Thorgal - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 26 Eylül, 2009, 16:23:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Thorgal belçikali yazar Jean Van Hamme ve polonyali çizer Grzegorz Rosinski tarafindan yaratilan bir çr dir.

Ilk albüm 1980 yilinda ve bugüne kadar 31 albüm yayinlanmistir.

Bilim-kurgu, mitoloji ve vikingler, iste Thorgal.

30. sayidan itibaren serinin yazarligini Yves Sente devralmistir.

Seri Fransa'nin en sevilen çr larindan biridir, örnegin 29. sayi 2006 yilinda 280.000 adet ile en çok satan 5 çr olmustur.

TR de serinin ilk 5 sayisi Remzi Kitabevi tarafindan 2001-2003 yillari arasinda yayinlanmistir.

2009 yilinin basindan itibaren ise "Çizgi Düsler", içinde 3'er sayi bulunan küçük boy Thorgal yayinlamaya baslamistir.

Çizgi Düsler 7. sayidan baslattigi seride Eylül 2009 itibari ile 2 albüm yani 7-8-9 ve 10-11-12 sayilari yayinlamistir.

Seri basari ile devam ederse ilk 6 sayi da 2 albüm olarak yayinlanacaktir.

darkwood

Thorgal serisinin tanitimi az ve reklami yapilmadigindan ve fiyati yüksek oldugundan pek tutulmuyor,  fakat iyi bir tanitimla tutunabilir, konu ve çizim olarak hiç fena degil.
Zaman bakalim ne gösterecek, bekleyelim görelim..
Darkwood Sakinleri..

hanac

Arkadaslar bir guzel haberde Thorgal dan geldi.

Çizgi Düsler 3. sayiyi cikartti, demek ki herkes fuari beklemis.  :)

hanac

Ç.R.O.P. da 3. sayinin kapaklari yayinlandi.

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/

Çizgili Düsler'i tebrik etmek istiyorum, simdiden 9 sayi Thorgal yayinladi.

Alperen

Selam Hasan. beni Thorgal'landir. Thanks.

Dylan_Dog

3. sayinin 3. macerasi "Daglarin Efendisi" muhtesem bir Thorgal öyküsü. Okumayanlara tavsiye edilir.

hanac

Thorgal 3. sayiyi okudum

1. macera: Geçen sayidaki maceranin devami. Mayalar ile olan macera bitiyor.

2. macera: Thorgal'in esi Aaricia'nin küçüklük maceralari ve düsleri üzerine

3. macera: Daglarin Efendisi adli ilginç macera, ama bana fazla karisik geldi.

Dikkatimi çekenler;

- Geçen sayida olan sayfa numaralari kaldirilmis, neden acaba ?

- (*), (**) seklinde açiklama isaretleri konulmus ama açiklandigi bölüm yok. Ya da ben görmedim.  ???

darkwood

Thorgal serisi aslinda Türk okuyucusu için hiçte yabanci sayilmaz.
Eski çocuk dergilerinde kisa kisa yayinlaniyordu ama hangi dergiydi derseniz tam hatirlamiyorum.
Ama çocuk dergilerini takip eden arkadaslarimiz hatirlar zannediyorum.
Darkwood Sakinleri..

yalcinerol345

Tercuman Çocuk'ta yayinlanmisti.O yillarda bu dergiyi bir Tunga bir de Thorgal için alirdim

V

Rahmetli Sahap Ayhan'in Tengiz'ini de unutmayalim.. :(
"İstemem,eksik olsun.."

Alperen

Tunga'yi ozledim. Bir de ismini unuttugum bir sakalli avci vardi kizilderili esi olan, kowboylar caginda. Ismini hatirlayan var mi?

darkwood

Tamam, Thorgal Tercüman çocukta yayinlanmisti. Sevgili Yalçin'a tesekkürler. Hangisinde yayinlanmisti diye düsünmekten sikinti gelmisti.
Gerçekten o yillarda dergilerde kisa kisa okuyup zevkine tam olarak varamadigimiz bu sevilen karakteri, bugün 3 cilt birden birarada ve güzel baskili cildi ile alip okumanin keyfide ayri oluyor.
Darkwood Sakinleri..

BAHADIR

Alıntı yapılan: Alperen - 27 Aralık, 2009, 14:04:05
Tunga'yi ozledim. Bir de ismini unuttugum bir sakalli avci vardi kizilderili esi olan, kowboylar caginda. Ismini hatirlayan var mi?

Buddy Longway;
Avcilikla hayatini kazanan derib'in çizdigi essiz seri...Ormanlar krali adiyla yanlis hatirlamiyorsam Yaman Çocukta yayinlanmisti... Ilk macerada esi ile tanisip son sayfada ona evlenme teklif eder...Ilk sayinin ismide "Sinuk" Yani kizilderili isminde Vahsi Rüzgar demekmis...Toplamda bildigim kadari ile 20 albümü var...
Ve Buddy yaslandikça ilerleyen sayilarda gerçekten bir çizgi söleni var...Kismet belki ilerleyen yillarda sevgili Buddy'mizde hakki olan düzgün ve bir önceki sayinin edisyonu ile basilan sayinin edisyonu birbirine benzeyecek sekilde basilir...(Çok absürd bir cümle oldu yoksa devrik mi?) Bu cümleden su çikiyor...Su anki Thorgallar'a da bir sey söylemek istemiyorum ama ( -Söyleme o zaman ) söyleyecem...
3 sayi, 3'ü de birbirinden farkli... bu kadar olur diyorum sadece... 

Sevgiyle kalin...

V

Lami bey,Tercüman Çocuk ve Milliyet Çocuk'la ilgili katologlama çalismasi yapiyor sanirim.Vaktim olsa bende ugrasacaktim...Tercüman Çocuk'ta agirlikli olarak Belçika-Fransiz ekolü çizgi romanlar yayinlandi.1983 yili sayilarina söyle bir bakiyorum;Yüzbasi Volkan,Pembe Panter,Tengiz,Star Wars,Kasirga ve Ates,Luk Orient,Aria,Turist Amca,Koranten,Ugaki,Kara Altin Korsanlari,Saskin Kahramanlar ,Tunga ve Thorgal 5.albümü ile yayin listesi hayli çesitli,nitelikli ve doyurucu.

Hayatimizin en güzel yillari  geri gelmemek üzere akip gitmis...
"İstemem,eksik olsun.."

Lami Tiryaki

Judas,
Milliyet Çocuk kataloglama isi bitti. Elde olan sayilardan 1977-1985 yillarina ait 3200 civari satir çikarttim. Ana listeyi yillara böldüm. Bir listeyi de sadece çizgi romanlar seklinde düzenledim. Toplam 67 excell sayfasi olustu. Yakinda foruma koyarim.

Tercüman Çocuk maalesef elimde olan 77 sayi ile sinirli bir liste oldu. Serinin tamamini simüle etmiyor. Yaman Çocuk serisinin tamaminin listesi var foruma koydum mu hatirlamiyorum.

Hayat Resimli Roman serisini çalisiyorum simdi. Içinde 1965-69 yillarina ait fotoromanlar var ve epey kalabalik olacak. Büyük boy 4 renkli kapak ve birinci sinif kalitesiyle mükemmel edisyonlara sahip. Elimde 1969 yilina ait son iki cilt yok sadece. Bu iki cilt ya da sayilar elinde olupta satabilecek olanlara duyurulur.

Selamlar
Lami