Karanlık Güzel ( Beautiful Darkness ) - Arka Bahçe Yayıncılık

Başlatan pearl jam, 26 Ocak, 2016, 21:28:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Ben de aldım; cidden çok güzel bir iş çıkarmışlar; Arkabahçe'ye helal olsun.

Konu gerçekten ağır ve karanlık. Ben biraz "Sineklerin Tanrısı'na" da benzettim. İnsanın kötücül doğasına ilişkin çok sıkı bir eleştiri gelmiş.

They drew first blood...

pikofarad

Duyurulduğundan beri göz hapsimde olan bir çizgi roman. En kısa sürede okuyacağım.

HacıGeraltEmmi

Şahane birşey! Herkes okusun!
Arkabahçe'nin tüm zamanlarının en iyi işi.
Çevirisini yapana, grafikerine, matbaasına, telifi alanına, yayıncısına, emeği geçenlerin tümüne tebrik ve teşekkürler.

darkwood

Alıntı yapılan: designer73 - 19 Şubat, 2016, 21:18:32
Şahane birşey! Herkes okusun!
Arkabahçe'nin tüm zamanlarının en iyi işi.
Çevirisini yapana, grafikerine, matbaasına, telifi alanına, yayıncısına, emeği geçenlerin tümüne tebrik ve teşekkürler.

Bu kadar itkili tanıtımdan sonra okumak şart oldu.
Darkwood Sakinleri..

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de cok begendim. Cok guzel hazirlanmis. Boyutuyla baskisiyla hikayesiyle cizimleriyle doyurucu bir cizgi roman.

Kucuk bir kiz cocugu ormanda oluyor ve zihninden cikan hayal kahramanlari yasam savasi veriyor. Bircok yerde rahatsiz etmeyi basariyor kitap. Bunu olumlu olarak soyluyorum tabi. Tek kotu yani hicbir sey aciklanmiyor okuyucuya. Soluklanma firsati vermeden surekli bir seyler yasaniyor.

Cizimler cok guzel. Her panel tablo gibi. Bu cizimlerle kan gormek de keyifli oluyormus  :)

Umarim Arkabahce bu tur yayinlari basmaya devam eder. Beautiful Darkness 8.5/10.

ferzan

Bu akşam okuduklarımdan biri de Karanlık Güzel idi...''Bu nasıl birşeymiş böyle yahu...'' dedim birkaç sayfada bir...Bir parça psikopat gelmekle birlikte beni de acayip bir ruh haline soktu...Kapakta yer alan ''Çocuklar İçin Değildir'' ibaresi kesinlikle az daha büyük olmalıymış...30 yaşına gelmiş beni bile fena etkiledi...

Herşeyden önce eser çok sıradışı ve kaliteli...Buna rağmen okurken içine bir üzgünlük, eziklik, umutsuzluk çöküyor insanın...Arka Bahçe'nin ilk Frankofon yayını bu oldu sanırım...Oldukça müthiş bir başlangıç bence...

Eseri Türkçe okuduğuma hem çok memnun oldum, hem de bu akşam okuduğuma bir parça pişman oldum...Keşke moralimin daha düzgün olduğu bir zamanda okusaymışım dedim...Ruh halim şahken, şahbaz oldu...

Kitapla ilgili belki onlarca çıkarımda bulunulabilir, o derece vurucu ve ucu açık...Absürt detaylarla, kara mizah unsurlarıyla bezeli, sevimli, psikopat ve bir o kadar da iç üzen, hislendiren cinsten...Çizgi romanın her türüne tutkulu okurların muhakkak uğraması gereken deneysel bir durak...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pearl jam

Bu senenin açık ara en farklı ve iyi çizgi romanı diyebilirim. Arkabahçe de eserin hakkını vererek kusursuz bir baskı yapmış. Ben de Ferzan a benzer bir şekilde sayfaları çevirdikçe "nooluyo lan!!?!?"  duygusuna kapıldım sürekli. Kitabın içindeki o garip ve tedirgin edici dünya okurken sanki sizi  de sarmalıyor ve o duygunun içine giriyorsunuz ister istemez. Kitapta yaşanan çılgınlıklara  :) karşı karakterlerin kayıtsızlığı da bu karanlık atmosferi daha da karartıyor. Netice olarak karanlık güzel isminin hakkını veriyor. Aldığı ödülleri hakeden, "sıradışı" nın gerçek karşılığı bir çizgi roman.

haysat

Günlerdir övgüler düzülen Karanlık Güzel'i alıp okudum, kitabın arka kapağını kapatıp gözlerimi yumdum derin bir nefes aldım.

Kolay değil günlerce üzerine methiyeler düzülen bir kitabı okumuş ve hiç bir şey anlamamıştım.

Sonra anladım ki suç kitapda değil ben de, western ekolünden gelen birisi olarak beni kendi dünyasına kabul ettirememişti.

Ama burada ki yorumları okuyup neler atladığımı suratıma tokat gibi vuran arkadaşları gördükçe kitabı sindire sindire bir kere daha okumaya karar verdim.

Aslında okurken adllandıramadığım bir tat almıstım ama ne olduğunu bulamıyordum.

Şimdi biliyorum, kitaba kendimi verememiştim.

Tekrar okuduğum da daha detaylı yazacağım.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Nemo

Yazilanlari okuyunca ilk firsatta alacagim kitap oldu. Peki tek sayi mi? Devami gelecek sayida?
Özel Alfa Ajanı

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

darkwood

Kesinlikle okuyun.
Bir parça piskopata bağlayan, değişik ve etkileyici bir tarzı var.
Ufak bir uyarı (!) çizimlerine aldanıp ta kendiniz okumadan yanlışlıkla çocuklara okutmayın.  8)
Darkwood Sakinleri..

maeglin

Geçtiğimiz günlerde okudum bende. Yalnızca ilk üç dört sayfalık bölümü bile fikri edinmek için yeterli. Çok keyifli, yormayan, oha dedirtecek anlarda güldüren farklı bir eser. Tek kötü yanı, çok hızlı tükenmesi oldu. Biraz zaman geçtikten sonra tekrar okurum ben bunu :)

carlespuyol

Aldığım gibi bitirdim garip, psikopatik ama güzeldi okunmalı, ayrıca piyasada hala varken alınmalı baskı kalitesi ve hardcover olması tatmin edici

pizagor

Kolay bir albüm değil. Karanlık Güzel, Anadolu kültürüyle yetişen bizler için biraz daha fazla anlaşılmaz bence, o yüzden de çekiciliği artıyor. Kitabın sonu açıkta, ortası açıkta, sorular yanıtsız. Bunlar gibi başlangıcı da belirsiz. Yalnız yabancı bir sitede yapılan bir yorumda şunu okudum: bir kız ormanda ölürse ve cesedi farkedilmez ise o bedenden perili öykülerin karakterleri saçılırmış ortalığa. Ne kadar doğru bilmiyorum ama en azından bu folklorik öğeye dayanarak diyebilirim ki başlangıcı anlaşılır.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

KenParker

Çocuklar için çizgi roman çizeri arasam hemen bu çizeri seçerim. Öylesine güzel çizimleri var ki. Boncuk gözler, sevimli tipler, masum yavrucaklar, rengarenk bi dünya. Suluboyası da başka güzel. Baktıkça bakası geliyor insanın.

Ancak bu çizgi roman fena halde karanlık. Çizerin naif üslubuna tam zıt düşecek şekilde. Zıt diyorum velakin zıtlık anlatıya cuk diye oturmuş.