Çizgiroman Okumaya Nasil Basladik..

Başlatan darkwood, 28 Eylül, 2009, 12:39:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

Henüz okula gitmediğim yıllarda 5 yaşındayken (başlamama 1 sene kala)ışıklar içinde yatsın babam bana "Teksas Tommiks alalım mı sana okuyalım mı?" diye sorup nasıl bir şey olduklarını anlatmıştı.Ben de isterim deyince evimizin yanındaki bakkaldan her hafta Teksas-Tommiks almaya başlamıştık.Bazen tek başıma gider alırdım.Bir çeşit abonelik gibiydi.Bakkal sattığı sayıya göre getiriyordu sanırım.Eve gidince annem,babam,teyzem sıkılmaz bana bu kitapları tekrar tekrar okurlardı.Ben okuma bilmediğim halde yazılanları ezberler zamandan tasarruf edip bana kısaltarak okuyanları"orda şöyle yazıyordu"diye uyarırdım.Misafirliğe gelenler şaşırır hayret ederlerdi bu duruma.  Okula gidip de okumayı öğrenince ise bu kitapları okuyarak okuma sevgimi geliştirdim.Yine sevgili babam Milliyet Çocuk çıkınca da "ister misin?" diye sormuştu.Her hafta düzenli onu da okumaya başlamıştım.Red Kit,Larry Yuma ile tanışmıştım bu sayede.Yine o yıllarda Zagor,Kaptan Swing ve Mister No da evimizin yakınındaki bakkaldan (Amigo Yaşar) arada alıp okuduğum çizgi romanlar olmuştu.Kısa bir süre önce öğrendim hayatımın ilk çizgi romanlarını aldığım bakkal Yaşar Amca'yı kaybettiğimizi.Çocukluğuma ait bir şeylerin daha kaybolduğunu düşündüm ister istemez.Huzur içinde yatsın kendisi. :'(

yunusmeyra

küçük yaşlarda çizgi romanlarla ilgili anılarımızın bir tarafında hep"amigo yaşar" gibi bayiler,kitapçılar,mahalle bakkalları,kırtasiyeciler vardır..allah rahmet eylesin..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

guantanamo

Henüz ilk okula bile başlamamıştım her çarşamba sabahları
Kula isimli tonton bakkal amcamız vardı 
Sabah ekmek ya da her hangi gıda ihtiyacı alırken çarşamba günlerini
Sabırsızlıkla beklerdim çarşamba günleri KARA MURAT ve TARKAN çıkardı
Okumayı bilmiyordum babam okuduktan sonra onları itinayla saklardım
Benim ilk tanıştıgım çr kahramanları TARKAN ve KARA MURAT olmuştur.

İlk okula başladıgım zamanlar bakkalın önünden okula giderken arkadaşlarla
Saatlarce aval aval çr lara bakardık o günler hala aklımda ben o yıllara altın yıllar diyorum
ne çr lar yoktu ki o sinema önlerinde takaslar satın alma satma hatta yere dizilen çr ların
Üzerine para atıyorsun üzerinde para kalırsa kitap senin oluyor konmaz ise kaybetiyorsun

sahi birde merak etmişimdir o günlerde sekiz yaşlarında dokuz on yaşlarında çocuktuk
ZAGOR dan tut CONAN'a kadar bir çok çizgi romanı okurduk şimdi o yaşlarda bir çocukta çr okudugunu göre bilir misiniz ?

s.b

Hadi bakalım çizgiroman okumaya nasıl başladınız?
Size ne karrrrrdeşim. Nasıl başladıysam başladım. Adamı hasta etmeyin, diyorsanız 1 i,
ben de böyle bir soru bekliyordum hemen anlatmaya başlıyorum, diyorsanız 2 yi
acaba ne yapsam diyorsanız lütfen 0 ı tuşlayınız.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 03 Eylül, 2013, 15:32:22
Hadi bakalım çizgiroman okumaya nasıl başladınız?

Vay be Sami Abi nereden hortlatıyorsun bu başlıkları.

Tam 4 yıl önce yazmışım bkz. bu başlığın ilk sayfası

s.b

Abiciğim arkadaşlar geçmişe dönmeye korkuyorlar galiba.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

dean

Çizgi roman okumaya daha okuma yazma bilmiyorken annemin (beyazıt meydanında o zamanlar çarşı açılır ve çizgi romancılarda gelirdi) sadece resimlerine bakmam için aldığı (daha sonradan çoğunun almanca yada fransızca olduğunu keşfettim) yabancı dilde çizgi romanlarla başladım. (Annemde çizgi romanı çok seven biridir. Ama Anneannemin 100'lerce çizgi romanını sobada cayır cayır yakması sonucu içinde hep bir ukte kalmıştır. O yüzden çizgi roman sevgimde hep beni desteklemiştir.) Daha sonra okuma öğrendiğim zaman pek Türkçe comics çeşiti olmadığından Fumettiye yöneldim. O zamanlar tabi Fumetti nedir felanda bilmiyorum. Teks, Zagor vs. alıp okuyorduk. Daha sonra zaten Arkabahçe daha sistemli Comics çıkarmaya başlayınca direkt oraya atladım. Onu internetin keşfi takip etti (en azından benim için) bu sefer araştırmalar başladı. Sistematik bir şekilde orjinal dilde çizgi roman almaya karar verdim. İlk olarak Essential Fantastic Four vol. 4 alınarak günümüze kadar gelen süreç başlamış oldu.

