Çizgiroman Okumaya Nasil Basladik..

Başlatan darkwood, 28 Eylül, 2009, 12:39:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

antiochia

Benim okuduğum ilk çizgi roman, 90'ların başında Sabah Gazetesinin verdiği Tommiks'ti..

Mister NO

Aramıza yeni katılan arkadaşlar var.

Ayrıca eski üyelerden buraya çizgi roman okumaya nasıl başladığını yazmayanlar da var.

Eeee ne duruyorsunuz yazın da bizlerde öğrenelim.

Çizgiroman okumaya nasıl basladık?

nejat hüseyin özal

1964 yılında 6 yaşımdayken babam ZIPZIP dergisinin 1.sayısını ve devamını her hafta alıp eve getiriyordu. O yıllarda ilkokula 7 yaşında başlandığı için ablama okutur, resimlerinin her karesini defalarca seyrederdim.
Dokuz yaşımda eniştim sünnet hediyesi olarak bir TOMMİKS cildi hediye etti. İşte o anda hala devam eden ve herkese bulaşmasını arzu ettiğim bu güzel ilgi ve merak beni sardı. SAMİM UTKUN kapaklı TEKSAS, TOMMİKS, KİNOWA  ve KİT TAYLOR'ları daha sonra SEZGİN BURAK, SUAT YALAZ, ABDULLAH TURAN'lar ve YÜCEL'li, ASLAN ŞÜKÜR'lü ZAGOR, TEX, TOMBRAKS, SWING ve diğerleri izledi.
Çizgiromanların hazırlanmasında, yayımlanmasında, satılmasında emeği geçenlere ve onları satın alarak ayakta kalmalarına vesile olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

galeme

Yanlış hatırlamıyorsam üniversite hazırlık sınıfında türkçeçizgiroman blog'u sayesinde başladım.

orhan şafak

Ben de babamın her gün aldığı hürriyet gazetesi içindeki Tarkan bölümleri ile başladım bunları keserek kitap haline getirdim yıl 1971 7 yaşında daha sonra ilkokulda harçlıklarımla hikaye kitapları derken çizgi romana da 9 - 10 yaşlarında başladım.Yaşasın çizgi roman.

zydaba

ilk okuduğum çizgi roman 90' lı yıllarda mahalle bakkalında satılan Kızılmaske ciltleriydi.

haysat

Okuduğum ilk çizgi roman.
Yüzbaşı Tommiks ( Captan Miki )
10 yaşlarındaydım.kardeşim ve ben hastalanmış ve yataktan çıkamaz durumdaydik.
Çocukluğun verdiği enerji ile bir an önce iyilesip, dışarı cıkıp oynamak, koşmak istiyorduk.
Fakat hem annem hem de aile büyüklerimiz buna izin vermiyor, yatıp dinlenmemizi istiyorlardı.
Babam ise bu sırada iş için şehir dışındaydı.
Aradan bir kaç gün geçmiş, biz kendimizi biraz toparlamıştık.
Fakat halen yataktan çıkamıyor kardeşim ve ben yatakta da olsa oyun oynayıp kavga ediyoduk.
Bir gün babanız geldi dediler.Öyle sevinmistik ki.
Biraz sonra babam yanımıza gelip bize bakıp gülümseyerek ne olmuş benim Aslanlarıma dedi.
Bir süre bizimle ilgilendikten sonra size birer hediyem var diyerek kardeşime ve bana çantasından getirmiş olduğu kitapları çıkarip verdi.
Kardeşim ve ben kitapları büyük bir sevinçle almış ve ne olduklarinı incelemeye başlamıştık.
Benim aldığım kitabın üzerinde Yüzbaşı Tommiks yazıyordu.
Çocuksu yüzü, yeşil üniforması ve elinde ki siahları beni benden almıştı.
Büyük bir sevinçle sayfaları çevirmeye başladım. Belki o gün 10 kere okumustum kitabımı.
Bu arada kardeşime de Jeriko düşmüştü.
Arada bir değişerek okur mutlu olurduk.
O gün çizgi romanla ilk kez tanışmış ve bir daha hiç hayatımdan çıkaramamıştım.
Yüzbaşı Tommiks o yüzden benim için önemli ve değerli.

