Mister No Seri - LAL

Başlatan hanac, 04 Ekim, 2009, 13:28:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaslar, az once kutuphanemini duzenlerken bir sey farkettim.

LAL Mister No 53. sayi cilt kenarinda 53. sayi oldugu yazilmamis.

Karsidan bakinca butun numaralar duzenli olarak artarken 53. sayi yazmasi gereken yerde hicbir sey yazmamasi kotu gozukuyor.

Bu bir tek bana mi rastlamis yoksa sizlerde de ayni hata var mi ?

alan ford

en azindan benim kitapligimda da ayni durum var.Her Istanbul gezimde kontrol edicem diyorum ama unutuyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Lami Tiryaki

Mister No'nun Klasik Maceralar 5. cildinde tekrar basimina yer verilen Gizli Ajan ya da Tay'in baslangiç ismiyle verdigi Eski Asker isimli öyküyü hatirlarsiniz. 2. Dünya savasi sonrasi bir grup Alman askeri gönüllü olarak bir deneyde kullanilmak üzere Brezilya ormanlarina getirilir. Burada yapilan çalismalar sonrasi gönüllü komandolara eski nazi bilim adamlari tarafindan timsah genleri ve timsah solunum organlari nakledilerek bir tür süper asker yaratilmaya çalisilir. Olaya tesadüfen dahil olan SS ve Mister No, bu özel birligin ormanda estirdigi dehsetin tam ortasinda kalirlar. Nolitta'nin enfes ve akici senaryosu Bignotti'nin içaçici çizimleriyle tadi hala damagimdadir. Bir de Tay'in fasikül serisinde ilk defa 4 kare/sayfa düzenine geçtigi maceradir. 4 kare her ne kadar kadrajlarin bir kismini alip götürüyorsa da Bignotti çizimleri sanki daha bir tablo gibi duruyor bu sekilde. 47-58. fasiküllerde yayinlanan macera, orijinal versiyonuyla daha sonra 137-140. albümlerde ve 56-59 numarali sayi albümlerinde de tekrar edilmistir.

Yillar sonra Michele Masiero yanina çizerler Marco Bianchini ve Marco Santucci'yi alarak 296-297. sayilarda(Lal 90-91) benzer bir öyküyü kaleme almis. Öyküyü yazarken Adrian Lyne'in efsane filmi Jacob's Ladder(Jacob'in merdiveni) isimli filminden esinlenmis. Lyne'in Vietnam Savasi sirasinda geçen bir öyküyü anlatan filminde Tim Robbins'in çizdigi karakter ve aklillara durgunluk veren hikaye örgüsü ve nihayet filmin insani allak bullak eden finali öyle kolay unutulur gibi degil. Masiero, Lyne'in filmini bir açidan tamamlamaya çalismis. Filmde görmedigimiz perde arkasini anlatmis. Bianchini ve Santucci çizimde harikalar yaratmislar. Mister No'yu nadiren 3 sira/sayfa kodunun disinda bir tasarimda görüyoruz. Taramasi siyah beyaz keskinlikleri filan insani mest edecek cinsten. Ancak gel görki senaryo umulmadik ölçüde zayif kalmis. Insanin dikkatini dagitmaktan öte ise yaramayan flashbackler, asil öyküye bir türlü gelemeyen bildik Mister No evrenindeki uzun giris meyhane hikayeleri insanin asil konuya odaklanmasini bastan önlüyor. Nolitta'nin senaryosu da giriste hayli uzundu. Ancak usta hikayeyi iki sayida bitirmeden iki ayri hikaye anlatir gibi gerektigi kadar uzatarak ilgiyi çekmeyi basarmis. Masiero ise 1,5 sayi boyunca sürdürdügü hikayeyi sözümona sürpriz finalle 15 sayfada bitirmeye gayret etmis. Olmamis... Onca güzel çizim ve gerçekten öykü için iyi bir referans heba edilmis.

Selamlar
Lami   

BAHADIR

Hikayenin birinci bölümünü iki gece önce okumustum...Öyle bir giris söz konusu idiki...Finalde insan müthis bir seyler bekliyor...Dün gece de ikinci bölümü okudum ama Lami'nin dedigi gibi son bölümüde okuyunca insan "bu kadar ucuz bir final olur mu?" diyor...Müthis bir baslandiç harika çizgiler...Açikçasi kelimelerle anlatilmiyor ama öyle bir çizdiler ki sanki Mister No karelerden disari firlayacakmis hissi uyanidi bir ara bende...Baska söze gerek yok Lami gerekeni söylemis sonu itibari ile yavan bir öyküydü ama çokta kötü degildi...

Ramzy

KM'leri takip etmiyorum ama bu macerayi sanki Aksoy'da yayinlanan sayilardan hatirliyor gibiyim, gerçekten çok heyecan vericiydi.

