Ne Tanrı Ne Efendi-Auguste Blanqui:Tutsak - Mylos Kitap

Başlatan V, 05 Şubat, 2016, 19:55:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Balonlama olayı canımı sıktı. Duzeltirlerse alırım yoksa param cebimde kalir.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

KenParker

Bir zamanlar Blanqui diye bir adam yaşamış. Ömrünü idealeri için yılmadan çarpışmakla geçirmiş. Bütün ömrünü. Yılmadan. Grafik romanın özeti bu.

Auguste Blanqui denen adamla tanışmam ilk kez bu grafik romanla oldu. Fransız İhtilali'nin dünyayı değiştiren olaylardan olduğunu azıcık tarih okuyan hepimiz biliyoruz. Sonra da kapitalist dünyanın koşturmacasında unutup gidiyoruz. Gerçekten Fransız devrimi neydi?

Tarihte yer bulmuş şahsiyetler çeşitli açılardan bakarım. Bunlardan başlıcası kişisel menfaatinin olup olmamasıdır. Blanqui hiç bir kişisel menfaati olmadan yıllarını düşüncesi uğruna mücadeleyle geçirmiş. Özgürlüğünü, arkadaşlarını, ailesini, pek çok şeyi kaybetmiş. Defalarca hapse tıkılmış. Tam 43 yılı hapiste geçmiş. İlginç bir okumaydı.

Çizim bakımından pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Daha realist, daha sanatçı bir kalemden görmek isterdim. Lakin kahramanın hayatı, dolayısıyla hikaye kısmı çizimin önüne geçtiği için umursamadan okumaya devam ettim. Neticede boyut bakımından isteneni veriyordu.
''Ni dieu ni maître.''

(Mesajları okuyunca gördüm. Fontların balondan taşımış olmasından yakınılmış. 208 sayfalık kitapta bir kaç tane bulabilirsiniz belki. Ben hiç rastlamadım. Daha çok fontların balona göre küçük kalmasından bahsedilebilir. Dikkat edilirse orjinal baskıdaki font da büyük değil. Ancak büyük boy baskı seçildiği için okumada hiç bir sorun yaşatmıyor. )