Teks Altın Seri Maceraları

Başlatan s.b, 29 Eylül, 2009, 10:24:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

TEX ALTIN SERİ - NO: 1 KIRMIZI EL

Yazan:G.L.Bonelli- Çizen:A. Galeppini  Türkiye Yayin tarihi:15-01-2004. 160 sayfa Yayinci: Oglak Yayinlari Maceraperest Çizgiler

Kitaptaki ilk macera 32 sayfa süren ve Italya da 1948 yilinda yayinlanmaya baslanan Teks'in ilk macerasidir.
                           -Esrarengiz Totem-.
Teks, bu ilk sayisinda karsimiza bir kanun kaçagi olarak çikiyor. Iste ilk satirlar:
Teksas sinirini geçtiginden beri araliksiz at kosturan Teks Willer Gökkusagi Kanyonu'ndaki geçitlerden birinde mola vermisti ki, uzaklardan bir yerlerden silah sesleri geldigini isitti.
- Lanet olsun! Hala pesimdeler mi?
Dürbünüyle bulundugu tepeden asagiyi gözetler.
-Hah, düzlükten dogru geliyorlar. Ama, serif ya da yanindaki çakallar degil. Bakalim. Hey! Genç bir kizilderili kiz. Pesindekilerden biri Coffin alçagi degilse seytan çarpsin! Sevimsiz bir durum ama kizi o heriflerin eline birakacak degilim.
Hizla atina biner ve yüzlerce macerasin kulaklarimizda çinlayacak o haykirisi ilk defa duyariz(okuruz).
-Haydi Dinamit! Yiup! Kiz Kirmizi Boynuz Geçidi'ne dogru ilerliyor. Orada karsisina çikarim.
Az sonra Teks kizin önüne çikar.
-Dur! Korkma, ben dostum.
-Ah! Pesimdeler ve..
-Biliyorum, gördüm. Baslarindaki kisi Coffin! Sakin ol. Onlara sicak bir karsilama sunmamiz gerekebilir. Su kayalarin arkasina saklan.
-Ama, sen kimsin?
-Teks Willer adini isitmis miydin?
Kiz hayretle
-Adalet dagitan Teks Willer!
-Madem taniyorsun, Yalnizca mecbur kaldigimda adam öldürdügümü de biliyor olmalisin.

( Teks'in karakterini henüz 11. resim karesine geldigimizde ögreniyoruz. O kendi basi belada olsa bile, zorda kalmis birine mutlaka yardima kosar ve mecbur kaldigi zaman silahini kullanir. Her zaman öldürmek için ates etmez).

