Çizgiroman Bakımı

Başlatan Kagan, 23 Eylül, 2009, 22:10:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kagan

Çizgi romanlari arsiv yaparak saklayanlara ve koleksiyonculara, deneyimlerinden yararlanmak amaciyla birkaç soru yöneltmek istiyorum:

1. Çizgi romanlari saklama yöntemleriniz nelerdir?

2. Çizgi romanlari nem, toz vb etkenlerden bir de evinize gelen ya da zaten evinizde olan minik ve tatli afacanlardan nasil koruyorsunuz?

3. Çizgi romanlarin üstüne, bir zamdan sonra belirlenen yeni fiyati göstermek için, etiketler yapistiriliyor. Bu etiketleri kitaba zarar vermeden ve iz birakmadan çikarmanin bir yöntemi var midir? Bu yapistirilan etiketlere sinir oluyorum. Cart diye kapagin ortasina yapistiriyorlar ve kapagin estetik degeri mahvoluyor...

Site takipçilerinin degisik yöntemleri varsa, eminim merak edenlere yarari dokunacaktir...

hanac

Sevgili Kagan, kapakli dolaplarim var.

Bu kapaklar herseyden koruyor cr lerimi.  :)

Etiketlere ise hic dokunmuyorum, cikarmaya calissam daha kotu olacak.

Sitki Siyril

Çizgi-romanlarim çogalmaya baslayinca seffaf posetler olayina girip üsenmeden hepsini posetlemistim. Ancak o posetlerde olusan toz (ki bu toz normal bir çizgi-romandan kolayca temizlenirken posetlerden bir türlü temizlenmiyordu ) ve benim gibi çizgi-romanlari sürekli  okuyan biri için, o posetlerin açilmasi, çizgi-romanin okunduktan sonra tekrar içine konmasi dayanilmaz olmaya baslayinca hepsini çikartip çöpe atmistim.

Artik 2-3 ayda bir tozlarina aliyorum. Hafiften sararmalari hosuma bile gitmeye basladi. Çizgi-romanin eskisi çok daha güzel gözüküyor.  Ayni belirli bir yastan sonra olusan göbekle yasamaya alismak gibi.  Bastan delirip onu yok etmek için tüm savasi veriyorsunuz. spor salonlari, kosu bantlari, hap sapir ve türevlerine güzel paralar yedirdikten sonra  bir gün hidayete erip yaptiginizin saçmaligini görüp öyle mutlu olmaya basliyorsunuz.

Herkese selamlar.

pizagor

Merhaba... Etiketler için yöntemim kagit kismini dikkatlice çikardiktan sonra yapiskan kalintilarini yumusak beyaz silgiyle (rotring vs.) silmek. Oldukça iyi sonuç veriyor.
Benimse derdim su: Camekanla kapattigim balkonuma çizgiroman dolaplarimi koymayi düsünüyorum. Malum ufak ev, artan çizgiroman sayisi, tasan dolaplar, hanimin israrli tutumu :)
Bu durum çizgiromanlarima zarar verir mi, bu konuda tecrübeleriniz var mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bu konuda deneyimi olan yok galiba! Herkes evinin neresine sigdiriyor binlerce kitabi?

Camekanla kapatilmis bir balkonda çizgiromanlar Istanbul'un rutubetinden zarar görür mü?

Eger zarar görecekse bunu engellemek için farkli uygulama önerileriniz var mi? (Atiyorum rutubeti emen boya vs.)

Bilgi lütfen...

Tesekkürler...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Ben de camekanla kapatilmis balkona bir dolap yaptirdim.

Özel bir önlem almadim ve rutubet problemine rastlamadim.

Dolap 4 yildir balkonda, ama avantajim su balkon güneye bakiyor.

Sizde rutubet fazla ise su rutubet (nem) giderici makinalardan alabilirsiniz.