Benim çizgi romanla tanışmamı sağlayan adam.
TEŞEKKÜRLER BABA....
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Phyron

80li yıllarda dedemin evini temizlerken dayılarıma ait bir bavul çizgi roman bulmuştum Teks, Tommiks vs. bir kısmını okuyup bıraktım daha sonra 90larda arkadaşımla Conan ve Batman aldık onu da bir süre okuyup bıraktıktan sonra bir kaç sene önce tekrar çizgi roman okumaya karar verip Güngezgini'ni okuyarak tekrar başladım ve çizgi roman artık bende, hem bir hobiye dönüştü hem de keyifli bir okuma alışkanlığı haline geldi.

worldman

Çocukken Teksas Tommiks okur her hafta sonu çocuk dergileri için sabahın köründe bayiye giderdim.Babam hep bana oğlum bunların sana bir faydası yok derdi.Uzun yıllar okumayı bıraktığım çizgiromana bir arkadaşım  sayesinde tekrar başladım.Ama bir şey hala değişmedi.Şimdi de hanım diyor "bunların sana bir faydası yok onun yerine kitap oku" :D

seastar1000

Ben daha ilk okula gitmeden o zamanlar eve alınan cumhuriyet gazetesınde malkoçoğlu nu takıp ederdım dıye hatırlıyorum
Tabıı 50 yıl oncesı olunca gercekmı yoksa uydurmamı muallak bırde soracak kımse kalmadı
Ama malkoçoğlu kafası yamuk cızılen arkadası aklımda
Bırde yıne okuma bılmezken bır gece mısafırlığe gıderken herhalde yaramazlık etmeyeyım dıye teksas almısllardı bana 32 sayfalık fasıkullerden
Hatırladıklarım bunlar

kharon

Oldukca sansliydim sanirim;
buyuk bir Tercuman Cocuk ve Bulvar Cizgi Roman eki arsivi vardi devraldigim, bunlarla Fransiz cizgi romanlarina ( o zamanlar onlarin Fransiz CR'i oldugunu bilmeden) basladim. Bugun bile buralardaki bazi serilerin tamamini okuyabilecegim gunleri bekliyorum ( Uzay Ajani Luk, Thorgal, Tunga, Leonard, Valerian gibi)

Simdi bakiyorum da yazdigim isimlere, inanilmaz kaliteli bir yayincilik yapmislar.

Ote yandan eve surekli Girgir ve mirascilari girerdi, bunlarla da yerli CR'larimiza basladigimi hatirliyorum .

beavis

cocukken gazetenin verdigi dedektif julia okudugum ilk cizgi romandir daha da kitapligimda duruyor  :)

ZGeralt

90'ların başıydı sanırım, okumayı yeni sökmüştüm, bizimkiler bana bir kaç sayı Batman almışlardı. Spider-Man ve Superman aldığımı da hatırlıyorum. İlerleyen dönemde çizgi romana ilgim kayboldu, daha çok roman okumaya başlamıştım. Tabi ne kadar çizgi roman sayılır bilemiyorum ama Leman, Uykusuz, Penguen falan uzun bir süre almıştım. Bu süre zarfında çizgi roman ile bağlantım  animasyonlar, filmler ve video oyunları ile sınırlı kaldı. (X-Men çizgi filminin hastasıydım, sırf o yüzden gidip oyununu çektirmiştim diskete )

Sanırım 2.5- 3 sene kadar önceydi, "gerçek" bir çizgi roman okuruna dönüşmem. İlk baştaki amacım, işten yorgun döndüğümde görece daha kolay okunabilecek bir şeyler aramamdı. Daha sonra çizgi romanın bambaşka bir tadı olduğunu keşfettim, arada beğenmediğim veya bana hitap etmeyen eserlerde çıktı ama okudukça daha derine inme isteği oluştu. Bu kadar kısa zamanda yaklaşık 700 cilt ve 250 fasikül civarı bir arşivim oldu.
Süper kahraman, İtalyan, Fransız, Manga vs. hepsini en azından denemek istedim ve tabi deneyim kazandıkça bir "damak tadım" oluştu.

En fazla Amerikan bağımsızları okuyorum, daha doğrusu en beğendiğim onlar (Image, Vertigo, Dynamite vb. serileri)
Ciddi bir maliyet ve yer sorunu da oluşmaya başladı bakalım nasıl başedeceğim :)

igotek

Meydan Gazetesi günlük eki Tommiks-Teksas-Zagor-Mister No ile başlamıştım. 8 yada 9 yaşındaydım. Daha sonra ikinci el okunmuş çizgi roman satan amcayı keşfettim ve tüm harçlıklarımı çizgi roman almak için kullandım :) Hayalgücünü geliştirdiği doğru. Mister No ve Zagor favorilerim.

Saint2

Okuma yazma öğrenince ne bulursam okumaya başladım. Yıl 1979-1980 falan herhalde. Evimizin yakınında Feride Geçiti vardı. Orada da bir sahaf. Bazen para verip alırdım, bazen 2 kitap verir değiştirirdim çizgiromanları... İlk aşlarım Mandrake ve Kızılmaskeydi. Tenten'i de okudum.
Şimdi düşündüm de acaba bugün kaç tane 7-8 yaşında çocuk, elinde okuduğu çizgiromanlar kitaplar sahafa kitap değiştirmeye gider ?