Teks'i karsisinda bulan Coffin
-Dinle Teks. Seninle kapismak istemiyorum. Hirsiz bir Kizilderili kizin pesindeyim ve..
-Bak sen! Soyulan bir hirsiz! Yazik olmus Coffin!
Coffin'in adamlarindan biri hizla silahini çekip atesler. Ve ne kadar büyük bir hata yaptigini Teks'in karsilik vermesiyle Cehenneme giderken anlar. Haydutlar dörtnala kaçarlar. Ardindan Teks ve Kizilderili kiz Tesah olay yerinden ayrilirlar. Bir süre sonra mola verirler. Teks eski dostu Gri Ayi'nin kizi oldugunu ögrendigi Tesah'i dinlerken, sessizce yaklasarak silahlarini üzerine çeviren Coffin ve adamlarini farketmez.
Coffin
-Kulaklarini temizletseydin geldigimizi isitirdin. Hem de bu çenesi düsük kizin varligina ragmen.
Teks'i önce dövüp sonra üzerine ates ederek nehire düsüren Coffin, Tesah'a yönelir. Coffin, Tesah'in kendisinden çaldigi ama,aslinda Kizilderililere ait olan ve gizli bir hazinenin yerini gösteren Totem Isareti'ni geri alir. Tesah'i diri diri boynuna kadar topraga gömüp giderler.
Bu arada akintiyla sürüklenmis olan Teks kendine gelip kiyiya çikar. Kursun sakagini siyirmis ve bayilmasina sebep olmustur. Tesah'i bulup kurtarir ve Coffin'in pesine düserek Calver City'e geldiginde aksam olmustur. Teks aradigini bulur ve karanliktan istifade ederek Coffin'in ve bir Kizilderilinin konustuklarini pencereden dinler.
- Büyütme Kurt Disi o kadar da degil.
-Sana Totem Isareti'nin varligini söyleyen benim! Yasli Gri Ayi'yi öldürdün. Artik o isaretlerin anlamini çözecek tek kisi benim. Neden bölüs müyoruz?
Teks pencereden içeri girer. Aralarinda kisa bir çatisma olur ve Kurt Disi yaralanir. Teks Totem Isareti'yle kaçar. Pesine düsenleri nehirde tuzaga düsürerek etkisiz hale getirip Tesah'i biraktigi yere gider.
Kurt Disi ve Coffin T. Isareti'nde tarif edilen hazineyi bulurlar. Teks ve Tesah da baska bir gizli giristen ayni yere ulasirlar. Merdivenlerden çikarken Tesah'in ayagi kayar.
-Ah!
Teks, Tesah'i tutarak düsmesine engel olur ama, çikan sesi duyanlar vardir.
-Hey! Neydi o Kurt Disi?
-Ugh! Bir kadin bagirdi.
Iki haydut saklanirlar. Teks ve Tesah hazine odasina gelirler. Kurt Disi elinde biçagiyla saklandigi yerden çikar. Teks beklenmeyen bir hizla Kurt Disi'nin üzerine atilir ama, coffin önce Tesah'in ardindan da Teks'in basina tabancasinin kabzasiyla vurarak bayiltir. Teks ve Tesah bagli olarak ayilirlar. Coffin hazineyi paylasmak istemedigi Kurt Disi'ni vurur ve  hazineden bir miktar yanina alarak oradan ayrilar. Bir süre sonra Kurt Disi inleyerek kipirdanir ve henüz ölmemistir. Son bir gayretle Teks'in baglarini çözer ve ölür.
Teks yeniden Coffin'in pesine düser ve bulur. Çatisma sirasinda gaz lambasi yere düser ve alev alir. Adam boyu alevlerin içinde kalan Teks, Coffin'e kuvvetli bir yumruk atarak pencereden disari firlar. Ev alev alev yanarken Teks atina atlar.
-Görev tamamlandi Dinamit! Saint Thomas'a dostum.

Iste Teks'in 32 sayfa süren ilk macerasi böyle. Geriye anlatacak 128 sayfa daha var.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Sami Bey elinize saglik.

Peki, devami gelecek mi ?   :)

s.b

Devami elbette gelecek. Hatta "Yeter be, biktik artik bu Teks'den" diye sikayet edeceksiniz.

darkwood

Altin seriyi çizgiroman olarak daha önce okumustum ama tekrarini hikaye olarak okumak bile güzel.
Ilk maceralarin konulari kisa kisa ve basit olsada Teksi okumak her zaman bana keyif vermistir. Devamini bekliyoruz.
Darkwood Sakinleri..

s.b

ALTIN SERİ NO:1 DEVAM EDİYOR

33. sayfadan itibaren kitaba adini veren Kirmizi El isimli macera baslar.

