara gelemedi. Tay Sayi Serisi:39-45 ve baska tekrar yapilmamis.
Gelmis geçmis en iyi zagor öyküsü(581 sayfa). Tiziano Sclavi biraz daha zorlasaymis Zagor efsanesinin sonunu getirecekmis! Allah'tan "kisa kesmis" isi tatliya baglamis.

6-Darkwood'da Kabus:Orijinal:376-379, Boselli-Ferri
AD Yayincilik:22-25

Zagor'un Hellingen'li öyküleri bilinen en eski sagalardan biridir ve kapsamli bir analizi haketmektedir. Yukaridaki öykülerin her biri basli basina birer yazi konusudur. Darkwood Sakinleri kültür dergisinin 1. sayisinda Kabus macerasinin detayli bir analizi yeralir. Sevgili Mehmet'in bu kapsamli çalismasini mutlaka bir yerlerden bulup okumanizi tavsiye ederim.

Martin Mystere Sihirli Balta(242-243, Lalkitap 75-76) öyküsünde bizlere alternatif bir Zagor(Za-Te-Nay) evreni sunulur. Burada Hellingen'i Prof. Sinüs üst kimligiyle taniriz. Ancak Castelli hikayeyi biraz ters-yüz etmis, Zagor'u cahil bir orman adami, Hellingen-Sinüs'ü ise dünyayi kurtarmaya soyunan idealist bir bilim adami haline getirmistir. Kimbilir belki de dünya Hellingen'e verilseymis daha mi degisik olurmus, bilinmez ki...

Selamlar
Lami

hanac

Zagorun Eskimo ile olan maceralari da fena degildir.
En iyi Zagor Maceralari arasinda sayilmazlar ama Eskimo karakteri gercekten ilginctir.

1. Zagor - Eskimo Kapismasi

Aralik 1971 de 78. sayi ile basliyor ve Ocak 1972 de 79. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Guido Nolitta ve çizimler Donatelli ye ait.

2. Zagor - Eskimo Kapismasi

Mart 1984 de 224. sayi ile basliyor ve Nisan 1984 de 225. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Marcello Toninelli ve çizimler Donatelli ye ait.

hanac

Zagorun son 10 yil icinde en onemli dusmani kesinlikle Mortimer olmustur.

Bu seytani zekali arkadas tam 4 kere Zagorun karsisina cikmistir, 4. macera henuz bizde yayinlanmamistir.

1. Zagor - Mortimer Kapismasi

Haziran 1998 de 395. sayi ile basliyor ve Temmuz 1998 de 396. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Moreno Burattini ve çizimler Ferri ye ait.

2. Zagor - Mortimer Kapismasi

Haziran 1999 da 407. sayi ile basliyor ve Temmuz 1999 da 408. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Moreno Burattini ve çizimler Ferri ye ait.

3. Zagor - Mortimer Kapismasi

Ekim 2003 de 459. sayi ile basliyor ve Aralik 2003 de 461. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Moreno Burattini ve çizimler Verni ye ait.

4. Zagor - Mortimer Kapismasi

Ocak 2009 da 522. sayi ile basliyor ve Mart 2009 de 524. sayi ile sona eriyor.

Senaryo Moreno Burattini ve çizimler Verni ye ait.

AzAzEL

Merhabalar aslinda ben bütün Zagor maceralarini çok seviyorum. Fakat aklimda ciddi anlamda yer eden maceralardan birisi (sanirim sonunu uzun yillar sonra okumam sebebiyle deli gibi merak etmistim) Darkwood u sularin bastigi büyücü yada kahin Diablar in macerasi orjinal sirada 307 ile 310 arasindaki gene olay içinde olay olan Camgöz ve çetesinin çikoyu yaraladigi inatçi yasli kizilderi sefinin Zagora katildigi 296 ve 297 de süren macerasi mest etmisti beni. Bende Alessandro Chiarolla' yi sevmeyenlerdenim özellikle Ferri gibi bir üstadin üstüne pek gitmiyor :)

hanac

Alıntı yapılan: AzAzEL - 30 Ekim, 2009, 20:56:56
Fakat aklimda ciddi anlamda yer eden maceralardan birisi (sanirim sonunu uzun yillar sonra okumam sebebiyle deli gibi merak etmistim) Darkwood u sularin bastigi büyücü yada kahin Diablar in macerasi orjinal sirada 307 ile 310

Ramzy de bu macerayi çok sevdigini belirtmisti.

Ben ise çok siradan bulurum.  :)

Capone yazmis, Torricelli ve Pepe ortaklasa çizmis.

AzAzEL

Alıntı yapılan: hanac - 02 Kasım, 2009, 11:22:53
Alıntı yapılan: AzAzEL - 30 Ekim, 2009, 20:56:56
Fakat aklimda ciddi anlamda yer eden maceralardan birisi (sanirim sonunu uzun yillar sonra okumam sebebiyle deli gibi merak etmistim) Darkwood u sularin bastigi büyücü yada kahin Diablar in macerasi orjinal sirada 307 ile 310

Ramzy de bu macerayi çok sevdigini belirtmisti.

