Çizgiroman Bakımı

Başlatan Kagan, 23 Eylül, 2009, 22:10:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Kasım, 2011, 10:17:16
Yine tecrübeye yönelik bir soru : Çizgiromanları sakladığımız naylonlar yararlı mı zararlı mı?

Malum hiç bir kütüphanede onlarca yıllık kitapların bu şekilde saklandığına denk gelmedim. Acaba diyorum, bu şekilde saklayarak aslında çizgiromana zarar mı veriyoruz?

Aramızda kütüphaneci varsa ona da soralım kitaplar için en iyi saklama ve hava şartlandırma koşulları nelerdir?

Benim naylon kitap poşetinde yaklaşık 2,5 yıldır sakladığım kitaplarım var, şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım, aksine alındıkları günkü görünümlerini koruyorlar. Poşetler kitapların sararmasını kesin olarak önlüyor.

kalidor

Ben de çizgiromanlarımı olabildiğince poşetlerde saklamaya çalışıyorum. Yalnız poşetler genelde fasikül ebatları için olduğundan mesela eski küçük boy Alfa'lar için poşetler bulunmuyor. Özer Sahaf İlker Bey bu poşetleri Sirkeci'de çok ucuza bulunduğundan bahsetmişti. Tabiki çizgiroman poşeti olarak satılmıyor başka bir ismi vardı fakat unuttum ???
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Kapalı bir yerde saklanacaksa poşetle saklamak çok daha iyi, ben elimden geldiğince bu şekilde saklıyorum. Nemlenme, sararma ve yıpranmaya karşı kitabı koruyor.
Kitaplar raf, kütüphane gibi açık yerlere konulduğunda ise poşetli olarak göze pek hoş gelmiyor. Kitapların korunması için böyle durumlarda cam kapaklı dolap ve kütüphaneler tercih edilebilir.
Darkwood Sakinleri..

V

Nemden,tozdan korumanın en iyi yolu poşet.Tek tek poşetleme yerine

büyük poşetlerle raflarda daha düzgün bir görüntü oluşturabilirsiniz..

"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Maşallah Karaoğlan'lar ilk günkü gibi gıcır gıcır  :o Poşetleme gerçekten işe yarıyor demekki.

drfuhrer

ben de engin arkadaşımız gibi koruyorum kitapların bir kısmını...
ama insana garip geliyor.poşetleme değil de..artık torbalama oluyor böyle :)
en güzeli açıkta olması:camsız,poşetsiz,kapaksız...ama maalesef dünyadaki herşey bozunmaya programlandığı için;kitaplarımız da nasibini alıyor bundan...

pizagor

Kervan Yayınları Asteriks'lerimin kıymetini bilemeyip kapaklarını haşat etmişim. Birkaç eksiğim vardı, tekini sağolsun sevgili Mesut'tan temin ettim...

Bu albümlerdeki sorun kapakların sırt kısımlarının kopması, ayrılması, parçalanması, artık olmaması...

Bu albümleri kurtarmak için herhangi bir önerisi olan var mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bahsettiğim sorun bu arkadaşlar...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Sağlam olanların sırtına para bantı yapıştırmak bir müddet koruyabilir.
Crom! Ölüleri Say...

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 20 Ocak, 2012, 13:22:27
Bahsettiğim sorun bu arkadaşlar...

kitabın sırtına göre ince karton kesip,yapıştırıcı patixle sürüp kitabın sırtına yapıştırırsan ertesi gün kitabın süper yenilendiğini göreceksin..... ;) :)

DAMPYR

Alıntı yapılan: V - 26 Kasım, 2011, 10:47:15
Nemden,tozdan korumanın en iyi yolu poşet.Tek tek poşetleme yerine

büyük poşetlerle raflarda daha düzgün bir görüntü oluşturabilirsiniz..

bir şey soracağım o poşetler yazın sıcaktan eriyip çizgi romana yapışmıyormu?... ???

alan ford

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 20 Ocak, 2012, 18:54:13

bir şey soracağım o poşetler yazın sıcaktan eriyip çizgi romana yapışmıyormu?... ???

Sivas'ta yapışmaz , Antalya'da yapışabilir ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

DAMPYR

Alıntı yapılan: alan ford - 20 Ocak, 2012, 19:28:06
Alıntı yapılan: Kızılmaske - 20 Ocak, 2012, 18:54:13

Sivas'ta yapışmaz , Antalya'da yapışabilir ;D

Doğru söylüyorsun hele Temmuz ve Ağustos aylarında biz bile asfalta yapışıyoruz bazen...... ;D :)

SkyWolka

Merhabalar,
Bazı ciltleri okurken sayfaları tutan o yapıştırıcı çözülüyor bunu eski haline getirmenin bir yolu yokmudur?Az önce çizgi romanlarımı düzenleyeyim derken bir kaç tanesi düştü ve yanları zarar gördü ve nasıl halledebilirim bilmiyorum

kadri kerem

Aynı sorunu ben de kitaplarımda yaşıyorum. Genelde sahaflardan kitap aldığım için sürekli başıma geliyor, ama herhangi bir yapıştırıcı falan kullanmıyorum, o haliyle daha dikkatli kullanmaya çalışıyorum.