Two Miles Kalesi kilavuzlarindan Joe Scott, yakici bir Temmuz Günesi altinda Rainbow yolunda ilerliyordu.
Bir gurup yüzü mendille örtülü haydut yolunu keser.
-Dur!
-Lanet olsun! Maaslari getirdigimi haber almis olmalilar.
Atini mahmuzlar.
-Kos Black Star!
Ates ederek aralarindan geçmeye çalisir ama, sirtindan vurularak yere düser. Haydutlar paralari alirlar. joe'nun öldügünü zannederler. Fakat Joe kendindedir ve konusulanlari duymaktadir.
Tam o sirada haydutlar uzaktan birinin yalastigini farkederler.
-Dikkat edin biri geliyor!
Bu gelen Teks'tir
-Kara Kayaliklar da birileri var ve sanirim kaçiyorlar.
Teks olay yerine ulasir. Joe zorlukla basini kaldirir.
-Kimsiniz? Ah! Kanun kaçagi Teks Willer'mis.
Teks de onu tanir
-Joe Scott. Kim yapti?
-Kirmizi El. Kaledekilerin maaslarini çaldilar.
-Adlarini söyle Joe. Ben onlar gibi haydut degilim.
-Evet. Sizinki sadece bir sanssizlikti. Dinleyin, Stone, Burk ve Overland Bankasi'ndaki Bannion. Muhbirleri oymus ve ahh!
Joe son nefesini verir.
Teks bir grup süvari askerin geldigini görür.
-Kos Dinamit. Basima ödül konmusken bunlara yakalanmam hiç iyi olmaz.
Askerler Teks'i tanirlar ve Joe'yu oldurenin o oldugunu sanarak pesine düserler. Teks atiyla birlikte Blue River'e atlayarak kurtulur. Bir hafta sonra Arizona sinirindaki bir sehrin yakinlarin agaca asili, kendi araniyor ilanini görür. Ölü veya diri 1000 $ etmektedir.Üç gün sonra kalede.
-Albayim Teks Willer hakkinda konusmak isteyen biri geldi.
-Içeri gönder
Içeri giren adam takma biyik ve sakalini çikarinca...
Albay hayratle
-Teks! Bunu pahaliya ödeyeceksiniz.
Teks cesedin basinda bulunmasinin ve kaçmak zorunda kalmasinin nedenlerini anlatir.
Albay ona inanir.
-Masumiyetinize inanmak isterim. Gerçek suçlulari yakalayip getirin bana.
Teks, bu üç haydutu çesitli zorluklardan sonra bulup öldürür. Burk'un cesediyle, çalinan parayi Two Miles kalesinin önüne atip kaçar.
Kale komutani
-Bölgedeki serifleri uyarayim. Teks'in pesini biraksinlar.

(Iste bu Teks'in haydut etiketinden kurtulmaya basladigi ilk "resmi agiz" açiklamasidir. Ve bu 52. sayfada gerçeklesmistir).

Teks'in haydutlari ödürmesiyle macera son bulmaz. Ölen haydutlarin arkadaslari da intikam için bir seyden haberi olmayan Teks'in pesine düserler. Calumet City'de bir berberde tras olmakta olan Teks'in üzerine hep birlikte ates açarlar. Teks de karsilik verir ve Randall adli haydutu öldürür. Diger iki kisi papucun pahali oldugunu anlayip kaçarlar.
Bu defa Teks onlarin pesine düsmüstür.  Bir magara da onlari enseler ama, arkasindan sessizce yaklasarak kafasina balta firlatan Kizilderili Kara Elk'i farketmez. Bayilan Teks'i magaranin içindeki bir çukura atip, magarayi da dinamitleyip giderler. Teks çukurun dibindeki yeralti nehrinden kendini akintiya birakarak disari çikar. Bitkin bir halde nehirden çikan Teks güçbela kiyidaki sazliga ulasir. Zorlu ugraslardan sonra geri kalan çete elemanlarinin hepsini Saint Thomas Serifinin yardimiyla yakalar. O aksam kasabadan ayrilir.

-Elveda Serif! Sizden tek istegim, Rangerleri gördügünüzde hakkimda bir iki iyi sey söylemeniz.
-Tamam Willer.

Evet ikinci macerada 85. sayfa da bitti

darkwood

Teks'in çogu maceralarinda dikkatimi çeken taktiklerinden birinden bahsetmeden geçemiyecegim.
Yeni bir kasabaya ilk gittiginde hemen bir bar'a gider, ve burada birileriyle tartisip genelde maceranin kötü adamlaridir hep onu orada beklerler, adamlari ya temizler veya güzelce pataklar, daha sonra orada olan herkese içki ismarlayip olayla ilgili bilgi toplar. Eski bir Kizilderili taktigi yani..
86. sayfadan itibaren yeni macera bu arada bekliyoruz.
Darkwood Sakinleri..

