Çizgiroman Bakımı

Başlatan Kagan, 23 Eylül, 2009, 22:10:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YERDENİZ

Alıntı yapılan: Saki - 01 Ağustos, 2017, 06:12:07
Sevgili doktorumuz Zafer...bunun en yüksek çözünürlükte 2mx1m baskısını yaptır, sonra altından çerçeve yaptırıp taktır, camla kapattır...veee, karşıdaki duvara as  ;)...

p.s.

Babam çok klasik bir adam, sürekli klasik şeyler okuyor, roman, şiirler, felsefe..
10 gün evvel ona bu resmi gösterdim..gözlerni çekemiyordu-böyle güzel resim görmedim dedi, böyle esetik, böyle karizma
  ;)

Bu bantı çizgiromanlarımızın yırtık kısımlarına kullanırsak sanki çizgiroman sayfasında görünmez bir koruyucu gibi olur, herzaman kullandığım bir banttır, 3M olanlar tercihimdir.

frodo

Şuanda öğrenciliğimin son yılları ve haliyle aile evinde olduğum için ve yerim olmadığı için rafım yok. kitaplarımı ve çizgi romanlarımı stres filmle kaplayıp üst üste dolaba istifledim ve hiç yoktan 4-5 sene orda duracak sizce yaptığım yöntem doğrumu tecrübe sahibi forumdaş abi ve kardeşlerime sesleniyor varsa fikirlerinizi duymakta mutluluk duyarım.Umarım bende gün gelir şahsi kütüphanesi olan biri olurum :) ;D
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

pizagor

Yöntemim kitapları şeffaf poşetlere koyup poşetin fazlalıklarını albümün üzerine doğru kıvırıp bantlamak. Daha sonra da iğneyle poşette birkaç delik açıp içerisindeki havayı boşaltıp kitaplığa yerleştirmek. Herhangi bir kitaplık söz konusu değilse bu şekilde poşetlenmiş kitapların aynı boyutlu olanları gruplanarak daha büyük boyda (misal Hilal albümünün sığabileceği) bir diğer şeffaf poşetin içerisine koyup aynı mühürleme işlemlerini yenilemeyi öneririm. Kondüsyon takıntılı bu çizgiroman okurunun metodu budur.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

frodo

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Ağustos, 2017, 20:56:38
Yöntemim kitapları şeffaf poşetlere koyup poşetin fazlalıklarını albümün üzerine doğru kıvırıp bantlamak. Daha sonra da iğneyle poşette birkaç delik açıp içerisindeki havayı boşaltıp kitaplığa yerleştirmek. Herhangi bir kitaplık söz konusu değilse bu şekilde poşetlenmiş kitapların aynı boyutlu olanları gruplanarak daha büyük boyda (misal Hilal albümünün sığabileceği) bir diğer şeffaf poşetin içerisine koyup aynı mühürleme işlemlerini yenilemeyi öneririm. Kondüsyon takıntılı bu çizgiroman okurunun metodu budur.
Benim bazılarında hava kaldı sanırsam  içinde sıkıntı olur mu acaba.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

pizagor

Olur, bir noktadan sonra albümleri üstüste koymak istediğinizde sürprizlerle karşılaşırsınız Winchester.

pizagor

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 25 Temmuz, 2017, 14:14:45
Jelatin veya naylon torbalarda aydınger bandı olarak bilinen beyaz renkli bant kullanmak iyi olur. Bildiğimiz şeffaf bantlar zamanla naylonda iz bırakıyor.

Bu seloteyp tarzı kalitesiz bantların nasıl oluyorsa yapışkanları dışarı taşıyor ve diğer poşetlere, daha kötüsü eğer poşetlenmemiş bir çizgiromana temas ediyorsa, onların üzerinde rezil - yapışkan bir katman bırakıyor. Bu tip seloteyplerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim.

pizagor

Bu arada bahsettiğim yapışkan bulaşması hemen olan bir şey değil, 5-6 sene sonra vuku buluyor. Scotch marka ve benzeri kaliteli bantlarda bu durum başıma gelmedi.

frodo

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Ağustos, 2017, 21:37:37
Olur, bir noktadan sonra albümleri üstüste koymak istediğinizde sürprizlerle karşılaşırsınız Winchester.
Sürpriz derken tam ne demek istediniz acaba ben havanın malzemeye zarar verip vermeyeceğini merak ediyorum hatta genel süreçlerin   :)

pizagor

Pnömatik  :)

Sıkışan havanın bombeleşmesi ve üstüste konmak istenen kitapların bir kaç adetten sonra yerleştirilmiyor olması.

Ancak bence esas sorun kitap kurtları ki bunları ne engeller hiç bilmiyorum.

frodo

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Ağustos, 2017, 22:27:00
Pnömatik  :)

Sıkışan havanın bombeleşmesi ve üstüste konmak istenen kitapların bir adetten sonra yerleştirilmiyor olması.

Oh çok iyi kurtlardan çıktı şimdi  ;D
Bu arada üst üste çok yok dolabın altına istifledim

frodo

Streçliykende kurt problemi çıkar mı acaba ah ah aklımda deli sorular kafam allak bullak oldu  ;D

Levent Suberk

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Ağustos, 2017, 22:27:00

İlk sayfaya Ya Kebikec yazılırsa kitap kurtlarının kitaba yaklaşmamasından emin olunur.   ;D

Levent Suberk

Kağıt havayla temas edince zamanla gevrekleşip sararıyor. Bilhassa gazete kağıdı dediğimiz kağıt zamanla bozunuyor. Kitapların kenarlarına bakın, kenarların sarardığını görürsünüz. Bu kimyasal bozunma sonucu oluyor. Tabii kuşe kağıt daha geç bozunur. Mesele kağıdın uzun süre havayla temasını önlemek.

Bir de şu Ya Kebikec hususu nedir merak ederim. Eski insanlar kitabın ilk sayfasına Ya Kebikec yazarlarsa kitabı kitap kurdu yemez derler. Doğru mu, hurafe mi bilmem.

frodo

LED ile kebikeç yazsak kitaplarıda oraya koysam koruma kalkanı oluşur mu acaba  ;D şaka bir yana böyle şeyleri de öğrenmiş bulunduk sayenizde kurtlar hepimizden uzak durur umarım  :)

deniz240

Merhaba,

Dikisleri sokulmus cocuk kitaplarini nasil onarabilecegim hakkinda fikirlerinizi, yorumlarinizi rica ederim.

Tesekkurler.
Ali