Eski Gazete Sayılarından Örnekler

Başlatan erdallll, 12 Mart, 2016, 00:18:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdallll

erdallll

hanac

Kara Güneş macerasını çizen Sezgin Burak olamaz.

Acaba kim çizdi ?

Haysat'ın yıllar önce hazırladığı listede yer almamaktadır.

Macera Adı             İlk Yayınlanışı         Sayfa sayısı

Mars'ın Kılıcı                   1967                   99
Margus Kalesi                1967                  103
Bayraktaki Canavar       1967                  110
Dehşet Kulesi                1968                   45
Maryo'nun Kuşları          1968                   63
Honoria'nın Yüzüğü       1968                  135
Kuzey Canavarları    1968 - 1969            90
Korkunç Takip               1969                   90
Gümüş Eğer (1)            1969                  125
Gümüş Eğer (2)            1970                  122
Gümüş Eğer (3)       1970 - 1971            229
Viking Kanı                   1971                   265
Altın Madalyon (1)        1972                  102
Altın Madalyon (2)       1972                    81
Altın Madalyon (3)     1972-1973           131
Kuzeyde Dehşet Var    1973                  147
Güçlü Kahraman          1973                  115
Kurt Kanı                  1973 - 1974          163
Milano'ya Giden Yol     1978                    90

Toplam:                      11 yıl            2.458 sayfa

Başta tek macera olan içerik;maceralar çoğalıp malzeme azalmaya başladıkça her dergide çift macera devam etmeye başlamıştır.

1000'den fazla sayısı çıkan TARKAN'ın ilk 297 sayısı toplandığında tüm maceralarına sahip olunabilinir.Burada bile listede kırmızı ile belirtilen 4 adet tekrar macera vardır;hatta 2 macera çıkan sayılarındaki 6 adet tekrar macerayıda sayarsak 297 sayıda bile tekrarlanmış macera sayısı 10'dur.Tüm maceraları kapsıyan ilk 297 sayının fasiküllere dağılmış hali aşağıdadır.

MARYO'NUN KUŞLARI.......................1-6
DEHŞET KULESİ..............................7-10
MARGUS KALESİ............................11-20
BAYRAK'TAKİ CANAVAR...................20-30
KUZEY CANAVARI...........................30-38
HONORİA'NIN YÜZÜĞÜ.....................38-50
KORKUNÇ TAKİP.............................51-62
GÜMÜŞ EYER 1...............................62-76
GÜMÜŞ EYER 2...............................76-88
GÜMÜŞ EYER 3...............................88-111
MARS'IN KILICI...............................111-121
VİKİNG KANI..................................121-147
ALTIN MADALYON...........................147-183
GÜÇLÜ KAHRAMAN..........................184-202
KURT KANI....................................203-229
BAYRAKTAKİ CANAVAR(Tekrar)..........206-224
KUZEY CANAVARLARI(Tekrar)............225-239
HONORİA'NIN YÜZÜĞÜ(Tekrar)...........230-252
KORKUNÇ TAKİP(Tekrar)...................252-272
KUZEYDE DEHŞET VAR.....................273-297

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: hanac - 12 Mart, 2016, 12:01:49
Kara Güneş macerasını çizen Sezgin Burak olamaz.

Acaba kim çizdi ?

O macerayı çocukluğumda ben de hatırlıyorum. Babam Bulvar Gazetesi getirirdi her gün eve. Çizgi roman alışkanlığı kazanmamdaki en büyük etkenlerden biriydi bu bulvar gazetesi.
Bir ara Tarkan'ın bu macerası yayınlanmıştı. Bu macerayı bende kesip biriktirmiştim o zamanlar. Sonraları bu maceranın şu anki Sezgin Burak listelerinde olmadığını görünce bende merak ediyordum aklıma geldikçe bu macerayı kim çizdi diye. Aklıma hep Ersin Burak geliyordu, bilmem o mudur?

ferzan

Ersin Burak, haftalık dergi döneminde kapakları hazırladı, orta sayfalara tarihi illustrasyonlar hazırladı...Bu illustrasyonlarda emeği geçenlerden biri de Yalçın Didman'dır...Bunun haricinde Ersin Burak'a hiç Tarkan çizdirilmedi... ??? Resimdeki çizgiler, Sezgin Burak'ın ölümü sonrası hem Milano'ya Giden Yol serüvenini tamamlayan, hem de bir müddet Burak ailesinin izniyle imzasız Tarkan serüvenleri çizen Özcan Eralp'e ait diye düşünüyorum...Sezgin Burak'ın Tarkan'daki son çizgileri, ilk çizgileine nazaran oldukça pratik, yer yer çalakalem ve detaylardan arındırılmış, sade bir görünümdeydi ve bu bıkkınlık göstergesi olan stil, üstada ve eserine hiç yakışmıyordu...Ne var ki ölümünün ardından Özcan Eralp de bu stile ayak uydurmaya çalışmış diye düşünüyorum...Böylece güzelim detaylı çizimlere ve tasvirlere sahip olan Tarkan, hem çizgi, hem de içerik olarak kötü bir Akim, Phantom yahut Kinowa taklidi hissinden öteye gidemedi bu imzasız çalışmalarla...Zaten Özcan Eralp, daha sonraları Phantom çizen tek Türk oldu yurtdışında...

Şahsi kanaatimce, Ersin Burak Tarkan'a devam etseydi, ağabeyi rahmetli Sezgin Burak ustadan bile daha dinamik bir Tarkan ortaya koyabilirdi, Tarkan'ı üçken beşe çıkarabilirdi, daha ileriye taşıyabilirdi diye düşünüyorum...Neden derseniz, Gazete Tefrikaları başlığındaki Civanmert Kerim incelemesinin görsellerine bir kez daha göz atın derim, ya da Facebook'taki Ersin Burak sayfasına üye olup orada paylaşılan eski-yeni serbest çalışmalara bakın derim... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

erdallll

Özcan Eralp çizimi diye biliyorum.önce milanoya giden yol macerasını tamamladı.sonra
zehirli çiçek
uğursuz elmas
andrenin kızı
obanın intikamı
asya canavarı
intikam peşinde
çin hakimi
kara büyü
kara güneş
simena
intikam
canavar
intikam
redade
maceraları çizildi.ama galiba bazılarını da ismet kırdar çizdi diye bir yazı okumuştum..

eken12

Sayın Hanac 297 fasikül maceraların tamamını kapsıyor diyorsunuzda Milanoya Giden Yol macerası orada yok,birde Özcan Eralp tarafından tamamlanan bu maceralar yayınlanmıyacakmı,en azından okura bir saygı gösterilmesi gerekir.Saygılarımla..