s.b

ALTIN SERİ 1 DEVAM EDİYOR

Sayfa:85  - Ölümün Sinirinda -

Meksika da kimsenin kendisini bulamayacagini düsünen Teks, Rio Grande yakinlarinda dolasmaktadir. Ama, bir aksam
-Vay canina!Çiftlik yaniyor! Vamos Dinamit!
Harabeye dönen çiftlikte dumanlar tütmektedir. Direge bagli bir adama yaklasir. Talihsiz adamin ayaginin dibinde bir not görür.
Söyle yazmaktadir;
"Sinir bölgesinin Krali El Diablo'ya meydan okuyanlarin sonu budur.
El DIABLO"
O sirada direge bagli adam kendine gelir ve
-Yabanci... Kizimi kurtar! Zaman kaybetmeyin. Bana elli kirbaç vurdular... Sonum geldi biliyorum. Ama, kizim Joan'i kurtarin.!  Ahh!
-Öldü!
Teks çiftligi dolasir ve baska cesetler de görür. Cesetleri gömer. Mezar tasinin üzerine söyle yazar;
"El Diablo öldürdü Teks Willer intikam alacak"
Ertesi gün Birlesik Devletler- Meksika sinirindaki El Paso da bir barda (posada) El Diablonun adami oldugu anlasilan birkaç kisiyle karsilasir. Çikan çatismada onlari öldürür. Ayni yerde Gizli Ajan Jeff'le tanisir. Jeff, kanun kaçagi olarak bilinen Teks'i, El Diablo'ya karsi birlikte çalismaya ikna eder.
Teks elini uzatir.
-Uzatin elinizi Jeff. Bana güvenebilirsiniz.
-Güzel! Gizli Servise bir mesaj yollayacagim.
Baskalarinin gözünde bir kanun kaçagi olabilirsiniz ama, Gizli Servis çalisanlari gerçegi biliyor olacak.
Ayni aksam Teks El Paso'daki Good Luck da kendine saldiran birkaç kisiyi daha nallar. Yaralanan bir haydutu Jeff'le birlikte takip ederek Don Felipe adli zengin birinin evine ulasirlar. Teks gizlice içeri girer ve saglam bir temizlik daha yapar.  Basta direge bagli olarak buldugu adamin kizinin yerini ögrenmistir. Don Felipe'nin mahzenindedir. Tabii Teks bunu Don Felipe'yi bir yumrukta pencereden disari firlttiktan sonra, toplanan kalabaliktaki Jeff ve Serife söyler. Birlikte kizi kurtarirlar.
Jeff evde Don Felipe tarafindan, Carlos Hernanda isimli birine gönderilmek üzere yazilmis bir mektup bulur. Teks mektubu okur;
"                 EL PASO 18 NISAN
Senor, siparis en güvenli yoldan gönderilmek üzere hazirlandi. Göndereyim mi? Yosa güvenilir adamlarinizi yollayip aldirmayi mi tercih edersiniz? Size El Paso'dan yeni haberlerim de var. Haberlerinizi ve emirlerinizi bekliyorum.
Saygilarimla Don Felipe."
Teks
- "Siparis" zavalli Joan'dan baskasi olamaz
Jeff
-Haber de sensin Teks.
Teks
-Öyle görünüyor. Mektubu hemen gönder. Yarin safakla birlikte Santa Cruz'a gitmek üzere yola çikiyorum.
Safak sökerken Winchester'ini de yanina alan Teks yola koyulur ve sabahin ilk saatlerinde Rio Grande'yi asarak Meksika topraklarina girer.  Aksamin ilerleyen saatlerinde sinirdan yirmi mil güneydeki Santa Cruz'a ulasmistir. Posada (saloon) Valverde de bir oda kiralar ve sakin bir gece geçirir.
Ertesi gün ögle üzeri posta arabasi gelir ve mektup posadanin sahibine verilir. Oda birine vererek mektubu gönderir. Tabi Teks de adamin pesindedir.  Adami takip ederek kasabadan çikarlar. Dörtnala uzun bir takipten sonra El Diablo'nun inini bulur. Birkaç dinamitle ortaligi Cehenneme çevirir. El Diablo'yu yaralar. El Diablo'nin kizi babasinin haydut oldugunu bilmemektedir.
Teks bir mektup yazip kiza Jeff'e ulastirmasi için verir. El Diablo ölür. Geri kalan çete elemanlarinin çogunu da dinamitle temizler. Kalanlarin karsisinda da sabaha kadar dayanir. Sabah olurken Jeff yardim kuvvetiyle gelir ve bütün çete etkisiz hele getirilir. Ama, El Diablo'nun kizi Floreçita kaybolmustur.

DEVAM EDECEK

s.b

Teks Altin Seri 1 Devam Ediyor

Birkaç gün sonra Jeff, Teks'in yanina gelir ve;

-Önemli haberlerim var. Bati Biriminin Komutani Herbert Marshal seninle tanismak istiyor. Yarin özel Treniyle Jill Paint'te olacakmis. Ayrica adamlarimdan biri Florecita'nin izini buldu.

Ertesi gün Jeff Teks'le birlikte Marshal'in yanindadir.

Marshal..
- Sevgili dostum Jeff, El Diablo olayindaki yararliliklarinizi anlatti ve beni ikna etti.

Jeff..
- Teks Bati için çok sey yapabilecek biri.

Marshall..
- Biliyorum Jeff. Onun için buradayim. Teks Willer Rangerlerin Gizli Servisinde çalismak ister misiniz? Size ancak tehlikenin ve en azili haydutlarla, tehlikeli çarpismalarin sözünü verebilirim.

Teks tereddütsüz..
-Kabul bay Marshall.

Teks Ranger Yemini eder ve Marshall yildizi gögsüne takar.

-Teks Willer, su andan itibaren Rangerlerin 3 numarali ajanisiniz. Bu yildizi hep tasiyacak ama herkese göstermeyeceksiniz. Yalnizca Seriflere, diger Rangerlere ve askeri yetkililere. Ve simdi Kit, Joe..

Iki efsane Kit Carson ve Arkansas Joe içeri girerler.
-Geldik. Çagirmanizi bekliyorduk..

Marshall
-Kit Carson, Arkansas Joe, Teks Willer'le el sikisin. O da 3 numara oldu.

(Iste çr okurlari, bu resim kareleri asla unutulmamasi gereken karelerdir. Teks ve Kit'in ilk karsilasmalari ve dostluklarinin basladigi o an 135. sayfada yer almaktadir. -Sinavda soracagim ona göre ha.-)

Rangerlerin Gizli Servisinin basi, Teks'e hemen bir görev vermek ister ama Teks, Flarecita'dan ve Bill Mohican'dan söz ederek onlarin pesinden gitmek istedigini söyler. Jeff'in sayesinde Marshall'i ikna etmeyi basarir.
Yeni dostlarindan ayrilan Teks, Üç gün Esgueio Daglarin da Bill Mohican'in izini arar. Sabrinin ve azminin karsiligi gelir. Dövüsürlerken Bill uçurumdan düser ama, ne yazikki Florecita ölmüstür.

Devam edecek.

s.b

TEKS ALTIN SERI NO:1 DEVAM EDIYOR

144. sayfada Teks'in ilk resmi görevi baslar.

Teks alti gün sonra Duaglas da Bati Biriminden gönderilmis bir mektup alir. Bay Marshall üzücü bir haber vermektedir. Jeff'in Silver City yakinlarinda öldürüldügünü ve Serifin de haydutlarla isbirligi yaptigini bildirmektedir.

-Lanet olsun! Onu öldüren alçagi Cehenneme kendi ellerimle postalamak isterim. Vamos Dinamit! Bir dostun intikamini alacagiz.

Teks Silver City'e gelir. Iki kisi onu süzmektedir.

Tim
-Serif, su yabanciya dikkat edin. Yüzünü hiç begenmedim.

Serif
-Büyütme Tim! Her yerde casuslar görüyorsun.

Teks saloona girer ve herkese içki ismarlar. O sirada Serifle Tim içeri girerler ve Teks'e satasirlar. Teks hizla silahini çeker ve Tim'in yakasina yapisir. O sirada Tim'in  gögsüne takili Jeff'in Ranger rozetini görür. Arkadasini öldüreni bulmustur ama, tüm çeteyi yakalamak için bir oyun oynamaya karar verir. Münakasa biter.

Rivers Saloon da bir oda ayirtir ve kasabayi dolasmaya çikar. Bir gazete matbaasinin önündeki panoda kendisinden bahseden haberi görür.

"Yalniz dolasan katil Teks Willer kasabamizda"

Teks kizgin sekilde içeri girer. Gazeteci Sam Baker onu ve öldürülen Jeff'i tanimaktadir.

-Kim oldugunuzu biliyorum, evet. Bay Marshall'a haber veren de bendim. Ona söyledigimi size de söylüyorum, sakin Serife güvenmeyin.

Konusurlarken matbaanin ön tarafindan bagirti ve çatirtilar gelir. Teks gazetecinin kizina saldiran, etrafi kirip döken kalabalikla karsilasir. Silahini çeker ve ortalik mezbahaneye döner.
Gürültüyü duyan kasaba halki matbaanin önünde toplanir. Serif Teks'i tutuklamak ister.

Teks hizla silahini çekip Serife dayar
-Beni iyi dinle amigo! Haksiz yere suçlanmaktan biktim. Hapse gireceksem de suçum bir Serif öldürmek olsun.

Serif korkudan sapir sapir terlemektedir.
-Hayir! Hayir! Ates etmeyin!

Gazeteci Sam'in araya girmesiyle bir mahkeme kurulur ve Teks serbest birakilir.

Teks salondakilere yüksek sesle hitabeder
-Dostlarim! Kasabanizda huzursuzluk çikarmayacagima, barissever vatandaslari rahatsiz etmeyecegime söz veriyorum. Ama bana saldirirlarsa ates ederim.

Teks Jolly Bar adli yere gider. Burada iki kisi kendine satasir. Teks birisine yumruk atip ikiseksen uzatir, digeri de ayni akibete ugrar. Ama ikiseksen uzanan yattigi yerden silahini Teks'e dogrultur ve

-Cehenneme git!
Der.

Ve sayfa 160 oldu. Yani kitap bitti. Kimin Cehenneme gittigini ikinci sayida ögrenebilirsiniz.

Lami Tiryaki

Altin Seri ile verilen kartpostallarin konuldugu sayilar bildiginiz üzere 36'sar sayilikti ve her 36 adet kart için pesinen bir kutu verilmisti geçmis dönemde. Bu hesaba göre 73. sayida yeni bir kutu verilmesi gerekiyordu ama 75. sayiya gelindigi halde kutu verilmis degil. Kösedeki baklavaciya mi müracaat edilecek acaba?..

Selamlar
Lami

yalcinerol345

İdefix indiriminden  eksik Tex Altın Seri'leri aldım.Özellikle seksenli sayılardan itibaren altın serideki maceralar mükemmel.Tex aylık dizi eksiklerimi de almama rağmen, Altın seriler eliimden düşmüyor.Baba Bonellinin ve Galep'in neden birer efsane olduğu bu sayılarda görülüyor.Hatta soğuk denilen Letteri çizimleri bile özellikle kalabalık sahnelerde harika.
70'li yıllarda Tex pek okumazdım,diğer çizgiromanların yanında bana soğuk gelirdi.Oysa şimdi,belki de biraz büyüklere hitap ettiğinden  özellikle Tex okumak istiyorum.
Bir arkadaş, Tex Altın Seri'ye 100.sayıdan sonra başlayacağını yazmıştı.Bence 70 sayılardan sonra Tex okunacak ve etkisinde kalınacak bir çizgiroman

hanac

Çok sevindim bu yazdılarınıza.

Ben de Altın Seri'yi yeni toplamaya başladım, şu kalın ciltlerini topluyorum.

Şöyle bir baktım ama içimden okumak gelmedi.

Ben de Tex'i şimdi daha çok seviyorum.

Gençken satın bile almazdım. (Buyurun İtiraf köşesine  :) )

darkwood

Sevgili Yalçın'ın yazdıklarına katılıyorum. Teks altın serisinde özellikle 70.sayılardan sonra, ilk sayılara göre çizimler daha güzel, konular ise daha derin ve doyurucu olarak okuyucuya hitap ediyor. Fakat biriktirme konusunda ilk sayıdan başlamak gerekiyor, Teksi tanımak ve olayların takibini yapmak açısından bunları okumakta ayrı bir keyif diye düşünüyorum.
Ayrıca bu seride yayınlanan kartpostallarda çok güzel, çizgiroman seven dostlarımız için yılbaşında yeni yıl kartı olarak gönderilebilir.  ;)

Darkwood Sakinleri..

BAHADIR

Alıntı Yapçizgiroman seven dostlarımız için yılbaşında yeni yıl kartı olarak gönderilebilir.  Göz kırpan

Tex'i çifter çifter almak gibi bir lüksümüz olamayacağı için kartlarımı kimseye gönderemem...İsteyen gelip bakabilir ama odadan dışarı bile çıkamazlar... ;)

aaciltan

Bunlar Gallepini ustanın hazırlık sayıları olarak kabul edilmeli...
Hele 100.sayıdan sonra Tex çok daha güzel olacak arkadaşlar...