Bojack Horseman (2014)

Başlatan doktor1881, 30 Ocak, 2016, 11:31:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktor1881

Netflixden bir animasyon dizisi.BoJack Horseman, 90'lı yıllarda Horsin'Around isimli bir sitkomda başrol oynayan ve bu sayede yıldızı parlayan bir attır. Evet, yanlış okumadınız! Ana karakterimiz insanların yapabildiği her şeyi kolaylıkla yapabilen, içkiyi elinden düşürmeyen ve iki ayak üstünde yürüyen at
Oynadığı dizinin yayından kaldırılmasının üstünden 18 yıl geçtikten sonra, yani günümüzde, Hollywood'da yaşayan BoJack Horseman eski şöhretini kaybetmiş,  her şeyden şikayet eden ve renkli renkli kazaklar giyen biri haline gelmiştir. Kendi kişisel buhranlarını insan olan arkadaşı Todd ve bir kedi olan eski sevgilisi Prenses Caroline ile beraber atlatmaya çalışmaktadır

Will Arnett (BoJack Horseman), Aaron Paul (Todd), Amy Sedaris (Prenses Caroline), Alison Brie (Diane) gibi bilindik isimler dizinin seslendirme kadrosunda yer alıyor.

Dizinin yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg. Yapımcı kadrosunda ise oyuncular Will Arnett ve Aaron Paul'un yanı sıra, Raphael Bob-Waksberg, Steven A. Cohen ve Noel Bright gibi isimler bulunmakta

30 dakikalık bölümlerden oluşan komedi türündeki dizinin 12 bölümlük ilk sezonunun tamamı 22 Ağustos 2014 de yayınlandı

Ahmet Oktay

4 bölüm sonunda diziye oldukça ısındım. Hayvanların kafaları dışında vücutlarının insan vücudu gibi çizilmesi, insanların ve bilimum hayvan türünün hep beraber aynı ortamlarda olmaları, aynı şeyleri yapmaları fikrini ayrıca beğendim. Zaten bu fikir diziyi diğer yapımlardan ayıran başlıca özellik, sanırım başka dizi veya filmde böyle birşey yapılmadı daha önceden.

Ahmet Oktay

Ahmet Oktay

İlk 8 bölüm bitti, 9. bölümün altyazısı yok. Öyle olunca İngilizce altyazı ile izlemeyi deneyeyim bi' dedim ama olmadı. Yarısını anlıyorum yarısını anlamıyorum, önceki bölümlerde olduğu gibi zevk vermiyor öyle olunca. Fakat altyazı sıkıntı olmaz İngilizce izlerim derseniz kesinlikle tavsiye ediyorum. Dizinin dönüm noktası 4. bölüm, o bölümle birlikte dizi açıldı ve tam olarak kendini buldu diyebilirim. Diziye başlamadan internette övgüleri okuyunca, ilk bölümlerde "bunu mu bu kadar övüyorlar" dedim ama 4. bölümden sonra beklentilerimi tamamen karşıladı. Rick and Morty ile birlikte yeni favorim diyebilirim aslında. Kesinlikle bir başka Netflix harikası aynı zamanda.

doktor1881

İnşallah biraz dizi portföyüm azalır araya sıkıştırırız Ahmet ;D

Ahmet Oktay

Türkçe altyazı olmadan izleyemem dersen diğer bölümlerin altyazısı çıkmadan başlama derim abi, çünkü formatındaki diğer dizilerden farklı olarak hikayenin sürekliliği var bunda. Diğerleri bölüm bölüm hikaye başlayıp bitiyor ama bu dizi öyle değil.

Ahmet Oktay

3. sezon 22 Temmuz'da yayınlanacakmış.

Ahmet Oktay

İlk sezonu bitirdim, güzel bir sezon oldu. Dizi hem komedi hem drama ve dozunu gerçekten iyi ayarlamışlar. BoJack'in yeniden ünlü olma hayalleri, evinde bir istilacı gözüyle baktığı Todd'u zamanla en yakın arkadaşı olarak görmesi, menajeri Prenses Carolyn ile olan karmaşık ilişkisi... İlk sezonda bunlar oldukça güzel işlendi, BoJack'in biyografi kitabı konusunu da sonuca bağladılar.

İzlemek isteyenler için söyleyeyim; 2 sezonun ortasında yayınlanan özel bölüm hariç diğer 24 bölüm altyazılarıyla birlikte onlinedizi'de var. 3. sezonun yayınlanmasına da 2 gün kaldığını hatırlatayım ayrıca.

Ahmet Oktay

2. sezonun ana konusu BoJack'in filmde oynaması ve çekimlerin yapıldığı süreçti. İlk sezonun son bölümlerinde ben bayağı eğlenmiştim, ikinci sezon daha dramatik geldi o bölümlerden sonra.

Az önce 3. sezonunda yarısını bitirmiş oldum 6. bölümle birlikte. Bu sezon, film sonrasında yaşananları ve artık film yıldızı olan BoJack Horseman'ı izliyoruz.
3x2, flashback bölümüydü ve bölüm boyu tüm karakterlerin 2007'deki hayatlarına tanık olduk.
3x4, sadece bölümün başında ve sonunda diyalog vardı. O diyalogsuz kısımlar muhteşemdi.

Ahmet Oktay

3. sezonu da dramatik bölümlerle bitirdiler. Family Guy ve The Simpsons gibi saf komedi dizisi değil, Rick and Morty de bunun yanında diğer ikiliye daha yakın, daha komik bir dizi. Komedi öğeleri illa oluyor ama drama artık çok net şekilde ağır basıyor, dolayısıyla komedi beklentisiyle başına oturursanız hayal kırıklığını uğramanız olası.

Toparlayacak olursam; yazdıklarımı ve konusunu okuduysanız ve ilginizi çektiyse tavsiye ederim kesinlikle. Netflix kalitesi yine hissettiriyor kendini. Ayrıca animasyon olduğu için normal dizilerde veremeyecekleri mesajları/anlatamayacakları şeyleri de animasyon tekniğinin avantajını iyi kullanarak güzel yansıttıklatını düşünüyorum.

Dizi için genel puan: 8.5/10

Ahmet Oktay

4. sezonu bitirdim. Önceki sezonun bi' tık altında kaldı sanki bu sezon. Ama yine de nezdimde Rick and Morty'nin önüne geçti.

Bu sezon şöyle bir soruna değinmeleri de ilginçti. Ben ilk kez duydum bu olayı;
https://www.uludagsozluk.com/k/hidrolik-kırılma/