Ama rutubet fazla ise bu riske girmeyin bütün baskilara direnin lütfen  :)

Lami Tiryaki

Cilt içindeki sayilari da hesap edersek 10000'i geçkin parça olmali koleksiyonumda(ciddi bir sayim yapmak lazim artik). 3+1 bir evim var ve dikdörtgen seklinde olan bir odasini kütüphane yaptim. Evlenmeden önce de esimle bu konuda anlastim sorun yok. Tam tersine o da kütüphaneye takilmayi arkadaslarina gezdirmeyi seviyor. Bazan aksam çaylarini kitaplikta içiyoruz, güzel bir kanepem var. Bana misafir gelen koleksiyoncular iyi bilir. Oranin tadi baskadir. Evin baska bir yerinde muhabbet için havaya giremezsiniz.  Kütüphanem duvardan duvara L seklinde 7,8 m. Yüksekligi de 2,5 m. Simdilik tüm kitaplarimi aliyor. Bazi raflar çift sira gidiyor üstlere koyuyorum filan idare ediyor. Ileride sayi daha da artarsa ne yaparim bilmiyorum. Evde kütüphane ve faaliyetler için izin veirlen tek mekanim burasi:))) Benim felsefem söyle: "ÇRlarim çok olsun da tek sorunum yer olsun. Halledilir..." Ben kitaplarimla arama cam, kapi vs girmesine izin vermem. Kitaplarim hem gözümün önünde hem de elimin uzandigi mesafede olmali. Kaç yil ömrümüz varki bir de araya camlar filan yerlesmesin gözümün önünde olsunlar. Eskiden kondüsyonu çok kötü olan kitaplarimin kapaklarini koli bandiyla tamir ederdim simdi ondan da vazgeçtim. Kapak dagilmiyorsa ellemiyorum. Ayda bir kitaplik dahil tüm odanin temizligini kendim yapiyorum. Çok zevkli is. Hemen tüm kitaplari birer kere ellemis oluyorum. Simdiye kadar böceklenme, nemlenme gibi sorunlar yasamadim hiç.

Muhabbet ortami yaratmasi itibariyle evimin en sosyal ortami kitaplik odam. Öyle kaniksamisimki kitapligi olmayan evler sanki bana bir tarafi eksikmis gibi geliyor. Insan kitapligi olmadana nasil yasar yahu. Iyiki böyle bir zevk edinmisim çocukluktan. Iyi ki varsin kütüphanem... 

Selamlar
Lami

hanac

Lami bu odani acayip merak ettim.

Eminim diger arkadaslarda merak etmistir.

Senden ricam bir foto eklemen.

Fotoyu ekleyemezsen bana yolla, ben eklerim.  ;)

darkwood

Evet Laminin bu güzel odasini bende merak ettim, gerçekten kendisini tanidigim için söylüyorum, çok titiz ve düzenli oldugu için kitaplara da gözü gibi baktigina eminim.
Benim kitaplara gelince evde 5 yasindaki bizim afacan olmadan önce, bir güzel dolap ve raf içinde sakliyordum, kapali ve camekanli dolaplarda olduklarindan toz, nem vesair olmuyordu. Derken bizim çocuk kitaplarin bir kaçini eline geçirip yirtinca, kitaplari posetleyip önce çek yat altlarina koydum, afacan orayida kesfedince buradanda kaldirip, büyük bazalarin içine yerlestirdim. Artik buralarida kesfedene kadar umarim büyüyüp kitaplarin degerini anlarda koyacak baska bir yer aramam, zira isyerimde kitap doldugundan artik koyacak bir yerim yok.
Sevgili Lami bu yönden simdilik çok sansli, bakalim zaman ne gösterir, hersey kalbine göre olur insallah.
Darkwood Sakinleri..

s.b

Ben sadece çr lerimi degil, diger bütün kitaplarimi satin aldigim zaman hemen cilt sirtlarinin uç kisimlarini para bantiyla bantlarim. Klasik Seriler, kalin Swing'ler, Red Kit ve Blueberry ebatinda olan çr ler ve dobisko ciltlerimin hepsini seffaf kitap kaplama naylonuyla kaplarim. Karton kapakli olanlarin da kapak uçlarina, ilerde olabilecek açilmalara karsi uhu damlatirim. Bütün bunlardan sonra da varsa jelatine koyarim.