Lami Tiryaki

Ramzy Eski Asker (Gizli ajan Z-3) Aksoy'da yayinlanmadi. Sadece Tay döneminde yayinlanmistir. Klasik maceralar 5'te ülkemizde dördüncü defa tekrar edilmistir. Ormanda Dehset hikayesi ise Lalkitap tarafindan ilk defa basilmistir.  

Bu arada sigara yasagini ögrendikten sonra ister istemez insanin gözü sansürlenmis karelere gidiyor ve rahatsizlik veriyor. Hani olayi bilmesek, güzel kamuflaj yapmislar çok ta belli degil diyecegim, baski hatasi gibi bile görünmüyor. Ama isin aslini bilince okumanin keyfini kaçirici bir hal aliyor. Eski sayilari bile okurken sigarali kareleri görünce birden irkiliyorum... Ne günlere kaldik yahu..

Selamlar
Lami

can amca

Sigara sansürü isini ilk baslardaki savrukluktan kurtarip çok daha ince isçilikle yapmaya baslayinca gerçekten farkedilmesi güç hale gelmis.

pizagor

Lal Mister No 23-34 arasını okuyorum...

Hikayeler - çizimler değil de Batuhan Cantürk ve Çağla Kalafat'ın yazıları daha fazla aklımda kalıyor desem inanır mısınız?

Eski sayılara bir dönün karıştırın, bir de bu ayki sayıya bakın... O boşluğu hissedeceksiniz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

s.b

Mister No'nun 82 ve 83. sayılarını kapsayan Saklı Köy isimli macera, benim için şu ana kadar okuduğum tek "heyecansız" maceradır. İlk defa bu macera da Mister No okurken uykum geldi.

Saklı Köy isimli macera da Korkusuz Pilotumuz, Amazon Ormanlarının üzerinden uçarken aniden önüne çıkan bir balıkçıl sürüsünden kurtulamayarak motoru bozuluyor ve mecburi iniş yapmak zorunda kalıyor. Zor bela yere iniyor. Burada Amazon'da olmaması gereken tuhaf beyaz yerlilerle karşılaşıyor ve çok ağır ilerleyen bir tempo başlıyor.
Henüz macerayı okumamışlar için daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama, dediğim gibi bu macerayı uyuya uyuya iki akşamda bitirebildim.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Mister No: 86-87-88. sayıları kapsayan müthiş bir baba oğul macerası
Aşağıdaki sayfa da, 20 yıl hapis yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşmakta olan Jerome Dreke'i görüyorsunuz. Yani Mister No'nun babası.

Daha fazla bir şey yazmayacağım. Zaten kapak resimleri size ne olduğunu az çok anlatıyor.

Alın size dolu dolu Mister No macerası.

Bu üç kitaplık heyecanı okumamış olanlar, aman kaçırmayın, mutlaka okuyun. Eğer "bana ne baba oğul Mister No'lardan" diyorsanız bilinki fazla yaşamazsınız. Bunu bir tehdit olarak algılayabilirsiniz. Böyle algılamakta da haklısınız. Okumayanı Teks çarpar haberiniz olsun.

Lami Tiryaki

Bu maceranın bir bölümü kısmi olarak Gallieno Ferri'nin yaşam öyküsünden alınmış. Kitabı okurken farkına vardım, çok hoşuma gitti.

Selamlar
Lami

Lami Tiryaki

Saklı Köy, önemli ölçüde Nobel ödüllü yaar William Golding'in ünlü romanı Sineklerin Tanrısı'ndan esinlenilerek yazılmıştır. Eser, iki defa filme de çekilmiştir. Ben yeni olan versiyonu izlemiş ve etkilenmiştim. Tabii romanı okuduktan sonra Saklı Köy oldukça basit ve alakasız görünebiliyor. Ancak yinede böyle bir senaryo yazmayı düşünmek cesaret gerektirir. Luigi Mignacco'yu bu zor girişiminden dolayı kutlarım.  Biraz alakasız gibi görünebilir ama Shyamalan'ın Köy filmi de benzer bir çıkış fikrine ancak çok farklı bir gelişime sahiptir.

Selamlar
Lami

gamlıbaykuş

Sami abi, bu macerayı merak ettim doğrusu en kısa zamanda okumak lazım :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

HacıGeraltEmmi

hmmm. Klasiklere devam ediyordum bu ara. Merak ettim şimdi... Ne yapsam acaba sıra atlayıp korkusuz pilotumuzun bu macerasını mı okusam?  :-\

s.b

Mister No ve SS in 1999 senesindeki hallerini görmek isteyenler Son Sınır adlı 89. sayıyı mutlaka okusun. Evet arkadaşlar bu macera 1999 senesinin sonlarında geçiyor. Daha başka söze ne gerek var.