Ben ise çok siradan bulurum.  :)

Iste dedim ya :D seneler sonra okumamdam sebeb çok sevmistim :)

darkwood

Zagor'un denizde Golden baby gemisinde, Kaptan Fishleg ve tayfasiyla birlikte geçirdigi macerarida çok güzeldir.
Golden baby nin sevimli kaptani Fishleg, ve hepsi birbirinden ilginç tayfalari; hint fakiri Ramath, Çiko'nun en çok sevdigi ve mutfagindan ayrilmadigi Fransiz asçisi Gaston ile yanina yaklasmaya pek cesaret edemedigi yamyam Tarawa, yine Zarkoff ve Orsovic  önemli karakterlerdir.
Zagor için ise en ideali, süphesiz kaptanin güzel kizi Virginia ile beraber olmaktir.

Zagor un yolu birçok kez bu sevimli insanlarla çakisir.
Lal Yayinlarinin yayini devam eden "en son cilt 93 çikti" Zagor yeni serisinin özellikle 1 nolu cildi Adalar Klani ve onu takip eden sayilardaki, Zagor'un uzak ülkelerde geçen maceralarida gerçekten nefes keser. Bu seri su sekilde siralanir.
Yeni Zagor 1 / Adalar Klani

Yeni Zagor 2 / Kaptan Geceyarisi

Yeni Zagor 3 / Nat Murdo'nun Dönüsü

Yeni Zagor 4 / Tekboynuz'un Esrari

Yeni Zagor 5 / Grönland

Adalar Klani'nin küçük bir özeti, Zagor ve Çiko'nun içinde bulundugu kaptan Fishleg'in gemisi 'Golden Baby' korkunç bir firtinayla bilinmeyen topraklara dogru sürüklenir. Douglas Ross önderliginde bir grup Highlanders isyancilari ile karsilasan Zagor ve arkadaslari, Iskoçya'nin Hebrides adalari'ndan biri olan Harris adasi'nda bulunduklarini anlarlar. Onlari topraklarindan kovan asilerle yapacaklari savasta yeni arkadaslarini desteklemeye karar verirler. Bu sirada kendini isyancilardan sayan maskeli bir adam, Lord Fraser'in karisini kaçirir ve onu bir magaraya hapseder...

Bu maceranin ilginç bir yani da Zagor'un Virginia ile yasadigi romantik anlardir.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Zagor'un sevilmeyecek macerası yok gibidir. Sizlerin sundukları maceralar inanilmaz güzeller ama ben de katkıda bulunmak isterim:
    Zagor'un tropikal birlik macerası
                 American odyssey

darkwood

DARKWOOD YIL SIFIR "Darkwood Anno Zero"; Yazari M.Burattini, Çizeri G.Ferri

Unktehiler ve Gökgürültüsü kuslari "Iyi ve Kötü" arasindaki amansiz mücadeleyi, fantastik konusu ile ele aliyor.
ZAGOR'un en çok sevdigim maceralarinin basinda gelir Zagor'un kirmizi gömlegi ve dogan günese aksi vuran Kartal simgesi bu macerasinda ortaya çikmistir. Zagor'un ilk dogdugu macerasida denilebilir.

Darkwood Sakinleri..

Berkdinho

Patrick Wilding'in nasıl Zagor olduğunu anlatan, Nolitta-Ferri ikilisinin hazırladığı Zagor Racconta-Zagor'un Öyküsü macerasını da unutmamak gerek.Ferri'nin bu önemli macerada o dönemki çizgilerine göre oldukça özenli çalıştığını gördüm.Senaryo içinse, normal bir intikam hikayesi niteliğinden, Zagor'un babası hakkındaki gerçeği öğrenmesiyle yaşadığı şok, bir anda dostu Fitzy'i kaybetmesi, Abenakiler'i kör bir öfke yüzünden katlettiğini görmesi ve Zagor'un kendi adalet anlayışının oluşmasını görmemiz ile sıyrılıyor diye düşünüyorum.Ayrıca Sullivanlar'ın varlığı maceraya renk katmış ve Zagor'u tamamlamış.
   Maceranın başlarında Küçük Patrick'in babasına '' Sen çok da iyi ateş edemiyorsun.Ben ileride senden daha iyi ateş edeceğim! '' diye laf sokması Zagor'daki bu aşırı kendine güvenin küçüklükten geldiğini de gösteriyor. ;D
   Orjinal seride 55 ve 56. sayılarda yayınlanan bu macera Türkiye'de ilk olarak yıllarca önce Tay Yayınları'nca yayınlanmış.En son olarak da Lal Kitap'ın Zagor Klasik Maceralar Dizisi'nin 16. cildinde tekrar yayını yapılmış.

The Right Man When Things Go Wrong

alan ford

Nat Murdo'lu maceralar da her zaman kalbur üstü maceralardır. Özellikle Kuzeybatı Geçidi çok iyidir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir