Ucuz Çizgi Roman

Başlatan hanac, 01 Ekim, 2009, 18:22:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Yok, hemen umutlanmayin ucuza çizgi roman satmiyorum.  ;)

Bunun için bkz. Alim-Satim bölümümüze.

Benim deginmek istedigim konu su;

Çr pahali mi, ucuz mu diye anket yapsak, kesin herkes pahali der.

Günümüz sartlari geregi, yok kalin kapak olsun, kuse kagida basilsin, orijinalinin aynisi olsun dendigi için maliyetler yükseliyor.

Halbuki bizim zamanimizda böyle bir sey yoktu.

Kaliteye pek bakilmazdi, elden ele dolasirdi, çabuk yipranirdi.

Ama ne olurdu, bir çizgi romani en az 10-15 kisi okurdu.

Simdikileri ise 1 kere okuyoruz sonra kütüphaneye koyuyoruz, elden ele dolasmiyor.

Simdi bunun yerine ucuz çizgi romanlar tekrar basilsa mesela 2-3 TL civarinda, bunlari ufak çocuklar bile alir harçliklari ile.

Eskiden çr çok mu ucuzdu derseniz tabii ki ekonomik bir arastirma yapmadim ama ben hergün 1-2 tane alirdim harçliklarimla.

Harçligimda normal seviyede idi, zengin degildik.

Simdi bana telif ücreti diyeceksiniz, dagitim diyeceksiniz.

Ama bunlar asilir, bu bir yayin politikasi olarak ele alinirsa olur.

Alfa Ali Recan'i hatirlayan bilir, onun sayesinde neler okuduk neler. (Bir gün bunun listesini de yapalim  :))

Bu konuda ne düsünüyorsunuz ?

hanac

LAL e laf yok.

Onlarin fiyat politikasi cok makul.

Ornek vereceksek, Comics leri kast ediyorum.

Watcmen 35 TL, Wolverine 30 TL, Star Wars 30 TL vs.

Biz eskiden Bilka dan Orumcek Adamlari okurduk, simdi nerede Orumcek Adam ?

Ali Recan Conan lari, Fantastik Dortlu, Thor, Captain America, Hulk vs. yayinladi.

Ve bunlarda da sira takip edilirdi.

Ama renkli yerine siyah-beyaz ve daha ufak formatta olurdu.

Bunlar bende hala mevcut, iyi bakilirsa koleksiyon bile yapilabiliyor.

Yeni yeni aklima geliyor mesela Super Korku lar vardi, daha cok aklimiza gelir.

Bunlari kastetmistim yoksa LAL zaten cok mantikli , degistirmeye gerek yok

darkwood

Evet Lal konusunda bende size katiliyorum, aylik düzenli takip ettigim tek yayinevi ve fiyatlari makul.  :)
Oglakta geçen sene makul gidiyordu ve takip edebiliyordum ama 2009 yilinda maalesef fiyatlari maalesef çok artti ve biz çizgiroman severleri 2. ellerinin pesine düsürdü, tabi krizde ise eklenince onlarida bulmak mesele oldu.  ???
Artik s.b. kardesimizin Teks Altin Seri hikayelerini takip edip 2009 baskilarinin hikayelerine bir an önce gelmesini beklemekten baska yapacak seyimiz kalmadi. Bizi bu hallere düsürenler utansin  ;D
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Arkadaslar bence ÇR'larin fiyatlari hala pahali. Ucuz ÇR satilmiyor memlekette. Lal'in fiyatlarina ancak makul diyebiliyoruz ucuz degil. Çünkü öyle. Sadece bizde degil dünyada genel gidisat böyle. 50'lerden bu yana yayginlasan zirve yapan sonra da kendi alanina çekilip elit bir takim insanin zevki haline gelen ÇR'lar dünyanin her yerinde pahali sanat eserleri olmaya devam ediyor. Kimi ülkeler bunu çesitli yollarla asmaya çalisiyorlar. Fransa'yi örnek verirsek, ÇR okumak için pek çok yol "deniyorlar". Oralarda bizim Carrefour'lar gibi büyük alisveris merkezlerinin devasa ÇR reyonlari var. Tanesi 12Euro'dan baslayan ÇR'lari almak istemeyenler oturup raflarin önüde okuyorlar. Bu uygulama oralarda serbest. Hatta raflarin önünde okuyanlar için ranzalar bile yapmislar. Tutmus, çok basmis ÇR'larin çesitli versiyonlarini çikariyorlar. Rahan serisinin 5 ayri versiyonunu gördüm. Çok pahali hard cover edisyondan gazete kagidi edisyonuna kadar bir sürü format uyguluyorlar. Hepsinden önemlisi iyi bir 2. el piyasasi var. Jelatini açilmamis sayilar 1-2 yil içinde 2. el piyasasina düsüp üçte bir dörtte bir fiyattan satiliyorlar. Bekleyip almak mümkün. Japonlar gibi her kalitede çok fazla üretim yapan ülkelerde durum daha avantajli. Fabrikasyon üretim oldugu için kalite vasat ancak fiyatlar ucuz. Almanya ve Fransa'da yerlerde sepetlerin içinde 200-300 sayfalik binlerce Manga'nin 1-2Euro'dan satildigini çok gördüm. Sonuç olarak oralarda da ÇR pahali ama çikis yollari var. Bizde durum daha farkli. Okuma oraninin gerilemesi okuyan insanlarin bir kaç büyük sehire sikisip kalmasi yayinlarin yayginlasmasini önlüyor. Artik büyük kuruluslar bizim okudugumuz ÇR'lara el atmiyorlar. Oysa bu is sirti kalin kuruluslarin desteginde daha kolay olabilir. Winx Club, Totally Spies gibi sirti kalin kuruluslarin yayinladigi küçük çocuklara hitap eden dergiler Lal fiyatlarindan, hatta daha ucuza ama çok daha üstün bir kaliteyle satiliyor. Çünkü piyasasi var. Okuyucusu var. Hediyeleri var. Bizdeki küçük, kar amaçli yayinevlerinin güdümünde ÇR'larin ucuz versiyonlarini beklemek bosa hayal kurmak olur. Bunun için yüksek satis oranlarinin yakalanmasi gerekli. Bir kisir döngü sözkonusu yani. Bazan degisik edisyonlar deneniyor ama yanlis hedefe oynaniyor. Watchmen'i iki versiyon olarak bastilar. Hard cover versiyonu ile standart versiyon arasinda hakikaten çok ciddi kjalite farki var. Ama birinin fiyati 40 küsur TL galiba, digeri de 30 gibi bir fiyat. Ucuzu bile cüzdan dagitan cinsten.

Ucuz ÇR versiyonlari ancak okur sayisinin artmasiyla mümkün. Is bence burada tikaniyor. Hafta sonu Bilecik'in Gölpazari ilçesinde ve Bolatli, Gökçeözü köylerinde gezdik. Köylerde eskiden okullar vardi. Ögrenci kalmadigi için okullar kapanmis. Ilçelerde okullarin durumu vahim. BIrakin kitap dergi okumayi ders kitabini bile ellerine almayi zulüm gören bir internet-kafe, ya da kahvehane gençligi var. Eskinin kitap dergi bollugu bitmis. Istanbul, Ankara, Izmir gibi yerlerdeki kitabevleri ve kültür ortamlarinda da bu kadar oluyor. Söylenecek çok sey var ama...

Selamlar
Lami     

Alperen

japonya'da cizgiromanlarin bir cogu kalin Dogan Kardes benzeri dergiler halinde ama kalitesiz olarak ucuza basiliyormus. Parca parca devam eden kisimlar daha sonra albumler halinde daha kaliteli olarak basilip okuyucaya sunuluyormus. Bu ucuz dergileri alan okuyucular bunlari trenlerde otobuslerde birakarak cizgiromanlarin daha fazla taninmasina, yayilmasina, okunmasina katki da bulunuyorlarmis. Turkiye'de ben bu yuzden bu sekildeki antaloji dergileri istiyorum. Alinsin, okunsun, saga sola verilmesi dert olmasin. Ama bastigi dergileri albumler halinde de yayilmaya calissin (tutulanlari). Yerli cizerlere de kendilerini tanitan firsat versinler. Hosca kalin.

s.b

Nasil olacagini bilmiyorum ama, cr nin ucuzlamasi lazim. Satilan ÇR adedi arttikça, elenen ve gözden düsenler de artiyor.

Daha açik bir ifade ile cr ye ayrilan okuyucu bütçesi artmiyor. Okuyucu cr ler arasinda sabit olan bütçesine göre tercih yapiyor.
Okuyucu yeni çikan ile halen yayinlanmakta olan çr arasinda tercih yapmak zorunda. Çünkü parasi yok.
Ne kadar çok okumak istese de bazi çr lerden ayrilmak zorunda kaliyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Güneş, bu başlık tam sana göre.

Hadi yazmaya başla, biz de devam ederiz.

pizagor

Arkadaşlar bu konuyu Çigiroman Piyasası alt bölümüne taşıyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Hemen yazayım abi. Deminden beri senin konuşurken kafamızdan geçenleri buraya aktarayım.

Bence bizim yayıncılar stratejik bir hata yapıyor. Çr sonuçta geniş kitlelerce alınmadığı sürece ne ticari olarak ne de bu sanata duyduğumuz aşka yardımcı olmuyor.

Ben aldığımı çr'lere bakıyorum şu anda en az aldığım 100 lira oluyor. Bu ne demek biliyor musunuz,benim öğrenciyken İzmir belediyeden aldığım ve dört gözle beklediğim Priştina bursuma denk. Bu en az aldığım ay için geçerli. Şimdiki durumda alabiliyorsam iş hayatında olmamdan alabiliyorum yoksa sittin sene bu yayınları alamazdım.

Bu sonuç olarak çok önemli bir sorun. Maliyetlerin ortada olduğu, teliflerin bilindiği ortamda bu iş nasıl çözülebilir. Çok kolay ikili yayın yaparak bu işi çözebilirsiniz.

İlk olarak kapsirlerinizi bırakacaksınız. Şöyle mükemmel baskı yaptım, şu kağıda bastım demeyi bırakmak lazım.

Eskiden çocukken bakkala gittiğimde artan ekmek parasıyla çr alabiliyorsam şimdi bakkala giden çocuk 3 Tl den fazla olmamak üzere kitap alabilmeli. Bu nasıl olur Bilka bize nasıl zamanında okutabildiyse o formatta (yalnız o kadar kötü baskı olmadan) çr basıp verebilmeli.

98 sayfayı geçmemeli, siyah beyaz olmalı. Yok marvel boyuta karışıyor o zaman komiks formatında 2-3 fasikülü birleştirerek yayınlayacaksın. Eğer bu yayını renki isteyen olursa onlar içinde başka baskı yapabilirsin.

Sen geniş kitleleri alıştıramadıktan sonra bizim gibi bir avuç Don Kişot'a kalırsın.

Yapılacak çok basit. Ben olsam 3 tl den Esenşıl Örümceği Yaysat ile anlaşarak gazete bayilerine dağıtırım. Hipnoz'un kapağı gibi kalitede bir kapak çok iyi olur. Yeter de artar bile.

Daha sonra bizim gibi para kazananları düşünürsün.

Düşünsenize siyah beyaz da olsa evinizin önünde 3 liradan çr alsınız nasıl olurdu ?

Ben çocukluğumu hatırlardım....

altay1944

Sevgili Güneş ...Keşke her şey dediğin gibi toz pembe olsa.Artık kalitesizliğin pirim yaptığı devir geride kaldı .Şimdi okuyucu kalite istiyor.Dikkat edersen hangi format anketinde okuyucu kalın albümler istiyor.Şahsen ben kuşe kagıt büyük boy renkli albümler hak ettiğimizi düşünüyorum.Hemde avrupa ayarında ve o fiyatta...Ekonomi düzelse cebine para girse ne istersin düşün. Lütfen kalitesizliği destek vermeyin...Sevgiyle.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Güneş'in kastettiği şey, 2 ayrı yayın yapılması.

Şu andakine ilaveten, daha ucuz alternatifinin de basılması.

Ama bu Marvel de zor gözüküyor, adamlar isme bile karışıyorlar.

(Zamanında Bilka ve Ali Recan nasıl basabilmişler, hayret !)

Bence denenebilir, tekrar 3 TL ye çizgiroman alınabilirse çocuklar için iyi olur.

Romanlar için de bu yol izleniyor, 25-30 TL lik kitap, cep formatında 5-7 TL ye satılıyor.

drfuhrer

Yaw arkadaşlar çocukluğumu hatırladım şimdi: hep arada kalırdım. Zagor mu ? Kızılmaske mi ? Mister No mu ?
Param hepsine yetmezdi. Yani o zaman da çok kolay değildi bütün yayınları takip etmek.
Ben de memur çocuğuyum. Durumumuz orta şekerdi. Ama durum buydu.
Şimdiki kadar pahalı olmasa da o zaman da küçük çocuklara göre çok ta ucuz değildi çizgiromanlar kanımca ???

tommikser

Kalite bizim gibiler için çok önemli olabilir.Ben çıkan her hard cover'ı alırım.Parası önemli değil yeter ki o parayı hak etsin.

Demek istediğim şu;bu satışlarla iş gitmiyor.Yeni okuyucu (pazar) bulamadıkça daha da sıkışacağı belli.Ne yapılabilir peki?

Daha az bütçe ayıran kitle için çr çıkarmak gerekiyor.Bu nasıl olabilir peki;kaliteden kısarak.Bütün kaliteyi kaybederek değil.

Yani nasıl dana bonfileden sucuk var ve pahalıysa,sucuk benzeri ürün çıkararak o kitleye de satılabilir.Bu sağlıksız ürün çıkarmak değil,tavuk etinden sucuk yapmaya benzer.Yalnız satın alan kitleyi de kandırmamak gerekir.

Bu ilköğretim seviyesindeki çocuklara ulaşabilmenin blir yolu.Alfanın yaptığı gibi yapılabilir.Okuyucu köşeleri,çizer köşeleri canlandırılabilir.

Unutmayalım ki o kalitesiz gördüğümüz yaynlar bugünün  önemli çizer ve yazarlarını çıkarmıştır.Günümüz kuşağından böyle değerli mücevherleri çıkarmak istiyorsak varsın biraz kalite azalsın.

hanac

Ben bütün Red Kit'leri küçük boy ve siyah beyaz olarak okumuştum.

Sonra bunların büyük boy ve renklilerini aldım.

Bizimle bu iş 3-5 yıl daha yürür, yeni okuyucular lazım.

hennessy

Aynen Hasan abiye katılıyorum, bizimle birkaç sene daha gider, okuyucuyu çoğaltmadan bu iş zor.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları