Gönderen Konu: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler  (Okunma sayısı 9869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memospinoz

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 1,758
 • No Mistakes Just Happy Little Accidents
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #105 : 30 Ekim, 2017, 20:37:18 »


Bir zamanlar California’da pek çok kabile yaşıyordu ama sonra neredeyse hepsi, birkaç eski İspanyol misyonunun arşivinden çıkan parşömenlerdeki kayıtlar hariç, arkalarında hiçbir iz bırakmadan yok olup gitti. Hataları ne miydi? Fazlasıyla uysal olmak.Bu yüzden tarihten silinip gittiler; sanki hiç var olmamış gibi, sanki var olmaya hiç hakları olmamış gibi.

Önce İspanyol istilacılar, sonra silahlı göçmenler ve altın arayıcıları tarafından darmadağın edildiler. Geriye en fazla, kesilip yendikten sonra artan kısımları akbabalara bırakılan büyükbaş hayvanların kemiklerini andıran iskeletleri kalabildi. Ama tarih Modoc’ları hâlâ hatırlıyor. Neden? Çünkü onlar mücadele etti. Direndiler. Beyazların kanını döktüler.

Kimileri nasıl yaşadığına bakılarak değerlendir,

Kimileri de nasıl öldüğüne.

Sayfa Sayısı: 240
Etiket Fiyatı: 30 TL

Çevrimdışı köstebek

 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 2,605
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #106 : 31 Ekim, 2017, 00:28:15 »
Bu arada küçük bir not ekleyeyim... Kapakta, Tex ve Carson'un arkasında, ufuk çizgisinin oralarda görünen ağabeyimiz Yüzbaşı Jack'tir.  300 Spartalıdan daha Spartalıdır kendisi...

Çevrimdışı peder clemente

 • Çizgi Roman Sever
 • **
 • İleti: 210
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #107 : 28 Kasım, 2017, 02:18:19 »
Tex Dev (özel) albüm 31:"Yüzbaşı Jack" yorumum:
Kökenleri, binlerce yıl önce Bering Boğazını geçerek gelen Asyalı avcılara dayanan kızılderililer; Amerika tarihinde büyük trajedilerin kurbanları olmuşlardır.Modoclar, California'nın kuzeyinde, Oregon sınırı yakınlarındaki Tule gölünün çevresinde yaşarlarmış.Reisleri Kintpuash, beyaz göçmenlerle çok sık görüşüyor ve ismini kolayca telaffuz edebilsinler diye Yüzbaşı Jack olarak değiştiriyor.Delmer Daves'in yönettiği 1954 tarihli "Drum Beat=Savaş Davulları" adlı filmde Charles Bronson, Yüzbaşı Jack'i mükemmel şekilde canlandırmış.Bu macera, Modocları ve Şefleri Yüzbaşı Jack'in dramını anlatıyor.
   Senaryo Tito Faraci'nin.Tarihi gerçek kişi ve olayların içerisine Tex'i kurgulamış.
   Çizgi Roman dünyasının büyük ustalarından Enrique Breccia, muhteşem çizgileriyle senaryoyu havaya kaldırıp uçurmuş.Sergio Bonelli, yıllar önce kendisine dev albüm konseptine Tex çizmesi için teklif götürmüş, ancak Breccia yüklendiği bir görevle ilgili sorumlulukları nedeniyle bu teklifi kabul edememiş.Arjantinli Sanatçı 2011 yılında 66 yaşında İtalya'ya yerleşmiş ve Sergio Bonelli'yi tekrar aramış.Karşılıklı konuşarak anlaşmışlar.Birkaç gün sonra da Sergio Bonelli vefat etmiş.Breccia, bu son görüşmeyi sık sık hatırladığını ve hüzünlendiğini anlatıyor, eserin başında yer alan röportajında.Bu macera, Üstâd Enrique Breccia'nın ustalık dönemi çalışması olarak unutulmaz Tex albümleri arasındaki yerini alacak.Arşivinize katmanızı öneririm.Zira, Western'i bilen,seven,anlayan sanatçılar azalıyor.Jesus Blasco, Jose Ortiz, Victor De La Fuente, Galep,Alberto Giolitti (Gilbert) artık aramızda değil.Villa, Ticci, Seijas, Breccia gibilerin de değerini bilmemiz gerekir.
    Beğendiklerim:
    -Panellerin dizilişinden, karakter yorumlarına kadar çizimler tam usta işi.Breccia, fırça kadar kalem de eline yakıştığı için; karakterler ve objeler onun elinde nefes alan bir gerçekliğe kavuşuyor.Askeri konvoyun gelişi, Modoclar içeriye girerken mağaranın içinden görünüm, çatışmaların geçtiği yer olan lav yataklarının (Lava beds) tasvirleri, kale kumandanının çalışma odasının ayrıntılı çizimleri, eski büyük ustaların çizimlerinin kalitesinde.
   -Breccia'nın çizimlerinde; macera boyunca yırtıcı kuşlar maceranın tanığı gibi olayları gözlüyorlar.Eski Ranger Foster'in çiftliğine Modocların yaptığı baskın, yırtıcı bir kuşun avını yakalaması ile paralel kurgulanarak görsel eğretileme yapılmış.Kartal da bir metafor olarak bazen Yüzbaşı Jack'i, bazen de Tex'i (ne de olsa "Gece Kartalı") temsil ediyor.Tex'in, Salapurya Jim'i yakalaması, kartalın avını yakalaması metaforuyla anlatılmış.
   Beğenmediklerim:
      -Eserin başındaki Editoryal yazılarda, çizer olarak Enrique Breccia'nın resmi koyulmasına rağmen, bir önceki sayının (30-Galveston'da Fırtına)Ressamı Massimo   Rotundo'nun biyografisi yazılmış.Çizgi düşler bize Breccia'nın biyografisini borçlu.İnternette yayınlasınlar bari.
     -Dev albümün normal boyda basılması.Editoryal yazıları pertavsızla okudum.
   240 sayfalık bu özel albüm okuması sonunda;Modocların akıbetini öğrenmek, Yüzbaşı Jack, Salapurya Jim, Çopur Charley, Şaman Kıvırcık Hekim,General Edward Canby gibi gerçekten yaşamış karakterleri tanımak, ayrıntılı ve gerçekçi Breccia tasvirleriyle bir western ziyafetine dönüşüyor.Yüzbaşı Jack de, vahşi batı tarihinde Oturan Boğa, Çılgın At,Kochise, Geronimo,Mangas,Victoria,Apache Kid yanında unutulmazlar arasındaki yerini alıyor.Bir Afrika atasözü:"Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar, kitaplar avcıyı övecektir" der.
   Benim puanım 8/10.

Çevrimdışı haysal

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 44
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #108 : 28 Kasım, 2017, 08:38:56 »
Her ne kadar olanı değiştiremesem ve hatamın telafisi olmasa da tüm Teks dostlarından özür dileyerek;

Enrique Breccia 1945’te Buenos Aires’te (Arjantin) doğdu. Ünlü çizer Alberto Breccia’nın oğlu olan sanatçı, çizgi romana babasıyla birlikte senaryosu Héctor G. Oesterheld’e ait olan “Vida del Che”yi çizerek başladı (1968). 1972’de mahlas kullanarak İngiliz Fleetway Yayınevi’ne “Spy 13”i, ardından “Linus” ve “Alter Linus” gibi dergilere bazılarının senaryolarını da yazdığı savaş hikâyeleri çizdi. 1976’dan itibaren Carlos Trillo’nun yazdığı “El Buen Dios”,“Alvar Mayor”,“Robin delle stelle” ve “Marco Mandrillo”nun çizimlerini üstlendi, 1983’te Robin Wood’un yazdığı “Ibáñez”i çizdi. Dört dörtlük bir sanatçı olarak birçok edebiyat klasiğini çizgi romana aktardı ve “Il collezionista di sogni” ve “Il cacciatore del tempo” gibi başyapıtları yarattı. 2000 yılından itibaren Amerikan Marvel ve DC Comics’le, 2001’de de Fransız Delcourt Yayınevi’yle çalışmaya başladı (“Le Sentinelle”). Spoleto’da yaşıyor.

Çevrimdışı peder clemente

 • Çizgi Roman Sever
 • **
 • İleti: 210
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #109 : 28 Kasım, 2017, 13:46:15 »
Çok teşekkür ederim Haysal.Üstâd Enrique Breccia'nın biyografisini bir kağıda elle yazıp igili sayfaya koydum.Sanatçıya saygı bunu gerektiriyordu.

Çevrimdışı hanac

 • Khanac
 • Forum Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • ******
 • İleti: 14,585
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #110 : 28 Kasım, 2017, 14:47:08 »
Bu güzel yazı için teşekkürler Peder Clemente.

Çevrimdışı peder clemente

 • Çizgi Roman Sever
 • **
 • İleti: 210
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #111 : 28 Kasım, 2017, 14:51:46 »
Ben teşekkür ederim Hanac.Forumda daha fazla Fumetti yorumu görmeyi umarım.Yorum olmayınca okumuyoruz zannediliyor.Halbuki okuyoruz, sadece yazmaya üşeniyoruz.

Çevrimdışı Dr.ArAmAS

 • Çizgi Roman Sever
 • **
 • İleti: 202
 • "Hayır olana hayır;Şer olana şer !"
Ynt: Teks Özel Seri - Çizgi Düşler
« Yanıtla #112 : 29 Kasım, 2017, 19:03:11 »
güzel bir çalışma...teşekkür ederiz