Çizgiroman Bakımı

Başlatan Kagan, 23 Eylül, 2009, 22:10:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ramzy

Çok saglam bir arsiv, imrendim. : )

darkwood

Gerçekten çok güzel ve özenli bir arsiv, sevgili Lami'yi kutlarim.
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Tesekkür ederim arkadaslar, daha iyisi sizin olur insallah... Sizlerin de resimlerini-mümkünse karede sizlerin de oldugu-bekleriz. Evde beni çekecek kimse olmadigi için kendimi koyamadim bir dahakine insallah:))

Selamlar
Lami

hanac

Lami ve Judas'in odalarinin fotolari ayri bir bolume tasinmistir.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1099.0.html

gamlıbaykuş

Harika öneriler... Ben kitaplarimda en çok sayfalarin sararmasina ifrit olurum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

Öneriler harika da ne yalan söyliyeyim bunca özeni kendimize göstermeyiz...

Bu da bir çeliski degil mi :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

guantanamo

arkadaslar ben çr kitaplarimi devamli gözümün önünde olmasini isterim
oturmus oldugum odamda çizimini benim çizmis oldugum özel yaptirmis oldugum dolamimda sakliyorum
gelen komsularimizi vallahi ne yalan söyleyim uyariyorum
ben evde olmasamda esim titiz oldugumu bildiyi için komsulari uyarir

Gambit

kitaplarin sararmamasi icin kitaplari plastik posetlere koymak en guzeli. Toz almadigi icin sararmiyorlar da (tabii gunes altinda tutulmamasi da gerekiyor)

Ben elimden geldigince cok kitabimi seffaf plastik posetlere yerlestirdim. Hatta, buyuk cogunlugu da birebir uzerine oturan tekil posetler icinde. Poset icindeki havanin eskimesi ve de nem alamamasindan oturu sayfalarin kirilgan olmamasi icinse posetlerin kenarlarina toplu igne ile 2-3 adet kucuk delik aciyorum. Bu sayede hem vakumladigimiz posetlerin icindeki havanin bir kismini disari atabiliyor hem de az da olsa hava almasini da sagliyorsunuz. Yaklasik 10 senedir posette duran kitaplarim var, su anda bir sorun yok. Posetin zarari var mi yok mu bir 20-30 sene sonra bizzat tecrube edecegim Allah omur verirse

Huma

Ince fasikülleri üst üste yatay biçimde koymustum ve uzun süredir (1.5 yil falan) hiç bakmadim. Dün baktigimda fasiküllerin su '' ) '' sekilde kivrildigini gördüm.Özellikle en altta kalanlar daha çok bozulmus.Dikey koysam zaten 20-25 sayfalik seyler, ayakta zor duruyor. Durmasi için ancak sikisik biçimde dizmek lazim.Tavsiyeleriniz için tesekkürler.

Blindman

Fasiküller için ayrica saklama kutulari mevcut. Illaki kitapligimda dursun demiyorsaniz bu kutular gerçekten ise yariyor. Gondan aldiklarim çok ise yaradi.

Tarkan Kurt

Konuyu Hortlatayım dedim. :) Ben tüm kitaplarım için poşet kullanıyorum. Nemden ve güneş ışığından korumaya çalışıyorum. İzmir'de yoğun rutubet olduğundan, kitapların bulunduğu odada Koçtaş'tan aldığım nem giderici cihaz kullanıyorum.

Yakın zamanda başka bir eve taşınacağım. Uygun bir odası olursa, IKEA'da satılan Billy modeli kapaklı kitaplıklardan almayı planlıyorum.

pizagor

Nem alıcılar gerçekten işe yarıyor mu?

Malum, İstanbul'da da bu dert var...

Tarkan Kurt

Nem alıcılar işe yarıyor. Ben iki oda da kullanıyorum.Eskiden her iki odanın da duvarında küf oluşuyordu ve odalarda küf kokusu oluyordu, bu cihazları kullanmaya başladığımdan beri, koku tamamen ortadan kalktı duvarlardaki küflenme de yok denecek kadar aza indi.

pizagor

Arkadaşlar, kağıdı çok seven bir haşere var : gümüş böceği.

Çizgiromanlarınızı ve evinizi bunlardan nasıl koruyorsunuz?

pizagor

Yine tecrübeye yönelik bir soru : Çizgiromanları sakladığımız naylonlar yararlı mı zararlı mı?

Malum hiç bir kütüphanede onlarca yıllık kitapların bu şekilde saklandığına denk gelmedim. Acaba diyorum, bu şekilde saklayarak aslında çizgiromana zarar mı veriyoruz?

Aramızda kütüphaneci varsa ona da soralım kitaplar için en iyi saklama ve hava şartlandırma koşulları nelerdir?