Nasil? Sizce ben manyak miyim?!!
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

V

Çizgi roman saklamak,biriktirmek uzun ve zorlu bir mücadele olmustur benim için.Ön yargili insanlardan(anne-baba,akraba,komsu,arkadaslar vs..),nemden,güveden,tozdan,yagmurdan,günesten ve daha bir çok seyden onlari birer evlat sevgi ve sefkatiyle korumak zorunda kaldim ömrüm boyu...Hayatim boyu siklikla duydugum cümlelerden bir kaçi sunlar...Babam:''Bu gereksiz seylerle gözünü niye yoruyorsun.Okuyorsun bari müslüman isi bir seyler oku.Essek kadar adam oldun,iki çocugun var su haline bak..Kendin çocuklardan betersin.Adam olmaz senden--hani essek kadar adam olduydum--Annem:''O teksas,tomikisler nemlenmisler.Kokudan girilmiyor odana(ben o kokuya meftunum ama..).Hepsini attik çatiya ablanlarla...Arkadaslar:''Abi ne yaparsan 27 yasina kadar.(nerden bulurlar bu rakamlari bilmem ki)Isini, düzenini otutturdun- otutturdun.Yoksa kalan ömründe çirpinir durursun.Iyi de napacan abi bu kadar kitabi,dergiyi.Sen ölünce bunlarin içine koyup yakalim mi seni?Yada Seka'dan kamyon getirtiriz.Tonu kaç lira eder ki?Kiz arkadasim:''Birak bu çocuk seylerini,küçük kardesim bile okumaz bunlari.Senin sinif arkadaslarin kaymakam,müstesar oldu.Sen parmaginda hala örümcek adam yüzügü tasiyorsun''..Esim''Sen varsa sen..Tuttun evin en güzel odasini kütüphane yaptin''...Evet yaptim sonunda.Herkese ve herseye ragmen..10000 civarinda çizgi roman,5000 kadar mizah dergisi,binlerce kitap.dergi,dvd,vcd. vs. dolu bir kale insaa ettim kendime.Kimsenin ne dedigi umrumda degil.Ben yalnizlik kalemde huzurlu,dingin yasiyorum.Darisi olmayanlarin basina...
"İstemem,eksik olsun.."

Ramzy

Anlatsam herhalde burada topa tutulurum. : ) Yine de anlatiyorum. Ne yazik ki çizgi romanlara hiç bakim yapmiyorum. Odam pek genis olmadigindan, siramda da ders ve normal okuma kitaplarindan yer olmadigi için, çizgi romanlarin bir kismi yatagimin altindaki yüklük tarzi yerde -ona ne deniyorsa- duruyor. Digerleri ise babamin koca kitapliginda tek bir rafi tikabasa doldurmus durumda ve geride kalanlar da orada, burada...

hanac

Alıntı yapılan: judas2099 - 15 Ekim, 2009, 22:56:20
10000 civarinda çizgi roman,5000 kadar mizah dergisi,binlerce kitap.dergi,dvd,vcd. vs. dolu bir kale insaa ettim kendime.

Sevgili Judas, Lami nin odasi gibi seninde bu kaleni çok merak ettim.

Lütfen foto ekleyinde biz de görelim.

V

Çarsamba evde olurum dostum.Fotolari çeker,eklerim.Kapim tüm Ç.R. dostlarina açiktir.Selamlar...
"İstemem,eksik olsun.."

darkwood

Açik gönüllülükle kitaplarini nasil muhafaze ettigini bize anlatan sevgili Ramzy ve çizgiromanlari bu sekilde biriktiren diger arkadaslardan özellikle rica ediyorum, lütfen kitaplara biraz daha sahip çikalim onlari güzel bir sekilde muhafaza etmeye çalisalim.
Çizgiromanlari böyle yipranmis, dagilmis v.s. görünce gerçekten içim gidiyor. Bu sekilde olan kitaplari elimden geldigince tamir edip, saglam duruma getirmeye çalisiyorum. Bunlari bize kalan güzel birer miras olarak düsünelim. Bunlarin içinde 30-40 yillik  tertemiz durumda  çizgiromanlar mevcut, bu kitaplarin kiymetini bilelim. Bize bunlari temiz ve saglam olarak muhafaza edip ulastiran büyüklerimize tesekkür edelim ve bizden sonraki nesillerede güzel bir seyler ulastirmak ve onlarin hayir dualarini almak için elimizdeki kitaplara lütfen sahip çikalim.
Darkwood Sakinleri..