Yürüyen Ölüler - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 27 Eylül, 2009, 22:38:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Evet okuyucu henüz birkaç sayfa okumusken 'neden zombiler etrafi sarmis' sorusunu soruyor ama bu soru cevapsiz kaliyor...

Kirkman'in neden böyle davrandiginin sebeplerini düsünüyorum, aklima birkaç neden geliyor...

Zombiler defalarca filmlerde, kitaplarda, yabanci ve yerli çizgiromanlarda (en yakin tarihli örnek Zombistan), hatta kliplerde (Thriller) kullanilmis bir öge. Ortaya çikis sebebi itibariyle kara büyü, ordu gizli deneyleri, virüs vs gibi türlü çesitlemesi yapilmis ve biraz da tikanmis bir konu. O yüzden oldukça da tehlikeli. Yazarin kliselerden siyrilip fark yaratmasi oldukça zor. O farki yaratamadigi takdirde hemen ilk adimda okuyucudan yiyecegi 'Yeni birsey anlatmiyor'etiketi, anlatacagi o güzel hikayenin daha baslamadan bitmesi anlamina gelebilir...

Ya da daha basit düsünürek ne kadar çok giz, o kadar çekici yaklasimiyla okuyucunun sürekli merakini canli tutmaya çalisiyor olabilir. Kimse bunun tutmadigini iddia edemez (bkz :Lost)

Bir de sebebi biliyorsaniz, hikaye çözümü arayisa dogru ister istemez yönlenecektir. Ama sanki Kirkman öyle bir öykü anlatmak istemiyor. Zaten birinci ve ikinci ciltler itibariyle hikayede de 'Ne oldu da böyle oldu, insanlar neden zombilere dönüstü?' sorusunu soran yok. Sadece yasama tutunma, hayatta kalabilme. Aslinda gerçekçi olan da bu. Insan, dogasi geregi önce hayatta kalmaya odaklanacaktir. Kisinin, hayati tehdit altindayken insanligi kurtaracagim demesini Zagor'dan ya da Superman'dan bekleyecegim kahramanlara özgü bir davranis, o karakterlerden degil...

Yine de tüm bunlari bir tarafa birakip hikayeyi bir hayatta kalma mücadelesi olarak okudugumdan dolayi çok keyif aliyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Aralık, 2009, 19:00:50
Evet okuyucu henüz birkaç sayfa okumusken 'neden zombiler etrafi sarmis' sorusunu soruyor ama bu soru cevapsiz kaliyor...

Ben bu zombileri o kadar benimsemisimki neden etrafi sarmislar diye hiç düsünmedim.  :)

Simdi siz olayi kurcalayinca bende merak ettim, harbiden bu zombiler nereden gelmisler ?

Neyse macera çok heyecanli gidiyor, bilen varsa da söylemesin.

Alperen

Walking Dead dizisinde su ana kadar henuz zombilerin cikis nedeni uzerine bir aciklama yapmadilar.Merak  etmeye devam kisaca. Maceralari okuyup zevk almaya da devam. Hosca kalin.

pizagor

Bu sabah Ilhan Selçuk'un kösesini okurken bir anda 'Yürüyen Ölüler' geldi aklima...

Cümle söyle :

"..., olaganüstü tehlikenin yarattigi tehdit yasamsal güdülenmeyi devreye sokar; hayatin kanunu islemeye baslar."

Kirkman baska bir hikaye anlatmak istiyor derken söylemek istedigim yazarin bu temayi hikaye etmeye çalistigiydi...

Ilhan Selçuk'tan çizgiroman üzerine çikarimlar yapmaksa... O ayri bir konu, hiç girmeyelim :)

kalidor

Zombi olayini çok sevmedigim için mesafeli davrandigim Yürüyen Ölülerin 3. sayisini bu aksam aldim ve ilk sayiyi bir çirpida okudum. Ilk sayi klasik ama siki bir post-apokaliptik öykü üzerinde duruyor. Post-apokaliptik temali film veya kitaplarda genellikle önce yasanan zamana girilir. O hale nasil geldiginden daha sonra kisaca bahsedilir. Ama seriyi uzun tutacaklarsa ki yazar önsözde bundan bahsetmis belki olaylarin nasil gelistigini de görürüz. Sirf ibret almak için bile okunur :)
Crom! Ölüleri Say...

kafkaesk

Yürüyen Ölüler 4. cilt agustos basinda raflardaki yerini alacak. Çevirisi kontrolleri bitti kitap dizgide.

hanac

Alıntı yapılan: kafkaesk - 22 Temmuz, 2010, 10:50:14
Yürüyen Ölüler 4. cilt agustos basinda raflardaki yerini alacak. Çevirisi kontrolleri bitti kitap dizgide.

Bu bilgi için çok tesekkürler.

Sabirsizlikla bekliyorum.

V

Alıntı yapılan: kafkaesk - 22 Temmuz, 2010, 10:50:14

Yürüyen ölüler için çok sevindim de, Allah askina XIII'ün devami gelecek mi?

"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

V

Seviyorum bu diziyi ve Amerik'da 75. sayi çikti bile.

"İstemem,eksik olsun.."

kafkaesk

yürüyen ölüler 4 baskiya girdi; bu haftaiçi raflardaki yerini alir saniyorum.

hanac

rumar80

10 cildi de okudum. Süper bir seri.

gamlıbaykuş

Bu seri 10 ciltte bitiyor mu, yoksa devam edecek mi?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

V

Korkmayin arkadaslar seri devam ediyor.76. sayi Agustos'ta çikti.. :)

"İstemem,eksik olsun.."