@Serhan

Okuduğunuz İlk Çizgiroman Hangisi ?
Valla benim yalan söyleyemeyeceğim okuduğum ilk çizgi roman 2014 Kasım Ayında İç Savaş kitabıydı. Sonrasında YKY nin JL sini aldım ve batman ana seri ve dedektif  4 tane kitabını aldım :) Şuan toplamda 48 çizgi romanım var. Zaman geçtikçe yükselir artık :D

ferzan

İlk okuduğumdan ziyade, ilk okuyamadığım çizgi romanım, 80'lerin sonu 90'ların başı Türkiye Çocuk dergilerinden birinde yer alan Hızır Bey, Sen Jan Korsanları'na Karşı isimli maceranın ikinci yarısı idi...Zira 4 yaşımdan itibaren okumayı sökene kadar resimlerine baktım ve okumayı söker sökmez ileride adına çizgi roman dendiğini öğreneceğim bu meretin ne kadar süper birşey olduğunu, TV'de izlediğim filmlerden daha güzel ve kolay ulaşılabilen, tekrar tekrar dönülebilen birşey olduğunu farkettim...

Hızır Bey harici elime geçen ilk çizgi romanlar, Milliyet Gazetesi armağanı küçük Red Kit fasikülleri, Meydan Gazetesi Zagor fasikülleri, bir adet yine gazete ilavesi Tommiks ile yine gazete ilavesi Mister No, Todd McFarlane'li Spider Man'ler, Knightfall dendiğini son yıllarda öğrendiğim Batman dönemi gazete fasikülleri, yanlışlıkla alınmış bir adet Star Wars, çokça Türkiye Çocuk ve Milliyet Kardeş Dergisi ile yıllarca ( 90lı yılların tamamı ) idare ettim...

Sonra farkında olmadan başladım artık 2000 döneminden itibaren günlük gazete tefrikaları, Leman Yayınları Karaoğlan'ları, Dünya Yayınları Tarkan'ları, mizah dergileri, Alfa son dönem Conan fasikül serisi, dayılardan kalma Tay Zagor ve Teksas ciltleri ve saire derken yavaş yavaş Aksoy, Lal, Arka Bahçe yayınnevlerine falan bulaştık gücüm yettiğince...Sonra işte bugünlere geldik çok az eksik ve gecikmeli bir arşiv toparlaması ile...Her ekolü, her üretimi, her denemeyi ve alakalı alakasız her yayını edinmeye koyulduk...Savaşım tüm ateşiyle devam etmektedir... :)

Ama toparlarsak, ilk tanışmam Hızır Bey, pekiştirmem de Red Kit, Zagor ve tek numune Spiderman ile oldu...4 ayrı ekolden 4 ayrı eser...Başlangıç için daha iyisi olamazdı sanırım...Bugünkü seçim ve beğenilerimin geniş çerçevede olmasına etki edecek kadar genel ve her türe yönelik bir başlangıç olmuş...Ama kapıyı Hızır Bey açtı... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pizagor

Benzer bir başlıkla birleştiriyorum arkadaşlar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Chuck

Benim okuduğum ilk çizgi roman Martyn Mystere'nin mutantlı bir macerasının ilk fasikülüydü. 9 yaşındaydım. Pek sevmemiş olmalıyım ki devamını aramamışım. Kendi isteğim ile merak edip okuduğum ilk çizgi roman Batman Yeni Dünya. Ne yalan söyleyeyim onda da aradığımı bulamadım. İlk kez vay anasını işte bu diyerek okuduğum ve belkide çizgi roman okumaya devam etmemi sağlayan cilt Daredevil İkinci Adam oldu.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

köstebek

O kadar eskide kaldı ki, nasıl başladığımı hatırlamıyorum bile. Mahallenin bakkallarının faydası herhalde...

Nightrain

Kizilmaske ile. Ama ne adini ne de kacinci sayi oldugunu hatirliyorum. 15 sene oldu.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

aa

Yıl 1971, amcamın hediye ettiği Tommiks cildi ile başladım, başlayış o başlayış, 1981-2003 arası uzun bir mola ve daha sonra Kadıköy'de Büyülü Çizgi ve İlyas beyle tanışmayla tekrar okumaya başlayış...tam bir hastalık ama iyi bir hastalık, tüm stresimi başka türlü atamıyorum.
Esse Gesse Hayranı...

aaciltan

1975....
Daha 7 yaşındayım. Okumayı yavaş yavaş sökmeye başlıyorum...
Mandrake.. Fasikül 7... Tay yayınları
Macera adı Kolosso...
Gel de ayrıl sonra bu sevdadan.  ;D